اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Auto Route یا route دستی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Auto Route یا route دستی؟

سلام به همه دوستان
    در مورد Auto Route یا route دستی سوال داشتم
    این که چرا بعضی از عزیزان route دستی رو یه Auto Route ترجیح می دهند در حالی که نتیجه کار مطلوب است و در وقت هم صرف جویی می شه؟
    لطفا با دلیل به این بحث ادامه بدین
    ممنون

پاسخ : Auto Route یا route دستی؟

با سلام.کجا اومده یا کسی گفته که روت خودکار قشنگر یا بهتر از دستی هستش؟لطفا آدرسی عکسی چیزی دارید بذارید تا ما هم ببینیم.تاپیک های زیادی در مورد این مساله وجود داره که اگه یکم بگردی می تونی پیدا کنی.پروتل ذاتا ضعف هوش مصنوعی داره هر چقدر هم تو این زمینه کار کردن (حداقل نسخه 2010 که خودم استفاده کردم) تو خیلی از قسمت ها خوب بوده ولی تو روت اصلا و ابدا خوب نیست.
    شرکت پروتل از همون اول به خاطر رابطه نزدیکی که با گارگاهای چاپ فیبر داشته سعی کرده تا یه نرم افزاری تهیه کنه که به راحتی قابل استفاده باشه و تمام امکانات به طور سریع در اختیار کاربر قرار بگیره که یکی از این ویژگی های جالب می شه به استفاده هم زمان از چند ابزار اشاره کرد.مثلا وقتی داری ترک استفاده میکنی با استفاده از کلید های میانبر میتونی پد فعال کنی در همون حال فیل بذاری و چند کار دیگه .... .اما نرم افزاری مثل ارکد که از اول بر پایه ریاضی و محاسبات طراحی شده هوش مصنوعی به مراتب قوی تیر نسبت به آلتیوم داره به خاطر همینه که تو صنایع بزرگ مثل مادر برد و ... از این نرم افزار استفاده می شده.
    در وحله بعدی هرگز هرگز هرگز یه کامپیوتر نمی تونه صلیغه و هوش و قدرت تصمیم گیری یک فرد رو داشته باشه هر قدر هم که قوی باشه مگر تو حالاتی که یه سری کارای انالیزی که برای ما سخت هست رو انجام بده و یه راهکار مناسب واسش پیدا کنه.مثلا یه تحلیل فرکانسی انجام بده و ترکی رو از محل های خاصی عبور بده.
    در ضمن شاید تو وقت سرفه جویی بشه اما اگه مدارت پیچیده باشه همه مسیرا رو هم میافتن و جواب نمیده

امیدوارم که دلایلم کافی بوده باشه.
    حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

حرف شما درست هیچ جا نگفته روت خودکار قشنگتر و البته جایی هم از روت دستی نگفته. چون خودم تجربه روت دستی رو دارم می گم ، حتی با این که روت خودکار انجام می دم ، چند بار اجرا می کنم تا به اون نتیجه دلخواه (از نظر زیبایی و ساده بودن و ...) برسم. طبیعتا مدار هم اگه پیچیده باشه روت دستی کفایت نمی کنه. در ضمن با این سرعتی که دنیا اطرافمون داره پیش میره وقت طلاست. ممکنه برای یه بورد با روت دستی گاهی تا یک روز هم زمان ببره

با این حال پاسخ شما به این سوال تنها ضعف هوش مصنوعی و زیبایی مدار هست ، ممنون
      اساتید دیگر هم لطفا در بحث شرکت کنند
      با تشکر

دیدگاه

دوست من با عرض پوزش حرف شما یکم خنده داره شما وقتی میخوایی یه برد خوب بزنی که چندین سال ازش استفاده کنی یه روز که هیچ اگه ده روز هم روش وقت بذاری بازم کمه.من مدارات زیادی کشیدم مدارات پیچیده که هیچ تو همون غیر پیچیدشم به زور روت خودکار انجام میشه اگر هم بشه ناقص و باید به اندازه یه روت دستی وقت بذاری تا اصلاحش کنی تازش اگه میخوای کامل روت بشه باید چیدمان قطعات و زیبایی مدار رو فدای این کار بکنی.

فک نکنم بتونه همچین مداری رو به راحتی مسیر یابی بکه :angry:با توجه به شکل و چیدمان قطعات.

دیدگاه

سلام

Auto route امتیازی که داره اینه که حالتهای مختلف رو مقایسه می کنه و سعی می کنه به نتیجه بهتر برسه.

اما مسئله ای که هست اینه که وقتی شما یه بردی رو طراحی می کنی درکی از مدارت داری که نرم افزار نداره. مثلن من خودم موقع طراحی برای چیدن قطعات خیلی وقت می ذارم و سعی می کنم جوری بچینمشون که هم برای کارم مناسب باشن هم کشیدن اتصالات راحت تر باشه.

بعد موقع روت کردن اگه ببینم با یه جابجایی کوچیک میشه تعداد via رو پایین آورد راحت این کارو می کنم. اما خب نرم افزار تا اونجایی که من می دونم تو چیدن قطعات کمکی نمی کنه ( اگه میکنه بگید که منم بدونم

در مورد هوش نرم افزار هم میگن Altium 10 خیلی نسبت به پروتل پیشرفت کرده. اون موقع ها اصن PCB رو میدیدیم می فهمیدیم Auto Route شده. به ریش طراح می خندیدیم.

دیدگاه

بورد خیلی خوبی طراحی کردین آقا روزبه ، قبول دارم که Altium تو بردهای تک لایه بسیار ضعیف عمل می کنه
            تو بردهای دولایه تا حالا برای من پیش نیومده که لازم باشد که جای قطعات رو عوض کنم تا به طور کامل روت بشه و قطعات همیشه در جای دلخواه قرار دارند
            اما در مورد پهنای خطوط، حق با شماست آقا مجید.
            تو Altium نمیشه موقع روت خودکار پهنا رو کم یا زیاد کرد مگر این که قبلا تعریف کرده باشید

دیدگاه

مرسی.آخه میدونین چیه برد های دو لایه ای که التیوم راحت میزینه شما به راحتی میتونید با دست تک لایه در بیارین.من تازه کار که بودم یه مدار روبات به زور با التیوم تک دو لایه کشیدم بعد ها که یکم دستم را افتاد همون راحت با چند تا جامپر تک لایه درش آوردم. ولی خوب دولایه راحتر کار میکنه نسبت به تک لایه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X