اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

سلام دوستان

من یک مشکلی در خصوص ریست میکرو pic16f877a دارم . قفل درب منزل رو دارم با میکرو کنترل می کنم .

یک رله 5 ولت با ترانزیستور و دیود هرزگرد به میکرو وصل کردم و سر خروجی رله را یک طرفش رو به یک سر قفل درب منزل و یک سر دیگر رله رو به منبع تغذیه آیفون که 12 ولت ای سی هست وصل کردم آن یکی سر قفل درب منزل هم مستقیم به آن یکی سر منبع تغذیه 12 ولت ای سی وصله . منبع تغذیه هم خازن 100 نانو فاراد موازی شده داره خازن قبل رگولاتور 470 میکرو و خازن بعد رگولاتور 220 میکرو فارد هست .رگولاتور هم 7805 هست . این تا این جا شرح مدار . اما مشکل !

وقتی درب منزل را نیمه باز می ذارم و رله وصل می شه قفل درب منزل که عمل می کنه میکرو ریست نمی شه ( پس برنامه ام درسته شک ندارم ) اما وقتی درب رو کامل می بندم و رله عمل می کنه و در باز می شه بعدش میکرو ریست می شه ( فکر می کنم وقتی درب منزل بسته می شه مثل این می مونه که انگار بار زیاد می شه و مجبور می شه جریان بیشتری بکشه. به نظرتون درسته ؟ )

تغذیه میکرو رو از منبع تغذیه آیفون که 12 ولت دی سی هم داره گرفتم نمی تونم منبع تغذیه جداگانه ( ترانس و پل دیودی ) بذارم چون به صرفه نخواهد بود ( پس فکر این که از یک منبع دیگه استفاده کنم رو در نظر نگیرید ). فکر می کنم وقتی در بسته هست یعنی این که آن قفل درب منزل جریان زیادی از منبع تغذیه می کشه که باعث ریست میکرو می شه . به نظرتون اصلا درسته که قفل درب منزل رو مستقیم بدون مقاومت یا چیزی به منبع تغذیه 12 ولت ای سی وصل کنم که البته سر راهش یک رله هستا ؟ ( در ضمن فکر نمی کنم به اپتوکوپلر گذاشتن جهت ایزوله کردن میکرو از رله ربطی داشته باشه چون وقتی در نیمه باز هست اصلاً میکرو ریست نمی شه ) حالا شما اندیشمندان ایرانی عزیز کمکم کنید بگید مشکل به نظرتون از کجاست وچطوری می تونم برطرفش کنم .

ممنون از همه دوستان

پاسخ : ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

سلام
    شما گفتید که از رله 5 ولت استفاده کردید.
    تغذیه رله رو از کجا تامین کردید؟از خروجی رگولاتور؟
    اگه این کار رو کردید پیشنهاد میکنم که از رله 12 ولت استفاده کنید و تغذیه رله رو از قبل از رگولاتور و ولتاژ 12 ولت تامین کنید.
    انشاالله که حل میشه.
    تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

منم یه مدار مشابه روی دربازکن بستم که این اتفاق براش میفته که بعلت جریان کشی زیاد نمیشه کاریش کرد ولی میتونید از شارژهای موبایل ارزون برای تغذیه میکرو استفاده کنید
      در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
      گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

ممنونم از توجه آقای mehdi_nxp

من از 12 ولت دی سی خود منبع تغذیه آیفون دادم به یک رگولاتور 7805 بعد از خروجی آن هم تغذیه رله رو تأمین کردم و هم تغذیه میکرو رو . البته بگما منبع تغذیه آیفون 12 ولت نیست تست کردم دیدم 16 ولته .

شما می گید که از رله 12 ولت استفاده کنم خوب فرق آن با 5 ولت چیه ؟ آیا فرق 5 ولت و 12 ولت فقط روی سیم پیچ تحریک است یا با توجه به بار تأثیری روش داره ؟

ببینید من الان وقتی در نیمه بازه مشکلی تو مدار پیش نمی آد ( آن قفل درب منزل هم خوب کار می کنه صدای تق که نشان دهنده کشیده شدن زنجیر هم هست می آد اما خوب درب بازه ، این که درست نیست ) اما همین که در بسته می شه آن قفل درب منزل وقتی که رله وصل می شه فکر کنم یک جریان زیاد می کشه از منبع 12 ولت AC آیفون ، یعنی خود سیم پیچ تحریک رله فکر نمی کنم جریان زیادی بکشه ( چون تو حالت نیمه باز خوب کار می کنه ) آن وصل شدن خود قفل درب منزل ( در موقع بسته بودن ) هست که جریان زیادی می کشه ( چون قفل درب منزل که می دونید با 12 ولت AC کار می کنه که منبع تغذیه آیفون هم 12 ولت DC برای آیفون ها و هم 12 ولت AC برای قفل درب منزل تأمین می کنه ) . در حقیقت وقتی درب بسته هست فکر کنم انگار بار زیادی وجود داره .

حالا ممنون می شم اول فرق رله 12 ولت با 5 ولت را برام یک توضیح بدید . بعد به نظرتون روی قفل درب منزل چی کار کنم که جریان زیاد نکشه ؟

همچنین ممنونم از آقای sami222

دوست عزیز من که گفتم در وهله اول سعی بر این است که به هیچ عنوان از منبع تغذیع جداگانه استفاده نشه چون همین شارژر هم می دونم هزینه اش کمه اما هدفم روی این هست که بتونم هرطور شده از همان منبع تغذیه استفاده کنم . فکر شما بسیار متین و قابل احترام هست اما من در پست خود اعلام کردم که نمی خوام ساده ترین راه که گذاشتن یک منبع تغذیه جداگانه هست رو اجرایی کنم . حتماً راهی برای برطرف کردن این مسئله وجود داره شک ندارم . ممنون می شم اگه بیاین با هم فکر کنیم تا بهترین راه رو پیدا کنیم .

منتظر نظر شما اندیشمندان هستم .

دیدگاه

فرق رله 5 و 12 خوب معلومه که تو ولتاژ تحریکشون.
          اگه شما میخاهی از همون رله 5 ولت استفاده کنی میتونی.مستقیم وصلش کن به 12 ولت.طوریش نمیشه فقط یکم جریان بیشتری ازش رد میشه.
          اگه جریان خروجی ترانست کمه میتونی یه مقاومت در حد 150 اهم با رله 5 ولت سری کنی و بدی به 12 ولت تا جریان بیشتری برای سیم پیچ در بازکن بمونه.
          این کاری که گفتم امتحان کن حتما جواب میده.
          تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

پاسخ : ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توس

یک نکته خیلی مهم رو هم بگم که برای خودم پیش اومده بود که خیلی استادکارها هنگام نصب آیفون بهش توجه نمیکنند
            ترانس تغذیه ها اکثرا 500 میلی آمپر هستند برای تغذیه پنل بیرون (کوچه) استفاده میشه و تغذیه گوشی داخلی از طرق پنل بیرون تامین میشه حالا بعضی استاد کارها بجای اینکه بیان ترانس تغذیه رو بیرون کنار پنل وصل کنند میان داخل خونه بالای گوشی نصب میکنند!!!! که اشتباهه وتغذیه تا از سیم کشی حیاط عبور کنه و به پنل برسه افت زیادی پیدا میکنه! حالا نمیدونم ترانس شما کجا وصل شده داخل خونه یا بیرون کنار پنل؟ اگه بیرون کنار پنله که هیچ ولی اگه داخل خونست بیارش بیرون و تفاوت خیلی زیادشو احساس کن من رو دروازمون یه ریموت نصب کردم تا ترانس داخل بود وقت عملکرد رله که بوبین دربازکنم به وسیله رله فعال میشه مدارم ریست میشد! الان نه تا هر زمان که دستم رو کلید باشه مدارم به خوبی کار میکنه بدون نوسان و قطع وصل!
            در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
            گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

مشکل تو ایمه که وقتی در قفل مغناطیسی در باز کن عمل می کنه یک لحظه افت ولتاژ شدید به وجود می آد که ولتاز ّه زیر 3 ولت می رسه به همین دلیل میکروت ریست می شه ویک را حل داره که بون اینکه تغذیه بردت رو عوض کنی جواب بگیری یک اینکه رلت حتما 12 ولت باشه رلت بیش 1 ثانیه در رو باز نکنه که باید برنامه میکروت رو درست کنی بعد از رگولاتور ولتاژ یک خازن فاراد بالا 4400 میکروفاراد بذار تا وقتی افت ولتاژ در تغذیت به وجود اومد این افت ولتاژ در جا رو میکروت تاثیر نزاره امیدوارم که راهنماییم به کارتون بیاد
              آيا تا به حال به اين فکر کرده ايم که نبود قانون کپي رايت در کشور ما چه لطمه بزرگي به کشور ما زده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X