اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارزانترین و ساده ترین تغذیه برای تابلو LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارزانترین و ساده ترین تغذیه برای تابلو LED

سلام

دوستانی که تو کار تابلو LED (ثابت)هستند میدونند که یکی از مشکلات ؛؛ فراهم کردن تغذیه ؛؛ برای تابلو هست که بسته به تعداد و جریانی که مصرف میکنه باید منبع تغذیه رو خریداری کنی.با وجود بی حساب کتاب بودن بازار و گرانی اجناس خریداری کردن یه منبع تغذیه اونم با جریان بالا فکر میکنم برای یه سری از دوستان مشکل باشه

دیشب مورخ91/11/16 اداپتور 12 ولت 8 امپر رو بدون کابلش قیمت کردم 38 هزارتومن که با کابلش میشد 40500 تومن یا اداپتور 12 ولت 6 امپر رو میداد 27000 - که قیمت خیلی بالای داره و با توجه به چینی بودن اجناس و تجربه بد دوستان که منبع تغذیه بعد از مدت زمان کوتاهی میسوزه به فکر افتادیم که برای تابلوهای ثابت بصورت دست ساز خودمون منبع تغذیه درست کنیم .

به عنوان مثال برای یک تابلو که 1500 LED داره که دران LEDهای 2 و 3 ولتی به کار برده شده و کل تابلو جریان بین 7تا 7.5 امپر میکشه .

دوستانی که در این زمینه صاحب نظر هستند و اطلاعاتی در این زمینه دارنند لطف بفرمایند در این زمینه همکاری کنند تا انشاله به یک نتیجه واحد برسیم .
    پیشاپیش از همکاری شما دوستان و اساتید کمال لطف و تشکرو داریم
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

پاسخ : ارزانترین و ساده ترین تغذیه برای تابلو LED

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
    سلام

دوستانی که تو کار تابلو LED (ثابت)هستند میدونند که یکی از مشکلات ؛؛ فراهم کردن تغذیه ؛؛ برای تابلو هست که بسته به تعداد و جریانی که مصرف میکنه باید منبع تغذیه رو خریداری کنی.با وجود بی حساب کتاب بودن بازار و گرانی اجناس خریداری کردن یه منبع تغذیه اونم با جریان بالا فکر میکنم برای یه سری از دوستان مشکل باشه

دیشب مورخ91/11/16 اداپتور 12 ولت 8 امپر رو بدون کابلش قیمت کردم 38 هزارتومن که با کابلش میشد 40500 تومن یا اداپتور 12 ولت 6 امپر رو میداد 27000 - که قیمت خیلی بالای داره و با توجه به چینی بودن اجناس و تجربه بد دوستان که منبع تغذیه بعد از مدت زمان کوتاهی میسوزه به فکر افتادیم که برای تابلوهای ثابت بصورت دست ساز خودمون منبع تغذیه درست کنیم .

به عنوان مثال برای یک تابلو که 1500 LED داره که دران LEDهای 2 و 3 ولتی به کار برده شده و کل تابلو جریان بین 7تا 7.5 امپر میکشه .

دوستانی که در این زمینه صاحب نظر هستند و اطلاعاتی در این زمینه دارنند لطف بفرمایند در این زمینه همکاری کنند تا انشاله به یک نتیجه واحد برسیم .
    پیشاپیش از همکاری شما دوستان و اساتید کمال لطف و تشکرو داریم
    داداش گل سلام
    ببین برای کارهای 2 و 3 آمپری برو تغذیه سوئیچینگ بخر و برای کارهای بیشتر برو پاور نیمه سوز بگیر که قیمتش مفته در حدود 1000 تمن یا بعضی ها هم رایگانه
    برو به کامپیوتر فروشی ها بگو پاور سوخته میخای بعد تستش کن ببین دوازده ولتش کار میکنه یا نه
    تا 10 آمپر میده مفت من روی خیلی تابلوهام میزارمشون :wow:
    نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
    barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

کجا این پاور رو می فروشن
      من تا حالا نشنیده بودم
      من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد فلاحی
        کجا این پاور رو می فروشن
        من تا حالا نشنیده بودم
        برو کامپیوتر فروشی ها بگو پاور سوخته میخام
        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام
          منم از این پاور سوخته ها خیلی خوشم میاد کار راه اندازه اماااااااااااااااااااا

آخرین بار که من قیمت گرفتم پاورهای غیر ریل(همین ها که روش مینویسه 600وات اما در واقع 230 واته) سوخته حدود 2500-3500بود من که تا حالا ندیدم کسی مفتی بده پاور سوخته های مارکهای معروف هم اگه گیر بیاد از10تومن به بالاست

اکثر این پاور های بی نام و نشون جفت خازن ورودیشون خرابه که خودش حداقل 5تومن قیمتشه اکثرا خازنهای خروجی و استندبای هم خرابه حداقل 2هزار تومن هم اینها خلاصه با ضایعات و پاور پوکیده هاش در نظر بگیرید حداقل دونه ای 12 براتون در میاد

از طرفی در محیطهایی مثل بیرون مغازه چون گرد و غبار زیاده فن دائما آشغال میکشه داخل و پاور خیلی زود مرخص میشه

اگر هم قبلا به مشتری نگقته باشید پاور دست دومه به هر دلیلی خودش متوجه بشه اعتبار کاری شما زیر سوال میره و شما هم مدیون هستید

پاور هم اگر بدون سرویس و تعویض خازن روی تابلو ببندید خیلی زود از کار می افته و بز اعتبار شما را خدشه دار می کنه ........
          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
          ولتر

دیدگاه

آقای deremel400 شما مگه از کجا تهیه میکنید که اینقدر خرابن!!!!
            دوستان من همیشه پاور کامپوتر استفاده کردم ولتاژ خروجیشو میتونی با تغییر چند تا قطعه تغییر بدی و جریان خروجیشم خوبه میتونی از کهنه فروشی ها بخری و استفاده کنی شاید به تعمیر کوچولو نیاز داشته باشه اگه شمام مثل من دوروبرت پر کهنه پاور باشه میتونی از کهنه های بقیه برای این استفاده کنی! برای فن هم اگه خوشت نمیاد درش بیار و جاشو ببند واگرم تو دست و بالت قالب دیگه ای داری مدارشو دربیار و بذار داخل یه قاب خوشکلتر اگه واقعا جنس خوب برای طرف ساختی و واقعا به کارت مینازی و میترسی اعتبارت خراب بشه برو پول بده پاور اصل و شیک بخر
            هرچند پول بدی همونقدرم آش میخوری
            در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
            گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

ایده پاور نیم سوز جالب بود ولی به نظرم به صرفهآ‌ترین تغذیه ، برای تابلوی ثابت ، همون DC شدهآ‌ی برق شهر هستش ؛ فقط تغییری که مدارتون میکنه اینه که تعداد بیشتری LED باید سری کنید ؛

حالا من محاسبات رو برای تعدادی LED قرمز 2.2 ولتی میگم ...

همون طور که قبلاً هم توی چند تا تاپیک دیگه ، اشاره کرده بودم ؛

باید تغییرات ولتاژ برق شهر و تغییرات Vf با کم و زیاد شدن دما رو ، در نظر بگیرید و راه حلش اینه که ؛ هرگز ولتاژ تغذیه همون ولتاژی نباشه که روی LED هاست و ولتاژ تغذیه بیشتر از ولتاژی باشه که روی LED ها میفته و اضافه ولتاژ هم روی یه مقاومت سری قرار بگیره!

ولتاژ روی مقاومت ، هر چی بیشتر باشه ، تغییرات ولتاژ تغذیه ، اثر کمتری روی جریان کشی مدار خواهد داشت ، حالا من برای محکم کاری و با توجه به تغییرات 20% برق شهر ، حداقل ولتاژ مقاومت رو ، یک سوم تغذیه میگیرم که شما میتونید برای اطمینان ، بیشتر هم بگیرید!

اگه یک سوم تغذیه روی مقاومت باشه ؛ خب دو سوم تغذیه هم روی LED ها خواهد بود که یعنی : تعداد LED های سری شده ضربدر Vf ، میشه دو سوم ولتاژ تغذیه!

با توجه به همین شرط و در صورتیکه ولتاژ تغذیه و ولتاژ LED ها مشخص باشه میتونیم تعداد LED آ‌ای که باید سری کنیم رو بدست بیاریم ...

DC شده برق شهر که حدود 300 ولت میشه و Vf هم که برای LED قرمز گفتیم 2.2 ولت خواهد بود و چون تعداد LEDهایی که باید سری کنیم مجهول هست فرمول رو اینجوری مینویسیم :

خب تعداد LED ، حدود 90 تا شد که همون 90 میگیریم ؛ یعنی 90 تا LED قرمز 2.2 ولتی میتونیم با 300 ولت سری کنیم !

حالا بریم سراغ اینکه ببینیم مقاومت سری با LEDها باید چی باشه؟!

ولتاژ روی 90 تا LED که سری کردیم میشه 90 ضربدر 2.2 ولت = 198 ولت

یعنی از 300 ولت تغذیه ، 198 ولت روی مجموع LED ها خواهد افتاد و مابقی روی مقاومت سری شده قرار میگیره!

با این حساب 300 منهای 198 = 102 ولت روی مقاومت خواهد بود.

حالا که ولتاژ روی مقاومت معلوم شد و با در نظر گرفتن 10 میلی آمپر برای شاخه سری ، میتونیم مقدار مقاومت رو بدست بیاریم ؛

خب مقاومت سری شده با 90 عدد LED سری باید 10 کیلو اهم باشه ؛ حالا مسئله مهم دیگه مقدار تلف قدرت روی این مقاومت هست که باید محاسبه کنیم ؛

تلف قدرت مساوی هست با مقدار ولتاژ مقاومت ضربدر جریانی که ازش میگذره ؛ ولتاژش که 102 ولت هستش و جریان شاخه سری هم که 10 میلی آمپره پس میشه :

پس تلف قدرت یا گرمای روی مقاومت حدود یک وات خواهد بود و ما باید برای اینکه مقاومتمون نسوزه یه مقاومت با وات اسمی بیشتر (مثلاً 2 وات) قرار بدیم تا این تلف قدرت رو تحمل کنه و نسوزه!

(توجه داشته باشید که وات اتلافی یا وات مصرفی همون تلف قدرتی هست که روی مقاومت به صورت گرما خودش رو نشون میده و وات اسمی حداکثر واتی هست که مقاومت میتونه بدون صدمه دیدن اونو تحمل کنه!)

خب مداری هم که میبندیم این شکلیه...

هر تعداد شاخه سری که خواستید رو میتونید به مدار بالا اضافه کنید! (توجه داشته باشید که هر شاخه سری مقاومت جدایی داره که باید محاسبه بشه!)

دیدگاه

آقای مشرقی روشی که گفتین خوبه ولی برای تعداد کم ال ای دی مناسبه یادتون هست توی تابلو ثابت وقتی در سری یه ال ای دی بسوزه اگر اتصال باز بشه سایر ال ای دی های سری خودشم خاموش میشه و اگر اتصال کوتاه بشه تقسیم ولتاژی که برای هر ال ای دی درنظر گرفته بودیم بهم میخورند
                تازه از کهنه فروشی ها میتونید ترانس های کهنه سی دی پلیرها و ضبط صوت ها رو مفت پیدا کنید من مال سی دی پلیر سوخته رو که خیلی هاشونم ترانس ندارن و از مدار تغذیه سویچینگ استفاده میکنند رو هزارتومن تا سه هزارتومن میخرم بعضی وقتها کل دی وی دی پلیر سوخته ها رو میخرم بعد قطعات سالمشو نو سر هم میکنم یه دستگاه پلیر سالم سرهم میکنم خیلی راحت نمیدنم آقای دکتر راضی شدند یان نه!!!

دیدگاه

خب مشکل اول اینه که یه دونه سری بسوزه همه خاموش میشه
                  مشکل دوم عیب یابی سخت تره
                  مشکل سوم این درایوری که آقای مشرقی میگن از بدتریتن درایورها هستند و جریانشون زیاد تغییر میکنه و
                  بهترین درایور همون پاور کامپیوتره که ثابت ثابته :nice:
                  barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                    آقای مشرقی روشی که گفتین خوبه ولی برای تعداد کم ال ای دی مناسبه یادتون هست توی تابلو ثابت وقتی در سری یه ال ای دی بسوزه اگر اتصال باز بشه سایر ال ای دی های سری خودشم خاموش میشه و اگر اتصال کوتاه بشه تقسیم ولتاژی که برای هر ال ای دی درنظر گرفته بودیم بهم میخورند
                    تازه از کهنه فروشی ها میتونید ترانس های کهنه سی دی پلیرها و ضبط صوت ها رو مفت پیدا کنید من مال سی دی پلیر سوخته رو که خیلی هاشونم ترانس ندارن و از مدار تغذیه سویچینگ استفاده میکنند رو هزارتومن تا سه هزارتومن میخرم بعضی وقتها کل دی وی دی پلیر سوخته ها رو میخرم بعد قطعات سالمشو نو سر هم میکنم یه دستگاه پلیر سالم سرهم میکنم خیلی راحت نمیدنم آقای دکتر راضی شدند یان نه!!!

نوشته اصلی توسط مجتبی باغبانزاده
                    خب مشکل اول اینه که یه دونه سری بسوزه همه خاموش میشه
                    مشکل دوم عیب یابی سخت تره
                    مشکل سوم این درایوری که آقای مشرقی میگن از بدتریتن درایورها هستند و جریانشون زیاد تغییر میکنه و
                    بهترین درایور همون پاور کامپیوتره که ثابت ثابته :nice:
                    سلام به دوستان خوبم ؛ sami222 و مجتبی باغبانزاده

خب احتیاط بیش از حدی که انجام دادیم (که یک سوم تغذیه روی مقاومت باشه و جریان کمی هم که گرفتیم ) مانع از تغییرات جریان و سوختن LED ها میشه!

بحث سر ارزونترین روش مطمئن بود ؛ به نظر من این روش بهتره ، حالا اگه LED با جریان ده میلی سوخت دیگه مشکل از برند LED هست و جنس نامرغوب باعث این مطلب شده!!!

دیدگاه

از مزیت های سویچینک ثبات خوبشونه مثلا با ورودی 100 ولت تا 240 ولت خروجی کاملا ثابته!!!! حتی توی ترانس هم این طور نیست و ارزش سویچینگ جدا از قیمت مناسب اینجا (ثبات) معلوم میشه
                      نمیگم روش آقای مشرقی بده نه اتفاقا 90 در صد محصولات چینی ارزونی که دستمون میرسه مثل شارژها که همراه لوازمی مثل ریش تراش چراغ قوه ها شارژر باتری ها اسباب باری ها هست از همین پل دیود و مقاومتو خازن ساخته شده! همین!!!!
                      بهر حال دوستان نظری و روش بهتری هست دریغ نکنن

دیدگاه

از توضیحات و طراحی مدار جناب اقای مشرقی کمال تشکر رو داریم .

نظرات یکایک دوستان رو خوندیم و استفاده کردیم .
                        مدتی بود که من با اقای مشرقی بصورت PM در مورد این مدار بحث میکردیم و من گفتم که در سطح انجمن یه تاپیک ایجاد کنیم که بچه ها هم نظر خودشون رو بدند و به یک نتیجه واحد برسیم .بهرحال هر نظریه یه سری ایراداتی رو داره و من با توجه به سوابق اقای مشرقی که در مدارهای انالوگ دارند به این مدار اطمینان دارم که جواب میده هرچندکه برای ضریب اطمینان باید یه سری المان ها بهش اضافه بشه که یک مدار کامل بشه . بهرحال این مدار هم کم خرج و فضای خیلی کمی رو اشغال میکنه
                        یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

من با توجه به سوابق اقای مشرقی که در مدارهای انالوگ دارند به این مدار اطمینان دارم که جواب میده هرچندکه برای ضریب اطمینان باید یه سری المان ها بهش اضافه بشه که یک مدار کامل بشه . بهرحال این مدار هم کم خرج و فضای خیلی کمی رو اشغال میکنه
                          ما هم مخلص آقای مشرقی هستیم و نگفتیم مداری که ایشون گفتم کار نمیکنه!!! کار میکنه صد درصدم کار میکنه ولی........... :twisted:

دیدگاه

از توضیحات و طراحی مدار جناب اقای مشرقی کمال تشکر رو داریم .
                            نظرات یکایک دوستان رو خوندیم و استفاده کردیم .
                            مدتی بود که من با اقای مشرقی بصورت PM در مورد این مدار بحث میکردیم و من گفتم که در سطح انجمن یه تاپیک ایجاد کنیم که بچه ها هم نظر خودشون رو بدند و به یک نتیجه واحد برسیم .بهرحال هر نظریه یه سری ایراداتی رو داره و من با توجه به سوابق اقای مشرقی که در مدارهای انالوگ دارند به این مدار اطمینان دارم که جواب میده هرچندکه برای ضریب اطمینان باید یه سری المان ها بهش اضافه بشه که یک مدار کامل بشه . بهرحال این مدار هم کم خرج و فضای خیلی کمی رو اشغال میکنه
                            خواهش میکنم ؛ قابل شما رو نداشت ولی خب دوستان هم کاملاً درست میگن ؛ هیچّی مثل تغذیه سوئیچینگ نمیشه ؛ تلف قدرت کم + ثبات ولتاژ

حالا نکاتی در رابطه با استفاده از 220 ولت ...

اول اینکه در انتخاب مقاومت سری با LED ها حتما به واتش توجه کنید و با توجه به تغییرات برق شهر این وات رو حداقل دوبرابر اونچه که در فرمول بهش میرسی بذار ؛ اگه بیشتر بذاری که دیگه مطمئن تره!

در مدار بالا که از دیودهای 1N4007 استفاده شده محدودیت جریان تا 1 آمپر داریم که اگه برای هر شاخه ، ده میلی در نظر بگیریم ؛ صد تا شاخه ده میلی آمپری میشه بهش وصل کرد که چند هزارتایی خواهد شد!

هرچی جریانی که از پل دیودی میکشی بیشتر باشه مقدار خازن رو هم باید اضافه کنی تا ریپل برق شهر توی نور LEDها معلوم نباشه! برای شما که 1700 تا LED داری همین 47 میکرو به نظرم کافیه! (ولتاژ خازن هم 400 ولته)

توجه داشته باشید که اگه برای هر شاخه ، ولتاژ روی مقاومت همون یک سوم 300 ولت باشه ، مقاومتهای هر شاخه یکی در میاد و چیزی که متفاوت خواهد بود تعداد LED ها در شاخه های سری هستش که بستگی به ولتاژ LED ها داره که چند تاش باید سری بشه؟

موفق باشید...

دیدگاه

دوستان موضوع روشی ارزان است که دوستمان دنبالش است
                              بیشتر مدارات چینی را که باز میکنیم با استفاده از مقاومت و خازن ولتاژ زا کاهش داده است فکر کنم از XC خارن استفاده میکنند
                              و با استفاده از دیود زینر ولتاژ را تثبیت میکنند. :redface:
                              کمتر سخن گویم
                              بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X