اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبکه ی بزرگی از میکرو های AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبکه ی بزرگی از میکرو های AVR

با عرض سلام و خسته نباشید

من می خواهم یک شبکه بزرگ از میکرو ها درست کنم که تمام آن ها توسط یک Master کنترل شوند.یعنی بتوانند از آن دستور بگیرند و درصورت امکان اطلاعات بفرستند.
    حتی الامکان قیمت تمام شده برای این شبکه نیز کم باشد.
    همچنین هرچه کابل هایی که بین آن ها کشیده می شود نیز کم باشد بهتر است.
    این شبکه هرچه قابل گسترش یافتن باشد نیز بهتر است. :bye
    محمد حسین سعادت فر

---------------------------------------------
    آنچه خود داشت زبيگانه تمنا مي كرد....

پاسخ : شبکه ی بزرگی از میکرو های AVR

نوشته اصلی توسط سعادت فر

من می خواهم یک شبکه بزرگ از میکرو ها درست کنم که تمام آن ها توسط یک Master کنترل شوند.یعنی بتوانند از آن دستور بگیرند و درصورت امکان اطلاعات بفرستند.
    با سلام

برای رسیدن به این منظور ، یکی از گزینه های بهینه و رایج ، استفاده از پروتکل RS422 میباشد . با سرچ RS422 protocol ، اطلاعات زیادی نصیبتان میگردد. موید باشید.

دیدگاه

جناب سعدت فر برای هر پروإ¾ژه بهترین راه ریزکردن مراحل و اجرای مرحله به مرحله اونهاست.
      شما اول باید طرح کلی رو یاد بگیرین انجام بدین و بعد دنبال کم کردن قیمت و کلا بهبود مدارتون باشین .
      شما بفرمایید تا چه مرحله از کار رو انجام دادید تا در بقیش من و دوستان در حد توان کمک کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
        شما بفرمایید تا چه مرحله از کار رو انجام دادید تا در بقیش من و دوستان در حد توان کمک کنیم.
        من هنوز کار خاصی را انجام ندادم و فی الحال به دنبال بهترین روش می گردم که روی اون کار کنم.
        بعضی دوستان RS-485 را پیشنهاد کردن اما ظاهرا متاسفانه محدودیت برد و تعداد میکرو داره شبکه ی can هم هزینه را بالا می بره حالا اگه باز هم دوستان نظره دیگه ای دارند خوشحال می شم نظراتشان را بشنوم.
        محمد حسین سعادت فر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir_moayeri
          برای رسیدن به این منظور ، یکی از گزینه های بهینه و رایج ، استفاده از پروتکل RS422 میباشد . با سرچ RS422 protocol ، اطلاعات زیادی نصیبتان میگردد. موید باشید.
          RS-422 هم بسیاری از محمدودیت های RS-485 را دارد.
          محمد حسین سعادت فر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعادت فر

RS-422 هم بسیاری از محمدودیت های RS-485 را دارد.
            RS485 بصورت HALFDUPLEX بوده و RS422 در واقع مد FULLDUPLEX پروتکل RS485 میباشد . از این روش در سیستمهای "صف" که احتمالا شما هم بعنوان مشتری از این سیستم در " بانکها " استفاده کرده اید ، در ارتباط لوازم جانبی این سیستم از جمله " واحد چاپ تیکت نوبت و انتظار مشتری " ، واحد نمایش " نوبت " ، واحد اپراتور " صفحه کلید " و ... ، با کامپیوتر مرکزی ، مورد استفاده قرار میگیرد ، که این لوازم به عنوان SLAVE از طریق همین پروتکل ، با کامپیوتر SERVER ارتباط برقرار میکنند. حال دقیقا بفرمایید ، چه انتظار بیشتری از این قضیه دارید ؟

دیدگاه

دوستان سلام.
              من یه ایده ای دارم اینجا مطرح میکنم دوستانی که کار کردن راهنمایی کنن.
              یه درسی داشتیم به اسم شبکه های کامپیوتری که نحوه شبکه کردن کامپیوتر ها اونجا بررسی میشد. کاری ندارم یکی از روش ها مال IBM بود که کامپیوتر ها به صورت حلقه وار به هم متصل بودن و یه جواز بینشون میچرخید، هر کامپیوتری که جواز عبور داشت میتونست اطلاعات ارسال و دریافت کنه.
              ----
              من اون موقع هم اینو به استادمون گفتم ولی جوابی نداد.

زمانی که ما سیستم ها رو به صورت حلقه وار به هم متصل میکنیم و پایه های ارسال و دریافت اونها مجزا هست، چه نیازی به جواز یا حالت master slave هست؟ فرض کنید 10 تا میکرو داریم، پایه ارسال میکرو اول به پایه دریافت میکرو دوم متصل میشه، پایه ارسال میکرو دوم به پایه دریافت میکرو سوم و ... پایه ارسال میکرو 10 ام به پایه دریافت میکرو اول.
              حالا هر داده ای که قراره در این شبکه رد و بدل بشه یه کد دریافت کننده خواهد داشت (سربار) تمام میکرو ها هر لحظه هم دارن دریافت می کنن و هم ارسال، اگه کد داده مربوط به خودشون بود که داره رو برمیدارن و دیگه ارسالش نمی کنن داده دیگه در حلقه نمیچرخه و اگه مال خودشون نبود هم درجا ارسالش می کنن به میکرو بعدی و ... . اینطوری نه مشکل master slave هست و نه مشکل جواز .

فقط میشه برای هر تعداد داده ای که قراره از یک میکرو به میکرو دیگه متنقل بشه یک یا دو بایت سر بار در نظر گرفت، مثلا فرض کنیم که 200 تا میکرو داریم، بایت اول همواره نشون دهنده شماره میکرو ای هست که قراره داده به دستش برسه، بایت دوم تعداد بایت هایی که قراره ارسال بشه داخلش هست، و بایت های بعدی هم داده خواهند بود.
              به نظرتون این کار عملیه؟
              http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,12108.new.html#new
              شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
              هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
              چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با عرض ادب خدمت جناب نحوی گرامی

مورد اشکالی که در این روش شبکه " RING" ، بنظر میرسد این است که ، در صورتیکه ارتباط هر کجای این حلقه ، به هر دلیلی قطع شود ، هیچکدام از SLAVE ها قادر به تبادل اطلاعات با SERVER نیستند و بالعکس ! ، برای رفع این نقیصه ، چه ترفندی باید بکار برد؟

دیدگاه

سلام.
                  بله خاطرم هست که استادمون هم این رو به عنوان نقطه ضعف این سیستم مطرح کرده بود و میگفت که برای همین یه اتصال یدکی هم وجود داره که سیستم از کار نیفته، یعنی هر حلقه دو بار سیم کشی میشه اگه سیم کشی اول قطع شد از دومی استفاده می کنن. نمیدونم در میکرو ها قابل پیاده سازی باشه یا نه.
                  ---
                  ساده ترین راه حلی که به نظر میرسه اینه که میکرو ای که داده رو دریافت کرد یه بایت تصدیق دریافت ارسال کنه، و میکرو ای که داده رو ارسال کرده اگه خود داده یا تصدیقش رو دریافت نکرد، زنگ خطر رو به صدا در بیاره.
                  موفق باشید.
                  شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                  هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                  چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

چنانکه دوستان اشاره کردند مشگلی در تعداد و ..... نیست اما تا کنون بحث ها بیمورد ویاد آوری بوده برای شروع چند چیز باید مشخص باشه:
                    1- حساسیت کار در قبال امنیت شبکه
                    2- فاصله تقریبی.
                    3- سرعت انتقال داده ها.
                    4- ظرفیت تقریبی اطلاعات.
                    5- محیط ( از نظر نویز)
                    6- محدودیت ها ( از نظر تعداد سیم و....)
                    7- هر چیز دیگری که به نظر مورد نیاز باشد.
                    مثلا در مورد انتقال از تلفن محدودیت دوسیم را داریم ولی در مورد یک شبکه داخلی با فاصله کم اینطور نیست یا شاید نباشد.
                    یا ممکنه به سرعت بالا نیاز باشه وقتی که حجم داده ها زیاده و داعما در حال پدیت
                    در محیط خاص ممکنه به علت نویز شدید های ولتاج نتونیم به راحتی با RS485 برد زیادی داشته باشیم
                    یا به علت امنیت زیاد نتونیم داده ها رو براحتی روی خط قرار بدیم و.......
                    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

با تشکر از آقای نحوی به خاطر نظر خوبشان و همچنین سایر دوستان که ما را قابل دانستند و در این بحث شرکت کردند. :applause:
                      مشکلی که در نظر جناب آقای نحوی به نظرم میرسه این است که در این روش کمک و زیاد کردن میکرو ها کار مشکلی است و اصلا معلوم نیست که تعداد میکرو ها دقیقا چه قدر است و ممکن است نیاز به کم و زیاد شدن داشته باشد که این کار مشکلی است.
                      من خودم یک نظر به ذهنم رسیده که اگه لطف کنید ببنید چه طور است و اشکالاتش را باز گو کنید.
                      همانطور اشاره کردم اشکال CAN گرانی آن و اشکال RS-458 کمبود برد و محدودیت میکرو ها است.
                      به نظر من چه طور است که از ترکیبی از این دو استفاده کنیم.یعنی به جای یک Master چند Master داشته باشیم. یعنی در حقیقت یک Master اصلی داشته باشیم که اطلاعات را به صورت CAN به زیر Master مورد نظر که میکرو مقصد در زیرگروه آن است ارسال کند و آن نیز این اطلاعات را به زیر گروه ه مقصد از طریق RS-485 مخابره کنند این طوری نه مشکل برد را داریم نه گرانی و تعداد میکرو ها را البته برای فواصل بیش از 1000متر نیز می توانیم از روش های دیگر ارتباط یا از ماژول ها استفاده کنیم

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                      چنانکه دوستان اشاره کردند مشگلی در تعداد و ..... نیست اما تا کنون بحث ها بیمورد ویاد آوری بوده برای شروع چند چیز باید مشخص باشه:
                      1- حساسیت کار در قبال امنیت شبکه
                      2- فاصله تقریبی.
                      3- سرعت انتقال داده ها.
                      4- ظرفیت تقریبی اطلاعات.
                      5- محیط ( از نظر نویز)
                      6- محدودیت ها ( از نظر تعداد سیم و....)
                      7- هر چیز دیگری که به نظر مورد نیاز باشد.
                      مثلا در مورد انتقال از تلفن محدودیت دوسیم را داریم ولی در مورد یک شبکه داخلی با فاصله کم اینطور نیست یا شاید نباشد.
                      یا ممکنه به سرعت بالا نیاز باشه وقتی که حجم داده ها زیاده و داعما در حال پدیت
                      در محیط خاص ممکنه به علت نویز شدید های ولتاج نتونیم به راحتی با RS485 برد زیادی داشته باشیم
                      یا به علت امنیت زیاد نتونیم داده ها رو براحتی روی خط قرار بدیم و.......
                      دلیل من هم در توضیح موضوعات مهم در تاپیک اول همین بود.
                      1- در این روش امنیت اصلا ملاک نیست.
                      2- فاصله میکرو ها ازهم معلوم نیست و میکرو ها اغلب گروهی اند یعنی مثلا هر 10 میکرو به هم نزدیک اند و با 10تای دیگر فاصله ی زیادی دارند.
                      3-سرعت انتقال داده مهم نیست چون حجم داده های انتقال بسیار کم است یعنی حد اکثر 1kb.
                      4- نویز موجود در محیط دقیقا مشخص نست ولی در کل کم است.
                      5- هرچه سیم به کار رفته کم تر باشد بهتر است.
                      6- بقیه ی موارد در تاپیک اول گفته شد :bye
                      محمد حسین سعادت فر

دیدگاه

نظر خاصی ندارید؟ :question: :surprised:
                        محمد حسین سعادت فر

دیدگاه

تصمیم گرفتم بخشی از کار رو در پست زیر انجام بدم.
                          و همچنان منتظر نظرات شما

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,12161.0.html
                          محمد حسین سعادت فر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعادت فر

توی دانلود سنتر این مقاله رو دیدی
                            http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=161

موفق باشی

دیدگاه

سلام
                              راهی که به نظر من میرسه اینه که شما بیای میکرو هایی که نزدیکه همن رو با TWI شبکه کنی(هزینه اش 2 تا سیم 2 تا مقاومته)
                              حالا نوی این دسته ها یه Master اصلی اینجا در نظر بگیری و بعد این Master ها رو بیسیم باهم شبکه کنی
                              فکر میکنم اگر برنامه خوبی بنویسی برات مشکلی پیش نیاد
                              در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
                              مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X