اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازش سیگنال فرکانس بالا با fpga

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازش سیگنال فرکانس بالا با fpga

برای پروژه ای اپتیکی بایستی یه سیگنال فرکانس بالا که رنج فرکانس مرکزیش ممکنه به 100MHz هم برسه رو با روش FFT یا هر روش دیگه ای پردازش کرده و فرکانس مرکزیش رو محاسبه کنم. دوستانی که تجربه ی خوبی توی این زمینه دارند، FPGAکدام مدل از کدام سازنده رو پیشنهاد میدهند؟
    اگر روش خاصی هم برای محاسبه فرکانس مرکزی مد نظرتون هست ، دریغ نکنید.

پاسخ : پردازش سیگنال فرکانس بالا با fpga

درود
    یه کم بیشتر توضیح بده.
    نوع سیگنال چیه. یعنی اینطور که میگی فرکانس مرکزیش 100 مگ هست، فرکانس های دیگه که روش هست چه مقدار و از چه نوعی هست؟
    منظورم از نوع سیگنال مثلا pm ، fm ، ... هست.
    بگو که سیگنال اصلی با چی و چطور مخلوط شده.
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

ممنون از پاسختون
      سیگنال، خروجی یک دیتکتور لیزری هستش(آنالوگ در رنج mV،هیچ مدولاسیونی روی سیگنال انجام نمی شه، سیگنال narrow band هستش) که بعد از عبور از بلوک آنالوگ و انجام تقویت سیگنال و حداقل کردن نویز به دست من میرسه
      ابتدا A to D رو انجام میدم بعد fft یا soft sampling یا هر روش اندازه گیری فرکانسی.
      وقتی از سیگنال آنالوگ رسیده تبدیل فوریه بگیرید میبینید که پیک تیزی در فرکانس خاصی(همون فرکانس مرکزی) داره هدف اصلی محاسبه این فرکانس هستش
      دوستان FPGAکدام مدل از کدام سازنده رو پیشنهاد میدهند؟؟؟
      اگر روش خاصی هم برای محاسبه فرکانس مرکزی مد نظرتون هست ، دریغ نکنید!

دیدگاه

درود

اگه بخوای از fft به صورت عادی استفاده کنی باید حداقل 200 مگ دیتا بگیری. فک می کنم A/D با این نرخ هم گرون هست و هم کار کردن با این فرکانس سخت باشه.
        اگه فرکانست خالص هست، می تونی فرکانس رو بیاری پایین. مثلا با ضرب کننده آنالوگ و بعد مربعی کنی و اون رو بشماری.
        البته می تونی همون فرکانس 100 مگ رو با comparator مربعی کنی و بعد بشماری. می تونی شمارنده فرکانس بالا استفاده کنی یا از FPGA به عنوان شمارنده استفاده کنی.

دیدگاه

صد درود!
          سیگنال خیلی پیچیده تر از اونیه که بشه گفت فرکانس خالصه(اون پیکی که تو تبدیل فوریه بود این قدرام تیز نیستش!!!). این روشی که گفتید رو بش فکر کردم بعید میدونم در عمل برای این حالت جواب بده سعی میکنم نمونه ای از سیگنالی رو که میگیرم رو پلود کنم . حالا اگر فرض کنیم فرکانس سمپل گیری من حدود 150Mhz بشه دوستان چه مدلی رو پیش نهاد میکنند؟

دیدگاه

من رو fpga کار نکردم و لی یکم تحقیقات انجام دادم و اینطوری برداشت کردم که fpag بدرد سرعت بالا نمیخوره . فرکانس پردازش fpga های که فروشش به ایران ممنوع نیست یا مثلا قیمتش زیر 100 دلار باشه حداکثر 30 مگه . از طرفی فرض کن ورودی به خروجی 10 گیت باشه خوب در این صورت فرکانس پردازش میشه 3 مگا سیکل . ولی در عوض fpga قابلیت پردازش موازی رو داره . و عین چندتا میکرو پروسسور که باهم کار میکنه
            به هر حال از خیر fpga کذشتم .
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

مهندس داری اشتباه میگی.
              fpga با قیمت 40 50 تومن (مثلا xc3s400 )، تا 300 مگ هم می تونی با هاش کار کنی. نه 30 مگ.
              اونی که گفتی 10 تا گیت، اولا delay این fpga ها 10 نانو نیست. ثانیا این فقط delay هست و در بیشتر پردازش ها محدودیت محسوب نمیشه. یعنی performance رو کم نمی کنه. در واقع خروجی فقط با delay دیده میشه.

این FPGA یه DLL داره که می تونی فرکانس کلاک رو بهش یه مقدار کمی بدی و فرکانس داخلی رو تا چند صد مگ بالا برد و پردازش با اون انجام بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X