اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

POWER LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

POWER LED

سلام. :biggrin:
    دیروز امجد بودم و برای انجام کاری دنبال POWER LED بودم که اینو دیدم.

اطلاعاتی زیادی ازش ندارم فقط اینکه -1800~1600 لوم روشنایی داره.
    متاسفانه توانش یادم نیست چقدر بود. قیمتش خودش 26000 تومان بود... و قیمت پاورش 20000 تومان.
    می خوام بدونم چرا پاورش گرونه...؟
    میشه ساختش...؟
    من پارت نامبر خود led رو دارم ولی تو google که میزنم هیچی نمیاد ... دیتاشیتشو از کجا بیارم ...؟
    10b45jx20ww
    .

پاسخ : POWER LED

اینا ال ای دی های پرژکتوریه
    البته با قیمتی که شما گفتید احتمالا ده واتی هاش باشه
    نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
    barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

در مورد پاورش چیزی می دونید..؟ :redface:
      کلا درایو کردن اینا روش خاصی داره یا باید همینجوری ولتاژ بدی و ...
      :rolleyes:
      راستی این رابطه "لومن" چیه که شدت نور بر حسب لومن بیان میشه..؟
      آیا مقدار لومن هر لامپی با توانش در ارتباطه...؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Behnam Omran
        در مورد پاورش چیزی می دونید..؟ :redface:
        کلا درایو کردن اینا روش خاصی داره یا باید همینجوری ولتاژ بدی و ...
        :rolleyes:
        راستی این رابطه "لومن" چیه که شدت نور بر حسب لومن بیان میشه..؟
        آیا مقدار لومن هر لامپی با توانش در ارتباطه...؟
        شما از این آقا کمک بخوای خیلی بهتره آقای مسعود سمرقندیان این هم نام کاربریش
        ms2000
        نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام. :biggrin:
          دیروز امجد بودم و برای انجام کاری دنبال POWER LED بودم که اینو دیدم.

اطلاعاتی زیادی ازش ندارم فقط اینکه -1800~1600 لوم روشنایی داره.
          متاسفانه توانش یادم نیست چقدر بود. قیمتش خودش 26000 تومان بود... و قیمت پاورش 20000 تومان.
          می خوام بدونم چرا پاورش گرونه...؟
          میشه ساختش...؟
          من پارت نامبر خود led رو دارم ولی تو google که میزنم هیچی نمیاد ... دیتاشیتشو از کجا بیارم ...؟
          10b45jx20ww
          .
          این led که عکس گذاشتی مال 100 وات
          این نوع led ها ساختمون داخلیش سری موازیه مثلا برای 100 وات 10 سری و 10 تا موازی میبندند که برای روشن کردنش باید 33 ولت با جریان 3 آمپر باید بهش بدی البته برای 100 وات چون برای هر LED ولتازی برابر با 3.3 ولت که اگه 10 تا رو با هم سری کنیم میشه 33 ولت و چون 10 تا رو با هم موازی کردیم و جریان هر شاخه 300 میلی امپره میشه 3 آمپر

و هر چقدر لومن بر واتش بیشتر باشه بهتره مثلا وقتی میگن 1600-1800 لومن یعنی اینکه این led با ازای 20 وات مصرف 1600 تا 1800 لومن روشنایی میده یعنی 80 الی 90 لومن بر وات بهره این نوع LED
          در مورد دیتا شیت این نوع LED هم اینو بگم که به دیتا شیت داخلی نمیشه اعتماد کرد چون فقط از سرتیفکیت کارخونه یه کپی بهت میدن اصلا معلوم هم نیست که چی نوشته همشون تو چین ساخته میشه و بیشترش هم مال چند کارخونه هست که فقط برندشو بر اساس سفارش مشتری تولید میکنن بیشتر چیپش هم مال مالزیه
          در مورد درایوش هم تو همین سایت کارهای خوبی انجام شده نمونه کار هم درست کردن بگردی پیدا میکنی

دیدگاه

سلام.این ال ای دیه 20 واته پاوره اصلاحا بهش ال ای دیه 20 واته اس ام دیه پاور هم میگن. قیمتش اینجا حدود 22 تومانه ولی تهران کمی گرونتره. در مورده لومنه نورش خب ال ای دی های یک وات بسته به کیفیتشون و نوری که میدن مثلا یک وات حدود 70 یا 80 یا 90 یا 100 یا ... لومن نور میدن. خب پس بیست وات بسته به اینکه نور و کیفیته ال ای دی های داخلش چطور باشه شاید بشه گفت بعضا از 1200 یا 2000 لومن نور میدن البته بازم بسته به این داره که ال ای دی های داخلش چه کیفیتی داشته باشه. و اینکه روی بسته اش واقعا راست نوشته؟؟؟ مثلا من همین هفته پیش حدوده 50 تا از همین بیست واتی ها خریدم که روش نوشته 3000-2000 لومن ولی آیا راسته؟؟؟؟؟؟حدس میزنم نه.
            ال ای دی های بیست وات عموما دو نوع هستن که بسته به چیدمان ال ای دی های داخلش (همان چشمه های مربع شکل داخلش) ولتاژ و جریانی که باید بهشون بدیم فرق میکنه. مثلا یک نوع ال ای دیه بیست وات هست که حدود 12-15 ولت و حدود 1500-1600 میلی آمپر باید بهش داد و یک نوع که حدود 31-33 ولت و حدود 700 میلی آمپر. که من با توجه به شناختی که از شکله ال ای دی دارم اونی که شما عکسشو گذاشتین نوعه دومه. بازم نگاه کنید روی بسته اش حدوده اون رو نوشته.
            مطلب بعدی اینکه درایور کردن ال ای دی ها بر حسبه جریانه. یعنی شما باید بهش جریان ثابت بدی. بله قیمت درایور ال ای دیه یک در بیست وات یعنی درایوری که یک دونه بیست وات رو به نحوه درست روشن کنه حدوده 20 هزار تومانه ولی من در مشهد به قیمت 12 هزار تومان میفروشم و خودم میسازم که ساختش برای من بسیار ارزونتر درمیاد.اگه میخوای خودتون بسازین خب باید اول سوئیچینگ رو یاد بگیری و بعد درایور ال ای دی رو زودی یاد میگیری.اگه میخوای درایور ساز بشی و تعداد زیادی تولید کنی برو دنبالش وگرنه یادگیری سوئیچینگ و ترانسش و ... مقداری وقت بر هست. من در خدمتم.با تشکر از جناب باغبانزاده.
            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

البته دوستمون جنابه کو کو هم درست فرمودن این عکسی که گذاشتی ماله ال ای دیه صد واته ولی اون پارت نامبر و اون قیمتی که داری ماله بیست واته پس احتمالا منظوره شما همون بیست واته و احتمالا عکس رو از یک جایی تو نت برداشتی که ماله صد وات بوده.موفق باشی.

دیدگاه

سلام .
                ممنونم از پاسختون دوستان.
                آقای ms2000 من فعلا دارم روی یه دستگاه نمونه ی آزمایشی کار میکنم که توش باید از پاور led استفاده بشه و میخوام یکم در هزینه های صرفه جویی کنم...واسه همین خواستم ببینم اگر مداری آماده در زیمنه درایو این led هست خودم بسازم.
                در مورد سوال آخر کسی چیزی میدونه...؟
                - فرمول رابطه لومن چیه...؟
                با تشکر :job:

دیدگاه

سلام .
                  ممنونم از پاسختون دوستان.
                  آقای ms2000 من فعلا دارم روی یه دستگاه نمونه ی آزمایشی کار میکنم که توش باید از پاور led استفاده بشه و میخوام یکم در هزینه های صرفه جویی کنم...واسه همین خواستم ببینم اگر مداری آماده در زیمنه درایو این led هست خودم بسازم.
                  در مورد سوال آخر کسی چیزی میدونه...؟
                  - فرمول رابطه لومن چیه...؟
                  با تشکر :job:
                  سلام.من خودم خیلی وقته که دارم پروژکتور میسازم و به بازار میفروشم. از هر نوع ال ای دی که شما بگی هم استفاده کردم و دایورهاشو خودم میسازم. راستی یادت باشه که این ال ای دی ها باید هیت سینک مناسب هم بهشون وصل بشه. مثلا من در 20 وات که شما فرمودی از قابه آماده اش استفاده میکنم یعنی قابه آماده میخرم و خودم ال ای دی و درایور روش میذارم و آب بندی میکنم و میفروشم. در رابطه با مدار من میتونم چندنمونه مدار برات بذارم ولی مطمئنا شما نمیتونی بسازیشون. چون اول باید بری ساخت سوئیچینگ و پیچیدنه ترانس رو یاد بگیری. حتما تایپیک منبع تغذیه و ساخت سوئیچنگ رو بخون.
                  و اما لومن. . . . شاید رفته باشی توی یک مغازه که ال ای دی بخری که طرف میگه ما ال ای دیه یک وات داریم مثلا میگه 80 لومن قیمتش ایکس و صد لومن ایگرگه. اول اینکه من زیاد به این حرف توجه نمیکنم. البته نمیگم راست میگن یا دروغ ولی خودم میرم تست میکنم که کدوم نورش نسبته به قیمتش بهتره. البته دوسته من دستگاه لومن سنج هم داره و مثلا دستگاه رو میگریه روی یک ال ای دی میگه لومنش چنده ولی فکر میکنی درست میگه؟؟؟
                  اندازه گیری لومن شرایط خاص میخواد شرایط آزمایشگاهی اگه شما لومن سنج رو روی ال ای دی بذاری از کجا معلوم نوره محیطه اطراف مثلا مهتابی های اطراف در اون نقش نداشته باشه و .... یا اینکه چقدر این اعدادی که پشت ال ای دی ها مینویسن درسته و منظورشون در چه جریان و ولتاژی رسیدن به اون لومنه.
                  کلا من نمیدونم چرا شما هی اصرار داری که بدونی دقیقا چند لومن نور بدست آوردی ولی اگه اصرار داری حدودشو بدونی باید یک دستگاه لومن سنج تهیه کنه و وقتی که ال ای دی رو روشن میکنی لومنشو با دستگاه اندازه بگیری یادت نره که شرایط محیطه اطراف هم مهمه.
                  اینم بگم من شنیدم (تست نکردم) که هر یک وات ال ای دی بسته به نورش و کیفیتش از60 یا 70 تا 100 یا حتی بعضا شنیدم 110 یا 120 لومن نور داره. و قیمت یک ال ای دیه یک وات هم از 500 تا هزار و خورده ای هست.مثلا شما با یک جریان ثابت یک ال ای دی رو روشن میکنی در یک محیطه تاریک و بعد بعدی رو که روشن کنی میبینی نوره این دو با هم فرق داره.

دیدگاه

چکیده ای از کتاب روشنایی فنی

مفاهیم مهندسی روشنایی

هر منبع نور به مقدار مساوی نور را به تمام جهات منتشر نمی کند بلکه درهر جهت مشخص فاکتور Candela power ، مقدار نور را در آن جهت تعریف می کند. در حقیقت می توان گفت مقدار نور در یک جهت خاص یا شدت درخشندگی با کندلا مشخص می شود.

• Candlepower
                    شدت نور با کندلا Candela))اندازه گیری می شود. Candlepower معمولاً برای مشخص کردن شدت نور در جهات مختلف یک منبع نور به کار برده می شود.

• Candlepower Distribution Curve
                    یک منحنی (معمولا قطبی) ، که معرف تغییرات شدت درخشندگی یک لامپ یا دستگاه نور افکن از مرکز منبع نور است.

• روشنایی(Brightness)
                    روشنایی(یاLuminance ) در واقع شدت نوری است که به طور مستقیم از منبع به چشم ما می رسد.

• تشعشع(Glare)
                    وقتی جسمی درخشان در میدان دید ما قرارمی گیرد، تصویرایجاد شده در چشم ما معمولاً روشنتر از بعد از تطبیق چشم به نظر می رسد.

• شدت روشنایى (Illuminance)
                    1- در واقع چگالی شار درخشندگی بر روی سطح است، که بوسیله واحدFootcandle یا لوکس (Lux در واحدمتریک) اندازه گیری می شود. فرم معمول این خاصیتIlluminance است.
                    2-Illuminance در واقع برای اندازه گیری مقدار خاصیت شار درخشندگی که در سطح ظاهر می شود، است. Illuminance متاثر از شدت ثبوت نور در جهت سطح و فاصله منبع نور با سطح و زاویه تلاقی نور رسیده به سطح است. به هرحال شدت روشنایى فاکتوری است که با چشم اندازه گیری نمی شود ولی معمول ترین ملاک در طراحی های نوری است.

• لومن Lumen))
                    واحد پایه ربای اندازه گیری نور است. یک شمع سر میز شام حدود 12 لومن و یک حباب 60 واتی سفید با قدرت بیشتری در حدود 855 لومن، نور صاتع می کند.
                    اگر ما یک منبع نقطه ای نور یک کندلا در مرکز کره ای به شعاع یک فوت باشد که در حدود یک فوت مربع گشودگی در سطح آن دارد، مشابه چراغی است که یک لومن نور صاتع میکند.
                    شدت نور: لومن
                    شار نوری عبوری از واحد زاویه فضایی (استرادیان) شدت نور نام دارد که بر حسب کاندلا سنجیده می شود. زاویه فضایی، زاویه ای است که از مرکز یک کره دیده می شود و سطح آن را در بر می گیرد. اندازه زاویه فضایی برابر است با نسبت اندازه سطح به مجذور شعاع کره. شدت نور در هر نقطه از فضا مستقل از دوری و نزدیکی به منبع نور به یک میزان است اما در جهت های مختلف نسبت به آن مقادیر متفاوتی دارد.
                    لومن : مقدار نور مرئی که از یک منبع روشنائی دریافت میشود یا میزان شار نوری که از هر استاردیان زاویه فضائی خارج میشود.

• تشعشع (Luminance)
                    شدت درخشندگی(روشنایی فوتومتریک) هر سطح در یک جهت مشخص به ازای یک واحد مشخص از آن سطح که در همان جهت مشاهده می شود، که با واحد Candela/m^2 اندازه گیری می شود.
                    شار درخشندگی (Luminous flux)
                    اندازه تمام نوری است که بوسیله منبع نور تولید می شود. در واقع مقدار نوری است که سطح جسم را بدون در نظر گرفتن جهت آن ترک می کند. یک لامپ 100واتی معمولی نئون، در حدود 1700لومن و یک لامپ 400 وات بخار سدیمی پر فشار درحدود 50000 لومن نور ساطع می کند. نرخ شار درخشندگی هر لامپ بوسیله شرکت های سازنده آن عرضه شده است و لیست مقدار لومن های لامپ های معمولی را می توان در Lamp Matrix یافت.

• شدت درخشندگی(Candelas)
                    شدت درخشندگی در واقع شدت امتداد نوری است که در یک جهت مشخص ساطع می شود. در واقع شدت درخشانی یک سیستم نوری در نمودارهای گرافیکی خاصی که منحنی های تغییراتی کندلا یا Candela power نامیده میشوند مشخص می شوند. هم نمودارها قطبی وهم کارتزین در صنایع نوری برای این هدف به کار می روند. این اطلاعات معمولا در جدولهای رقومی مورد دسترس است.

• Lux شدت روشنایی
                    واحد اندازه گیری Illuminanceدر دستگاه متریک است. و در واقع مقدار نور واقع در صفحه ای متر مربعی است که در آن به طور یک نواخت شار نوری یک لومن بر آن بتابد. در واقع 76/10 لوکس مساوی با یک Foot candle است. یک لوکس مساوی با 09/0 Foot candle است. و یک دلوکس مساوی ده لوکس است

1-76/10 لوکس= 1 Foot candle
                    2- 1 لوکس= 09/0 Foot candle
                    3- 1 دلوکس= 10 لوکس

چگالی سطحی شار نوری تابیده به یک سطح را شدت روشنایی می نامند که بر حسب لوکس سنجیده می شود. میزان شدت روشنایی لازم برای کاربردهای مختلف، در مراجع پیشنهاد می شود. این پیشنهادات بر اساس دقت پیچیدگی کارهایی که باید انجام شود، ارائه می گردد.
                    به عنوان مثال برای کارهای ساده ای مانند راه رفتن در راهرو شدن روشنایی مورد نیاز 120 لوکس و در مورد کارهایی مانند مونتاژ ماشین ها و ابزار بسیار ریز که میزان دید انسان اهمیت زیادی دارد، شدت روشنایی بالا در حدود 1000 لوکس مورد نیاز است.
                    لوکس : واحد شدت روشنائی را به لوکس نشان میدهند و یک لوکس واحد روشنائی تولید شده از فلوی نور یکنواخت یک شمع در سطح یک متر مربع است .
                    شدت روشنائی در بعضی از محلهای آشنا
                    سطح خیابان 30 لوکس
                    اطاق نشیمن 100 لوکس
                    اطاق کار 300 لوکس
                    سطح زمین در خورشید زمستان 10000 لوکس
                    سطح زمین در خورشید تابستان 100000 لوکس

• شار نوری
                    شار نوری بیان کننده آهنگ تابش نور از یک منبع نوری است و بر حسب لومن اندازه گیری می شود. یعنی اگر یک منبع نقطه ای نور، با شدت یک کاندلا، درمرکز کره ای به شعاع یک متر قرار بگیرد، سطحی با مساحت یک متر مربع در داخل این کره، شار نوری ای برابر یک لومن دریافت خواهد کرد. هرچه لومن تولید شده توسط یک منبع نور به ازای هر وات توان ورودی بیشتر باشد منبع نور بازدهی بیشتری دارد.

• توزیع شدت نور:
                    منحنی پخش نور در مختصات قطبی، میزان شدت نور یک لامپ یا چراغ را در صفحه ای نشان می دهد که دقیقاً از مرکز لامپ یا چراغ می گذرد.
                    شدت نور در زوایای مختلف اطراف یک لامپ در جدولی نشان داده می شود. از آن جا که در بسیاری از حالات، توزیع شدت نوردر اطراف یک چراغ متقارن نیست، منحنی شدت نور را برای صفحات مختلف رسم می کنند. سه صفحه معمول عبارتند از: صفحه عمود بر محور لامپ, صفحه موازی با محور لامپ و صفحه با زاویه 45 درجه نسبت به محور لامپ. پس از انتخاب صفحات، منحنی شدت نور هر صفحه را می توان تهیه کرد. لامپ و ترکیب لامپ و چراغ هر کدام منحنی منحصر به فرد و مخصوص خود را دارد. منحنی شدت نور به طراحی چراغ، جنس پوشش چراغ و نوع بالاست بستگی دارد.

• درخشندگی:
                    عبارت است از نسبت شدت نور منبع (یا شی بازتابنده نور) به مساحت بخش تابنده منبع (یا مساحت آن بخش از شی که نور را باز می تاباند) هر چه مساحت سطح درخشان کوچک تر باشد، درخشندگی آن بیشتر است.
                    درخشندگی بر حسب کاندلا بر متر مربع (استیلب) یا کاندلا بر سانتیمتر مربع (نیت) سنجیده می شود. درخشندگی مناسب برای چشم انسان در محدوده 65 تا 6500 نیت است.
                    درخشندگی یا تراکم نور : اگر دو منبع نورانی که شدت نور برابر ولی اندازه فیزیکی مختلف داشته باشند، اگر به طور پشت سر هم رویت شود منبعی که کوچک تر است درخشنده تر به نظر میرسد. واحد درخشندگی کاندیلا بر متر مربع است (نیت) . یک کاندیلا 60 برابر کوچک تر از شدت نور ساطع شده از یک سانتیمتر مربع سطح جسم سیاه در درجه حرارت 2045 کلوین در جهت عمود بر سطح است .

• بهره وری:
                    رابطه نور خروجی را با توان ورودی توصیف می کند. بهره وری به صورت لومن بر وات بیان میشود. حداکثر مقدار بهره وری برابر 680 لومن بر وات است که از یک لامپ فرضی که هیچ گونه تلفات ندارد و همه تشعشع آن در طول موج 555/0 میکرون صورت می گیرد به دست می آید. در مورد لامپهای التهابی 8 تا 20 لومن بر وات است که پایین ترین بهره وری را در میان لامپها دارند، برای لامپهای فلورسنت تا حدود 90 لومن بر وات، برای لامپهای جیوه ای تا حدود 50 لومن بر وات و برای لامپهای سدیمی تا بیشتر از 100 لومن بر وات است که بالاترین بهره وری را در میان لامپها دارند.

• چگالی توان ورودی:
                    مقدار توان بکار رفته برای مقاصد روشنائی در محدوده ای مشخص یا در کل ساختمان را تعریف می کنند و بر حسب وات بر واحد سطح w/m2 بیان می شود.

• دمای رنگ(کلوین):
                    دمای رنگ بر اساس رنگ تابیده شده از جسمی سیاه در دمای معیین تعریف شده است و بر حسب درجه کلوین بیان میشود. دمای رنگ بیشتر از 4000 درجه کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایین تر از 3000 درجه کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته می شود .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X