اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خواندن انکودر توسط fpga و ارسال موقعیت موتور به کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خواندن انکودر توسط fpga و ارسال موقعیت موتور به کامپیوتر

سلام بچه ها
    من 2 تا سوال دارم :question:
    یکی اینکه چطور میشه داده های یه انکودر افزایشی یا مطلق رو در یه رجیستر در fpga ذخیره کرد آیا ورودی های fpga توان خوندن سیگنالی با فرکانس خروجی انکودر رو دارن؟
    دوم اینکه چطور میشه یه رجیستر رو از fpga خوند و در کامپیوتر نمایش داد و بالعکس یعنی از کامپیوتر یه داده رو توی یه رجیستر fpga بریزیم
    ممنون

پاسخ : خواندن انکودر توسط fpga و ارسال موقعیت موتور به کامپیوتر

سلام

اینکه چطور میشه داده های یه انکودر افزایشی یا مطلق رو در یه رجیستر در fpga ذخیره کرد
    میتونی یک کانتر بسازی و کلاکش رو به خروجی انکودر بدی (کلا دو خط هم نمیشه)

آیا ورودی های fpga توان خوندن سیگنالی با فرکانس خروجی انکودر رو دارن؟
    داری توهین میکنی هاااا .... یعنی fpga با این فرکانس کاری نمیتونه از یک همچین کاری بر بیاد

دوم اینکه چطور میشه یه رجیستر رو از fpga خوند و در کامپیوتر نمایش داد و بالعکس یعنی از کامپیوتر یه داده رو توی یه رجیستر fpga بریزیم
    ساده ترین راه اینه که یک رابط سریال بسازی
    که ip core هم براش موجوده ... هم تو این سایت هست و همینطور تو سایت fpga4fun طریقه ساختش رو گفته فقط اینکه به زبان وریلاگ هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ShahiMV
      سلام
      میتونی یک کانتر بسازی و کلاکش رو به خروجی انکودر بدی (کلا دو خط هم نمیشه)

داری توهین میکنی هاااا .... یعنی fpga با این فرکانس کاری نمیتونه از یک همچین کاری بر بیاد
      ساده ترین راه اینه که یک رابط سریال بسازی
      که ip core هم براش موجوده ... هم تو این سایت هست و همینطور تو سایت fpga4fun طریقه ساختش رو گفته فقط اینکه به زبان وریلاگ هست
      از پاسختون ممونم
      هر چند نمیدونم ip core چیه ولی اگه با سرچ نفهمیدم بازم مزاحم میشم

دیدگاه

فکر نمی کنی این کار برای FPGA کوچیک باشه؟
        چرا از میکرو استفاده نمی کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
          دادا دمت گرم
          من و شما هم از چراغ چشمک زن شروع کردیم تا به اینجا رسیدم :biggrin:

اصلا شاید این قسمتی از یک پروژه ی مخوف باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
            این پروژه احتمالا قراره به یه مینی پی ال سی منجر بشه

دیدگاه

PLC های موجود هم از میکرو استفاده می کنند نه FPGA مثل PLC های دلتا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cyber68
                سلام بچه ها
                من 2 تا سوال دارم :question:
                یکی اینکه چطور میشه داده های یه انکودر افزایشی یا مطلق رو در یه رجیستر در fpga ذخیره کرد آیا ورودی های fpga توان خوندن سیگنالی با فرکانس خروجی انکودر رو دارن؟
                ممنون
                پس از آماده کردن سیگنالها در FPGA دو سیگنال را به یک فلیپ فلاپ D بده .یکی به ورودی فلیپ فلاپ و دیگری به کلاک. خروجی می شود جهت چرخش انکودر .
                برای شمارش سیگنال ها هم یک شمارنده بگذار و سیگنالهار ار به ورودی بده. اگر خواستی بگو تا شماتیک این بخش را پ کنم.

برای ارسال دیتا به کامپیوتر هم یک مقاله در نویز هست برای ارتباط سریال که کاملا تست شده هست. اگر خواستی آن را هم دارم.

دیدگاه

...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
                    پس از آماده کردن سیگنالها در FPGA دو سیگنال را به یک فلیپ فلاپ D بده .یکی به ورودی فلیپ فلاپ و دیگری به کلاک. خروجی می شود جهت چرخش انکودر .
                    برای شمارش سیگنال ها هم یک شمارنده بگذار و سیگنالهار ار به ورودی بده. اگر خواستی بگو تا شماتیک این بخش را پ کنم.

برای ارسال دیتا به کامپیوتر هم یک مقاله در نویز هست برای ارتباط سریال که کاملا تست شده هست. اگر خواستی آن را هم دارم.
                    چه ایده خوبی
                    نیازی به شماتیک نیست
                    خیلی ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ShahiMV
                      ...
                      من لینک زیر رو خوندم
                      http://www.fpga4fun.com/SerialInterface.html
                      فرض کنیم تمام ماژول هاو سیم کشی ها اوکی شد. بعد چجوری باید داده ها رو توی کامپیوتر ببینیم یا بنویسیم؟

دیدگاه

خیلی سادست. خروجی شمارنده را به صورت هشت بیت به ورودی ماژول ارسال وصل کن و سیگنال TXD START را فعال کن. اطلاعات در اولین سیکل به پورت سریال ارسال میشه. از اونجایی که خروجی شمارنده بیشتر از 8 بیت میشه شما برای هر هشت بیت یک بار فرایند ارسال را تکرار کنید.
                        سمت کامپیوتر هم با هایپر ترمینال اطلاعات قابل دریافت هست. یا اینکه خودتون یک برنامه بنویسید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cyber68
                          من لینک زیر رو خوندم
                          http://www.fpga4fun.com/SerialInterface.html
                          فرض کنیم تمام ماژول هاو سیم کشی ها اوکی شد. بعد چجوری باید داده ها رو توی کامپیوتر ببینیم یا بنویسیم؟
                          دوستمون کامل توضیح دادن...

اگر با vb برنامه نویسی میکنی یک کامپوننت ساده داره که عکس تلفن روش است ... اون را بگزار و بعد دو تا دستور ساده هم داره که با send میتونی راحت دیتا رو بفرستی
                          حواست باشه که برای تطبیق ولتاژ از max232 هم استفاده کنی
                          وبعد ...
                          خیر و برکت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
                            خیلی سادست. خروجی شمارنده را به صورت هشت بیت به ورودی ماژول ارسال وصل کن و سیگنال TXD START را فعال کن. اطلاعات در اولین سیکل به پورت سریال ارسال میشه. از اونجایی که خروجی شمارنده بیشتر از 8 بیت میشه شما برای هر هشت بیت یک بار فرایند ارسال را تکرار کنید.
                            سمت کامپیوتر هم با هایپر ترمینال اطلاعات قابل دریافت هست. یا اینکه خودتون یک برنامه بنویسید
                            از توضیحتون ممنونم
                            توی ویندوز 7 و 8 که هایپرترمینال ندارن باید برنامه نویسی کنم؟

دیدگاه

میتونید هایپرترمینال نصب کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X