اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمرزمان خاص!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایمرزمان خاص!

می توانیددرموردیک تایمری که برای مثال دریک زمان خاصی وسیله ای راروشن کند وسپس بعدازگذشت زمانی قابل تنظیم خاموش شود(مثلاهرروزساعت5روشن شودوبعداز5ساعت یعنی درساعت 10خاموش شود) :sad:
    برای ورود علم ، تکنولوژی ، پیشرفت به اجازه کسی احتیاج نیست !

پاسخ : تایمرزمان خاص!

نوشته اصلی توسط HOOMAMIRS
    می توانیددرموردیک تایمری که برای مثال دریک زمان خاصی وسیله ای راروشن کند وسپس بعدازگذشت زمانی قابل تنظیم خاموش شود(مثلاهرروزساعت5روشن شودوبعداز5ساعت یعنی درساعت 10خاموش شود) :sad:
    شما مطمئنید جمله بندیتون درسته؟
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      کافیه یه برنامه ساعت بنویسید و مقدار عددی ساعت و دقیقه (رو که قابل تنظیم هم باشه) ، رو با مقادیر دلخواهتون مقایسه کنید و یه خروجی رو قطع و وصل کنید
      اپلیکیشن نوت اتمل به شماره زیر میتونه بهتون کمک زیادی کنه
      1259G-AVR-04/09

Good Luck

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
        سلام دوست عزیز
        کافیه یه برنامه ساعت بنویسید و مقدار عددی ساعت و دقیقه (رو که قابل تنظیم هم باشه) ، رو با مقادیر دلخواهتون مقایسه کنید و یه خروجی رو قطع و وصل کنید
        اپلیکیشن نوت اتمل به شماره زیر میتونه بهتون کمک زیادی کنه
        1259G-AVR-04/09

Good Luck
        باسلام خدمت مهندس
        ببخشیدحالافهمیدیم کهمی توانیم از1259G-AVR-04/09 درمدارمان استفاده کنیم حالامدارراچگونه ببندیم!

دیدگاه

باسلام خدمت مهندس
          ببخشیدحالافهمیدیم کهمی توانیم از1259G-AVR-04/09 درمدارمان استفاده کنیم حالامدارراچگونه ببندیم!
          :sad: دوست عزیز شما این 1259G-AVR-04/09 رو تو گوگل سرچ کن ، فایل pdf رو دانلود کن ، کمی مطالعه کن ، مشکل خوردی بازم دوستان میان کمک تا کارت راه بیوفته ، صورت مسئله ات رو هم کامل تر و ریز تر بگی بهتره

Good Luck

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
            :sad: دوست عزیز شما این 1259G-AVR-04/09 رو تو گوگل سرچ کن ، فایل pdf رو دانلود کن ، کمی مطالعه کن ، مشکل خوردی بازم دوستان میان کمک تا کارت راه بیوفته ، صورت مسئله ات رو هم کامل تر و ریز تر بگی بهتره

Good Luck
            اقای مهندس باسلام
            من درگوگل سرچ کردم اغلب دیتاشیت بود
            ساده تربگم من یک مدارمی خواستم باقابلیتهای ذکدشده
            من این مدارومی خواستم برای روشن وخاموش شدن درفواصل خاص می خواستم
            برای مثال ساعتی که هواتاریک می شودروشن شودوپس ازگدشت تایمی مشخص خاموش شودمثلا5ساعت بعد
            آیابه من کمک می کنید

دیدگاه

اقای مهندس باسلام
              من درگوگل سرچ کردم اغلب دیتاشیت بود
              ساده تربگم من یک مدارمی خواستم باقابلیتهای ذکدشده
              من این مدارومی خواستم برای روشن وخاموش شدن درفواصل خاص می خواستم
              برای مثال ساعتی که هواتاریک می شودروشن شودوپس ازگدشت تایمی مشخص خاموش شودمثلا5ساعت بعد
              آیابه من کمک می کنید
              سلام دوست عزیز
              اگه فقط و فقط میخوای که وقتی هوا تاریک شد یه خروجی فعال شه و بعد از چند ساعت خاموش بشه که دیگه میکروکنترلر نمیخوای دوست عزیز
              شما قابلیت هاتو یکم گنگ ذکر کردی کامل شفاف بگی مهندس ها دست به کار میشن میان کمک که کارت راه بیوفته
              شما از 4040 که یک کانتر هست و یک 555 یا اسیلاتور RC برای کلاک کانتر استفاده میکنی و میتونی با یک مقایسه کننده و یک LDR که به نور حساسه ، خروجی و کانتر رو فعال کنی و بعد از مدت زمانی که کانتر شمارش کرد ، بزنه خروجی رو غیر فعال کنه
              هرچی ساده تر بهتر ، اما صورت سوالتو دقیق تر بگو ، زمان مثلا 5 ساعتت ثابته و یه روز دلت نمیخواد که 2ساعتش کنی و ...

Good Luck

دیدگاه

با سلام

این مداری که نیاز دارین دقیقاً همین مداری هستش که توی لینک پایین توسط دوستان قرار داده شده.
                مدار کاملاً عملی هستش(مدار تو پست شماره 138 هست).به نظرم این تاپیک رو کامل بخونین.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65867.135

اما توصیه من به شما اینه که خودتون مدارو بررسی کنین و بعد ببندین این مدار کاملاً جواب میده چون من خودم بستم.اگر میخواین لامپ رو روشن و خاموش کنین حواستون باشه که لامپ مهتابی خیلی نویز داره و باید این مدار رو PCB بزنین وگرنه نویز میگیره و درست کار نمیکنه.

مقدار مقاومت های RTC و RS و خازن اسیلاتور قرار داده نشده که شما میتونین با توجه به مدت زمان روشن بودن دستگاه مورد نظرتون این مقادیر رو بدست بیارین.اصلاً هم کاری نداره .برای این کار از دیتاشیت آیسی HEF4521 استفاده کنین.

نکته دیگه اینکه برای خرید آیسی در بازار دقت کنین که یه CD4521 وجود داره و یه HEF4521 و این مداری که در اینجا قرار داده شده HEF4521 هستش.البته هردوی این آیسی ها یه کار انجام میدن.اما نحوه اتصال خازن و مقاومت ها بهشون فرق میکنه.توی مدارتون به جای RTC باید از یک مقاومت ثابت که با یه ولوم سری میشه استفاده کنین تا بتونین به زمان متغیر دست پیدا کنین.اون مقاومتی هم که به LDR وصل شده رو مقدار 10K و یا کمتر مثلاً 5.6K قرار بدین تا دستگاتون زودتر روشن بشه.با مقاومت 10K موقع اذان روشن میشه.البته ممکنه LDR های توی بازار ، مقاومت هاشون با هم فرق داشته باشه و اون وقت مقدار این مقاومت رو خودتون امتحان کنین هر چقدر مناسب بود قرار بدین.

اینم بگم که تغذیه این مدار تو شماتیکش رسم نشده و شما میتونین از یه ترانس کوچیک و پل دیود و یه خازن استفاده کنین.سوالی بود در خدمتم. :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                  با سلام

این مداری که نیاز دارین دقیقاً همین مداری هستش که توی لینک پایین توسط دوستان قرار داده شده.
                  مدار کاملاً عملی هستش(مدار تو پست شماره 138 هست).به نظرم این تاپیک رو کامل بخونین.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65867.135

اما توصیه من به شما اینه که خودتون مدارو بررسی کنین و بعد ببندین این مدار کاملاً جواب میده چون من خودم بستم.اگر میخواین لامپ رو روشن و خاموش کنین حواستون باشه که لامپ مهتابی خیلی نویز داره و باید این مدار رو PCB بزنین وگرنه نویز میگیره و درست کار نمیکنه.

مقدار مقاومت های RTC و RS و خازن اسیلاتور قرار داده نشده که شما میتونین با توجه به مدت زمان روشن بودن دستگاه مورد نظرتون این مقادیر رو بدست بیارین.اصلاً هم کاری نداره .برای این کار از دیتاشیت آیسی HEF4521 استفاده کنین.

نکته دیگه اینکه برای خرید آیسی در بازار دقت کنین که یه CD4521 وجود داره و یه HEF4521 و این مداری که در اینجا قرار داده شده HEF4521 هستش.البته هردوی این آیسی ها یه کار انجام میدن.اما نحوه اتصال خازن و مقاومت ها بهشون فرق میکنه.توی مدارتون به جای RTC باید از یک مقاومت ثابت که با یه ولوم سری میشه استفاده کنین تا بتونین به زمان متغیر دست پیدا کنین.اون مقاومتی هم که به LDR وصل شده رو مقدار 10K و یا کمتر مثلاً 5.6K قرار بدین تا دستگاتون زودتر روشن بشه.با مقاومت 10K موقع اذان روشن میشه.البته ممکنه LDR های توی بازار ، مقاومت هاشون با هم فرق داشته باشه و اون وقت مقدار این مقاومت رو خودتون امتحان کنین هر چقدر مناسب بود قرار بدین.

اینم بگم که تغذیه این مدار تو شماتیکش رسم نشده و شما میتونین از یه ترانس کوچیک و پل دیود و یه خازن استفاده کنین.سوالی بود در خدمتم. :smile:
                  مدارجلب وکاربردی برای من بود فقط زمانش را چه طوری می شود تنظیم کرد

دیدگاه

مدارجالب وکاربردی برای من بود
                    توی صفحه 10 اون تاپیک ، توی اولین پست یه مداری قرار داده شده که دیدم شما از این پست تشکر کردین ،گفتم حتما دچار اشتباه شدین ولی مداری که عرض کردم خدمتتون توی همون صفحه 10 هستش اما چند تا پست پایین تره که مدار ساده تری هم هست و توش فقط از یه آیسی HEF4521 استفاده شده(پست شماره 138 نه پست 135).

زمانش را چه طوری می شود تنظیم کرد
                    زمانش رو توی همون صفحه 10 حساب کرده و کاملاً مدار تحلیل شده که چطوری کار میکنه.اول باید یه اطلاعاتی درباره خود آیسی 4521 پیدا کنین که چی کار میکنه.مثلاً وظیفش اینه که با استفاده از اون خازن و مقاومت های متصل بهش یه پالس هایی با یه فرکانسی ایجاد میکنه که آیسی 4521 این پالس ها رو می گیره و فرکانس رو تقسیم به 2 میکنه و دوباره این پالس تقسیم به 2 شده رو می گیره و باز هم فرکانسش رو به 2 تقسیم میکنه و این طوری میشه که با کم تر شدن فرکانس، مدت زمان پالس افزایش پیدا میکنه و به زمان 5 ،6 ساعت می رسیم.مثلاً تو یکی از پایه هاش فرکانس پالس اولیه رو به 2 به توان 18 تقسیم میکنه و اونو تو خروجی ظاهر میکنه.

روش پیدا کردن خازن و مقاومت رو هم جناب مشرقی کامل توضیح دادن.اگر مشکلی بود من در خدمتم :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X