اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز در TDA2050 و مقاومت ورودی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز در TDA2050 و مقاومت ورودی

سلام دوستان . من یک تقویت کننده ساختم که از آیسی tda2050 توش استفاده کردم و نقشه هم از تو دیتا شیت استفاده کردم وبا منبع تغذیه متقارن ساختم . همه چی خوب بود و مشکلی نبود و بدون نویز کار میکرد ولی چون حجم صدای اسپیکر زیاد بود گفتم که یه مقاومت یزارم تو ورودی که حجم صدا قابل تنظیم باشه .

یه پتانسومتر 10k گزاشتم که تقریبا هیچ اثری نداشت . پتانسیومتر 500K گزاشتم وقتی کاملا پتانسیومتر باز بود مشکلی نبود و صدا صاف بود ولی وقتی مقاومت از20K میرفت بالا صدا با نویز و خرخر همراه میشد :cry: هرچی بالاتر میرفتی این نویز بیشتر میشد . گفتم شاید پتانسیومتر جریان نمیده بازش کردم و مقاومت 39K و 47K گزاشتم بازم هیچ فرقی نکرد و نویز همراهش بود وقتی یه خازن 220 نانو رو با مقاومت موازی کردم یه ذره بهتر شد ولی بازم خر خر داره .

دوستان چرا به tda2050 مقاومت ورودی وصل کنی صدا خر خر میکنه ؟ :cry:

پاسخ : نویز در TDA2050 و مقاومت ورودی

پتانسیومتر رو چطوری وصل کردی
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

پتانسیومترو بدون هیچ واسطه ای مستقیم با ورودی سری کردم سر وسط رو به منبع ورودی (موبایل ) و یکی از سر های طرفین رو به ورودی tda2050 وصل کردم ( به شکل رئوستا وصل کردم) . در حالت مقاومت کم بدون نویز هست ولی از مقاومت 30K به بالا صدا با نویز همراه میشه :cry:

دیدگاه

مشکل کارت همینجاست برای اینکه بتونی صدار رو کنترل کنی باید سر وسط رو به 2050 یکی از سر هارو به منفی و سر دیگه رو به ورودی یا همون موبایل وطل کن تا مشکلت حل بشه.
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

خیلی ممنون اتفاقا خودم شک کرده بودم . میرم امتحان میکنم نتیجه رو براتون مینویسم :wow:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gh.kh
            مشکل کارت همینجاست برای اینکه بتونی صدار رو کنترل کنی باید سر وسط رو به 2050 یکی از سر هارو به منفی و سر دیگه رو به ورودی یا همون موبایل وطل کن تا مشکلت حل بشه.
            سلام دوست عزیز کاری رو که گفته بودید انجام دادم ولی باز هم وقتی مقدار مقاومت میره بالا رو مدار نویز ایجاد میشه و خروجی خرخر زیادی میکنه :sad: . در صورتی که پتانسیومتر باز باشه صدا کاملا صاف و یکدسته
            اینم یه عکس از نحوه وصل کردن

و این هم عکس از کل مدار

حالا باید چیکار کنم؟ :cry:

دیدگاه

از عکس متوجه نشدم که چیکار کردی اما اگر همون طور که در پست قبل گفتم وصل کردی و درست نشد یه مقاومت مثلا 47kبا ورودی 2050وصل کن باید مشکلت حل بشه.
              (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

به نظر من بیا یه پری بساز بزار تو ورودی هم صدات زیبا تر میشه هم خیلی از مشکلات حل میشه اگه خواستیبگو یه پری واست بزارم خودم ساختم راضی بودم
                چه خوش سلیقه است گلچین روزگار...
                خوبان رفتند و ما ماندیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oss2
                  به نظر من بیا یه پری بساز بزار تو ورودی هم صدات زیبا تر میشه هم خیلی از مشکلات حل میشه اگه خواستیبگو یه پری واست بزارم خودم ساختم راضی بودم
                  به عقیده من گذاشتن پری واسه این ای سی ها اضافه است مگر بخواد باس و تربیل و اینا رو کنترل کنه.
                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  به نظر من شما صداتو از منبع کموزیاد کن اگه باز هم خر خر میکرد یه جای کار شما در مدار اشکال داره اگه موقعی که صدا خیلی کمه یا خیلی زیاده خر خر میکنه هم همینطور.
                  تغذیه شما چیه؟چه ولتاژ و چه جریانی؟
                  دماغم شکست،دوهفته ای خوب شد،دستم شکست،یه ماهه خوب شد،چاقوم زدند،10روزه خوب شد،
                  قلبم شکست،هیچ وقت خوب نشد.
                  ای روزگار لعنتی!

دیدگاه

دادا شما خاستی به مو ضوعی حواب بدی تاریخ پست اولو بخون بنده خدا از سال 91 تا حالا هفتا کفن پوسونده
                    به این کار شمام میگن نبش قبر که درست نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X