اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد کلید زنی با ترانزیستور مثبت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد کلید زنی با ترانزیستور مثبت

سلام دوستان ، همگی خدا قوت.
    من واسه چند تا مدار از جمله یه تابلو روان نیاز به سویچ کردن ولتاژ 12 ولت با استفاده از پالس 5 ولتی میکرو دارم.
    خب منفی یا همون زمین که خیلی راحت با یه ترانزیستور منفی سویچ میشه و مشکلی نداره. ولی واسه سویچ کردن ولتاژ مثبت 12 به مشکل خوردم . چند تا مدار رو هم امتحان کردم ولی هرکدوم یه مشکلی داشتند.
    مدار اولی یه دیود زنر حول و حوش 8 تا 9 ولت داره که تو حالت شکست که قرار میگیره ولتاژ خاموش شدن ترانزیستور (beکمتر از 0.7) رو تامین میکنه ولی چون سرعت دیوده پایینه led ها موقع جاروب شدن خیلی کم نور میشدن.

مدار دومی یه جور ماست مالیه همونجور که مشخصه وقتی بیس ترانزیستور اولی یک میشه کلکتورش به زمین وصل میشه و ولتاژ بیس ترانزیستور دومی صفر میشه و چون امیترش 12 مثبته خب روشن میشه. و وقتی بیس اولی صفره کلکتورش به مثبت 12 وصل میشه یعنی بیس ترانزیستور دومی 12 میشه که چون ولتاژ بیس-امیتر کمتر از 0.7 میشه ترانزیستورمون خاموش میشه. اما مشکل اینجاست که تو حالت جاروب کردن سطرهای تابلو با این مدارو یه نور کم مثل پسماند توی led هایی که باید تو اون لحظه خاموش باشند باقی می مونه
    اما مدار سوم که از uln استفاده شده توش از یه حالت high ampedance استفاده میکنه. یعنی وقتی ورودی uln یک میشه خروجی که بیس ترانزیستور مثبتمونه به com وصل میشه یعنی بیس high ampedance میشه و چون تو این حالت جریانی نداره ترانزیستور خاموش میشه. اما اگه ورودی uln صفر بشه خروجی زمین میشه و ترانزیستور روشن میشه. اما این مدار هم دقیقا مشکل مدار قبلی رو داره یعنی یه نور کم تو led ها یی که باید خاموش باشند باقی می مونه.
    از همه دوستان و مهندسین عزیز خواهش می کنم هر کدوم برای حل این مشکل راه حلی دارید و مداری بلدید دریغ نکنید و پیشاپیش بی نهایت سپاسگذارم.

پاسخ : سوال در مورد کلید زنی با ترانزیستور مثبت

به نظر من بهتره یه فکر اساسی برای خاموش کردن ترانزیستور قدرت بکنی.مثلا یه مقاومت 10 کیلو برای بیس امیتر بذاری.

دیدگاه

دوست عزیز از توجهت ممنون و اگه منظورت مقاومت Pullup هستش اون رو هم گذاشتم متاسفانه افاقه نکرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
        به نظر من بهتره یه فکر اساسی برای خاموش کردن ترانزیستور قدرت بکنی.مثلا یه مقاومت 10 کیلو برای بیس امیتر بذاری.
        نظر من اینه که یه مقاومت کمتر از ده کیلو بذاره و با توجه به 12 ولت بودن امیتر ترانزیستور PNP ، بایاس اون رو هم از میکرو نمیشه تامین کرد.
        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        مقاومتی که جناب B2 و بنده بهش اشاره کردیم برای حذف جریان نشتی بین کلکتور و بیس ترانزیستور قدرت هست!

دیدگاه

باز هم ممنون دوست عزیز . بنده این مقاومت رو هم اضافه کرده بودم اما متاسفانه تاثیری نداشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
            باز هم ممنون دوست عزیز . بنده این مقاومت رو هم اضافه کرده بودم اما متاسفانه تاثیری نداشت.
            چه جالب! پس یه کار دیگه بکن بیس و امیتر رو با یه تیکه سیم به هم وصل کن ببین همچنان کم نورن یا به کل خاموش میشن.حتما این تستو بکن و نتیجه رو بگو.

دیدگاه

سلام مهندس، ممنونم که کمک می کنی . هیچ کدوم از این مدار ها که گفتم تو حالت عادی مشکلی ندارند. یعنی وقتی مدار رو روی برد بورد می بندم و با پالس ترانزیستورا رو دستی خاموش و روشن می کنم به طور کامل خاموش می شند و مشکلی ندارند. اما تو مدار موقع جاروب کردن ترانزیستورا به مشکل می خورم. و اون نور پسماند رو دارم. شما اگه لطف کنید بگید برای کلید زنی ولتاژ بالاتر از 5 ولت تو تابلو روانا از چه مداری استفاده میشه قضیه حله. من فکر می کنم مدارم کلا مشکل داره. باز هم ممنون.

دیدگاه

ممکنه سرعت سوئیچینگت بالا باشه و ترانزیستورا جواب ندن.چرا از ماسفت استفاده نمیکنی؟
                ضمنا به نظرم گراند مدارت هم خیلی مهمه.بدنه دستگاهت هم باید به گراند وصل بشه تا ولتاژ شناور بوجود نیاد.

دیدگاه

باز هم ممنونم مهندسو اما من از این ترانزیستور تو فرکانس خیلی بالاتر از این حرفا هم استفاده کردم. مثلا تو مد PWM که به مراتب فرکانس بالاتری از جاروب کردن داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                    باز هم ممنونم مهندسو اما من از این ترانزیستور تو فرکانس خیلی بالاتر از این حرفا هم استفاده کردم. مثلا تو مد PWM که به مراتب فرکانس بالاتری از جاروب کردن داره.
                    والا چی بگم دیگه......
                    ممکنه جریان AC باعث این نور بشه.بهتره تو ورودی همه تقویت کننده ها از یه فیلتر پایین گذر استفاده کنی.مثلا بعد از مقاومت بیس یه خازن 10 نانو بزار یعنی بین بیس امیتر.

دیدگاه

نمیدونم والا. این مورد رو هم تست می کنم اما بعید می دونم. حالا به طور کلی شما نمیدونید تو تابلو روان واسه سویچ کردن مثبت LED ها از چه مداری استفاده میشه؟ چون این ها رو با ولتاژ12 تغذیه می کنند و پالس خروجی میکرو کنترلرا 5 ولته روی ترانزیستور pnp هیچوقت ولتاژبیس-امیتر کمتر از 0.7 ولت نمیشه تا ترانزیسور قطع بشه واسه همین مداری که من بستم از یه حالت high ampedance واسه خاموش کردن ترانزیستور استفاده میکنه یعنی تو حالتی که قراره ترانزیستورمون قطع باشه بیس به پایه com آی سی uln وصل میشه و چونcom رو به جایی وصل نکردم بیس high Ampedance میشه یعنی جریان بیس صفر میشه و ترانزیستور قطع میشه و احتمالا به تو این حالت جریان بیس کامل صفر نمیشه و در نتیجه ارتباط امیتر با کلکتر که به مثبت led ها وصله کامل قطع نمیشه در نتیجه اون نور کم باقی می مونه.
                      اما از طرفی تو مدار دومی هم این مشکل وجود داره در صورتیکه اونجا بیس ترانزیستور pnp برای خاموش شدن به 12 ولت وصل میشه و دیگه حالت high ampedan در کار نیست که بگیم جریانی نشت میکنه.
                      خلاصه اگه مدار دیگه ای تو ذهنتون هست که برای سویچ مثبت led ها تو تابلو روان و موارد مشابه استفاده میشه ممنون میشم که معرفی کنید. متشکر

دیدگاه

اتفاقا اخرین مدارت از همشون بدتره! شما مسیر جریان ترانزیستور داخل uln رو کامل نکردی! این قضیه های امپدانس رو هم نمیدونم از کجا اوردی؟
                        میدونی پایه COM ایسی کارش چیه؟ مشترک دیود هرزگرد هر کدوم از بافر ها هست.اصلا اونو به مثبت یا منفی وصل کنی یا نکنی فرقی تو خروجی نداره!
                        شما ضریب تقویت مدارت خیلی بالاس چون داخل ایسی یه دارلینگتونه که بتای بالایی داره و یه بار دیگه هم تقویتش کردی...اینطوری تشعشات فرکانسی هم میتونیه تقویت بشه و LEDها رو روشن کنه پس باید گین تقویت کننده رو برای فرکانسهای بالا بیاری پایین یعنی تو ورودی هر طبقه یه فیلتر پایین گذر بزاری.
                        حالا چند تا led رو روشن میکنه هر کدوم از درایورها؟

دیدگاه

1. شاید من عملکرد uln2803 رو درست متوجه نشدم. من دیتاشیتش رو خوندم و برداشتم این بود. که وقتی ورودی uln صفر بشه خروجی به زمین وصل میشه و اگه ورودی یک ( 5 ولت) بشه خروجی به com متصل میشه.و پایه com رو هم نمیشه به ولتاژی بالاتر از 5 ولت مثبت وصل کرد. اگه اشتباه می کنم لطف کن و درستش رو بگو روشن شم! :redface:
                          2. شاید هم کلا تو الکترونیک مشکل دارم!!!! ما می خوایم یه ولتاژ 12 ولت رو با پالس 5 ولتی میکرو توسط یه ترانزیستور pnp قطع و وصل کنیم وصلش که کاری نداره چون امیترش به 12 ولت وصله و نهایت ولتاژی که با میکرو می تونیم رو بیسش بندازیم 5 ولته و اختلاف اینا میشه 7 که خیلی بیشتر از 0.7 ولتیه که ترانزیستور رو روشن نگه میداره. ولی برای قطع کردنش مشکل داریم چون باید به بیس ترانزیستورمون حداقل 11/4 ولت برسونیم تا ترانزیستور خاموش بشه. که تو مدار اول و دوم من این کار رو کردم. تو مدار اولی این کمبود ولتاژ از 5 ولت تا 12 ولت رو با حالت شکست دیود زنر تامین کردم. و تو دومین مدار با یه ترانزیستور npn یه پالس 5 ولت رو به یه پالس 12 ولت تبدیل کردم . باز هم اگه اشتباه میکنم لطف کن درستشو بگو. شاید کلا 4 سال تو دانشگاه گیج می زدم حالیم نبوده :icon_razz:
                          4.دوست عزیز یه کار می کنیم. شما اصلا به مدارای من کاری نداشته باش فراموشش کن. فکر کن شما یه ولتاژ 12 ولت مثبت داری و می خوای این ولتاژ رو قطع و وصل کنی با یه میکرو کنترلر 5 ولتی. یه مدار عملی واسه این کار پیشنهاد کن و اگه امکانش هست یه لطفی کن و شماتیکش رو بذار. کلا مدار های من رو هم بیخیال شو. اصلا من بیسواد مطلق . :biggrin:
                          5. شرمنده اینقد به زحمتت می ندازم کاری که از دستم بر نمیاد. فقط می تونم واست دعا کنم. خیر ببینی جوون. ( مدارای منو بیخیال شو مدار خودت رو پیشنهاد کن!)

دیدگاه

1.بله اشتباه متوجه شدید وقتی ورودیش یک میشه خرجی به پایه 9 وصل میشه.وظیفه پایه COM هم تو پست قبل گفتم دوباره بخونش.
                            2.شما رو نمیدونم ولی من زیاد مشکل دارم تو الکترونیک!

4.خدمت شما

5.خواهش.

دیدگاه

دمت گرم رفیق خیلی حال دادی مدار رو تست می کنم امیدوارم جواب بده. فقط 3 تا نکته می مونه :
                              1. یعنی تو تابلو روانا برای هر سطر یه همچین مداری می بندن؟
                              2. میشه بگی از چه ماسفتی استفاده کنم. شماره ترانزیستور منظورمه واسه جریان نهایت 500 میلی
                              3. شما فرمودی تو uln اگه ورودی یک بشه خروجی به پایه 9 که زمینه وصل میشه. حالا دو تا سوال یکی اینکه وقتی ورودی 1 بشه خروجی چی میشه؟ ثانیا پایه com چیکاره حسنه این وسط؟ می دونم تو مدار داخلیش چیکار میکنه میگم به چه دردی می خوره!!!!!!!!!!11
                              بازم ممنون رئیس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X