اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر و میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینورتر و میکروکنترلر

سلام به همه دوستان
    بالاخره این امتحانا تموم شد تونستیم یه سری به انجمن بزنیم. :nerd:
    من جدیداً دارم روی مدارات اینورتر 3 فاز SPWM کار میکنم و از آنجایی که شرکت میکروچیپ میکروکنترلرهایی مخصوص این کار دارد ، من میکرو dsPIC33FJ16MC101 انتخاب کردم . اما یک سری سوالات برای من پیش اومده که گفتم توی انجمن مطرح کنم :
    1- در حالت مطالعاتی گفته میشه که برای ایجاد سیگنال های SPWM ، متخصصین 3 تا موج سینوسی با اختلاف فاز 120 درجه با یک موج مثلثی با فرکانس زیاد مقایسه میکنند و در محل های تقاطع بین سیگنال های سینوسی و مثلثی ، خروجی PWM با Duty Cycleهای مختلف بدست می آید. حالا من میخوام بدونم که در میکرو کنترلرهایی که دارای قابلیت MOTOR CONTROL PWM هستند مانند میکروئی که در بالا معرفی کردم ، این عملیات به چه صورت انجام میشود ؟؟

2- این نوع میکروکنترلر ها دارای پین هایی به اسم Class B-Compliant Fault Inputs هستند ، که ظاهراً دارای اهمیت زیادی هم هستند . وظیفه این پین ها چیه ( عملکرد این پین ها، به کجای مدار وصل میشوند) ؟؟
    هر وقت خواستید کاری بکنید، چهل سال عقب و چهل سال جلو را در نظر بگیرید. "بابابزرگ"

پاسخ : اینورتر و میکروکنترلر

دوستان هیچ کس ، هیچ اطلاعاتی نداره!؟
    هر وقت خواستید کاری بکنید، چهل سال عقب و چهل سال جلو را در نظر بگیرید. "بابابزرگ"

دیدگاه

دوست عزیز برای سوال اول می توان گفت که روش های کلید زنی مشهور در اینورتر ها spwm و svpwm است که پیاده سازی svpwm از نظر دیجیتالی قابل انجام است ولی روش spwm یک روش آنالوگی است( از مقایسه سه موج سینوسی با موج دندان اره ای ) اگر چه در سایت های زیادی برنامه spwm را مشاهده می کنید( از جمله همین سایت ) اما این برنامه دارای اشکلات زیادی است که از گفتن معضور هستم . اما اگر می خواهی اینورتر سه فاز کار کنی بهترین راه svpwm یا مدولاسیون بردار فضایی است من خودم اینورتر با دقت بالا با svpwm ساختم .
      اما در مورد سوال دوم : ما در اینوتر ها مشکلات زیادی داریم . خطر اتصال کوتاه که باعث سوخت تر ازنزیستور می شود با فیوز نمی توان این مشکل را حل کرد زیرا فیوز ها کند کار اند. گاهی اوقات ممکن است انرژی از طرف خروجی به طرف وروذی برگشت پیدا کند ( مثلا در ترمز کردن موتور القایی ) در این صورت اگر یکسو کنده شما از نوع دیدودی باشد انرژی رو نمی تواند به شبکه برگرداند و این باعث می شود که این انرژی به خازن برود و ولتاژ آن را زیاد کند . و یا دما هتسینگ igbt ها از دمای محاسبه شده و مجاز بالا رود و .....
      اگر یکی از این خطا ها رخ بدهد شما اگر آن پایه ها را 1 بدهید میکرو دیگر پالس زنی نمی کند.

دیدگاه

با سلام
        دوست عزیز ممنون از پاسخی که دادید. امّا :
        در میکرو هایی که دارای قایلیت 3phase MOTOR CONTROL PWM هستند (دارای شش خروجی pwm ، همانند میکروکنترلری که در اول معرفی کردم ) آیا شیوه کار به صورت همان svpwm میباشد؟

دیدگاه

در میکرو هایی که دارای قایلیت 3phase MOTOR CONTROL PWM هستند (دارای شش خروجی pwm ، همانند میکروکنترلری که در اول معرفی کردم ) آیا شیوه کار به صورت همان svpwm میباشد؟
          در میکروی مورد نظر شما اطلاعاتی ندارم اما تا جاییکه میدانم با میکروکنترلرهای معمولی موج سینوسی و دندان اره ای را مقایسه نمیکنند بلکه مقادیر سینوسی دیوتی سایکل را در جدول ذخیره کرده و به صورت متوالی به ماژول pwm مقدار دهی میکنند

نوشته اصلی توسط h.fathi
          دوست عزیز برای سوال اول می توان گفت که روش های کلید زنی مشهور در اینورتر ها spwm و svpwm است که پیاده سازی svpwm از نظر دیجیتالی قابل انجام است ولی روش spwm یک روش آنالوگی است( از مقایسه سه موج سینوسی با موج دندان اره ای ) اگر چه در سایت های زیادی برنامه spwm را مشاهده می کنید( از جمله همین سایت ) اما این برنامه دارای اشکلات زیادی است که از گفتن معضور هستم . اما اگر می خواهی اینورتر سه فاز کار کنی بهترین راه svpwm یا مدولاسیون بردار فضایی است من خودم اینورتر با دقت بالا با svpwm ساختم .
          جناب فتحی
          مشکلاتی که در مورد spwm فرمودید را یه مقدا توضیح بیشتر میدهید لطفا؟
          در ضمن svpwm رو با چه میکرویی پیاده کردید؟ و اگه میشه یه مقدار در این مورد توضیح دهید لطفا.

دیدگاه

اگر چه در سایت های زیادی برنامه spwm را مشاهده می کنید( از جمله همین سایت ) اما این برنامه دارای اشکلات زیادی است که از گفتن معضور هستم . ا
            سلام
            خب خوشبختانه بنده معذور نیستم برنامه ای که در این سایت قرار داره که زحمت آن را جناب کی نژاد عزیز کشیدن و رایگان در اختیار دیگران قرار دادن.
            در هیچ انجمن دیگه ای نمی بینید و با کمی تغییر و اضافه کردن یک موج مربعی 50 هرتز براحتی به SVPWM قابل تبدیل هست.
            تازه غیر از این اگر کسی قصد تولید اینورتر سینوسی داشته باشه ماژول های آماده چینی رو میتونید با قیمت مناسب سفارش بده
            و اینورتر سینوسی با توانهای بالا رو بسازید که الان تو ایران یک اینورتر سینوسی با توان 1500 وات 2.4 میلیون قیمت داره.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X