اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با adc میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با adc میکرو

با سلام
    من میخواهم یک اهم متر با مگا 32 بسازم . برای اینکار باید از adc استفاده کنم اما هر مقاومتی سر راه کانال adc قرار میدم مقدار 1023 نشون میده. اگر امکان داره دوستان کمک کنند :biggrin:

پاسخ : مشکل با adc میکرو

سلام
    باید بسته به رنج مقاومت-یه مقاومت بصورت سری ببندی و مقاومت مورد نظر رو اندازه بگیری.اگه مقاومت رو بصورت سری ببندی چه 1اهم باشه چه 100اهم همون 1023 رو نشون میده.
    ضمنا یه پایه داره به اسمه AREF که باید یه پتانسیومتر بهش وصل کنی(پایه شماره32)

دیدگاه

باید یک تقسیم مقاومتی بزاری البته بسته به رنج مقاومتت و از وسط تقسیم مقاومت ولتاژت رو به adc بدی.

دیدگاه

باید بسته به رنج مقاومت-یه مقاومت بصورت سری ببندی و مقاومت مورد نظر رو اندازه بگیری.اگه مقاومت رو بصورت سری ببندی چه 1اهم باشه چه 100اهم همون 1023 رو نشون میده.
        اگر میشه بیشتر توضیح بدید
        باید یک تقسیم مقاومتی بزاری البته بسته به رنج مقاومتت و از وسط تقسیم مقاومت ولتاژت رو به adc بدی.
        چطوری تقسیم مقاومت بذارم؟

دیدگاه

ما اگه یه منبع تغذیه رو روی 5ولت قرار بدی و اونو با یک مقاومت 100اهم به ولتمتر وصل کنی میبینی که ولتمتر ولتاژ 5 ولت رو نشون میده.
          حالا اگه مقاومت 100اهم رو با امگا اهم عوض کنی بازم ولتمتر ولتاژ 5ولت رو نشون میده.چون تو این حالت سطح ولتاژ تغییر نمیکنه.
          اگه همین کارو با میکرو انجام بدی همیشه عدد 1023 یعنی بالاترین مقدار رو به شما نشون میده.
          شما باید ولتاز ورودی رو بوسیله یه شبکه مقاومتی تقسیم بندی کنی که اصطلاحا به دو صورت سری یا موازی انجام میشه.یعنی تو این حالت سطح ولتاژ پایه ADC تغییر میکنه که میتونه باهاش اهم متر بسازی.

نوشته اصلی توسط saeiddiod
          پتانسیومتر که یادت نرفت ؟ اونم حتما بذار

دیدگاه

شما Aref , Avcc رو به 5 ولت بزن (فعلا از فیلتر صرفنظر میکنیم). حالا فرضا میخوای یه مقاومت 1 کیلو رو اندازه بگیری.
            یه مقاومت مثلا 10 کیلو برداز یک سرشو بزن به 5 ولت و یک سرش رو بزن به مقاومت یک کیلوویی که داری.
            حالا اون سر مقاومت یک کیلو رو بزن زمین.
            از سر وسط دو مقاومت بده به adc.

با این فرمول مقاومت رو حساب کن :
            5 ولت -< 1023
            ؟ ولت -< ADC -> که اسمش رو میزاریم Vp
            اینجا ولتاژ سر ADC پیدا میشه. با یه فرمول ساده تقسیم ولتاژ مقدار مقاومت برحسب کیلو اهم پیدا میشه.
            فقط نکته مهم اینه که تو رنجهای مختلف مقدار مقاومت مرجعت و دقتش چقدر باشه خیلی مهمه.

Vp = 5*Rx/(10+Rx)

دیدگاه

با تشکر از دوستان
              تا اینجا که درست شد :wow:
              اما حالا یک مشکل دیگه دارم
              عدد های adc بین 0 تا 1023 هستش . عدد هایی که میکرو نشون میده حدود 7-8 واحد خطا داره - با این که مقدار کمی هستش اما همین مقدار کم هم مشکلات زیادی می سازه
              خطا از مقاومته یا میکرو ؟ برای خطاش چیکار کنم؟

دیدگاه

اگر بالا و پایین میره نویز تغذیه هست. باید اولا فیلتر LC برای Aref بزاری ثانیا نویز تغذیه رو کم کنی.

دیدگاه

من برای داخل خودرو یک دماسنج و ولتمتر با avr نوشتم.ناچارم که از lm35 استفاده کنم...
                  مشکل اینجاست که برای تغذیه میکرو از یک 7805 استفاده کردم ولی ولتاژ خودرو ثابت نیست و بین 9 تا 15 ولت تغییر میکنه. ولتاژ خروجی رگولاتور هم بین 4.7 تا 5.2 تغییر میکنه که باعث تغییر در ولتاژ رفرنس داخلی میکرو میشه(بین 2.58 تا 2.65). تغییر ولتاژ ورودی هیچ اثری به جز مبدل آنالوگ بر میکرو نداره...
                  در حالت تغذیه 5 ولت هم ولتاژ رفرنس داخلی 2.6 ولت هست در صورتی که در منابع نوشته که باید 2.56 باشد...
                  متاسفانه تمامی آنالوگ هام دارای خطا هستند. چطور ولتاژ رفرنس رو ثابت کنم؟
                  اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                  اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                  اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                  ...بگين که
                  [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

اگ هزینه برات مهم نیست (که هست :biggrin میتونین از آی سی های ولتاژ رفرنس مثل Ref02 استفاده کنید که 5 ولت ثابت میده.
                    راه دیگه اینه که از رگولاتور سوییچینگ مثل LM2577 استفاده کنید تا خروجیتون تثبیت شده تر باشه.

دیدگاه

سلام دوستان
                      پروژه من شیب سنج دیجیتالی با ای سی adxl202 هستش از خروجی انالوگ استفاده میکنیم حالا سوال من فرکانس نمونه برداریه پهنای باند هم 20 هرتز هست طب قضیه نایکویست فرکانس نمونه برداری 8 یا 10 برابر پهنای باند هستش حالا این فرکانسی که تو کتابای میکرو میگه بین 50kh تا 200kh باید باشه چیه ؟این با قضیه نایکویست فرق داره؟
                      میتونیم بگیم بین 50 تا 200 فرکانس کلاک adc میکرو هست و قضیه نایکویست فرکانس نمونه برداریه واحد adc؟
                      کسی میدونه؟
                      ممنون

دیدگاه

قضیه نایکوییست مربوط به تعداد نمونه کامل هست یعنی مثلا تو کار شما باید مثلا 200 بار از ورودی نمونه برداری ، اما اون فرکانسی که میگی 50 کیلو یا 200 کیلو هست، فرکانس کلاک ADC میکرو هست و باید ببینی مثلا بعد از 10 کلاک مقدار آنالوگ تبدیل شده و در رجیستر مربوطه قرار گرفته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
                          اگ هزینه برات مهم نیست (که هست :biggrin میتونین از آی سی های ولتاژ رفرنس مثل Ref02 استفاده کنید که 5 ولت ثابت میده.
                          راه دیگه اینه که از رگولاتور سوییچینگ مثل LM2577 استفاده کنید تا خروجیتون تثبیت شده تر باشه.
                          دو آیسی که فرمودین در فروشگاه های اینترنتی وجود نداشت. آی سی فراگیر تری سراغ ندارید؟
                          همه همین مشکل رو با رفرنس میکرو دارند؟ چطور مشکل رو حل میکنند؟
                          اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                          اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                          اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                          ...بگين که
                          [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
                            قضیه نایکوییست مربوط به تعداد نمونه کامل هست یعنی مثلا تو کار شما باید مثلا 200 بار از ورودی نمونه برداری ، اما اون فرکانسی که میگی 50 کیلو یا 200 کیلو هست، فرکانس کلاک ADC میکرو هست و باید ببینی مثلا بعد از 10 کلاک مقدار آنالوگ تبدیل شده و در رجیستر مربوطه قرار گرفته.
                            یعنی مثلا 200 بار در ثانیه از ورودی انالوگ نمونه میگیره طبق نایکویست و فرکانس بین 50 تا 200 هم فرکانس تبدیله مثلا 125 کیلو هرتز اگه باشه یعنی 125000 بار در ثانیه تبدیل انجام میده؟درسته؟
                            فکر کنم درست متوجه مشدم.
                            بعد این قضیه نایکویست رو کجا تععین میکنیم که مقدارش اینقدر باشه؟

دیدگاه

من آخرین باری که قضیه نایکویست رو خوندم فکر کنم 10 سال پیش بود
                              میگفت که حداقل فرکانس نمونه برداری (نمونه برداری کامل و دیتای آماده) باید دو برابر حداکثر فرکانس موجود در سیگنال باشه تا در حوزه فرکانس اصطلاحا Overlap یا همپوشانی نداشته باشند. در عمل میان میگن که به جای دو برابر شما بیا 10 برابر حداکثر فرکانس سیگنالت نمونه بگیر.
                              تا اینجا ok?
                              حالا شما میخوای مثلا 200 نمونه در ثانیه بگیری. میای از یه مداری (که در اینجا adc میکرو هست) استفاده میکنی تا عملیات نمونه گیری رو انجام بده.
                              این مدار بسته به طراحیش به تعدادی Clock احتیاج داره که اگر adc کندی باشه مثلا شاید 100 کلاک نیاز داشته باشه و اگر سریع باشه مثلا با 10 کلاک کار رو انجام میده.
                              تا اینجا هم ok?
                              حالا شما برای اینکه جناب نایکویست هم ناراحت نشه 20 برابر فرکانس کاریت یعنی 400 هرتز (با فرض اینکه حداکثر فرکانس ورودی 20 هرتز باشه) در نظر میگییم.
                              با فرض اینکه adc شما هم 10 کلاک لازم داشته باشه تا کار تبدیل مقدار آنالوگ ورودی رو به دیتای قابل دسترسی در رجیستر ADC رو انجام بده ، فرکانس کلاک لازم برای adc شما میشه 400 ضرب در 10 که میشه 4000 یا 4 کیلوهرتز.
                              حالا وقتی شما کلاک adc رو میزاری رو مثلا 250 کیلو هرتز بارها و بارها سریعتر از اونی لازم داری نمونه گیری رو انجام میده. شما اگر با فرکانس زیادتر از حد لازم نمونه برداری کنی اشکالی ندارد.
                              فکر کنم این جمله آخریه خیلی بدردت خورد !!! :nerd:

امیدوارم توضیحات کافی بودن باشه.
                              موفق باشی. بازم اگر جایی رو متوجه نشدی بگو.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X