اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی منبع تغذیه dc با کنترل کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی منبع تغذیه dc با کنترل کامپیوتر

با سلام خدمت همه استاتید محترم برق من یک پروزه ی پایان ترم دارم و اونم طراحی یک منبع تغذیه dc هست که با کامپیوتر بشه کنترلش کرد راستش من چیزی زیاد بلد نیستم اگه دوستان لطف کنند اگه پروزه ای در همین رابطه یا راهنمایی که بشه کمک کرد به من بدن واقعا خیلی خیلی ممنونشون میشم

پاسخ : طراحی منبع تغذیه dc با کنترل کامپیوتر

البته خیلی کار راحتی نیست ولی خب غیر ممکن هم نیست. یه توضیح کوچیک می دم امیدوارم به دردت بخوره.
    کار شما دو قسمته.
    1. ارتباط بین یه میکروکنترلر و کامپیوتر یعنی فقط در همین حد که بتونی یک عدد رو (که مثلا میتونه مقدار ولتاژی باشه که می خوای تو خروجیه منبعت داشته باشی) از کامپیوتر بفرستی واسه میکرو. که زیاد سخت نیست مخصوصا با برنامه بیسیک . که واسه این کار می تونی بخش پایانیه کتاب میکروکنترلرهای avr علی کاهه رو نیگا کنی.
    2. قسمت دوم کارت اینه که بیای و با میکرو خروجی منبعت رو کنترل کنی و مقدار ولتاژی که می خوای ( همون عددی که با کامپیوتر واسه میکرو فرستادی) رو از منبعت بگیری.
    که واسه این کار شما دو تا راه کلی داری.
    1. استفاده از DAC یعنی مبدل دیجیتال به آنالوگ. که خیلی کار اصولیی نیست و فقط در حد نمره گرفتن جواب میده چون جریان آن چنانی نمیتونی از منبع بگیری. و من اینو توصیه نمیکنم. اما دو تا مزیت داره. یکی اینکه میتونی از هر دو نوع منبع سویچینگ و خطی استفاده کنی. و دوم اینکه می تونی از یه منبع آماده استفاده کنی بدون اینکه نیاز باشه بدونی که منبع تغذیه ات سیستمش چطوریه و چجوری کار میکنه.
    2. راه دوم که به مراتب سخت تره ولی اصوای تره. دقیقا دو تا مزیت بالا رو نداره یعنی اولا باید حتما منبعت سویچینگ باشه ثانیا باید به مدار داخلیش کامل مسلط باشی.
    هرکدوم از این دو راه که مد نظرت هست بگو تا اونجایی که سواد نم کشیدم و عقل ناقصم یاری کنه توضیح بدم خدمتت. :icon_razz:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X