ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 12 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 120
    2010/08/15
    تهران
    1,023
    208

تبديل پاور کامپيوتر به يک منبع تغذيه خوب ! با ولتاژهاي +3.3 +5 +12 -5 -12 +24...

دانلود PDF آموزش :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[hr]
    اگر يک پاور کامپيوتر دم دستتون هست، و يا يک منبع تغذيه خوب و ارزان ميآ*خواهيد خوب شک نکنيد، پاور خودتون رو به يک منبع تغذيه حسابي تبديل کنيد.

مراحل ساخت

اين تبديل (تبديل پاور کامپيوتر به يک منبع تغذيه روميزي) کار سادهآ*اي است و فقط به قطعات زير نياز دارد :

1. کانکتور منبع تغذيه: (اسم بازاري اين کانکتورآ*ها رو نميآ*دونم!) شما براي پاور ATX حداقل 6تا کانتور نياز داريد البته ممکن است بخواهيد براي بعضي ولتاژها چند کانکتورآ* قرار بدهيد و يا يک يک خروجي خاص ديگر را هم اضافه کنيد.

2. مقاومت 10 اهم 10 وات: اين مقاومت يک مصرف کننده الکي هست (dummy load) که به ولتاژ 5 ولت متصل ميآ*شود! چون در بعضي از پاورآ*ها اگر يک مصرف کننده وجود نداشته باشد پاور بعد از مدتي خاموش ميآ*شود. البته در پاورآ*هاي جديد معمولا اين مشکل وجود ندارد.

3. کليد روشن/خاموش: پاورآ*هاي ATX براي روشن شدن يک سيم کنترلي (DC-ON و يا PS-ON) دارند که بايد به زمين متصل شود. در مادربورد کامپوتر نيز وقتي که دکمه اصلي زده ميآ*شود مادربورد اين سيم کنترلي را به زمين متصل ميآ*کند. در اين مرحله فن پاور روشن ميآ*شود و کامپيوتر به راه ميآ*افتد. خوب اين کليد نيز براي همين کار است و بين سيمآ*هاي سبز و مشکي متصل ميآ*شود.

4. ديود نوراني (LED) به همراه يک مقاومت: براي مشخص شدن روشن بودن پاور ميآ*توان از يک ديود استفاده کرد. اين ديود به سيم power-good متصل ميآ*شود که در واقع مشخص کننده عملکرد صحيح پاور است و ميآ*توان با يک ديود وضعيت اين سيم را مشخص کرد.

قبل از اينکه به سراغ مراحل بعدي برويم بايد با رنگ سيمآ*هاي پاور آشنا شويم.

ولتاژ 5VSB قبل از روشن شدن پاور وجود دارد (البته جريان کمي ميآ*تواند فراهم کند). اگر علاق داريد ميآ*توانيد اين ولتاژ را نيز به کانکتورآ*هاي خروجي متصل کنيد.

اخطار:خطر برقآ*گرفتگي کشنده! دقت کنيد که خازنآ*هاي بزرگي در ورودي پاور وجود دارد که تا ولتاژ حدود 300 ولت شارژ ميآ*شوند. اين شارژ ممکن است حتي بعد از خاموش کردن پاور در خازنآ*ها باقي بماند و شکي خطرناک و مرگبار به شما وارد شود! براي تخليه خازنآ*ها ميآ*توان به کمک يک قطعه فلزي دو سر خازنآ*ها را اتصال کوتاه کرد.

خوب حالا بايد پاور را باز کنيم تا بتوانيم قسمتآ*هاي بعدي را شروع کنيم.

اکنون به قسمت سخت کار ميآ*رسيم، سوراخ کاري! در اين مرحله سوراخآ*هاي کانکتورآ*ها (احتمالا به صورت استاندارد 8 ميليمتري است)، کليد (اندازه سوراخآ*کاري بسته به شکل کليد است) و ديودآ*نوراني (مته 3 يا 5 ميليمتري، البته ميآ*توانيد از فضاي خالي خود بدنه نيز براي ديود استفاده کنيد) بايد ايجاد شود.

بعد از اين مرحله بايد به سراغ اتصالات سيمآ*ها برويم. من براي اينکه افت احتمالي در جريان بالا ايجاد نشود براي ولتاژهاي اصلي (5 12 3.3 GND) حداقل 4 سيم به صورت موازي در نظر گرفتهآ*ام. پاورآ*ها براي ولتاژهاي اصلي چندين سيم دارند که شما ميآ*توانيد از تعدادي از آنها استفاده کنيد و بقيه را از انتها قطع کنيد. شکل سيمآ*کشيآ*هايي پاور من به صورت زير است. در اين حالت ميآ*توانيد تعداد سيمآ*هاي مورد نياز براي هر کدام از ولتاژها را از ابتدا مشخص کنيد و سپس سيمآ*هاي اضافه را با سيمآ*چين قطع کنيد.

يک مقاومت 10 اهم 10 وات نيز بهترآ* است که به عنوان يک مصرف کننده به ولتاژ 5 متصل شود. البته حدس ميآ*زنم که در پاورآ*هاي جديد نيازي به اين مقاومت نباشد و پاور بتواند بدون اينکه مصرف کنندهآ*اي داشته باشد، روشن بماند.ميتونيد از مقاومت 10 اهم 10 وات صرف نظر کنيد ! :agree:

ميآ*توان از وارنيش حرارتي و چسب برق (لنت) براي پوشاندن قسمتآ*هايي از سيمآ*هايي که ممکن است اتصالي کنند، استفاده کرد. براي اتصال ديود نوراني و مقاومت 10 اهمي، از چسب حرارتي نيز ميآ*توان استفاده کرد. با وصل کردن کانکتورآ*ها،آ* مقاومت، ديود نوراني و کليد ميآ*توان گفت که ساخت پاور تقريبا تمام شده است.بهتر است توضيحاتي براي ولتاژ کانکتورآ*ها در جلوي پاور چسبانيده شود.

با يک منبع تغذيه ATX ولتاژهاي متقارن 12± 5± و ولتاژهاي 5+ 12+ 3.3+ در دسترس شما است ولي ميآ*توانيد با سري کردن ولتاژهاي مثبت منفي ولتاژهاي 8.3 10 15.3 17 24 را نيز داشته باشيد.
    به عنوان مثال براي گرفتن ولتاژ 24 بايد از خروجي -12 و +12 استفاده شود.

برگرفته از وبلاگ عبد با کمي تغييرات :redface:
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من :

2008/05/26
    1,045
    535

پاسخ : تبديل پاور کامپيوتر به يک منبع تغذيه خوب ! با ولتاژهاي +3.3 +5 +12 -5 -12 +24...

ببخشيد يه سوال:
    تو پاور که زمين بين تمام ولتاژها مشترک هست پس چطور ميشه ولتاژها رو با هم سري کرد؟
    2010/08/15
    تهران
    1,023
    208

پاسخ : تبديل پاور کامپيوتر به يک منبع تغذيه خوب ! با ولتاژهاي +3.3 +5 +12 -5 -12 +24...

نقل قول نوشته اصلی توسط M3R
    ببخشيد يه سوال:
    تو پاور که زمين بين تمام ولتاژها مشترک هست پس چطور ميشه ولتاژها رو با هم سري کرد؟
    ما از اختلاف پتانسیل استفاده می کنیم مثلا اختلاف پتانسیل -12 و +12 ، 24 ولت میشه ، که +12 رو قسمت + منبع و -12 رو قسمت - منبع در نظر می گیریم .
    ارتباط با من :

2012/02/09
    ارسنجان - فارس
    64
    22

پاسخ : تبدیل پاور کامپیوتر به یک منبع تغذیه خوب ! با ولتاژهای +3.3 +5 +12 -5 -12 +24...

سلام دوستان

من تازه با این سایت آشنا شدم

یه سوال داشتم:

من از برق 3.3 پاور برا LED استفاده کردم که سوزوندش، فکر کنم شاید به خاطر امپراژ بالاش باشه درسته؟

چون با همون ولتاژ و مقاومت 1.5 کیلواهم روشن شد
    2013/01/14
    421
    41

نقل قول نوشته اصلی توسط ghzare
    سلام دوستان

من تازه با اين سايت آشنا شدم

يه سوال داشتم:

من از برق 3.3 پاور برا LED استفاده کردم که سوزوندش، فکر کنم شايد به خاطر امپراژ بالاش باشه درسته؟

چون با همون ولتاژ و مقاومت 1.5 کيلواهم روشن شد
    سوختن ledفقط به ولتاژ مربوطه نه به امپرش.درحقيقت امپر وابسته به ولتاز و مقاومتي که ledاز خودش نشون ميده وابسته است.
    باطري باولتاژ12وامپر2-هيچ فرقي نداره باباطري12ولت 115امپر از ديد يک موتور12 ولت 1 امپر.
    تو ledهم همينطور هست
    2012/02/09
    ارسنجان - فارس
    64
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدحبيب زاده
    سوختن ledفقط به ولتاژ مربوطه نه به امپرش.درحقيقت امپر وابسته به ولتاز و مقاومتي که ledاز خودش نشون ميده وابسته است.
    باطري باولتاژ12وامپر2-هيچ فرقي نداره باباطري12ولت 115امپر از ديد يک موتور12 ولت 1 امپر.
    تو ledهم همينطور هست
    می شه بیشتر توضیح دهید و راهنمایی کنید که چرا توی ولتاژ 3.3 led سوخت؟
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    486

اگه بدون مقاومت LED معمولي رو به پاور کامپيوتر وصل کنين معمولا بلافاصله ميسوزه، طوري که شايد روشن شدن LED رو هم نبينين!!
    به خاطر اينه که ولتاژهاي 5 و 3.3 ولت پاور جريان دهي خيلي بالايي دارن.به نوشته هاي روي پاور دقت بکنين متوجه ميشين!
    يه پاور قديمي دارم که دست دوم خريدمش.
    اين مشخصاتش هست:
    12V/9A+
    12V/0.5A-
    5V/30A+
    5V/0.3A-
    5VSB/2A+
    3.3V/18A
    بار اول که خواستم امتحانش کنم به اين اعداد نگاه نکرده بودم و البته خيلي وقت پيش بود و منم تازه کار! اومدم يه LED رو بهش وصل کردم ديدم روشن نشد!در حالي که سالم بود.يه LED ديگه بر داشتم با آداپتور 0.5 آمپري تست کردم روشن شد، زدم به پاور ديدم روشن نشد! بعدا فهميدم که بدبخت LED چي کشيده بوده تو اون يه لحظه! :mrgreen:

2010/08/15
    تهران
    1,023
    208

نقل قول نوشته اصلی توسط ghzare
    می شه بیشتر توضیح دهید و راهنمایی کنید که چرا توی ولتاژ 3.3 led سوخت؟
    خوب دادا ولتاژ بالا دادی ؛ شما led رو با مقاومت 680ohm سری کن ، دیگه نمیسوزه .
    ارتباط با من :

2011/08/17
    1,348
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ
    اين مشخصاتش هست:
    12V/9A+
    12V/0.5A-
    5V/30A+
    5V/0.3A-
    5VSB/2A+
    3.3V/18A
    سلام
    منم از اين پاور دارم ولي اين جريان هاي 18 و 9 امپري كه زده دروغ هست .من يه موتور 12 ولت 4 امپر دارم كه وصلش كردم به 12 ولت 9 امپر ولي روشنش نكرد .بنظرت بايد چيكارش كنيم ؟؟ پس با اين وجود اين عددها حقيقي نيست؟؟
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    486

شايد مختصر اغراق کرده باشه.اما من از 12 ولت حدود 8 آمپر جريان گرفتم!!

صفحه 1 از 12 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 120