اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دمای هیتر برای کار روی انواع برد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دمای هیتر برای کار روی انواع برد

میشه مختصری راجع به رنج دمایی که برای کار با هیتر رویه بردهای مختلف میشه بکار برد توضیح بدید
    من معمولا بیش از 400 درجه رویه بردهای مختلف هیت میدم، مرجعی برایه بدست آوردن اطلاعاتی در این رابطه اگه دارید ممنون میشم در اختیار بزارین تا از این نظر به برد صدمه نزنم
    و آنان که غني ترند محتاج ترند

پاسخ : دمای هیتر برای کار روی انواع برد

:read:

محدوده دمایی 315-415 سانتی گراد یا 600 تا 800 درجه فارنهایت محدوده حرارتی بالا برای PCB محسوب میآ‌شود و برای مدت زمان طولانی میآ‌تواند باعث بوجود آمدن مشکلات بسیاری گردد. آسیبهای حرارتی مانند بلند شدن پدها و مسیرها، شکستگی و جداشدگی لایهآ‌ها، ایجاد حباب، تغییر رنگ، تاب برداشتن و سوختن برد میآ‌باشند.
    به طور معمول آسیبهای نهان ناشی از دمای بالا بر روی بردها حتی بدتر از بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا میآ‌باشند.
    در حقیقت زمانی که به یک PCB حرارت میآ‌دهیم، در واقع استرس حرارتی فوق العاده ای برای آن اتفاق میآ‌افتد. زیرا PCB در دمای پایدار محیط یا اتاق ( 70 ˚F یا21 ˚C ) بوده و به طور ناگهانی با یک حرارت محلی از یک هویه یا ابزار هوای گرم به ( 371 ˚C یا 700 ˚F ) می رسد. این تغییر دمای 332 ˚C یا 630 ˚F یک تغییر فوری به برد و اجزاء و قطعات و اتصالات آن است.
    جای تعجب نیست که عبارت ( Pop-Corning ) اخیرا وارد واژگان ما شده است، که اشاره به یک تخریب واقعی به IC یا SMD دارد. زمانی که رطوبت در داخل برد یا دستگاه به سرعت در زمان انجام فرآیندهای Rework یا دوباره حرارت دادن ، دچار یک مینی انفجار یا پارگی می شود.
    به همین دلیلآ‌آ‌ در روش معمول با پیش گرمایش مقدمهآ‌ای برای برد در درجه حرارتی که به طور معمول بین 212 ˚F تا 302( 100 تا 150 ˚C) است ، حرارت دادن را باید شروع نمود.
    از نقطه نظر یک مرجع مفید، تمام فرآیندهای اولیه تولید و لحیم کاری و دوباره حرارت دادن برد و قطعات، به طور معمول در محدوده حرارتی 240 ˚C تا 260 ˚C انجام می گیرد.
    ( این محدوده حرارتی برای کار با اکثر ابزارهای مختلف بیان گردیده و بعنوان یک جمعبندی کلی برای ابزارهای حرارتی نتیجه گیری شده است. )
    استفاده از درجه حرارت ( 343 ˚C تا 426 ˚C ) که در حال حاضر برای دوباره لحیم کاری و حرارت دادن برد و قطعات بوسیله ابزار هوای گرم انجام میآ‌شود، اشتباه هستند.
    مرحله پیش گرمایش را میآ‌توان با حرارت دادن برد از زیر انجام داد و این عمل بجای استفاده ازخمیر flux بسیار موثرتر و بهتر است. برای دوباره لحیم کاری و حرارت دادن قطعات BGA، MicroBGA، SMT و Thru-Hole انجام مرحله پیش گرمایش لازم است. سریع خنک نمودن BGA پس از حرارت دادن آن نیز کیفیت کار را میآ‌افزاید.

امیدوارم سایر دوستان نیز تجربه و نظرات مفیدشونو در اختیار بزارن :agree:

دیدگاه

خوب توی این درچه ها که اصلا قعل ها آب نمیشه؟
      ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrooz.shie
        خوب توی این درچه ها که اصلا قعل ها آب نمیشه؟
        با یه هیتر کالیبره ، تست که کردم متوجه شدم ، دمای 250 درجه سانتیگراد بسیار مناسبه
        احتمالا هیتر باید اول کالیبره بشه

دیدگاه

با سلام
          من برای لحیم کاری smd از فر با دمای 230 درجه استفاده میکنم ومیزارم 1و نیم دقیقه اوجا بمونه یکم رنگ پد ها تغییر میکنه ولی مشکله خاصی پیش نمیاد .منتها الان مشکلم اینه میخوام atmega8 رو با این روش لحیم کنم ولی میترسم خراب بشه نو دیتاشیتم چیزی پیدا نکردم
          کسی میدونه حداکثر دمایی که میکرو کنترلر های avr از نوع smd شون میتونن تحمل کنن چقدره؟

دیدگاه

فر؟
            جون من ؟ از فر استفاده میکنی؟؟؟؟ فر گازی؟
            خیلی خیلی اشتباه میکنی
            1- فر برای اون کار نیست
            2- فر گازی بخاطر افزایش دی اکسید کربن در اون مکان و کم کردن اکسیژن باعث خرابی فیبر و اتصالات غلط میشه
            البته اینو بهت میگم خودم از مایکروویو یه بار استفاده کردم و به مدت 10 ثانیه برد رو گذاشتم اونجا و نگم چه اتفاقی افتاد بهتره
            اگه برات هزینه مشکله که یدونه هیتر بخری میتونی با نصف اون پول یا حتی کمتر یه سشوار صنعتی بخری و سر هاشم که فراوونه
            سشوار معمولی رو من امتحان نکردم اما روی یه مدار ساده سشوار معمولی رو امتحان کن بزارش رو گرم ترین درجه و کمترین باد و ببین چی میشه قابل قبول بود که از این روش استفاده کن
            سشوار صنعتی رو من امتحان کردم البته برای دوست داداشم بود که برچسب میچسبوند باهاش و دماش و بادش قابل تنظیم بود خوب در اومد اما برای برد های ظریف بدرد نمیخورد (بادش زیاد بود)
            کلا برد رو تو فر نذار چون از همه جهت گرما میخوره و باعث میشه فیبرت به اصطلاح بپزه و پوک میشه چون رطوبت فر در حدود 0 هستش
            یا دماسنج هم بزار تو فر ببین دمایی که تنظیم میکنی با دمای داخل یکی هست یا نه
            کلا با فر کار نکن میشه عین موندن هویه80 وات روی یه برد اونم به طول نیم ساعت(از خراب کاری های خودم)
            این مشکل رو تجربه کردم
            یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
            بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daves نمایش پست ها
              با سلام
              من برای لحیم کاری smd از فر با دمای 230 درجه استفاده میکنم ومیزارم 1و نیم دقیقه اوجا بمونه یکم رنگ پد ها تغییر میکنه ولی مشکله خاصی پیش نمیاد .منتها الان مشکلم اینه میخوام atmega8 رو با این روش لحیم کنم ولی میترسم خراب بشه نو دیتاشیتم چیزی پیدا نکردم
              کسی میدونه حداکثر دمایی که میکرو کنترلر های avr از نوع smd شون میتونن تحمل کنن چقدره؟
              برای لحیم کردن قطعات smd میتونید یه هیتر بگیرید خیلی راحت کار لحیم کاری رو انجام بدید
              بنده به شخصه حتی با تراشه هایی که تراکم پین بالایی دارن حتی با هویه لحیم کاری کردم و مشکلی هم پیش نیومده
              بنابراین سعی کنید از روش های معمول استفاده کنید
              اگه تمایل داشتید میتونید با یه هویه وات بالا حدود 150 تا 200 وات و یه پمپ هوا یه هیتر درست کنید که اگه تو نت بگردید فیلم آموزش ساخت هیتر پیدا میشه
              ضمنا تا جایی که میتونید سعی کنید قطعات الکترونیکی مخصوصا آی سی ها کمترین گرما رو متحمل بشن چرا که گرما عمر قطعات رو کم میکنه و حتی ممکنه باعث سوختن قطعات حساس بشه

موفق باشید
              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

دمای 400 درجه هیتر دمای جایی هست که سنسور هست .
                دقیقا کنار المنت . که دستگاه درست نمایش میده دقیقا 400 درجه ولی وقتی اون هوا از هیتر بیرون میاد این جوری که من تست کردم میشه حدود 300 درجه .
                البته اون هم بسته به فاصله هیتر از قطعه و نوع سری هست که به هیتر متصله
                من 100 تا مگا 8 با همین 400 درجه لحیم کردم
                جیزی که متوجه شدم سوختن قطعه به این علت هست که بعد از گرفتن هوا گرم بیای و اسپری ناهید یا .... بگیری روی سر قطعه بد بخت
                اون موقع درصد خرابی قطعه به شدن بالا میره .وگرنه با 400 درجه در زمان 15 ثانیه مشکلی برای قطعه پیش نمیاد.
                باید قطعه بزاری خودش سرد بشه یا اینکه یه باد ملایم بهش بدی .

دیدگاه

دوستان سلام ...
                  از چه منبعی (دیتا شیت) مثلا ...میشه دمای دقیق قطعات رو بدست اورد
                  البته این مورد که دمای هات ایر کالیبره نیست و دمای هوای داغ خروجی با چیزی که نشون میده مطابقت نداره میدونم
                  کسی میدونه هات ایرم رو چجوری میشه کالیبره کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X