اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

سلام دوستان

من یک مشکلی در خصوص ریست میکرو دارم . قفل درب منزل رو دارم با میکرو کنترل می کنم .

یک رله 5 ولت با ترانزیستور و دیود هرزگرد به میکرو وصل کردم و سر خروجی رله را یک طرفش رو به یک سر قفل درب منزل و یک سر دیگر رله رو به منبع تغذیه آیفون که 12 ولت ای سی هست وصل کردم آن یکی سر قفل درب منزل هم مستقیم به آن یکی سر منبع تغذیه 12 ولت ای سی وصله . منبع تغذیه هم خازن 100 نانو فاراد موازی شده داره خازن قبل رگولاتور 470 میکرو و خازن بعد رگولاتور 220 میکرو فارد هست .رگولاتور هم 7805 هست . این تا این جا شرح مدار . اما مشکل !

وقتی درب منزل را نیمه باز می ذارم و رله وصل می شه قفل درب منزل که عمل می کنه میکرو ریست نمی شه ( پس برنامه ام درسته شک ندارم ) اما وقتی درب رو کامل می بندم و رله عمل می کنه و در باز می شه بعدش میکرو ریست می شه ( فکر می کنم وقتی درب منزل بسته می شه مثل این می مونه که انگار بار زیاد می شه و مجبور می شه جریان بیشتری بکشه. به نظرتون درسته ؟ )

تغذیه میکرو رو از منبع تغذیه آیفون که 12 ولت دی سی هم داره گرفتم نمی تونم منبع تغذیه جداگانه ( ترانس و پل دیودی ) بذارم چون به صرفه نخواهد بود ( پس فکر این که از یک منبع دیگه استفاده کنم رو در نظر نگیرید ). فکر می کنم وقتی در بسته هست یعنی این که آن قفل درب منزل جریان زیادی از منبع تغذیه می کشه که باعث ریست میکرو می شه . به نظرتون اصلا درسته که قفل درب منزل رو مستقیم بدون مقاومت یا چیزی به منبع تغذیه 12 ولت ای سی وصل کنم که البته سر راهش یک رله هستا ؟ ( در ضمن فکر نمی کنم به اپتوکوپلر گذاشتن جهت ایزوله کردن میکرو از رله ربطی داشته باشه چون وقتی در نیمه باز هست اصلاً میکرو ریست نمی شه ) حالا شما اندیشمندان ایرانی عزیز کمکم کنید بگید مشکل به نظرتون از کجاست وچطوری می تونم برطرفش کنم .

ممنون از همه دوستان

پاسخ : ریست شدن میکرو ( کنترل قفل درب منزل توسط رله متصل به میکرو )

یک خازن 10نانو یا 47نانو یا 100 نانو یا یک میکرو فاراد 50ولتی
    با یک مقاومت از 150اهم تا یک کیلو
    این دوتا رو باهم سری کن و دوسر دیگه اونها رو بزن به کنتاکتهای خروجی رلت
    من بدترین نویز های رله و بار هام رو با همین روش حذف میکنم

مقدار هایی هم که بهت دادم چون بستگی به نوع بارت داره نشد که مقدار ثابتی پیشنهاد بدم
    خودت ببن با کدوم خازن و مقاومت اون نویز بارت رو حذف میکنه

آخرین بار خودم از خازن 20نانو و مقاومت 470 اهم استفاده کردم
    ظرفیت خازن هم زیاد کنی احتمال داره بارت صدمه ببینه

راستی
    این روش فقط برای بار های AC کاربرد داره
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

دو تا مورد : اول اینکه ولتاژ 12 تغذیه رو با ولتمتر بگیر ببین تو حالت در باز و در بسته تغییری داره یا نه . ممکنه ولتاژت افت داشته باشه و 5 ولت میکرو کم بشه.
      دوم اینکه فیوز بیت Bode Enable , Bode Levele رو تنظیم کن.

لطف کن یه شماتیک از مدارت رو بزار، توضیحاتت خوب بود اما شماتیک بزاری بهتره.

دیدگاه

پیشنهاد دوستان خوبه انجام بدین

قفل برقی از 1 تا 2 آمپر جریان میکشه ، منبع تغذیه مخصوص آیفون 1 آمپر هست برای همین افت ولتاژ زیادی ایجاد میشه ،
        رله 5 ولت اشتباه کردی گذاشتی به جای اون 12 ولت بزار
        خازن 1000 میکرو فاراد توی ورودی مدارت بزار قبل از رگولاتور
        حتما از Lm317 جهت تغذیه میکروت استفاده کن که افت ولتاژ ورودی زیاد تاثیر روی خروجی نداشته باشه
        بعد از رگولاتور هم خازن 470 میکرو بزار
        قفل برقی با یک لحظه تحریک عمل میکنه زمان تحریک قفل برقی را کم کن ، خیلی کم کن ،
        اینها را رعایت کنی هیچ مشکلی ایجاد نمیشه
        همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
        کانت

دیدگاه

ممنونم از توجه آقایان eshgh_namordeh و امیر . م و مهران چمنی

حقیقتش من با میکرو pic کار می کنم اما چون این یک مشکل جریان کشی هست از دوستان AVR کار درخواست کمک کردم .

اگر منظور شما از bode level همان brown out reset در میکرو pic هست که آن رو چند بار تغییر دادم نشد .

زمان روشن شدن رله هم فقط 200 میلی ثانیه هست زیرا زیر این زمان قفل در کار نکرد .

بقیه فرمایشات دوستان رو عملی میکنم نتیجه را اعلام می کنم .

بازم از همه دوستان ممنونم که به این پست توجه داشتن .

دیدگاه

فقط یک سوال می شه فرق این رله 12 ولت رو با 5 ولت بهم بگید ؟ مگه این ولتاژ فقط روی سیم پیچ تحریک رله تأثیری نداره ؟

آیا این دو رله با توجه به بار فرق خاصی دارند . یعنی تأثیر بار روی رله 5 ولت چه فرقی با رله 12 ولت داره ؟

دیدگاه

نویز ایجاد شده توسط بوبین رله ، چون 5 ولته مستقیم وارد میکروت میشه
              تغذیه رله که خودش 300 میلی آمپر جریان میکشه ، همه باعث میشه تا ولتاژ کم به میکروت برسه
              اونها که گفتم رعایت کنی مشکلی ایجاد نمیشه من خودم روی درب خونه گذاشتم رمز میزنی درب باز میشه مشکلی نیست با Pic هم هست
              همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
              کانت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X