ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 28 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 280
    2009/10/10
    aran
    913
    84

[آموزش] انواع روشهای ساخت تابلو ثابت

با سلام
    در قسمت تابلو ثابت روش های مختلفی برای بستن تابلوهای ال ای دی دوستان ما ذکر کردند.
    البته به خاطر اسپم های زیادی که تو قسمت تابلو ثابت هست خوندن همه صفحات خیلی سخته
    برای همین من تصمیم گرفتم اون روشها رو در این قسمت بنویسم تا برای کسی که تازه وارد فروم میشه راحت تر بتونه روش ها رو پیدا کنه و بخونه

نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

پاسخ : آموزش انواع روشهاي ساخت تابلو ثابت

روش اول :
    کلي ترين روش براي بستن تابلو LED که اکثرا دارن از اين روش تابلوهاشونو ميبندن به اين صورته که

چند تا ال اي دي ( بسته به ولتاژ ال اي دي ها ) با هم سري ميکنند يه مقاومت جلو راهش ميبندند تا جريان رو کنترل کنه .
    خب حالا چطوري اين مقادير رو بفهميم و بدست بياريم
    ولتاژ ال اي دي ها روي بسته ال اي دي نوشته به بسته هاي زير توجه کنيد

خب روي يه بسته ولتاژ کاري ال اي دي نوشته 2 تا 2.2
    روي بسته بعدي نوشته 3 تا3.2 خب جريان و اطلاعات ديگه هم هست
    حالا ميمونه منبع و مقاومت که بايد بدونيم چي ميخواهيم بزاريم
    مثلا من منبعم رو دوازده ولت انتخاب ميکنم و مي خواهم مقاومت مورد نياز رو براي ال اي دي سفيد حساب کنم
    خب به نظرتون چند تا ال اي دي با هم سري بشه بهتره؟؟؟
    آره درست گفتيد سه تا ال اي دي با هم سري بشه ميشه 9 ولت و سه ولت ديگر بايد دو سر يه مقاومت افت کنه چرا ما از يه ال اي دي ديگه استفاده نکرديم تا هم مقاومت نزنيم هم راحت تر باشيم
    علتش اينه که مقاومت جريان رو کنترل ميکنه و بايد با مقاومتي که ميزاريم دستور بدهيم چقدر جريان وارد ال اي دي ها بشه
    خب هر ال اي دي سه ولت برميداره سه تا سه ولت ميشه نه ولت سه ولت ديگه ميمونه که ميفته دو سر يه مقاومت که مقدارشو هنوز نميدونيم
    حالا روي بسته ال اي دي نوشته جريان 15 تا 20 ميلي آمپر
    اين نکته رو بدونيد که براي تابلو روان و تابلو ال اي دي جريان 10 ميلي امپر کافيه و از اون بالاتر لازم نيست
    هر چي جريان کمتر باشه عمر ال اي دي بيشتر ميشه
    خب پس شد
    ولتاژ دو سر مقاومت سه ولت و جريان عبوريش هم ده ميلي آمپر ( حالا اگه نور بيشتر کسي ميخواهد ميتونه بيشتر بگيره مثلا 15 ميلي حساب کنه)
    سه تقسيم بر ده ميلي آمپر ميشه سيصد اهم مقاومت استاندارد سيصد و سي اهم ميشه
    اين سه تا از هزاران ال اي دي بود که قراره با هم جمع و جورش کنيم . باقي ال اي دي ها رو هم به همين سبک ميبنديم . و سپس تمام گروهها رو با هم موازي ميکنيم مثل شکل زير

اين روش ايتدا سري و سپس موازي نام دارد

barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

پاسخ : آموزش انواع روشهای ساخت تابلو ثابت

اموزش ساخت تابلو ثابت روش دوم
    روش دوم به این صورت هست که تمام ال ای دی ها رو با هم موازی میکنیم ( مثبت ال ای دی ها به هم منفی هاشون هم به هم)

بعد تعداد ال ای دی ها رو میشماریم به طور مثال
    ما میخواهیم بنویسیم ECA با LED قرمز تعداد ال ای دی استفاده شده 20 عدد است ( مثاله هاااا) . چون ولتاژ کاری ال ای دی قرمز 2 تا 2.2 است پس متوجه می شویم که باید پنج تا گروه سری داشته باشیم با یه مقاومت

سپس این پنج گروه ال ای دی رو با هم سری میکنیم مثل شکل زیر با یه دونه مقاومت که مقدارشو هنوز نمیدونیم

حالا 20 تا ال ای دی رو به پنج تا گروه موازی تبدیل میکنیم
    یعنی پنج تا گروه ال ای دی که هر گروه ما چهارتا ال ای دی با هم موازی شده است . برای راحتی کار شما هر چهارتا ال ای دی رو فکر کنید یک ال ای دی است یعنی فکر کنید سه تا ال ای دی دارین که میخواهید با هم سری کنید و در آخر یه مقاومت
    حالا چطوری مقاومت رو حساب کنیم؟؟؟
    یک گروه ال ای دی رو در جریانی که ما میخواهیم از ال ای دی ها عبور کنه میکنیم مثلا ما میخواهیم از ال ای دی ها جریان ده میلی آمپر عبور کنه پس یک گروه که چهارتا ال ای دی داشت رو در ده میلی آمپر ضرب میکنیم
    جریان کلی شد چهل میلی آمپر
    چرا یک گروه( چهارتایی) رو در ده میلی آمپر ضرب کردیم مگه ما بیست تا ال ای دی نداشتیم؟؟؟
    چون گروه ها با هم سری هستند و جریان در مدارات سری یکسان است
    حالا ولتاژی که دو سر مقاومت می افته چند ولته ؟( منبع ما دوازده ولته ) خب پنج تا دو ولتی برای ال ای دی ها میفته چقدر دیگه میمونه؟
    دو ولت درسته؟
    خب این دو ولت هم دو سر مقاومت افت میکنه
    حالا دو ولت تقسیم بر چهل میلی آمپر میشود 50 اهم پس مقاومت ما شد 50 اهم

این روش داریا عیب ها و برتری هایی نسب به روش های دیگه هست
    برتری:
    1) اگه یه ال ای دی اتصال باز بشه ( اکثر ال ای دی ها اتصال باز میشن) فقط یک ال ای دی خاموش میشه
    2)سرعت بالا در کار
    عیب :
    1) اگه یه اتصال کوتاه بین یه گروه ال ای دی اتفاق بیفته اون دسته ال ای دی خاموش میشود و جریان خیلی زیادی از دو گروه دیگه از ال ای دی ها عبور میکنه . ( مخصوصا توی سفید اچ جی، من هر چی ال ای دی اچ جی سفید زدم بعد از شش ماه اتصال کوتاه شدن برای همین من دیگه از این روش کلا استفاده نمیکنم)
    2)اگه با یه بی دقتی یه اشتباهی انجام بدین ممکنه دوازده ولت رو دو سر یه گروه ال ای دی بیندازید و یه گروه ال ای دی رو به باد بدین
    3)ولتاژ کاری تمام ال ای دی ها یکسان نیست مثلا توی یه بسته ال ای دی ولتاژ کاری 3 تا 3.2 نوشته ولی بعضی ال ای دی ها ولتاژشون شاید 2.8 هم باشه وقتی این ولتاژ کاری کم با ولتاژ کاری 3.2 با هم موازی میشوند تمام ال ای دی ها مجبورن کمترین ولتاژ کاری رو به خودشون بگیرن مثلا من که از این روش استفاده میکردم ولتاژ کاری تمام ال ای دی ها 2.6 می شد . به همین خاطر برای اینکه ال ای دی ها بخواهند به نور یکسانی دست پیدا کنند باید جریان زیادی ازشون عبور داده بشه در غیر این صورت نور یکنواختی نخواهند داشت ( ولتاژ ال ای دی هر چه از ولتاژ کاری خودش دورتر باشه نورش کمتر میشه)
    یه نکته ای رو هم بگم توی این روش جنس ال ای خیلی مهمه
    پیشنهاد من به دوستان سعی کنید از این روش استفاده نکنید مخصوصا برای رنگ سفید مارک HG
    نکته : سیم هایی که با اون ال ای دی ها رو با هم موازی میکنید حتما از سیم نمره ی 0.50 کمتر نباشه چون جریان زیادی از سیم ها عبور میکنه
    توی این مثال از بیست ال ای دی استفاده کردم ( یادگیری آسون تر بشه ) شاید شما چندین هزارتا ال ای دی داشته باشید که بخواهید از این روش استفاده کنید تنها تفاوت بین مثال من با چندین هزارتا ال ای دی تنها در تعداد ال ای دی های موازی شده ی هر گروه میباشد
    نکته : شاید توی تقسیم چند تا ال ای دی کم یا زیاد بیاد مثلا 3001 ال ای دی سفید داریم میخواهیم از روش موازی استفاده کنیم
    باید به سه گروه تقسیم کنیم و بعد با هم سری کنیم
    دوتا گروه ما میشه 1000 تا ال ای دی یکی از گروه ها میشه 1001
    نکته آخری
    به این روش اول موازی بعد سری می گویند.
    برای ال ای دی های قرمز و زرد که ولتاژ کاریشون 2 تا 2.2 است کل ال ای دی ها به پنج تقسیم میشوند ( پنج گروه ال ای دی موازی )
    و برای سفید ، آبی و سبز که ولتاژ کاریشون 3 تا 3.2 هست کل ال ای دی ها به سه تقسیم میشوند.( سه گروه ال ای دی موازی )
    اگه تو آموزش اشکالی یا نقصی بود بهم پیام خصوصی بدین تا درستش کنم

barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

روش سوم

در این روش برق شهر را با دیود یک سو کرده سپس با خازن ریپل آن را گرفته و در آخر به تعداد مورد نیازی ال ای دی وصل میکنیم این رو هم بگم که ولتاژ خروجی از دو سر خازن تقریبا برابر میشه با سیصد ولت

مثال :

ولتآژ کاری ال ای دی ها سه ولته

ولتاژ دو سر خازن رو میگیرم مثلا ولتاژ دو سر خازن شده 280 ولت

حالا مثلا ال ای دی ها رو به صورت نود تایی با هم سری میکنیم تا ولتاژ کاریش بشه 90*3 مساوی 270

خب ولتاژ خروجی ما 280 ولت بود و ولتازی که دو سر نود عدد ال ای دی می ا فته به صورت سری 270 ولته ده ولت دیگه باقی میمونه که میندازیمش دو سر یه مقاومت و اندازه مقاومت رو هم به دست میاریم

میخواهیم جریان ده میلی از همه عبور کنه

ده ولت تقسیم بر ده میلی آمپر میشه یک کیلو اهم

عیب این روش

یه ال ای دی بسوزه همه خاموش میشن

خطر برق گرفتگی هم داره

عمر ال ای دی ها کم میشه به خاطر استاندارد نبودن تغذیه ( ریپل دار بودن خروجی)

خوبی این روش

سری کردن ال ای دی ها راحته و خیلی سریع میتونیم یه تابلو ببندیم
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

بچه ها سلام روش هاي ديگه هم ترکيبي از اين روش هايي هست که گفتم
    به روش زير توجه کنيد
    ولتاژ کاري ال اي دي ها 2 ولت هستش
    خب!
    شش عدد با هم سري ميکنيم و بعد تمام سري ها رو با هم موازي ميکنيم بدون مقاومت
    در آخر يه مقاومت وات بالا بزاريد براي کل ال اي دي
    وات بالا ديگه بستگي داره به تواني که بايد داخل مقاومت تلف بشه
    مثلا جريانشو ميگيريد و ولتاژي هم که دو سر مقاومت مي افته رو ميگيريد با ولتمتر
    سپس جريان در ولتاژ ميشه توان مقاومت

خب مقدار مقاومت هم بسته به تعداد ال اي دي هايي هست که با هم موازي هست
    اين روش خوب و سريع هستش
    من هر وقت نميرسم تابلوهامو سر موقع تحويل بدم مقاومت براي هر شاخه نميزارم و در آخر يه دونه ميزارم
    اين هم يه عکس از اين روش
    البته در آخر يه مقاومت گذاشتم

توي اميتر ترانزيستور گذاشتم مقاومته رو
    يعني اينکه يه سر مقاومت به اميتر وصله و يه سرش به زمين :nerd:

barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

تجربه دوستان
    برای اینکه توان کمتری تلف بشه در ساخت تابلو های ال ای دی میتونید
    برای ال ای دی های قرمز با ولتاژکاری دو تا دو و دو دهم
    شش عدد ال ای دی سری کنید به همراه یه مقاومت یک اهم و سپس همه رو با هم موازی کنید
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

نقل قول نوشته اصلی توسط مجتبي باغبانزاده
    تجربه دوستان
    برای اینکه توان کمتری تلف بشه در ساخت تابلو های ال ای دی میتونید
    برای ال ای دی های قرمز با ولتاژکاری دو تا دو و دو دهم
    شش عدد ال ای دی سری کنید به همراه یه مقاومت یک اهم و سپس همه رو با هم موازی کنید

البته اینو هم بگم که اگه از ترانزیستور تی آی پی استفاده کنی نیم ولت ولتاژ کم میشه و باعث میشه نور خیلی افت کنه پس از ماسفت استفاده کنید
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

سلام یه تجربه دیگه
    تابلوهایی که امکان داره خیس شوند و یا توی اب و هوای مرطوب باشند ، سیم های پشت تابلو رو رنگ بزنید تا بد از چند ماه قطع نشود.
    تابلوییی برای یکی از مشتری ها نصب کردم البته پشت شیشه نمیدونم از کجا آب به تابلو میریخته بعد سه ماه آورد گفت "همش سوخته و گمون میکنم آب ریخته " :angry: :angry:
    وقتی نگاه کردم دیدم هنوز خیسه پایه های ال ای دی ها زنگ زده و با یه حرکت دادن کوچک قطع میشوند.

اگه بتونید اول رنگ جلا بزنید و بعد رنگ بزنید خیلی بهتره و عایق هم میشود :nerd: :nerd:
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

سلام مجدد
    بچه ها خوبین
    بعضی از بچه ها از من سوال میپرسن وقتی تابلو میسازیم چند تا ال ای دی اضافه میاریم
    مثلا سه تا سه تا سری میکنم که یه دونه در آخر اضافه میاد
    این یه دونه ال ای دی رو چیکار کنیم که تفاوت نوری نداشته باشیم
    خب
    جواب اینه که با ال ای دی کناری موازی کنید
    به همین سادگی و به همین خوشمزگی
    این هم عکس برای بهتر فهمیدن مطلب
    barannoor69@yahoo.com
    2009/10/10
    aran
    913
    84

سلام به همه دوستان گلم
    ميخام در مورد تابلوهاي ضد آب و بيرون مغازه بحرفم براتون

خب
    بعضي از مشتري ها دوست دارند تابلو رو بيرون مغازه توي يه قاب بزنن تا بيشتر جلب توجه کنه

چند نکته رو بايد دقت کنيد.
    1_ اينکه جنس شاسي کار ( هموني که ال اي دي ها روشون سوار ميشن ) حتما از جنس پلکسي باشه
    2_ بعد از اتمام کار از پشت پايه هاي ال اي دي رو با رنگ چند بار رنگ بزنيد. ( جلوگيري از زنگ زدگي و قطع پايه ها )
    3_ در آخر پشت تابلو رو آب بندي کنيد با چسب آکواريوم

اين هم چند تا کار

نماي داخلي

و اين هم ويديو

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

barannoor69@yahoo.com
صفحه 1 از 28 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 280