اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نظر خواهی در مورد کاهش حرارت المنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نظر خواهی در مورد کاهش حرارت المنت

سلام دوستان محترم ابتدا خدمت شما عرض کنم که در این مدار الکتریکی نمیخام از دیمر استفاده کنم
    دو تا المنت دارم که مثل المنت اتو مو است ابتدا المنتها موازی بود و با زدن به برق شهر گرماش زیاد بود که اومدم برای اینکه ولتاژ تقسیم بشه اونها رو سری بستم بازم المنتها گرماش زیاد بود در مرحله بعد اومدم یک دیود 6 امپر با خط شهر سری کردم که نیم سیکل به المنت برسه بازم دیدم واسه کاری که میخوام گرماش زیاد هست اینبار اومدم المنتها و دیود را با لامپ سری 100 وات روشن کردم و دیدم گرماش به حد مطلوب است برای همین از یک مقاومت 10 وات و تقریبا 40 اهم استفاده کردم که دیدم مقاومت به شدت داغ میکند.
    دوستان برای اینکه گرما رو کاهش بدم راه کار دهید و نظر شما چیست؟
    به نظر شما میتونم از یک NTC استفاده کنم و در یکی از المنتها جاساز کنم برای اینکه زمانی که داغ شد مقاومتش بیاد پایین و مدار قطع بشه؟ منتظر نظرات گرانبهای شما هستم

پاسخ : نظر خواهی در مورد کاهش حرارت المنت

نوشته اصلی توسط elect2
    سلام دوستان محترم ابتدا خدمت شما عرض کنم که در این مدار الکتریکی نمیخام از دیمر استفاده کنم
    دو تا المنت دارم که مثل المنت اتو مو است ابتدا المنتها موازی بود و با زدن به برق شهر گرماش زیاد بود که اومدم برای اینکه ولتاژ تقسیم بشه اونها رو سری بستم بازم المنتها گرماش زیاد بود در مرحله بعد اومدم یک دیود 6 امپر با خط شهر سری کردم که نیم سیکل به المنت برسه بازم دیدم واسه کاری که میخوام گرماش زیاد هست اینبار اومدم المنتها و دیود را با لامپ سری 100 وات روشن کردم و دیدم گرماش به حد مطلوب است برای همین از یک مقاومت 10 وات و تقریبا 40 اهم استفاده کردم که دیدم مقاومت به شدت داغ میکند.
    دوستان برای اینکه گرما رو کاهش بدم راه کار دهید و نظر شما چیست؟
    به نظر شما میتونم از یک NTC استفاده کنم و در یکی از المنتها جاساز کنم برای اینکه زمانی که داغ شد مقاومتش بیاد پایین و مدار قطع بشه؟ منتظر نظرات گرانبهای شما هستم
    شما باید از یک ptc استفاده کنید که با گرما مقاومتش زیاد بشه .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

ptc باید سری با مدار قرار بگیره که وقتی گرم شد مقاومت بره بالا و ولتاژ کمتری به المنتها برسه؟ptc در چه رنجی باشه خوبه چون اینجا خیلی کمه؟آیا میتونه جریان مدار تحمل کنه؟دوستان کسی نظر دیگه نداره ؟بدون استفاده از ptc و ntc؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
        ptc باید سری با مدار قرار بگیره که وقتی گرم شد مقاومت بره بالا و ولتاژ کمتری به المنتها برسه؟ptc در چه رنجی باشه خوبه چون اینجا خیلی کمه؟آیا میتونه جریان مدار تحمل کنه؟دوستان کسی نظر دیگه نداره ؟بدون استفاده از ptc و ntc؟
        از دیمر که نمی خوای استفاده کنی میمونه pwm

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

دوستان نظر دیگه ای ندارن؟

دیدگاه

آقا گفتن دیگه با PWM
            لزومی نداره اونهمه تشکیلات بزاری
            pwm و تریاک
            از جمله ی رفتگان این راه دراز
            باز آمده ای کو که به ما گوید راز
            هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
            چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

دوست گلم اونهمه تشکیلات نیست که یک مقاومت و دیود
              میشه مدار PWMو بزارین ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                دوست گلم اونهمه تشکیلات نیست که یک مقاومت و دیود
                میشه مدار PWMو بزارین ؟
                شما یه مقاومت 10 وات رو سری کردی (یعنی تلفات شدید انرژی) یه خورده هم به فکر محیط زیست باش :biggrin:
                یه سری چیپ هست کارش همین تولید pwm یه ولتاژی بهش میدی بر اساس همون ولتاژ duty cycle تنظیم
                میشه
                در مورد سخت افزار هم یه اپتو تریاک و یه تریاک میخای

اپتو تریاکت رندم فاز بگیر
                تو همین انجمن سرچ کن کلی نکته گفتن
                از جمله ی رفتگان این راه دراز
                باز آمده ای کو که به ما گوید راز
                هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
                چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

دوست عزیز چون المنت جریان زیادی رو می کشه (البته شما توان المنت رو نگفتی...) بهترین روش همون سری کردن بود حال اگه کارت طوریه که به حد مطلوب نرسیدی از ترانس 220 به 110 یا ولتاژ کمتر استفاده کن :nice:
                  هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mori64
                    شما یه مقاومت 10 وات رو سری کردی (یعنی تلفات شدید انرژی) یه خورده هم به فکر محیط زیست باش :biggrin:
                    یه سری چیپ هست کارش همین تولید pwm یه ولتاژی بهش میدی بر اساس همون ولتاژ duty cycle تنظیم
                    میشه
                    در مورد سخت افزار هم یه اپتو تریاک و یه تریاک میخای

اپتو تریاکت رندم فاز بگیر
                    تو همین انجمن سرچ کن کلی نکته گفتن
                    دوست عزیز میشه لینک بزارید یا نقشه این مدار رو قرار دهید منتظر نظر دوستان دیگر هم هستم؟

دیدگاه

سادترین روش استفاده سری از یک دیود است که میتوانید برای کاهش دما استفاده کنید
                      کم حجم و ارزان من روی هویه ام قرار دادم و خوب جواب داد
                      :redface:
                      کمتر سخن گویم
                      بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

دوست عزیز در بالا گفتم هم از دیود سری استفاده کردم هم از مقاومت
                        دوستان نظر یا شماتیک مدار pwmرا اگر دارند قرار دهید

دیدگاه

دوستان به نظر شما قبل از دیود یک خازن پلی استر وصل کنم بصورت سری بهتر نیست چون خازن در برابر AC از خود مقاومت نشان میدهد و مثل یک مقاومت میتواند عمل کند ولی مشکلی که دارم گرم کردن بیش از اندازه مقاومت است حتی از مقاومت 15 وات هم استفاده کردم ولی بازم مقاومت داغ میکنه

منتظر نظر دوستان هستم؟

دیدگاه

چرا المنت با توان کمتر نمیخرید یا اینکه از همون نوع اولی چند تا بخرید و با این دو تا سری کنید
                            جریات مصرفی شما کمه کم 100 میلی امپره که برای اینکار یک خازن با ظرفیت بزرگ لازم هست خازن 400 ولت پلی استر حداکثر یک میکرو فاراد هست که با این خازن و این جریان افت ولتاژ زیادی خواهیذ داشت یعنی چیزی به المنت نمیرسه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad751
                              چرا المنت با توان کمتر نمیخرید یا اینکه از همون نوع اولی چند تا بخرید و با این دو تا سری کنید
                              جریات مصرفی شما کمه کم 100 میلی امپره که برای اینکار یک خازن با ظرفیت بزرگ لازم هست خازن 400 ولت پلی استر حداکثر یک میکرو فاراد هست که با این خازن و این جریان افت ولتاژ زیادی خواهیذ داشت یعنی چیزی به المنت نمیرسه.
                              سلام اخه این دو المنت فابریک تن خود دستگاه بود مدار الکترونیکی کنترلیش از قطعات SMD بود که آی سیش بدلیل نوسان برق ترک گرفته و پیدا نمیشه خوب هر چی ظرفیت خازن کمتر بشه مقاومت میره بالا الان مشکل اساسی داغ شدن مقاومت هستش حتی از 15 وات هم استفاده کردم ولی داغ میشه احتمالا با گذاشتن خازن هم بجای مقاومت بازم داغ میشه
                              دوستان نظر دیگه ای ندارند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X