اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال پایه ای در مورد وقفه ها و تایمر ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال پایه ای در مورد وقفه ها و تایمر ها

سلام من تازه کار هستم میشه یکی با زبان ساده بهم بگه که تایمر چیه چی کار میکنه و چه استفاده هایی داره و هم چنین وقفه ها چی هستن چه فرقی با delay دارن و اون هم میتونه چی کار کنه . معمولا این دو تا در چه پروژه هایی استفاده میشن .
    من کتاب خوندم در این مورد ولی هیچی نفهمیدم شما میگید از کجا شروع کنم برای کار با وقفه ها و تایمرها

پاسخ : سوال پایه ای در مورد وقفه ها و تایمر ها

اول وقفه رو بگم که برای پاسخ گویی سریع میکرو کنترلر به اتفاقات داخلی و خارجی به صورت سریع به طوری که میکرو اجرای برنامه رو رها کرده و به یک برچسبی که قبلا برای وقفه مشخص شده پرش میکنه
    وقفه های تایمر ها و وقفه خارجی که از یک یا چند پایه اعمال میشه و به صورت یک پالس هست که میتونه به لبه بالا رونده یا پایین رونده و ... حساس باشه انواع وقفه ها هستن .
    بعد از اتمام برنامه ای که در اون برچسب هستش با یک دستور خاص دوباره برنامه از جایی که رها شده بود اجرا میشه و ...
    تایمر ها اساسا شمارنده هایی هستن که اتفاقات خارجی و داخلی رو شمارش میکنن و انواع 8 بیتی که تا 255 میشماره و 16 بیتی که تا 65535 میشماره هستن . شما میتونید تعریف کنید که مثلا پالس هایی که به پایه خاصی اعمال میشن شمرده بشن ( خارجی )
    یا میتونید بگید که تا مقدار خاصی به وسیله کسری از کلاک اصلی سیستم شمارش کنه و بعد از پر شدن تایمر به برچسب تعریف شده پرش میکنه .
    تقریبا همه میکرو ها یک تایمر رو دارن و در بعضی از اونها دوتا یا بیشتر میتونه وجود داشته باشه .
    delay برای ایجاد تاخیر در برنامه به کار میره مثلا وقتی میخواید یک دیود 1 ثانیه روشن باشه و بعد خاموش بشه میتونید از دیتور delay استفاده کنید .
    برای ایجاد زمان های خیلی دقیق هم میتونید از تایمر ها استفاده کنید که با انجام محاسباتی میتونید این کار رو انجام بدید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X