اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در ساخت یک فلاشر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در ساخت یک فلاشر

سلام دوستان.
    یک سوال کوچیک داشتم :
    1- میخواسم یک فلاشر درست کنم با mega8 و tip122 اگه ترانزیستور رو با یک مقاومت به پورت میکرو متصل کنم مشکلی پیش نمیاد ؟ یا از یک uln یا ترازیستور واسط دگ هم استفاده کنم ؟

2-اگه جریان شاخهای فلاشرم از 500میلی کمتر بشه میتونم فقط از uln استفاده کنم ؟ چون فک کنم خروجی هر پایش 500میلی باشه....

3-و یک سوال دگ ،من توی یک مدار از آداپتور 12 ولت یک آمپر استفاده میکردم و مدارمو با 7805 تغذیش کردم ولی رگولاتورم خیلی داغ میشد...چیکار کنم که توی این مدارم این اتفاق نیوفته؟ چون هیت سینک کوچیک هم میزاشتم جواب نمیداد مجبور شدم آلومینیوم بزرگ بزارم گرماش از دست بره....

مرسی :smile:

پاسخ : راهنمایی در ساخت یک فلاشر

سلام
    اگه منطورت اتصال پین میکرو به مقاومت و در ادامه به بیس ترانزیستوره که مشکلی نداره اصولا برای جریان های بالا همین کارو می کنند
    بهتره که اول از 7809 استفاه کنی بعد بدیش به 7805

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdad_italy
      سلام
      اگه منطورت اتصال پین میکرو به مقاومت و در ادامه به بیس ترانزیستوره که مشکلی نداره اصولا برای جریان های بالا همین کارو می کنند
      بهتره که اول از 7809 استفاه کنی بعد بدیش به 7805
      بله منظورم همین بود .در فروم خونده بودم ممکنه میکرو داغ کنه و یا قاطی کنه.... و در مدارش بین میکرو و tip122 یک ترانزیستور رو گداشته بود برای روشن و خاموش کردن tip122.....از نظر خودمم کار اضافه بوده ، درسته ؟ واسه همین پرسیدم لازمه که با یک واسطه باید tip122 وصل بشه یا نه ....

راجب uln چطور ؟ از uln هم واسه درایو کردن led میشه استفاده کرد دگ ؟

راجب رگولاتور : با این کار دگ مشکل گرم شدن نداریم ؟ اگه مدار بخواد زمان زیادی روشن بمونه.

دیدگاه

دلیل گرم شدن رگلاتور اختلاف زیاد سطح ولتاژه. توصیه می کنم از lm2576 استفاده کن تا در صورت افزایش جریان هم مشکلی پیش نیاد.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

بله فکر کنم از uln بشه استفاده کرد
          (چند تا led داری ؟ چرا مستقیم وصل نمیکنی ؟ )
          در مورد رگولاتور :
          بله , اگه شما اول به 9 ولت بعد به 5 ولت تبدیل کنی کمتر داغ می کنه یا اینکه به گفته دوستمون می تونی از lm2576 استفاده کنی
          مدار زیر یکی از مدارهای پیشنهادی دیتاشیته

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh
            سلام دوستان.
            یک سوال کوچیک داشتم :
            1- میخواسم یک فلاشر درست کنم با mega8 و tip122 اگه ترانزیستور رو با یک مقاومت به پورت میکرو متصل کنم مشکلی پیش نمیاد ؟ یا از یک uln یا ترازیستور واسط دگ هم استفاده کنم ؟

2-اگه جریان شاخهای فلاشرم از 500میلی کمتر بشه میتونم فقط از uln استفاده کنم ؟ چون فک کنم خروجی هر پایش 500میلی باشه....

3-و یک سوال دگ ،من توی یک مدار از آداپتور 12 ولت یک آمپر استفاده میکردم و مدارمو با 7805 تغذیش کردم ولی رگولاتورم خیلی داغ میشد...چیکار کنم که توی این مدارم این اتفاق نیوفته؟ چون هیت سینک کوچیک هم میزاشتم جواب نمیداد مجبور شدم آلومینیوم بزرگ بزارم گرماش از دست بره....

مرسی :smile:
            سلام دوست عزیز
            مشکلی پیش نمیاد
            بله ULN ها هر کانالش به طور دایم میتونه 500 میلی آمپر رو تحمل کنه ، بعد هم فلاشر که دایم نیست ، من از هر کانال حدود 350 میلی آمپر گرفتم و به یه تابلو LED ثابت دادم ، از ایام شباب تا حالا همینطوری داره چشمک میزنه
            شما جریان بار رو از 7805 رد نکن ، بخش فرمان مدارت که شامل میکرو میشه باید از 7805 تغذیه بشه ، میتونی دوازده ولت رو به ال ای دی هایی بدی که 5-6 تا با هم سری شدند و مقاومت مناسب هم با اونها سری شده ، کاتد LED ها رو بدی به ULN و آندشون رو بدی به +12 و جریان از خروجی ULN میگذره
            اگر باز هم داغ کرد خرجش چهارتا 1n4007 هست ، شما یکسوساز بخش قدرت رو از قسمت فرمان جدا کن

Good Luck

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
              سلام دوست عزیز
              مشکلی پیش نمیاد
              بله ULN ها هر کانالش به طور دایم میتونه 500 میلی آمپر رو تحمل کنه ، بعد هم فلاشر که دایم نیست ، من از هر کانال حدود 350 میلی آمپر گرفتم و به یه تابلو LED ثابت دادم ، از ایام شباب تا حالا همینطوری داره چشمک میزنه
              شما جریان بار رو از 7805 رد نکن ، بخش فرمان مدارت که شامل میکرو میشه باید از 7805 تغذیه بشه ، میتونی دوازده ولت رو به ال ای دی هایی بدی که 5-6 تا با هم سری شدند و مقاومت مناسب هم با اونها سری شده ، کاتد LED ها رو بدی به ULN و آندشون رو بدی به +12 و جریان از خروجی ULN میگذره
              اگر باز هم داغ کرد خرجش چهارتا 1n4007 هست ، شما یکسوساز بخش قدرت رو از قسمت فرمان جدا کن

Good Luck
              خوب من از همون آداپتور که به led هام میدم به 7805 میخوام بدم دگ.... البته پیشنهاد دوستمون هم بد نبود ولتاژ ورودی lm2576 12 ولت هس و فک کنم دگ گرم هم نشه .... مگه نه ؟ فقط 5تا پایه داره
              چندتا سوال واسه led :
              میشه بگی برای رنگ های مختلف چه مقاومتهایی رو میتونم بزارم ؟ مثلا من سبزهارو 4 تا سری میکنم ، حالا اگه یه جایی من فقط 3تا led داشته باشم به جای led چهارم چه مقاومتی بزارم ؟ چطور میتونم این مقاومتو واسه رنگ های دگ پیدا کنم ؟

عیب نداره led ها بدون مقاومت به منبع وصل بشن ؟

مرسی .

دیدگاه

سلام
                از این مدار هم میشه استفاده کرد ؟ تا چند آمپر جریان میده ؟
                اون خازن ها از چه نوعی هستند ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yasser2000
                  سلام
                  از این مدار هم میشه استفاده کرد ؟ تا چند آمپر جریان میده ؟
                  اون خازن ها از چه نوعی هستند ؟
                  به کتاب اصول و مبانی الکترونیک اقای خوش کیش نگاه کنید کامل توضیح داده.
                  اگه اشتباه نکنم تو یکی از مجلات نویز هم اشاراتی شده بود.
                  چرا ناراحتی پاتریک!
                  + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                  - از دیدنش ناراحت شدی؟
                  + نه
                  پس چی ناراحتت کرده
                  + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                  تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                  محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh
                    خوب من از همون آداپتور که به led هام میدم به 7805 میخوام بدم دگ.... البته پیشنهاد دوستمون هم بد نبود ولتاژ ورودی lm2576 12 ولت هس و فک کنم دگ گرم هم نشه .... مگه نه ؟ فقط 5تا پایه داره
                    چندتا سوال واسه led :
                    میشه بگی برای رنگ های مختلف چه مقاومتهایی رو میتونم بزارم ؟ مثلا من سبزهارو 4 تا سری میکنم ، حالا اگه یه جایی من فقط 3تا led داشته باشم به جای led چهارم چه مقاومتی بزارم ؟ چطور میتونم این مقاومتو واسه رنگ های دگ پیدا کنم ؟

عیب نداره led ها بدون مقاومت به منبع وصل بشن ؟

مرسی .
                    سلام دوست عزیز من درست متوجه نشدم میخوای یه LM2576 بذاری واسه تغذیه میکروکنترلرت یا هم واسه میکروکنترلر و هم LED ها؟؟؟؟
                    شما برای این کار از درس مدارهای الکتریکی استفاده زیادی میکنی ، خدا پدر اهم رو بیامرزه
                    شما اول میبینی که دوسر هر LED چند ولت میوفته ، یا اگه LED هات ننه بابا دارند ، دیتاشیتشو میگیری میبینی چند ولت میوفته ، مثلا دوسر اوال قرمز حدودا 2 ولت میوفته ، بعد میبینی چه جریانی ازش بگذره ، و چه ولتاژی براشون داری ، جریان 10-15 مناسبه ،
                    برای اینکه یکم داستان رو برات روشن تر کنم فرض کن یه 12 ولت دی سی داری ، LED ها هر کدوم 2 ولت میوفته دوسرشون تا روشن بشن ، و جریان مورد نیازت 10 میلی آمپر هست ،
                    اگه 5 تا LED رو سری کنی 10 ولت از 12 ولت میوفته دوسر LED ها دو ولتش میوفته دوسر مقاومت سری شده ، مدار سریه و جریان از همه جا یک مقدار میگذره ، پس از مقاومتی که دوسرش 2 ولته میخوای 10 میلی آمپر بگذره ، قانون اهم میگه مقدار مقاومت باید 200 اهم باشه ، حالا یه مقاومت استاندارد نزدیک این برمیداری
                    اگر هم بخوای 4 تا سری کنی ، 4 ولت میوفته دوسر مقاومت و به ازای 10 میلی آمپر جریان عبوری از مقاومت ، بازم اهم میگه که باید مقاومتت 400 اهمی باشه ، بهتره انرژی به نور تبدیل بشه تا به گرما ، پس هر چی تعداد LED هایی که سری میکنی بیشتر باشه بهتره

Good Luck

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X