اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ناگفته هایی از میکروچیپ ... کار تخصصی با میکروکنترلر های پیک و کتابخانه های...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ناگفته هایی از میکروچیپ ... کار تخصصی با میکروکنترلر های پیک و کتابخانه های...

سلام به نظر شما میکروکنترلر های 8 بیتی pic بهترند یا 8 بیتی avr از لحاظ امکانات سخت افزاری یا پشتیبانی کامپایلر های صنعتی و کتابخانه های کامل شرکت میکروچیپ ؟
    البته منظور من مقایسه با مدل های جدید مثل 18F46k22 هستش
    چرا در ایران خیلی از دانش جویانی که می خواهند با پیک کار کنند اما در عمل همچین حرکت قوی در این زمینه صورت نگرفته؟
    چرا باید بخش pic سایت مثل سایر قسمت ها زیاد پر طرفدار نیست ؟
    آیا به نظر شما علت در نبود کتاب های آموزشی مناسب هست یا آموزش براساس کامپایلر ها و قطعات تولیدی مربوط به 10 سال پیش این شرکت؟ که در بازار هستند!!
    آیا به نظر شما شناخت صحیح برای همه از قدرت این میکروکنترلر ها و پشتیبانی بسیار قوی که شرکت میکروچیپ ارائه میدهد
    می تواند استقبال از پیک را افزایش دهد که فقط در ایران در گوشه کنار مانده اند؟
    اما پیشنهاد من به عنوان کسی که در حدود 8 سال تجربه در طراحی و تدریس دارد برای انتخاب کامپایلر مناسب :

برای برنامه نویسی آسان و سریع :

for C Programing : CCSPCWHD Compiler 4.140
    for Basic Programing : Proton Compiler 3.5.0.6

برای برنامه نویسی تخصصی و پیشرفته :

for C/C++ Programing MPLABX & CX8 XC16 XC32
    MLA : MICRROCHIP Library for Applications 2012

اما آیا می دانیدکه که کتابخانه میکروچیپ با پشتیبانی از :

USB Framework در بیش از 40 مثال پیشرفته و کاملا صنعتی سورس پروژه های انواع Usb Device & Usb Host را به همراه سورس Visual Studio آنها را قرار داده است
    18F4550 با نام PICDEM FSUSB و 18f46J50 و چند 10 میکروی دیگر دارای ماژول USB در این پروژه ها به کار رفته اند!

آیا می دانید که پلاگینی برای بخش گرافیکی وجود دارد گه بر روی MPLABX نصب می شود و توسط آن میتوان به راحتی برای LCD رنگی منو طراحی کرد و بعد سورس C به صورت اتو ماتیک تولید میشود! و دارای درایور ال سی دی 1289 1963 9320 و ..... میباشد. همچنین می توان از فونت های یونیکد فارسی نیز برای راه اندازی آن استفاده کرد!

آیا می دانید Accessory Framework for Android™ کتابخانه برای برنامه نویسی و ارتباط یک وسیله اندرویدی با Host USB میکروکنترلر هست و در کتابخانه میکروچیپ حتی سورس جاوا نیز برای نصب برنامه در گوشی های اندرویدی هست!

آیا می دانید که 18F46k22 در فرکانس 16 MIPS دارای 28 پین آنالوگ میباشد از کل 40 پین که میتواند توسط کتابخانه میکروچیپ برای راه اندازی کلید های خازنی نیز به کار رود!

در روز های آتی انشا ا.. با اطلاعات مفید دیگری خواهم آمد.

مجبور شدم عنوان رو عوض کنم چون منظور من تکرار مباحث تاپیک های قبلی نبود.

پاسخ : ناگفته هایی از میکروچیپ ...

با سلام خدمت جناب tabrizfaculty

از معرفی کتاب خانه ها و از مطالب مفیدی که قرار دادین متشکرم .

بله من هم فکر میکنم بهتره بیشتر و فقط به معرفی کتاب خانه ها و امکانات خوب این میکرو قدرت مند بپردازیم ... و بعد تصمیم گیری با خواننده این تاپیک

و کلا از AVR صحبت نکنیم , چون من هم فکر میکنم بعضی ها تعصبی عمل میکنن

در کل به نظر من تنها مشکلی که میکرو های PIC دارن نبود مطالب آموزشی فارسی هست
    که انشاالله با همکاری دوستان و با معرفی قابلیت های این میکرو , در کشور ما هم کاربران زیادی پیدا خواهند کرد

من تا مدتی سرم شلوغه و شاید نتوانم زیاد با دوستان همراهی کنم اما بعد از انجام پروژم , دوباره در خدمت دوستان خواهم بود , انشاالله .

موفق باشید
    نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
    تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
      اول دوره می خوام بیشتر به معرفی بپردازم تا حسابی علاقه مندان بیشتر از پیش هم علاقه مند بشن پس اگه به کلمات خاصی برخورد کردید حتما اونا رو تو نت سرچ کنید تا ابهامی دیکه نمونه!
      بعدشم نحوه کار با کتابخانه ها رو شروع کنیم البته به ترتیبی که شما نظر دارید.
      کتابخانه ها : گرافیکی -- MDD -- Capacitive Touch -- یو اس بی -- Android -- شبکه های بیسیم MIWI -- ...
      من الان بیشتر روی گرافیکی کار میکنم سعی دارم SSD1289 و 9320 ILI که در فروشگاه هستش رو هم با این کتابخونه راه اندازی کنم بیشتر 4.3 و 7 اینچ مد نظرم هست
      البته میتونید حتی از صفحه لمسی خازنی هم استفاده کنید!!!!

یک سری کتاب معرفی میکنم پیشنهاد میکنم منابع کنفرانس های آموزشی شرکت میکروچیپ رو که همه ساله آموزش کار با کامپایلر ها حتی (CCS & HiTech) کار با کتابخانه ها کار با قطعات آنالوگ برنامه نویسی USB در ویژوال استدیو و .............................. خیلی زیاد هستند و فکر میکنم در هند برگزار میشن رو یا دانلود کنید یا بخرید اگه آدرس پیدا نکردید من پلود میکنم من تا سال 2010 همشون رو دارم اگه 2011 یا 2012 رو هم کسی پیدا کرد آدرس بده 2007 هم خیلی کامله شایدم 2011 رو که اونم کامله خودمون خریداری کنیم.
      در مورد دیباگر ها هم بگم که ICD3 , REAL ICE خوب هستن تو ایران هم هستن البته گرون شدن! من چند سال پیش ICD3 رو 340 تومن گرفتم PICKIT3 هم 90 تومن بود.
      pickit2 و pic kit3 برای شروع مناسب هستن
      برای BASIC کامپایلر proton هم به روش Boot توسط پورت سریال (از مبدل USB هم میتونید استفاده کنید. امتحان کردم ) دیباگ میکنه ارتباط یو اس بی و مموری کارت و ال سی دی ها گرافیکی از موارد برتری نسبت به اون PIC BASIC PRO هست خیلی هم راحت و آسون میتونید برنامه نویسی کنید.
      دیباگر U40 کامپایلر CCS رو میتونید خودتون بسازید. یا از تهران بخرید. به صورت هک شده تو نت هست SONSIVRI
      در مورد کرک کامپایلر های XC جدید میکروچیپ میتونید از کرک سایت SONSIVRI استفاده نمایید من تست کردم و کاهش حجم کد رو بدون هیچ ایرادی مشاهده کردم پس با خیال راحت استفده کنید!!
      تو یکی از تاپیک ها این سایت هم قرار داده شده!
      البته اگه تونستید خریداری نمایید.
      اما یه توضیحی درمورد بردهای اورجینال این شرکت
      البته بردهای explorer18 برای میکرو های 8bit
      و explorer16 یک برد جامع و کامل شرکت میکرو چیپ هستش خیلی هم مشهوره ماژول ها PIM اکثر میکرو های 16 بیتی و 32 بیتی رو هم داره قیمتش 325 تومن بود تو ایران 2-3 سال پیش
      سوال : آیا کسی مایل هست که یک ارتباط یو اس بی توسط DLL خود شرکت میکروچیپ با قابلیت ارتباط با MATLAB - VISUAL STUDIO - LABVIEW , و قابلیت نمایش real time اطلاعات (مثلا یک موج) رو بتونه راه اندازی کنه؟ البته با نرخ انتقال بک مگا بایت ( 12Mbit /s) با ما همراه باشید همه اینها در برنامه هستند!!

نمدانم اطلاع دارید یا نه سیستم هوشمند خودرو های ایران خودرو پرشیا سمند و ... و سیستم ریموت کنترل اونها با PIC طراحی شده...
      آیفون تصویری ... ایرانی از PIC32 استفاده میکند....
      و...

دیدگاه

با تشکر از جناب tabrizfaculty

اگر ممکنه کمی درباره کنفرانس های آموزشی میکروچیپ توزیح بدین .

اونارو از کجا میشه دانلود کرد ؟
        نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
        تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

پاسخ : ناگفته هایی از میکروچیپ ... کار تخصصی با میکروکنترلر های پیک و کتابخانه های...

India MASTERs 2007 Class Material
          India MASTERs 2011 Class Material

یه سر به ایجا بزنید:
          http://techtrain.microchip.com/masters/?redirects=masters

در این کنفرانس ها شرکت میکروچیپ برای پشتیبانی از مهندسان به خاطر فروش قطعات خودش آموزش و معرفی ... را ارئه می دهد.

فروشگاه ECA هم دارد.
          http://eshop.eca.ir/product_info.php?cPath=24&products_id=286
          http://eshop.eca.ir/product_info.php?cPath=24&products_id=139

دیدگاه

پاسخ : ناگفته هایی از میکروچیپ ... کار تخصصی با میکروکنترلر های پیک و کتابخانه های...

سلام
            لطفا در مورد PIC24FJxxxDAx06 که دارای USB Host هستند صحبت کنید
            با تشکر

دیدگاه

سلام کسانی که میخوان ال سی دی های 2.8 3.2 4.3 7 اینچ رو با کتابخانه میکروچیپ راه اندازی کنن و علاقه مند هستن که این موضوع در اولویت قرار بگیره یه تشکر به این قسمت ارسال کنن
              تا من بدونم چند نفر می خوان بحث رو جدی دنبال کنن....
              شروع مقدمات:

اینها رو دانلود و نصب کنید

Install MPLABX ver 1.60
              http://www.microchip.com/mplabx-ide-windows-installer

Install XC32 1.11a

http://www.microchip.com/mplabxc32windows

Install Graphics Display Designer

https://dl-web.dropbox.com/get/GDD%20X%20Beta%20v0.20-windows%20installer.zip?w=AAD3hcQY_Gc8cmQwSyAKePNK lxCHrHyZeCzKRK3E4Gf7mQ

Designing with Microchip's Graphics Library 2010

https://dl-web.dropbox.com/get/Designing%20with%20Microchip%27s%20Graphics%20Libr ary%202010.pdf?w=AAB6y16MT61mKukMkA52bmqszyIJuhz_P O4glnI2BA-euw

( Microchip Libraries for Applications ( 2012 - 10 - 15 ویژگی این ورژن سازگاری با کامپایلر های XC ,

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2680& dDocName=en547784

در قسمت اول با دایور 1963 ال سی دی های 4.3 و 7" رو راه اندازی میکنیم
              دانلود مثال با SSD1963 :

https://dl-web.dropbox.com/get/MCHP_2011_07_14.rar?w=AACitz8O0j7scAg_1nHDLNn9j2sR KMzbDWXM6nP3D_kUiQ

دیدگاه

پاسخ : ناگفته هایی از میکروچیپ ... کار های...

من با Proton Compiler 3.5.5.5 کار کردم واقعا فوق الادست همه نیازهاتو توی بیسیک برطرف میکنه. و به نظر من دیگه نیازی به کامپایلرای C نیست.

دیدگاه

با سلام.
                  جناب tabrizfaculty ممکنه آدرس دقیق بزارین اینجا؟ ممنون میشم.

در مورد کرک کامپایلر های XC جدید میکروچیپ میتونید از کرک سایت SONSIVRI استفاده نمایید من تست کردم و کاهش حجم کد رو بدون هیچ ایرادی مشاهده کردم پس با خیال راحت استفده کنید!!
                  :nerd:

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان
                    دوستان اگر مایل باشند بعد از اتمام هر پروژه بنده فایل pcb اون پروژه را درست میکنم (البته به دلیل اینکه دوست بزرگوار tabrizfaculty در ابتدا به سراغ pic32 رفته اند در طراحی این pcb ها از قطعات smd استفاده خواهم کرد ) و بعد سورس اون را که توسط نرم افزار altium designer تولید شده است در اختیار دوستان قرار میدهم . :nerd: البته در صورتی که دوست عزیز tabrizfaculty به صحبت هایی که گفته اند عمل کنند. :biggrin:
                    دوستان نظری دارند بیان کنند.
                    در ضمن بنده در استفاده از کتابخانه های mplab بسیار ناموفق بوده ام و انقدر با error مواجه شدم که به سراغ کامپایلر دیگه ای رفتم. نمیدونم شاید اون ارورها به خاطر این بود که نرم افزار رو کرک نکرده بودم . چراکه که با چند نفر که با اون نرم افزار کار کرده بودند فایل خودم رو نشون دادم و گفتند که هیچ مشکلی نداره به لحاظ برنامه نویسی. البته این موضوع مربوط به یک سال پیشه.
                    هر وقت خواستید کاری بکنید، چهل سال عقب و چهل سال جلو را در نظر بگیرید. "بابابزرگ"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolfazlk873
                      در ضمن بنده در استفاده از کتابخانه های mplab بسیار ناموفق بوده ام و انقدر با error مواجه شدم که به سراغ کامپایلر دیگه ای رفتم. نمیدونم شاید اون ارورها به خاطر این بود که نرم افزار رو کرک نکرده بودم . چراکه که با چند نفر که با اون نرم افزار کار کرده بودند فایل خودم رو نشون دادم و گفتند که هیچ مشکلی نداره به لحاظ برنامه نویسی. البته این موضوع مربوط به یک سال پیشه.
                      mplab کرک نداره ، رایگان هستش. از طرف خود میکروچیپ برای جا انداختن میکروهاش و تشویق به استفاده از اونا ارائه میشه.
                      کامپایلر هاش ( بعضی هاش ) کرک دارن.

جناب tabrizfaculty ما بی صبرانه منتظریم .
                      فقط لطفا مطالب رو طوری بیان بفرمایید که من بی سواتی که تا حالا از pic18 بالاتر نرفتم هم، بتونم خودمو برسونم.
                      دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

پاسخ :

نوشته اصلی توسط tabrizfaculty
                        چرا باید بخش pic سایت مثل سایر قسمت ها زیاد پر طرفدار نیست ؟
                        در روز های آتی انشا ا.. با اطلاعات مفید دیگری خواهم آمد.
                        پس چی شد جناب tabrizfaculty ؟
                        اولین ارسال :2013-02-16
                        دومین ارسال:2013-02-19
                        سومین ارسال:2013-02-19
                        چهارمین ارسال:2013-02-21
                        تا الان (2013-05-10) سه ماهی شده ولی از شما خبری نیست که نیست.
                        دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X