اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت کوره القایی

سلام

این تاپیک رو زدم تا در مورد ساخت کوره القایی با هم همکاری کنیم

اگه لینک زیر رو دیده باشین جناب B2 یدونه از اینا رو ساخته که امیدوارم ایشون به ما هم در ساخت این دستگاه کمک کنند :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=35565.msg320893#msg320893

اینم همون لینکیه که گفتن برای ساخت دستگاه ازش استفاده کردن:

http://www.rmcybernetics.com/projects/DIY_Devices/diy-induction-heater.htm

یه سری سوال برام پیش اومده که امیدوارم ایشون پاسخ بدن :

1 - رابطه بین سلف و خازن در این مدار چطوری بدست میاد؟

2 - شما سلف شماره 2 یا همون L2 رو توی مدارتون نذاشتین؟

3 - کمی هم در مورد تست با اسیلوسکوپ توضیح بدین لطفا (پراب مثبت و منفی اسیلوسکوپ به کدوم قسمت مدار وصل میشه؟)؟

4 - مداری که بعد از ترانسفورماتور گذاشتین چیه؟ رگولاتوره؟ آخه گفته بودین 40 ولت دادین ... پس رگولاتور چند ولتی گذاشتین؟؟ LM317 گذاشتین؟

5 - از خازن پلی استر هم میشه استفاده کرد؟

6 - میشه از ماسفت IRFP260 استفاده کرد (منظورم نوع بدون پسوند N هستش)؟

ببخشید اگه سوالام زیاد شد (خواستم کلی بپرسم)

پاسخ : ساخت کوره القایی

سلام
    در حضور اساتیدی چون جناب جبراییلی من فقط سوال 2 رو چون دقیقا میدونم جواب میدم.
    سلف L2 در عکس زیر مشخص شده

دیدگاه

ممنون

آقای جبراییلی منتظر راهنمایی شما هستیم :redface:

دیدگاه

با سلام-مداری که دوستان در لینک معرفی نموده اند یک نوع اسیلاتور به نام رویر میباشد که محاسبات مربوط به ان در کتابهای الکترونیک گفته شده و به شکلهای متفاوتی ساخته میشود.گاهی از ترانزیستور و گاهی از ماسفت به عنوان سوییچ استفاده میشود و ما در اینجا به هر دوی انها لفظ ترانزیستور را به کار میبریم.در بعضی از انها یک سیم پیچ اضافی برای راه اندازی ترازیستورها با اعمال فید بک مثبت روی هسته ترانس پیچیده میشود و در بعضی دیگر به جای سیم پیچ یک خازن در ورودی ترازیستورها قرار داده میشود طرز کار ان به این شکل است که هنگامیکه مدار روشن میشود از طریق مقاومتهای یک و یا دو یکی از ترانزیستورها زودتر روشن شده و و لتاژ کلکتور ان صفر و در نتیجه از طریق دیود متصل به کلکتورش که به ورودی ترانزیستور دیگر متصل شده راخاموش نگه میدارد.و جریان از طریق سلف به سیم پیچ ترانس برقرار میشود و با عبور جریان ولتاژی در کلکتور ترانزیستور دیگر اعمال میشود این عمل تا زمانی ادامه میابد که هسته اشباع نشده باشد و لی با گذشت زمان و ادامه یافتن جریان هسته اشباع شده و دیگر ولتاژ بالا نمیرود و تغییرات فلو صفر شده و لتاژی به کلکتور ترانزیستور دیگر اعمال نمیشود ولتاژ کلکتور در یک لحظه صفر شده و ترانزیستوری که هدایت میکرد دیگر هدایت نکرده و قطع میشود و با قطع ترانزیستور --ترانزیستور دیگر از طریق کلکتور ترانزیستور دیگر اعمال شده و روشن میشود.در کوره های القایی داستان بسیار پیچیده تر از این حرفها میباشد.و به این سادگی نبوده و نیست.زیرا در انجا فرکانس در اختیار ما نبوده و نمیتوانیم هر فرکانسی که دلمان خواست را انتخاب کرده و به فلز اعمال کنیم.بستگی به نیاز و نوع استفاده دارد.محدودیه های انتخاب فرکانس را فلز و ابعاد ان و عمق نفوذ مورد نیاز تعیین میکند.گاهی شما نیاز دارید که فلزی را ذوب نمایید در این حالت ممکن است شما تولید کننده ای باشید که فلزاتی در خط تولید شما به صورت قطعات بسیار ریز و یا تکه های بزرگ باقی بماند و مقدار انها به قدری زیاد باشد که نتوانید انها را به همان شکل به خارج از کارخانه برده و به فروش رسانید و لازم باشد انها را در همان جا ذوب کرده و به شکل شمش در اورده و به بازار برسانید.که خوب ذوب کردن تکه های بزرگ فلز با ذوب کردن ذرات ریز فلز به کلی متفاوت است.و هر کدام نیاز به فرکانس به خصوص خود را دارد.و یا گاهی از اوقات لازم است فقط 1 میلی متر از عمق سطح یک شافت فلزی در زمان کمی سرخ شده و ناگهان سرد شود.و گاهی هم لازم است 0.1 میلی متر از عمق سطح این اتفاق بیافتد که برای هر حالت فرکانس متفاوتی باید انتخاب شود.در مدار معرفی شده امکان کنترل فرکانس انهم در توانهای بسیار بالا به هیچ وجه امکان پذیر نمیباشد و صرفا جنبه سرگرمی داشته و میتوان تجربه القایی را با کمترین امکانات بدست اورد.با گرم شدن فلز نیز باید فرکانس تغییر کند که در این مدار نیز این امکان وجود ندارد.
        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام
          ممنون
          هدف من از انتخاب این مدار ساخت یه کوره کوچیک و ابتدایی هستش

درحدی که بتوانم مثلا سر پیچ گوشتی یا سر مته رو باهاش داغ کنم (به اصطلاح فولاد آبدیده ش کنم)

دیدم دوستان همونو ساختن گفتم منم راهنمایی کنن :redface:

یه جایی دیدم جناب هارونی هم ساخته بودش ... اما متاسفانه عکساش دیده نمیشدن

دیدگاه

سلام
            من امروز خواستم بطور آزمایشی شروع به ساختنش کنم

اما متاسفانه اصلا کار نکرد :sad:

لطفا بگین اشکال کارم کجاست

از 12 ولت شروع کردم و بیشترش کردم

ماسفت هم از IRFP250 استفاده کردم

یکی از ماسفتها خیلی داغ می شد

مقاومت هم هر دوتاش 240 اهم هستن (که البته چند تا مختلف رو سری کردم تا 240 بشن)

خازن هم 10 تا 220 نانو گذاشتم

اما اصلا ذره ای هم چیزی رو سرخ و حتی گرم نکرد!!

اینم عکسهاش:

دیدگاه

سلام
              من خیلی به کوره القائی علاقه ندارم امروز داشتم روی منابع تغذیه ZVS کار تحقیقی و تست عملی انجام میدادم
              دیدم شرایط برای تست کوره القائی فراهم هست گفتم برای دل گرمی و تشویق علاقمندان فیلم بگیرم براتون بزارم
              شانس اوردم سیم بوبین قطع شد چون اصلآ حواسم به موکت نبود
              http://uploadkon.ir/?file=Ghasede_1_1.mp4
              http://uploadkon.ir/?file=Ghasede_2.mp4

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

میشه یه کم بیشترتوضیح بدید این چی هست؟ :redface: :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza javahery
                  میشه یه کم بیشترتوضیح بدید این چی هست؟ :redface: :rolleyes:
                  عبارت کوره القائی رو سرج کنید .

دیدگاه

قاصد دل جان از مدار بالا که به جایی نرسیدم و متاسفانه کسی هم راهنماییم نمی کنه :sad:

لطفا شما از مدار خودتون بگین تا شاید اونو بتونم بسازم

ساخت کوره القایی واسم آرزو شده :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سون سگمنت
                      قاصد دل جان از مدار بالا که به جایی نرسیدم و متاسفانه کسی هم راهنماییم نمی کنه :sad:

مدار من که خیلی به هم ریخته هست و تنظیمش کار سادهی نیست
                      چون اصولش مربوط به کوره القائی نیست.من در حال ساخت منبع تغذیه
                      رزونانسی هستم.
                      برای ساخت کوره القایی مدارهای ساده ای تو نت وجود داره که جواب میده .
                      مخصوصآ تو سایت های روسی.

دیدگاه

با عرض تبریک به مناسبت ورود به سال 1392
                        http://uploadtak.com/images/v1859_ghased_3.mp4

دیدگاه

سلام
                          سال 1392 به همتون مبارک
                          اینجوری بدتر رویایی میشه . چرا راهنمایی نکردن ؟ کی بود که نکرد بمن نشونش بده :biggrin:
                          سون سگمنت جان ببین اگه فقط میخوای یه چیزی بسازی که در سطح تفریح و تست برای خودت کار کنه ، خیلی راحت میتونی اینکارو انجام بدی ولی در سطح حرفه ای اینکار از ساختن اینورتر جوشکاری سخت تره .

همون مدارو اگه خوب درست میکردی و به عبارتی یه هفت هشت بار قطعه ها و تغذیه ات رو عوض میکردی جواب میگرفتی
                          البته میتونی از تجربه دیگران هم استفاده کنی و با یکبار ساختن جواب بگیری
                          اول چند نکته در مورد همین طرح خودت میگم شاید بعدا منم واست یه شماتیک گذاشتم : 1- منبع تغذیه ات باید بالای 30 ولت باشه و جریان دهی بالای ده امپر داشته باشه . مثلا بتونه راحت 15 امپر بده
                          2-حتما از لوله برای کویل مدار استفاده کن
                          3-از ماسفت های پرقدرت (جریان بالا) استفاده کن .
                          4-از دیودهای شاتکی استفاده کن چون هم سریعه و هم افت ولتاژ کمتری داره و بهتر میتونه ماسفت هارو خاموش کنه .
                          5-خازن هات هم خیلی مهمه که جنس خوب باشه و از لحاظ حجم بزرگ باشن (توان بالا و تحمل جریان زیادو دارن)
                          6-کلا ساختن رو برد بورد رو دورش خط بکش که اصلا جواب نمیده . در ضمن با سیم های کت وکلفت استفاده کن
                          حالا تا همین جاشو داشته باش

دیدگاه

http://uploadtak.com/images/f682_ghased.rar

دیدگاه

اقا قاصد این مدارت عجب جریانی میده از اون میخه گرفتید چقدر جریان میگذره ؟
                              ولتاژ چقدره ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X