اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیاده سازی avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیاده سازی avr

تا حالا کسی تونسته AVR رو روی FPGA اجرا کنه و با کدویژن برنامه نویسی کنه؟
    من یه جا دیدم نوشته بود با یه FPGA معمولی میشه 200 تا ATmega32 درست کرد.

پاسخ : پیاده سازی avr

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61677.msg354848#msg354848

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majidma3000
      تا حالا کسی تونسته AVR رو روی FPGA اجرا کنه و با کدویژن برنامه نویسی کنه؟
      من یه جا دیدم نوشته بود با یه FPGA معمولی میشه 200 تا ATmega32 درست کرد.
      ببین من اول یه دیدگاه به شما بدم

fpgs یک تکنولوژی بی نظیره برای پیاده سازی هر گونه سخا افتزاره دیجیتالی- avr یک محیط محصور و بسته است
      اصلا با این دید کوچبک به fpga نگاه نکنبد
      ما میریم سمت fpga که از avr ها فرار کنیم و محیط گسترده ایی برای طراحی داشته باشیم نه یک محیط محصور به شکل avr
      مورد دیگه اینکه یکی از علت ها که به سمت fpga میریم، کنار گذاشتن cpu های مرکزیه و جلوگیری از نویز و کار های پر سرعت
      اصلا مقایسه نکن با هم، با دید متفاوتی به fpga نگاه کن
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

حرف شما کاملا درسته، اما من برای یه کاری نیاز به یک پردازنده ، به همرا یک سخت افزار بزرگ برای کنترل یک سری تجهیزات جانبی که نیاز به سرعت و دقت بالایی داره ،دارم و می خواستم که همه اونارو در یک FPGA خلاصه کنم، بخشی از مدار باید توسط متلب روی FPGA پیاده بشه، حالا اگه کسی تونسته AVR Core رو روی FPGA پیاده کنه ، لطفا منو راهنمایی کنه. اگر هم راهی برای حذف پردازنده و یا استفاده از نوع دیگه ای دارید لطفا ذکر کنید تا ما هم استفاده کنیم.

دیدگاه

دوست عزیز به یه نکته مهم توجه داشته باشید که پیاده سازی پروسسور avr خودش یه مساله پیچیده است , از طرفی کارایی avr در میکروها علاوه بر بحث پروسسور , وابسته به سخت افزارهای جانبی اونه که بعضی از اونا به خاطر ماهیتشون اصلا قابلیت پیاده سازی روی fpga با ساختار کاملا دیجیتال را ندارند. علاوه بر این بعد از پیاده سازی موفق پروسسور و سخت افزارهای جانبی (که خودش زمان و انرژی زیادی می بره) تازه می رسیم به بحث کامپایلر که آیا پیاده سازی شما دقیقا منطبق با استاندارد های atmel هست که بتونید از کامپایلر های استاندارد avr مثلا codevision استفاده کنید یا نه؟ در غیر اینصورت زحمت نوشتن کامپایلر برای پروسسور خودتون هم به عهده شماست!
          در اینجا فرض من اینه که شما می خواین یه سیستم پایدار و مطمئن برای مقاصد تجاری و صنعتی بسازید. وگرنه برای کارهای تحقیقاتی به خصوص در زمینه معماری کامپیوتر و طراحی پروسسور می تونید همونطور که دوستان گفتن از core های آماده avr برای تحقیق و مطالعه و پیاده سازی استفاده کنید که همونطور که عرض کردم احتیاج به زمان و انرژی زیادی داره.

من برای یه کاری نیاز به یک پردازنده ، به همرا یک سخت افزار بزرگ برای کنترل یک سری تجهیزات جانبی که نیاز به سرعت و دقت بالایی داره ،دارم
          اگر با تحلیل پروژتون به این نتیجه رسیدید که واقعا احتیاج به پروسسور دارید , هم altera و هم xilinx پروسسورهایی ارائه کرده اند که روی fpga پیاده سازی می شوند. در مورد altera باید بگم که اسم پروسسورش nios ii است و در یک محیطی به نام sopc builder این امکان را به شما می دهد که یک سیستم سفارشی بر مبنای پروسسورش بسازید و به زبان c برای این سیستم برنامه بنویسید. در مورد xilinx هم فکر کنم همین کارو با پروسسور microblaze انجام میده.

دیدگاه

منظور شما soc fpga هست درسته؟ اما این نوع FPGA در ایران پیدا نمیشه. :angry:
            در altium میشه به زبان c برنامه نویسی کرد ولی از اونجایی که پردازش به صورت موازی در FPGA انجام می شه و برنامه نوشته شده هم در FPGA ذخیره میشه، برای اجرای اون نیاز به یه FPGA پیشرفته گرون قیمت با تعداد زیادی لاجیکسل داریم، ولی اگه پردازش سری رو روی FPGA پیاده کنیم میتونیم با اجرای برنامه از روی حافظه خارجی توسط FPGA در هزینه ها صرفه جویی کنیم، من برای این کار از ترکیب FPGA و میکروکنترلر استفاده می کنم، از FPGA برای پیاده سازی سخت افزار مورد نیاز و میکرونترلر هم که معلومه. من میدونم که میشه میکروکنترلر رو حذف کرد و همه کارها رو با یه FPGA انجام داد، در ALTIUM پردازنده 64 و 32 بیتی برای FPGA وجود داره ولی استفاده از اون ها و برنامه نویسی برای اون ها رو بلد نیستم. :sad:

دیدگاه

منظور شما soc fpga هست درسته؟
              نه ، منظورم همین fpga های معمولی مثل spartan3 و cyclone ii بود. ببینید به صورت کلی در حیطه چیپ های fpga دو نوع پروسسور داریم که در پست زیر یه توضیح مختصری دادم:
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1998#msg431998
              در چیپ های soc fpga پروسسور به صورت hard قرار داره اما من منظورم استفاده از soft processor بود.
              پس برای استفاده از nios ii و microblaze احتیاج به چیپ خاصی نیست. هر چند که بعضی محدودیت های تکنولوژیک وجود داره مثلا در مورد nios ii باید بگم که در cpld ها امکان پیاده سازی نداره ، اما تو تموم خانواده بزرگ cyclone و stratix قابلیت پیاده سازی داره.
              در پست زیر هم یک نمونه مثال برای ایجاد یک سیستم بر مبنای nios ii قرار دادم:
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1817#msg431817

تا به حال از نرم افزار altium واسه برنامه ریزی fpga استفاده نکردم به همین دلیله که در مورد مسائل مربوط به altium نمی تونم نظری بدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X