اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی سنسور رنگ (ساده ولی کارآمد)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی سنسور رنگ (ساده ولی کارآمد)

سام علیک به همگی

تو این تایپک یک سنسور رنگ TCS3200 رو راه اندازی کردم
    فایل های : کدویژن پروتیوس دیتاشیت سنسور و یک هدر فایل که براش نوشتم رو ضمیمه کردم
    تو فولدر هدر فایل هم چگونگی استفاده از این هدر رو در قالب یک pdf قرار دادم

این سنسور مطابق رنگی که بهش میرسه شدت نور قرمز سبز آبی اون رنگ رو خروجی میده
    * اطلاعات تکمیلی در مورد سنسور در دیتاشیتش موجود است

* فقط سنسورش یکم گرونه حدود 20,000 تومان ولی کاراییش عالی

فایل ضمیمه :
    http://shahimv.persiangig.com/AVR/Finished%20Project/color_sensor/color_sensor_project.rar/download

نمای کلی از برد

سنسور

وقتی روی سطح سیاه قرار میگیره

وقتی روی سطح قرمز قرار میگیره

وقتی روی سطح آبی قرار میگیره

همون جوری که میبینید وقتی روی یک رنگ قرار میگیره شدت اون رنگ از همه بیشتر میشه

-----------------------------------------------------------------------------------
    این هم نحوه اتصال سنسور به میکرو

.
    یاعلی

پاسخ : راه اندازی سنسور رنگ (ساده ولی کارآمد)

برای تامین نور هم از دوتا led light ها استفاده کردم و دورش وارنیش زدم

ولی بهتره از اون led smd ها استفاده کنید ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ShahiMV
      برای تامین نور هم از دوتا led light ها استفاده کردم و دورش وارنیش زدم

ولی بهتره از اون led smd ها استفاده کنید ...
      دوست گرامی
      اولا متشکرم از مدار و برنامه خوبتان :applause:
      فکر نمیکنید مدار شما نیاز به کالیبرسیون داشته باشه مگر در رنگ آبی قرمز یا سبز داریم :redface:
      کمتر سخن گویم
      بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
        دوست گرامی
        اولا متشکرم از مدار و برنامه خوبتان :applause:
        فکر نمیکنید مدار شما نیاز به کالیبرسیون داشته باشه مگر در رنگ آبی قرمز یا سبز داریم :redface:
        به قول دوستان باکلاسمون حرف شما متین

کاملا درست میگی ولی میشه کمی از این به اصطلاح خطا را هم به خاطر این فرض کنیم که اون رنگ واقعا خالص نیست و خودش هم از میزان کمی از رنگ های دیگه تولید شده
        یا نور محیط روش تاثیر داشته
        همچنین میشه به میزان بازتاب نور از سطح یا همون جنس سطح هم توجه کرد

ولی بازم حرف شما درست باید کالیبره بشه ...

دیدگاه

ی سوال...دلیل استفاده از ال ای دی ها چیه؟ همیشه باید استفاده بشه یا برای کم کردن نویزه؟ سنسور TSL 230 هم مشابه همین آی سی که شما معرفی کردین راه میفته؟ سنسور ها در حال حرکت هم همین طوری جواب میدن؟ مثلن برای استفاده در ربات ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NakhodaSokoot
            ی سوال...دلیل استفاده از ال ای دی ها چیه؟ همیشه باید استفاده بشه یا برای کم کردن نویزه؟ سنسور TSL 230 هم مشابه همین آی سی که شما معرفی کردین راه میفته؟ سنسور ها در حال حرکت هم همین طوری جواب میدن؟ مثلن برای استفاده در ربات ؟

دلیل استفاده از ال ای دی ها این است که این سنسور هم مثل چشم انسان کار میکنه تا نور مریی نباشه جایی رو نمیبینه و حتما باید نور نسبتا شدید کنارش بشه (چون اون نور باید از جسم مقابلش بازتاب بشه)
            و حتما باید نور باشه
            برای کم کردن نوز هم دیتاشیتش گفته یک خازن حدود 0.1 میکرو فاراد بین تغذیه اش وصل کنید

نمیدونم این دو تا سنسور مشابه هه هستند یا نه

بله این سنسور به تغییر رنگ هم خیلی حساسه و فقط کافیه 15 میلی ثانیه رنگ بهش بازتاب بشه ( دلیل 15 میلی ثانیه رو تو توضیح هدر فایل ضمیمه گفتم)
            و به راحتی هم میشه برای ربات ازش استفاده کرد

دیدگاه

من از این سنسور 15 تا دارم یه کاری داشتم برای تشخیص رنگ یک مجموعه بود خیلی سنسور مشتی هست TSL230 هم راه انداختم ولی TCS 230 بهتر از TSL230 هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NakhodaSokoot
                این دو سنسور مثل هم کار میکنند. فرقشون هم در اینه که سنسور TSL230 شدت نور را به فرکانس تبدیل میکنه اما در این سنسور، ابتدا شدت نور از فیلتری که کاربر انتخاب میکنه عبور کرده (آبی ، قرمز یا سبز ) بعدش به فرکانس تبدیل میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
                  وجود داره ، شما یه عکس با دوربین بگیر از یه سطح کاملا سبز
                  بعد با برنامه تفکیک رنگ کن
                  میبینی که هر سه رنگ توش هست
                  هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

با تشکر از شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdiravanbod
                      سلام جناب آقای ShahiMV
                      فایل برنامه که گذاشتید برای دانلود پاک شده
                      می شه اون رو دوباره پلود کنید یا اینکه برای بنده بفرستید
                      با تشکر از شما
                      باتشکر
                      فایل ها در پست اول تصحیح شد

دیدگاه

سلام
                        فرکانس کاری میکرو چند هستش؟
                        من روی 8 مگا گذاشتم ولی هیچی تغییر نمی کنه - نور بهش دادم و صفحه رنگی رو نزدیکش می کنم ولی هیچی تغییر نمی کنه - همش صفر است

دیدگاه

سلام می خواستم ببینم میشه یک مداری طراحی کرد که از فاصله ی 30 سانتی رنگو تشخیص بده؟؟؟ چون سطح ناهمواره برای همین از 30 سانتی میگم.

خیلی ممنون.
                          "زمان خط است نه دايره" چه ايده بدي بوده گرد ساختن ساعت. احساس ميکني هميشه فرصت تکرار است.
                          ساعت دروغ ميگويد. دروغ. زمان بر گرد يک دايره نمي چرخد! زمان بر روي خطي مستقيم ميدود. و هيچگاه، هيچگاه، هيچگاه باز نميگردد.
                          ساعت خوب، ساعت شني است! هر لحظه به تو يادآوري ميکند که دانه اي که افتاد ديگر باز نميگردد.
                          پس بهتره يکم به ثانيه هايي که داريم فکر کنيم تا به راحتي از دستشون نديم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mo2_star
                            سلام می خواستم ببینم میشه یک مداری طراحی کرد که از فاصله ی 30 سانتی رنگو تشخیص بده؟؟؟ چون سطح ناهمواره برای همین از 30 سانتی میگم.

خیلی ممنون.
                            سلام بله
                            امکان پذیره اما خیلی هزینه بره
                            تا 15 سانتی متر رو با tsl230 جواب گرفتیم برای فاصله بیشتر باید از اپلیکیشن های صنعتی استفاده کرد و در حد تشخیص رنگ های اصلی کار می کنه
                            اگه سرعت تشخیص براتون مهم نیست و دقت هم در حد میلیمتری نیست یک راه بسیار ارزان و ساده وجود داره و اون استفاده از پردازش تصویر و یک دوربین ساده است.اگه کسی بخواد می تونم این کارو انجام بدم و حتی برای پردازش تصویر برنامه اندروید و آی او اس هم قابل تولید هست. :smile:

برای اینکه چیزی رو بدست بیاری که قبلا وجود نداشته باید کسی بشی که قبلا نبوده...

دیدگاه

راه اندازی سنسور رنگ tcs3200

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
                              من میخوام یه سنسور رنگ با شماره tcs3200 راه اندازی کنم که از فروشگاه همین سایت خریدم
                              اینم آدرس دیتاشیت :
                              http://www.dfrobot.com/image/data/SE...%20TCS3210.pdf
                              دیتاشیت رو خوندم ولی کمی گیج شدم
                              الان میدونم که باید فرکانس خروجی برای هر رنگ رو اندازه بگیرم ولی نمیدونم باید با چی مقایسه کنم که مقدار رنگ رو بدست بیارم؟
                              توی دیتا شیت یه جدول هست که برای رنگ سفید فرکانس خروجی رو نوشته و برای رنگهای دیگه به درصد نوشته
                              یعنی باید اول فرکانس رنگ سفید رو اندازه بگیرم و بعد فرکانس رنگ های دیگه رو نسبت به اون اندازه بگیرم عایا؟؟؟ :question:

ممنون از همه کسانی که وقت میگذارند و پاسخ میدن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X