ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2012/06/10
    133
    10

سوال در مورد کلید زنی با ترانزیستور مثبت

سلام دوستان ، همگی خدا قوت.
    من واسه چند تا مدار از جمله یه تابلو روان نیاز به سویچ کردن ولتاژ 12 ولت با استفاده از پالس 5 ولتی میکرو دارم.
    خب منفی یا همون زمین که خیلی راحت با یه ترانزیستور منفی سویچ میشه و مشکلی نداره. ولی واسه سویچ کردن ولتاژ مثبت 12 به مشکل خوردم . چند تا مدار رو هم امتحان کردم ولی هرکدوم یه مشکلی داشتند.
    مدار اولی یه دیود زنر حول و حوش 8 تا 9 ولت داره که تو حالت شکست که قرار میگیره ولتاژ خاموش شدن ترانزیستور (beکمتر از 0.7) رو تامین میکنه ولی چون سرعت دیوده پایینه led ها موقع جاروب شدن خیلی کم نور میشدن.

مدار دومی یه جور ماست مالیه همونجور که مشخصه وقتی بیس ترانزیستور اولی یک میشه کلکتورش به زمین وصل میشه و ولتاژ بیس ترانزیستور دومی صفر میشه و چون امیترش 12 مثبته خب روشن میشه. و وقتی بیس اولی صفره کلکتورش به مثبت 12 وصل میشه یعنی بیس ترانزیستور دومی 12 میشه که چون ولتاژ بیس-امیتر کمتر از 0.7 میشه ترانزیستورمون خاموش میشه. اما مشکل اینجاست که تو حالت جاروب کردن سطرهای تابلو با این مدارو یه نور کم مثل پسماند توی led هایی که باید تو اون لحظه خاموش باشند باقی می مونه
    اما مدار سوم که از uln استفاده شده توش از یه حالت high ampedance استفاده میکنه. یعنی وقتی ورودی uln یک میشه خروجی که بیس ترانزیستور مثبتمونه به com وصل میشه یعنی بیس high ampedance میشه و چون تو این حالت جریانی نداره ترانزیستور خاموش میشه. اما اگه ورودی uln صفر بشه خروجی زمین میشه و ترانزیستور روشن میشه. اما این مدار هم دقیقا مشکل مدار قبلی رو داره یعنی یه نور کم تو led ها یی که باید خاموش باشند باقی می مونه.
    از همه دوستان و مهندسین عزیز خواهش می کنم هر کدوم برای حل این مشکل راه حلی دارید و مداری بلدید دریغ نکنید و پیشاپیش بی نهایت سپاسگذارم.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

پاسخ : سوال در مورد کلید زنی با ترانزیستور مثبت

به نظر من بهتره يه فكر اساسي براي خاموش كردن ترانزيستور قدرت بكني.مثلا يه مقاومت 10 كيلو براي بيس اميتر بذاري.
    2012/06/10
    133
    10

دوست عزیز از توجهت ممنون و اگه منظورت مقاومت Pullup هستش اون رو هم گذاشتم متاسفانه افاقه نکرد.
    2011/01/27
    كاشان
    905
    141

پاسخ : سوال در مورد کليد زني با ترانزيستور مثبت

نقل قول نوشته اصلی توسط B2
    به نظر من بهتره يه فكر اساسي براي خاموش كردن ترانزيستور قدرت بكني.مثلا يه مقاومت 10 كيلو براي بيس اميتر بذاري.
    نظر من اينه كه يه مقاومت كمتر از ده كيلو بذاره و با توجه به 12 ولت بودن اميتر ترانزيستور PNP ، باياس اون رو هم از ميكرو نميشه تامين كرد.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    مقاومتي كه جناب B2 و بنده بهش اشاره كرديم براي حذف جريان نشتي بين كلكتور و بيس ترانزيستور قدرت هست!

2012/06/10
    133
    10

باز هم ممنون دوست عزیز . بنده این مقاومت رو هم اضافه کرده بودم اما متاسفانه تاثیری نداشت.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

نقل قول نوشته اصلی توسط hata6417
    باز هم ممنون دوست عزیز . بنده این مقاومت رو هم اضافه کرده بودم اما متاسفانه تاثیری نداشت.
    چه جالب! پس يه كار ديگه بكن بيس و اميتر رو با يه تيكه سيم به هم وصل كن ببين همچنان كم نورن يا به كل خاموش ميشن.حتما اين تستو بكن و نتيجه رو بگو.
    2012/06/10
    133
    10

سلام مهندس، ممنونم که کمک می کنی . هیچ کدوم از این مدار ها که گفتم تو حالت عادی مشکلی ندارند. یعنی وقتی مدار رو روی برد بورد می بندم و با پالس ترانزیستورا رو دستی خاموش و روشن می کنم به طور کامل خاموش می شند و مشکلی ندارند. اما تو مدار موقع جاروب کردن ترانزیستورا به مشکل می خورم. و اون نور پسماند رو دارم. شما اگه لطف کنید بگید برای کلید زنی ولتاژ بالاتر از 5 ولت تو تابلو روانا از چه مداری استفاده میشه قضیه حله. من فکر می کنم مدارم کلا مشکل داره. باز هم ممنون.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

ممكنه سرعت سوئيچينگت بالا باشه و ترانزيستورا جواب ندن.چرا از ماسفت استفاده نميكني؟
    ضمنا به نظرم گراند مدارت هم خيلي مهمه.بدنه دستگاهت هم بايد به گراند وصل بشه تا ولتاژ شناور بوجود نياد.
    2012/06/10
    133
    10

باز هم ممنونم مهندسو اما من از این ترانزیستور تو فرکانس خیلی بالاتر از این حرفا هم استفاده کردم. مثلا تو مد PWM که به مراتب فرکانس بالاتری از جاروب کردن داره.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

نقل قول نوشته اصلی توسط hata6417
    باز هم ممنونم مهندسو اما من از این ترانزیستور تو فرکانس خیلی بالاتر از این حرفا هم استفاده کردم. مثلا تو مد PWM که به مراتب فرکانس بالاتری از جاروب کردن داره.
    والا چي بگم ديگه......
    ممكنه جريان AC باعث اين نور بشه.بهتره تو ورودي همه تقويت كننده ها از يه فيلتر پايين گذر استفاده كني.مثلا بعد از مقاومت بيس يه خازن 10 نانو بزار يعني بين بيس اميتر.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18