اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مفهوم ربات، رباتیک و بررسی مباحث رشته رباتیک

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مفهوم ربات، رباتیک و بررسی مباحث رشته رباتیک

ربات چیست؟

ربات یک ماشین هوشمند است که قادر است در شرایط خاصی که در آن قرار می گیرد، کار تعریف شده ای را انجام دهد و همچنین قابلیت تصمیم گیری در شرایط مختلف را نیز ممکن است داشته باشد. با این تعریف می توان گفت ربات ها برای کارهای مختلفی می توانند تعریف و ساخته شوند.مانند کارهایی که انجام آن برای انسان غیرممکن یا دشوار باشد.
    برای مثال در قسمت مونتاژ یک کارخانه اتومبیل سازی، قسمتی هست که چرخ زاپاس ماشین را در صندوق عقب قرار می دهند، اگر یک انسان این کار را انجام دهد خیلی زود دچار ناراحتی هایی مثل کمر درد و ...می شود، اما می توان از یک ربات الکترومکانیکی برای این کار استفاده کرد و یا برای جوشکاری و سایر کارهای دشوار کارخانجات هم همینطور.(تصویر 1)
    و یا ربات هایی که برای اکتشاف در سایر سیارات به کار میروند هم از انواع ربات هایی هستند که در جاهایی که حضور انسان غیرممکن است استفاده می شوند.(تصویر 2)

علم رباتیک از سه شاخه اصلی تشکیل شده است:

· الکترونیک ( شامل مغز ربات)
    · مکانیک (شامل بدنه فیزیکی ربات)
    · نرم افزار (شامل قوه تفکر و تصمیم گیری ربات)

اگریک ربات را به یک انسان تشبیه کنیم، بخشهایی مربوط به ظاهر فیزیکی انسان را متخصصان مکانیک می سازند(تصویر3)، مغز ربات را متخصصان الکترونیک توسط مدارای پیچیده الکترونیک طراحی و می سازند و کارشناسان نرم افزار قوه تفکر را به وسیله برنامه های کامپیوتری برای ربات شبیه سازی می کنند تا در موقعیتهای خاص ، فعالیت مناسب را انجام دهد.

می توانید چند ربات مثال بزنید؟
    مثلاً ربات مسیریاب: دنبال یک خط سیاه در زمین سفید حرکت می کند.(تصویر 4)

یا ربات آتش نشان: آتش را پیدا می کند و آن را خفه می کند!

منبع : www.nurc.ir
    {خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : مفهوم ربات و رباتیک

رباتیک چیست؟

کلمه ربات توسط Karel Capek نویسنده نمایشنامه R.U.R (روباتآ‌های جهانی روسیه) در سال 1921 ابداع شد. ریشه این کلمه، کلمه چک اسلواکی(robotnic) به معنی کارگر میآ‌باشد.

در نمایشنامه وی نمونه ماشین، بعد از انسان بدون دارا بودن نقاط ضعف معمولی او، بیشترین قدرت را داشت و در پایان نمایش این ماشین برای مبارزه علیه سازندگان خود استفاده شد.

البته پیش از آن یونانیان مجسمه متحرکی ساخته بودند که نمونه اولیه چیزی بوده که ما امروزه ربات میآ‌نامیم.

امروزه معمولاً کلمه ربات به معنی هر ماشین ساخت بشر که بتواند کار یا عملی که بهآ‌طور طبیعی توسط انسان انجام میآ‌شود را انجام دهد، استفاده میآ‌شود.

رباتآ‌ها چه کارهایی انجام میآ‌دهند؟

بیشتر رباتآ‌ها امروزه در کارخانهآ‌ها برای ساخت محصولاتی مانند اتومبیل؛ الکترونیک و همچنین برای اکتشافات زیرآب یا در سیارات دیگر مورد استفاده قرار میآ‌گیرد.

رباتآ‌ها از چه ساخته میآ‌شوند؟

رباتآ‌ها دارای سه قسمت اصلی هستند:

مغز که معمولاً یک کامپیوتر است.
    محرک و بخش مکانیکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخآ‌ها، چرخ دندهآ‌ها و ...
    سنسور که میآ‌تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور، تماسی یا حرکتی باشد.
    با این سه قسمت، یک ربات میآ‌تواند با اثرپذیری و اثرگذاری در محیط کاربردیآ‌تر شود.

تأثیر رباتیک در جامعه:

علم رباتیک در اصل در صنعت بهآ‌کار میآ‌رود و ما تأثیر آن را در محصولاتی که هر روزه استفاده میآ‌کنیم، میآ‌بینیم. که این تأثیرات معمولاً در محصولات ارزانآ‌تر دیده میآ‌آ‌شود.

رباتآ‌ها معمولاً در مواردی استفاده میآ‌شوند که بتوانند کاری را بهتر از یک انسان انجام دهند یا در محیط پر خط فعالیت نمایند مثل اکتشافات در مکانآ‌های خطرناک مانند آتشآ‌فشانآ‌ها که میآ‌توان بدون به خطر انداختن انسانآ‌ها انجام داد.

مشکلات رباتیک:

البته مشکلاتی هم هست. یک ربات مانند هر ماشین دیگری، میآ‌تواند بشکند یا به هر علتی خراب شود. ضمناً آنآ‌ها ماشینآ‌های قدرتمندی هستند که به ما اجازه میآ‌دهند کارهای معینی را کنترل کنیم.

خوشبختانه خرابی رباتآ‌ها بسیار نادر است زیرا سیستم رباتیک با مشخصهآ‌های امنیتی زیادی طراحی میآ‌شود که میآ‌تواند آسیبآ‌ آنآ‌ها را محدود آ‌کند.

در این حوزه نیز مشکلاتی در رابطه با انسانآ‌های شرور و استفاده از رباتآ‌ها برای مقاصد شیطانی داریم. مطمئناً رباتآ‌ها میآ‌توانند در جنگآ‌های آینده استفاده شوند. این میآ‌تواند هم خوب و هم بد باشد. اگر انسانآ‌ها اعمال خشونت آمیز را با فرستادن ماشینآ‌ها به جنگ یکدیگر نمایش دهند، ممکن است بهتر از فرستادن انسانآ‌ها به جنگ با یکدیگر باشد. رباتآ‌ها میآ‌توانند برای دفاع از یک کشور در مقابل حملات استفاده میآ‌شوند تا تلفات انسانی را کاهش دهد. آیا جنگآ‌های آینده میآ‌تواند فقط یک بازی ویدئویی باشد که رباتآ‌ها را کنترل میآ‌کند؟

مزایای رباتیک:

مزایا کاملاً آشکار است. معمولاً یک ربات میآ‌تواند کارهایی که ما انسانآ‌ها میآ‌خواهیم انجام دهیم را ارزانآ‌تر انجامآ‌ دهد. علاوه بر این رباتآ‌ها میآ‌توانند کارهای خطرناک مانند نظارت بر تأسیسات انرژی هستهآ‌ای یا کاوش یک آتشآ‌فشان را انجام دهند. رباتآ‌ها میآ‌توانند کارها را دقیقتر از انسانآ‌ها انجام دهند و روند پیشرفت در علم پزشکی و سایر علوم کاربردی را سرعت آ‌بخشند. رباتآ‌ها به ویژه در امور تکراری و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ریختن چسب روی قطعات یدکی و... سودمند هستند.

تاثیرات شغلی:

بسیاری از مردم از اینکه رباتآ‌ها تعداد شغلآ‌ها را کاهش دهد و افراد زیادی شغل خود را از دست دهند، نگرانند. این تقریباً هرگز قضیهآ‌ای بر خلاف تکنولوژی جدید نیست. در حقیقت اثر پیشرفتآ‌ تکنولوژی مانند رباتآ‌ها (اتومبیل و دستگاه کپی و...) بر جوامع ، آن است که انسان بهرهآ‌ورتر میآ‌شود.

قوانین سهآ‌گانه رباتیک:

ایزاک آسیموف نویسنده داستانآ‌های علمی تخیلی قوانین سهآ‌گانه رباتیک را به صورت زیر تعریفآ‌کرده است:

1ـ یک ربات نباید به هستی انسان آسیب برساند یا به واسطه بیآ‌تحرکی، زندگی یک انسان را به مخاطره بیاندازد.

2ـ یک ربات باید از دستوراتی که توسط انسان به او داده میآ‌شود، اطاعت کند؛ جز در مواردی که با قانون یکم در تضاد هستند.

3ـ یک ربات باید تا جاییآ‌که با قوانین یکم و سوم در تضاد نباشد از خود محافظت کند.

آینده رباتیک:

جمعیت رباتآ‌ها به سرعت در حال افزایش است. این رشد توسط ژاپنیآ‌ها که رباتآ‌های آنآ‌ها تقریباً دو برابر تعداد رباتآ‌های آمریکا است، هدایت شده است.

همه ارزیابیآ‌ها بر این نکته تأکید دارد که رباتآ‌ها نقش فزایندهآ‌ای در جوامع مدرن ایفا خواهند کرد. آن ها به انجام کارهای خطرناک، تکراری، پر هزینه و دقیق ادامه میآ‌دهند تا انسانآ‌ها را از انجام آنآ‌ها باز دارند.

منبع : www.nurc.ir
    {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

مقدمه ای بر ساخت ربات ها

سلام.
      این مقاله مقدمه ای هست بر نحوه ساخت ربات، در این مقاله سنسور ها و مکانیک ربات و ... بررسی شدن.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=tpmod;dl=item148

موفق باشید.
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

پاسخ : آشنایی با رشته ی مهندسی رباتیک

چطور میشه وارد این دانشگاه شد ار طریق کنکور؟

دیدگاه

من یکی از فارغ التحصیلهای همین رشته هستم. باید به چند مطلب مهم اشاره کنم تا اگه کسی از دوستان می خواهد این رشته رو انتخاب کنه تا تو دانشگاه بخونه دیدش باز بشه :

1-این رشته از سال 81 اومده ولی بعد از 6 سال هنوز همون دانشگاه صنعتی شاهرود این رشته رو ارائه می کنه ..... فکر می کنید چرا؟؟؟

2-این دانشگاه از ضعیف ترین پتانسیل علمی بهره می بره....به خاطر اساتیدش و اینکه یک دانشگاه شهرستانیه و...

3-فقط یک استاد با مدرک روباتیک داره که تمام درسهای تخصص رباتیک رو خودش ارائه می کنه. دکتر فاتح

4- آزمایشگاه رباتیک داره ولی پر از خالی!!! بعد از 6 سال هنوز یک ست آموزش رباتیک درست و حسابی نداره.

ببینید دوستان...نمی خواهم که فکر کنید دارم از این رشته بد می گم....نه ...رشته خیلی خوبیه و من اصلاً ناراحت نیستم که چرا این رشته رو انتخاب کردم ولی دانشگاه بدیه..... این یک واقعیت.

حد اقل این دانشگاه اگه خوب عمل می کرد می تونست باعث رشد روباتیک کشور بشه که همه بچه ها نرن دنبال ساخت رباتهای مسابقه ای حداقل چند دانشگاه دیگه این رشته رو ارائه کنن.

صنعت رباتیک خیلی جذابتر از مسابقات رباتیک مختلفیه که برگذار می شه...خیلی عملی تر و کاربردی تر.

به لینک زیر برید و نظر بدین.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17235.0
          باز هم میام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط momo_7019
            چطور میشه وارد این دانشگاه شد ار طریق کنکور؟
            از طریق کنکور سراسری یا آزاد
            هرکه را اسرار حق آموختند
            مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ROBOTIC
              من یکی از فارغ التحصیلهای همین رشته هستم. باید به چند مطلب مهم اشاره کنم تا اگه کسی از دوستان می خواهد این رشته رو انتخاب کنه تا تو دانشگاه بخونه دیدش باز بشه :

1-این رشته از سال 81 اومده ولی بعد از 6 سال هنوز همون دانشگاه صنعتی شاهرود این رشته رو ارائه می کنه ..... فکر می کنید چرا؟؟؟

2-این دانشگاه از ضعیف ترین پتانسیل علمی بهره می بره....به خاطر اساتیدش و اینکه یک دانشگاه شهرستانیه و...

3-فقط یک استاد با مدرک روباتیک داره که تمام درسهای تخصص رباتیک رو خودش ارائه می کنه. دکتر فاتح

4- آزمایشگاه رباتیک داره ولی پر از خالی!!! بعد از 6 سال هنوز یک ست آموزش رباتیک درست و حسابی نداره.

ببینید دوستان...نمی خواهم که فکر کنید دارم از این رشته بد می گم....نه ...رشته خیلی خوبیه و من اصلاً ناراحت نیستم که چرا این رشته رو انتخاب کردم ولی دانشگاه بدیه..... این یک واقعیت.

حد اقل این دانشگاه اگه خوب عمل می کرد می تونست باعث رشد روباتیک کشور بشه که همه بچه ها نرن دنبال ساخت رباتهای مسابقه ای حداقل چند دانشگاه دیگه این رشته رو ارائه کنن.

صنعت رباتیک خیلی جذابتر از مسابقات رباتیک مختلفیه که برگذار می شه...خیلی عملی تر و کاربردی تر.

به لینک زیر برید و نظر بدین.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17235.0
              باز هم میام.
              1 - چون دانشگاه های خوب اول استاد و امکانات را می آورند و سسپس رشته جدید را اضافه می کنند ولی دانشگاه های درجه چند اول رشته می آورند سپس امکانات ودر آخر استاد
              2 - شما هیچ وقت دانشجوی واقعی نبودید منتظر استادید فکر کردید در دانشگاه های دیگر که شما فکر می کنید استاد دارند چه خبر هست برای فهمیدن این موضوع با دانشجویان دانشگاه های دیگر صحبت کنید تا وضع را درک کنید . دانشجو باید خود به دنبال دانش باشد پس فرقش با دانش آموز در چیست ؟
              3 - فکر کرده اید چند تا دکتر رباتیک در دنیا وجود دارد ؟
              4 - شما که از این دانشگاه رفته اید دیگر نگویید آزمایشگاه رباتیک دارای امکاناتی هست که درست است خیلی کارها دارد از امکاناتش یک دشتگاه پی ال سی یک دستگاه سی ان سی چندیدن دستگاه اسیلوسکوپ انواع اقسام آی سی ها میکروکنترلر ها و قطعات ریز الکترونیک تعداد 24 تا کامپیوتر 3 عدد پروگرامر حرفه ای و ....... که دیگر جای راه رفتن ندارد الان هم مسئولان دانشکده دنبال مکانی دیگر برای آزمایشگاه می گردند تا وسایل دیگر را بخرند
              5 - بهترین رشته ی دنیا مهندسی رباتیک حالا دانشگاهش هرچی می خواهد باشد اگر شما دانبال دانشگاه خوب در اران بگردید موفق نمی شوید هیچ کدام از دانشگاه های ایران در 1000 تا دانشگاه خوب دنیا قرار نمی گیرد و این فاجعه ای برای ایران استحتی شریف امیرکبیر و ...
              6 - کی گفته رباتیک یعنی صنعتی ؟ دکتر فاتح گفت رباتیک یعنی الکتریکی کردن ماشین هی مکانیک یعنی بازوی صنعتی . اما اشتباه می کند . شما چند تا از سایت ها دانشگاه های معتبر را دیده اید که این طور معنی کرده باشد . اگر به آن ها نگاه کرده باشی هدف ساختن ربات ها موبایل هست یعنی ربات های تحقیقاتی مریخ نورد و .... نه صنعتی . این رشته را با مکاترونیک اشتباه گرفته اید
              7 - شما به مسابقات به عنوان سرگرمی نگاه می کنید که این اشتباه است و در ایران به جای وسیله به عنوان هدف مطرح گردیده است . در خارج از کشور مسابقات رباتیک برگذار نمی گردد مگر برای عملی در پشت پرده -...

رشته فقط مهندسی رباتیک
              هرکه را اسرار حق آموختند
              مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

فلو چارت رشته مهندسی رباتیک در مقطع کارشناسی ایران

هرکه را اسرار حق آموختند
                مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

سلام دوست عزیز...

اگه از همه بچه هایی که رشته رباتیک خوندن فقط یک نفر به دانشگاه اهمیت نداده باشه ..اون منم.

من سال 82 بدون کنکور و از طریق جشنواره خوارزمی اومد شاهرود فقط به خاطر اینکه روباتیک بخونم....در صورتی که می تونستم تو یک دانشگاه دیگه تو تهران یا هر جایه دیگه برق یا مکانیک بخونم...

رشته رباتیک تازه سال قبلش اومده بود و وضع به مراتب بدتر از آلان بود.....الان هم دارم کار می کنم و کارم هم در زمینه رباتیک نه چیز دیگه...دنبال ادامه تحصیل یا فوق لیسانس هم نیستم .

نمی گم بیشتر از شما ولی بیشتر از خیلی ها به رباتیک فکر می کنم و مطالعه می کنم و....کار می کنم.

اگه این حرفا رو زدم فقط می خواستم بگم رباتیک خوندن ...یا بهتر بگم مهندس رباتیک شدن کار سختیه. در ضمن ما دکتری رباتیک کم نداریم تو دانشگاه های ایران بگردی پیدا می کنی.

به تازگی شنیدم که دانشگاه همدان هم این رشته رو داره می یاره.

اگه به آزمایشگاه رباتیک شریف، خواجه نصیر ،دانشگاه تهران و.دانشگاه آزاد قزوین سر بزنی (من همه رو دیدم) معنی آزمایشگاه رباتیک رو بهتر می فهمی.....هر چند اونها هم هنوز خیلی عقب هستن.

نکته بعدی اینکه plc ارتباط مستقیمی با رباتیک نداره .

اون دستگاه cnc هم که دیدی ...وقتی کتربد و استفادش رو می فهمی که بدونی cnc به چه دردی می خوره و چند نوع هست.

دیدگاه

دانشگاه شریف هم این رشته رو داره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M.S.R
                      دانشگاه شریف هم این رشته رو داره ؟
                      شریف هنوز نیاورده و قرار هم نیست بیاورد
                      هرکه را اسرار حق آموختند
                      مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

از کاردانی میشه وارد شد :question:
                        در كودكي مي خواستم جهان را عوض كنم ، جوان كه شدم مي خواستم كشورم را عوض كنم ، به ميانسالي كه رسيدم مي خواستم شهرم را عوض كنم ، اكنون كه به پيري رسيدم فهميدم كه اگر خودم را عوض مي كردم شايد مي توانستم جهان را عوض كنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رزازیان
                          از کاردانی میشه وارد شد :question:
                          فقط آزاد
                          هرکه را اسرار حق آموختند
                          مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

سلام دوستان عزیز من کیوان هستم دانشجوی ارشد مکاترونیک. همان چیزی که تعریفش رو شنیدید
                            این رشته واسه درس دادن اینده خوبی نداره اما یک مفهوم چتد رشته ای که و برای اون کسانی که علاقه به چند رشته ای بودن دارن فوق العاده است.(مکانیک برق کامپیوتر من کامپیوتری بودم)
                            همه رشته های توی ایران به خاطر قاطی شدن خیلی مسایل از داخل در حال پوسیدن هستن (این رشته هم روش)
                            اما اگه کسی علاقه داشته باشی هیچ مانعی جلوی آدم نیست البته با بعضی شرایط

دیدگاه

سلام من دیپلم برق (الکتروتکنیک فنی و حرفه ای)هستم :redface:
                              میخواستم ببینم چطوری میتونم رشته ی رباتیک رو بخونم :question:
                              اگه کسی راهنمایی کنه واقعا ممنون میشم :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X