اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید پالس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید پالس

با سلام
    من با pic16f877a کار میکنم، یک آی سی کانتر سرعت بالا به نام ls7266R1 دارم که نیاز به کلاک داره، چطور میتونم از میکرو به صورت دائم به اون کلاک بدم
    لازم به ذکر که من یک انکدر دارم که در هر دور 2500 پالس رو در مد a/b phase میده و من میخوام از طریق این کانتر تعداد دور اون رو بخونم و روی lcd نمایش بدم
    یک سری کارها انجام دادم شاید به نظرتون مسخره باشه اما لطفاراهنمایی کنید
    1- برای تولید کلاک میکرو من از یک کریستال 4 مگاهرتز بین پایه osc1 و osc2 استفاده کردم، بعد گفتم نمیشه از یکی از پایه های osc1 یا osc2 کلاک به صورت مستقیم گرفت، که هر کدوم رو به کانتر وصل کردم جواب نداد
    2- در دیتاشیت میکرو نوشته اگه نیاز به دقت زمانی ندارید میتونید به جای کریستال از مقاومت و خازن به عنوان تولید کلاک میکرو استفاده کنید و به پایه osc1 وصل کنید در این صورت پایه osc2 آزاد میمونه که میتونه کلاکی به فرکانس 4/1 کلاک میکرو به خارج تولید کنه، که من این کار رو کردم اما lcd از کار افتاد
    حال برای داشتن یک کلاک دائم به نظر شما از چه راهی میتوانم استفاده کنم
    با تشکر

پاسخ : تولید پالس

سلام دوست عزیز
    من چند بار متن شما رو خوندم اما یکم مبهم بود شاید من مغزم هنگه
    شما کاری که میخوای بکنی اینه که خروجی شفت انکدرت رو به کانتر بدی و به صورت پارالل دیتا رو از پایه های خروجی کانتر بخونی ، و این مورد 1 و 2 که نوشتی اینطور که من فهمیدم میخواستی کانترت رو تست کنی؟
    در مورد اول من فقط تو یه مدار دیدم که یکی از یک پایه کریستال یه 8051 کلاک گرفته بود برای یک کانتر ، اما عملا تست نکردم
    در مورد دوم ، بله یک چهارم فرکانس اسیلاتور روی OSC2 ایجاد میشه اما ربطی به lcd نداره ، شما ببین اصلا میکروت کلاک میخوره
    چون گفتی که انکدرت در هر دور 2500 پالس میده ، اگه موتوره با 1200 دور در دقیقه هم بچرخه حداکثر 50000 پالس در ثانیه میده که میکروت با کلاک 4000000 هرتز میتونه 1000000 دستور العمل رو انجام بده پس میکروت 20 بار از انکدرت در 1200 دور در دقیقه سریع تره ، میتونی از تایمر 1 بعنوان کانتر 16 بیتی استفاده کنی این پیشنهاد منه بازم اگه منظور سوالتو بد فهمیدم معذرت میخوام

Good Luck

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
      این مورد 1 و 2 که نوشتی اینطور که من فهمیدم میخواستی کانترت رو تست کنی؟
      با سلام
      از اینکه به سوال من توجه کردید ممنونم
      دقیقا منظورم تست آی سی کانتر بود. این آی سی یک 24-BIT DUAL-AXIS QUADRATURE COUNTER است که دو مد A/B phase-quadrature mode و pulse direction - non quadrature mode رو ساپورت میکنه،من برای کارم باید از این آی سی استفاده کنم، اگر دیتاشیت این آی سی رو نگاه کنید می بینید که یک پایه به نام fck دارد که در حالت pulse direction احتیاجی به استفاده از آن نیست و من در حالت pulse direction به راحتی تعداد 2500 پالس در هر دور رو میتونم مشاهده کنم، اما در مد A/B phase وقتی به پایه fck هیچ کلاکی وارد نشود جوابی در خروجی نداریم اما اگر از جایی کلاک وارد کنیم یک سری جواب میدهد که من جواب درست رو نتونستم بگیرم
      حال میخواستم یک پالس دائم به این پایه بدم شاید بتونم جواب درست بگیرم
      اگر از دوستان کسی با کانتر LS7266R1 کار کرده لطفا بگه که آیا در مد A/B phase احتیاج به استفاده از این پایه هست یا نه؟
      با تشکر

دیدگاه

برای درست کردن کلاک میتونی از pwm میکرو استفاده کنی احتمالا کارت راه می افته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ramez
          برای درست کردن کلاک میتونی از pwm میکرو استفاده کنی احتمالا کارت راه می افته
          آیا میکرو میتواند یک پالس دائم از طریق pwm تولید کند یا اگر برنامه قسمتهای دیگری داشته باشد تولید پالس متوقف میشود
          میدونید من این کلاک رو برای ls7266 میخوام و میخوام کلاک اون همیشه تامین باشه و برنامه کارهای دیگری انجام بده.
          اگر روش دیگری برای تولید کلاک بلدید ممنون میشم به من بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yadegari
            آیا میکرو میتواند یک پالس دائم از طریق pwm تولید کند یا اگر برنامه قسمتهای دیگری داشته باشد تولید پالس متوقف میشود
            میدونید من این کلاک رو برای ls7266 میخوام و میخوام کلاک اون همیشه تامین باشه و برنامه کارهای دیگری انجام بده.
            اگر روش دیگری برای تولید کلاک بلدید ممنون میشم به من بگید
            بله میشه.فقط کافیه میکروی مورد نظر واحد ccp داشته باشه وچون این واحد سخت افزاریه شما فقط یک بار فعالش می کنید و اون همینطور در خروجی pwm تولید میکنه وشما هم میتونید به قسمت های دیگر برنامه برید
            روش دیگه ای که به ذهنم میرسه اینه که از 555 استفاده کنی ویک اسیلاتور درست کنی که به عنوان پالس استفاده کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X