اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار منبع تغذیه ( ساخت منبع تغذیه ) + ساخت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار منبع تغذیه ( ساخت منبع تغذیه ) + ساخت

سلام خدمت دوستان
    من خودم از بحث مدارات آناوگ و تغذیه زیاد سر رشته ندارم . :rolleyes:
    چند وقت پیش منبع تغذیم خراب شد بعدش چند تا قطعش را با مشورت دوستان عوض کردم کلا داغون شد :angry: ( خدا بیامرزدش :biggrin: )
    حالا می خواستم یه دونه واسه خدوم بسازم اما می خوام :
    می خوام از -50 تا 0 از 0 تا +50 باشه ( دوبل باشه ) :eek:
    آمپر خروجیشم 6 برای ولتاژ مثبت - 4 برای ولتاژ منفی - اگه هم نمی شه جفتش 4 آمپر باشه :eek:
    سویچینگ هم باشه ( چیز دیگه ای نمی خواستم ) :eek:
    یه قسمت جداگانه هم روی بردش طراحی کنیم که ولتاز های 1.2 - 1.8 - -2.8 - 3.3 - 5 و 12 ، منفی 5 و منفی 12 را بده ( که البته اینو خودم بلدم طراحی کنم :applause: ) :wow:
    التبته هر اندازه بتونیم بردشو کوچیکتر درست کنیم بهتره
    تو این مبحث فقط راجع به بردش صحبت می کنیم به ترانس کاری نداریم :-??
    حال از دوستان هم خواهش می کنم که اگه کسی می تونه کمک کنه . راهنمایی کنه . لطفا کمک کنه . راهنمایی کنه :nerd: :job:
    ولی خداییش کمک کنید :redface:
    اگه خدا بخواهد مي شه

پاسخ : مدار منبع تغذیه ( ساخت منبع تغذیه )

چیزه دیگه ای نمی خوای دادا . می خوای ظرف هم بشوری و ....
    دادش منظورت از این که می خواهی فقط در مورد برد فکر کنی منظورت اینه که فقط می خواهی روی مدار کنترل کار کنی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
      چیزه دیگه ای نمی خوای دادا . می خوای ظرف هم بشوری و ....
      دادش منظورت از این که می خواهی فقط در مورد برد فکر کنی منظورت اینه که فقط می خواهی روی مدار کنترل کار کنی .
      نه قربونی دادا :biggrin:
      دقیقا فقط رو قسمت کتترلش کار کنیم ( سوئیچینگ . رگولاتور و ... گفتم که زیاد وارد نیستم ) :nerd:
      اگه راهنمایی کنی ممنون می شم :job:
      اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

راستی اون قسمتی که گفتم ولتاژ های ثابت بده موردی برای طراحیش ندارم :wow:
        واسه 12 و 5 LM7812 , LM7805
        واسه 1.2 - 1.8 - 2.8 - 3.3 AMS117
        واسه منفی 12 و 5 LM7905 , LM7912

حالا رو بحث مدار سوئیچینگ فوکوس کنیم و اصل منبع تغذیه -50 تا 0 و از 0 تا +50
        آمپرشم که قبلا گفتم ( آمپر خروجیشم 6 برای ولتاژ مثبت - 4 برای ولتاژ منفی - اگه هم نمی شه جفتش 4 آمپر باشه )
        :job:

راستی واسه این گفتم 4 آمپر برای منفی چون تو جمهوری هر چی گشتم رگولاتور منی 4 آمپر بیش تر گیرم نیومد ( ولی فعلا چیزی نخریدم ) اسمشم نپرسیدم خخخ
        حالا اگه کسی واسه منفیشم آمپر بالا تر سراغ داره بگه
        اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

در مورد مدار کنترل و طراحی ان بیا چند مسئله رو رو کاغذ برای خودت در نظر بگیر . مثل اینکه ایا می خواهی به صورت دیجیتال طراحی شود یا اینکه با یه ولوم تغییر ولتاژ داریم . مدارات حفاظتی و چه جور حفاظت هایی رو نیاز داره مثل دما ، Under Or Uper Input Voltage , حفاظت اتصال کوتاه و غیره . ایا امکان پارالل شدن هم داشته باشه یا نه .
          بعد که ریز مشخصات را در اوردی برو سراغ اینکه از چه ای سی کنترل و مولد پالسی استفاده کنی که نظر من sg3526 برای این کار عالی هست . بعد از انتخاب کنترل مدار بسته به مشخصات طراحی می رویم سراغ اینکه سیگنال های ورودی به سیستم کنترل چیست و خروجی چی داریم .
          و در اخر هم تک تک مدارات رو طراحی می کنیم . با این کار برای شما میزان جریان و ولتاژ خروجی برات فرقی نداره و براحتی می توانی خروجی رو تامین کنی . البته یه نکته خیلی مهم اینکه ای سی کنترلت وابسته به نوع ارایش مدار قدرتت تعیین می شود .

دیدگاه

در مورد مدار کنترل و طراحی ان بیا چند مسئله رو رو کاغذ برای خودت در نظر بگیر . مثل اینکه ایا می خواهی به صورت دیجیتال طراحی شود یا اینکه با یه ولوم تغییر ولتاژ داریم . مدارات حفاظتی و چه جور حفاظت هایی رو نیاز داره مثل دما ، Under Or Uper Input Voltage , حفاظت اتصال کوتاه و غیره . ایا امکان پارالل شدن هم داشته باشه یا نه .
            بعد که ریز مشخصات را در اوردی برو سراغ اینکه از چه ای سی کنترل و مولد پالسی استفاده کنی که نظر من sg3526 برای این کار عالی هست . بعد از انتخاب کنترل مدار بسته به مشخصات طراحی می رویم سراغ اینکه سیگنال های ورودی به سیستم کنترل چیست و خروجی چی داریم .
            و در اخر هم تک تک مدارات رو طراحی می کنیم . با این کار برای شما میزان جریان و ولتاژ خروجی برات فرقی نداره و براحتی می توانی خروجی رو تامین کنی . البته یه نکته خیلی مهم اینکه ای سی کنترلت وابسته به نوع ارایش مدار قدرتت تعیین می شود .
            اولش که ممنون که راهنمایی می کنی :job:
            بعدم دیجیتال باشه جالب تره ولی دو تا نکته هم من نمی دونم چه جوری می شه دیجیتالش کرد و اگه دیجیتال بشه کاراییش چه جوری میشه مثل آنالوگ کارایی داره ؟؟ :question:
            خوب در مورد بحث حفاظتیش هم دما و ولتاژ و اتصال کوتاه خوب از مهم ترین هایی هستن که به نظرم واجبن
            با این توضیحات بریم سراغ ادامه بحث
            اون قسمت آخرم منظورتون را متوجه نشدم :rolleyes:
            اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

برای دیجیتال شدن فقط کافی هست که شما بیایی و یه سیستم دیجیتالی رو طراحی کنه که تولید یه ولتاژ که بسته به میزان خروجی هست رو ای سی کنترل اعمال کنی . این ولتاژ در اصل همون ولتاژی هست که با استفاده از سر وسط یه پتانسیومتر به مدار کنترل در حالت معمولی داده می شود .
              در مورد قسمت اخر که بولد کردی کدام رو متوجه نشدی چون خودش 5 یا 6 قسمت بود .
              دادا عجله نکن حالا فعلا رو همین موارد بلا که گفتم کار کن که خیلی مهمه و نکات زیادی رو مشخص می کند.

دیدگاه

برای دیجیتال شدن فقط کافی هست که شما بیایی و یه سیستم دیجیتالی رو طراحی کنه که تولید یه ولتاژ که بسته به میزان خروجی هست رو ای سی کنترل اعمال کنی . این ولتاژ در اصل همون ولتاژی هست که با استفاده از سر وسط یه پتانسیومتر به مدار کنترل در حالت معمولی داده می شود .
                در مورد قسمت اخر که بولد کردی کدام رو متوجه نشدی چون خودش 5 یا 6 قسمت بود .
                دادا عجله نکن حالا فعلا رو همین موارد بلا که گفتم کار کن که خیلی مهمه و نکات زیادی رو مشخص می کند.
                خوب قسمت دیجیتال رو فهمیدم باید با میکرو راش بندازم
                اون قسمتی که در مورد جریان صحبت کردی را متوجه نشدم
                تا این جای کار هم تنها چیزیش که کاملا می تونم درستش کنم برنامه نویسی میکرو هستش
                آقا مهدی من که گفتم چیز زیادی از بحث تغذیه سر در نمی یارم پس لطفا یه ذره بیش تر راهنمایی کنید
                اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

از دوستان کسی نمی خواد کمک کنه ؟؟؟؟
                  اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

شما دوتا راه پیش رو داری.
                    یک آنالوگ
                    و دو دیجیتال
                    میتونی از3525 استفاده کنی و با متغیر کردن ولتاژ فیدبک ولتاژ متغیر درست کنی.
                    دوم اینکه از میکرو کنترلر استفاده کنی و PWM رو کمو زیاد کنی تا ولتاژای مختلفی حاصل بشه که من پیشنهادم برای سهولت کار میکرو هستش.
                    خودم هم با مگا8 یه سوییچینگ 74 به 24 (به سفارش راه آهن چون برق لوکومتیو 74 هستش) ساختم که خوبم هست
                    ما توانا تر از آنيم که مي پنداريم

دیدگاه

البته روش دوستمون همکه از میکرو به عنوان درایو سوییچ ها از میکرو استفاده کرده بود هم جالبه اما من به شخصه همیشه از فیدبکی و حلقه pid که می بایستی داخل میکرو در نظر گرفته شود فراری بودم . خیلی خوب می شود اگر دوستمون یه مقدار در این مورد توضیح بدند تا بلکه از بیس تغذیه رو دیجتالی کنیم .
                      راستی اقای Me-Ma Group هم ت سایت و هم تو گوگل پر از مطالب مفید برای یادگیری هست . ضمن اینکه پیشنهاد می کنم کتاب ابریشمی فر رو هم مطالعه کنید.
                      من خودم به شخصه بد جور پایه اینم که یه تغذیه ازمایشگاهی درست کنم ولی سربازم و وقتم خیلی محدود .

دیدگاه

البته روش دوستمون همکه از میکرو به عنوان درایو سوییچ ها از میکرو استفاده کرده بود هم جالبه اما من به شخصه همیشه از فیدبکی و حلقه pid که می بایستی داخل میکرو در نظر گرفته شود فراری بودم . خیلی خوب می شود اگر دوستمون یه مقدار در این مورد توضیح بدند تا بلکه از بیس تغذیه رو دیجتالی کنیم .
                        راستی اقای Me-Ma Group هم ت سایت و هم تو گوگل پر از مطالب مفید برای یادگیری هست . ضمن اینکه پیشنهاد می کنم کتاب ابریشمی فر رو هم مطالعه کنید.
                        من خودم به شخصه بد جور پایه اینم که یه تغذیه ازمایشگاهی درست کنم ولی سربازم و وقتم خیلی محدود .
                        درست خوب من رو میکروش کار می کنم به یه جایی می رسونمش
                        اون کتاب را هم چشم دانلود می کنم می خونم
                        پس ممنون که راهنمایی می کنید
                        اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

اسم کتاب را دقیق تر می نویسین ؟؟؟
                          اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

یه نکته هم بگم
                            من برای میکرو از ای وی آر - اتمگا8 استفاده می کنم با بسکام هم برنامش را می نویسم
                            اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

این کتاب رو بعید میدونم بتونی دانلود کنی النمدمه دستم نیست ولی خیلی معروفه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X