اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کیت گوش سحر امیز چرا کار نمی کنه !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کیت گوش سحر امیز چرا کار نمی کنه !

سلام

من یه کیت سوئیچ صوتی رو از اینجا خریدم :

http://www.behnamkit.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=fl ypage.tpl&product_id=127&category_id=17%3C %2Fdiv%3E%3Cdiv+dir&vmcchk=1&option=com_vi rtuemart&Itemid=67

اما با مدارم مشکل دارم ... اینم عکس مدار استفاده شده است :

مشکل : وقتی اولین صدا رو ایجاد می کنم ال ای دی روشن می شه ... ولی دومین صدا باعث خاموش شدن نمیشه !!!!!! و ال ای دی همینطور روشن میمونه

چطور مدار رو بستم :
    1. با یه باتری کتابی 9 ولت مدار رو راه انداختم نشد
    2. با ادابتور متغییر که از 4.5 ولت تا 18 ولت رو داره هم ازمایش کردم نشد

زنگ زدم خود فروشگاهش گفت بین پایه تغذیه ای سی فلیپ فلاپ یه مقاومت بزار .. گذاشتم نشد ... دوباره زنگ زدم میگه باید بری فلیپ فلاپ 4013 مارک فلیپس رو بخری !!! ... خدمات پس از فروشت تو حلقم

یه سری ازمایشات روش کردم یه چیزی متوجه شدم ... ولتاژ پایه کلاک ای سی اینجوریه :

1. وقتی ال ای دی خاموشه و صدایی نداریم = ولتاژ مثلا 3.78 ولت
    2. وقتی صدایی ایجاد میکنیم = ولتاژ تغییر می کنه ( کمتر میشه ) و این تغییر باعث میشه فلیپ فلاپ تغییر وضعیت بده و چراغ روشن بشه
    3. حالا چراغ روشنه و ما هم صدایی ایجادنمی کنیم = ولتاژ ورودی فلیپ فلاپ شده 3.11 ولت !!!! یعنی 0.6 ولت کمتر از حالت قبل ... تنها تفاوتش اینه خروجی فلیپ فلاپ الان 1 هست !!! ... یعنی فلیپ فلاپ باعث کاهش ولتاژ شده ؟
    4. حالا هر چی صدا در میاریم ولتاژ ورودی ای سی تغییر می کنه (کمتر میشه ) ولی فلیپ فلاپ دیگه تحریک نمیشه !!!!

خودم احساس می کنم بعد از تحریک اولیه ولتاژ به حالت قبل بر نمی گرده ( 0.6 ولت کمتره ) و این باعث میشه فلیپ فلاپ در پالس های بعدی تریگر نشه ... نمی دونم درسته یا نه .... واقعا 0.6 ولت اینقدر تاثیر داره !!!!

امیدوارم درست توضیح داده باشم ... و متوجه شده باشید ...

یکی از دوستان گفت نمی دونی چرا ورودی رله رو نوشته vcc12 و برای مدار نوشته vcc ... شاید منظورش اینه که دو تا تغذیه داره این مدار !!! ... البته خودم مطمئن نیستم ... چون تو کاغذ همراه کیت چیزی ننوشته بود در این مورد ...

لطفا کمک کنید چیکار باید بکنم ...

پاسخ : کیت گوش سحر امیز چرا کار نمی کنه !

منم همین مشکلو دقیقا دارم لطفا اگه کسی میدون راهنمایی کنه مارو

دیدگاه

خازن C2 ظرفیتش چقدره؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز خاز C2 ظرفیتش 10 میکرو هست

دیدگاه

سلام دوستان لطفا یکی مارو راهنمایی کنه

دیدگاه

اگه ساده به این مدار نگاه کنی دو بخش اصلی داره که یه بخشش میکروفن و متعلقاتش و بخش بعدی (4013<<IC) هست.
            برای امتحان کردن هر بخش باید اونها رو بصورت جداگانه تست کنی.
            4013 که سوئیچ مداره و با هر پالسی که به پایه CLK اعمال میشه خروجی تغییر وضعیت میده و باعث خاموش و روشن شدن رله میشه و حدس من اینه که ایراد باید از 4013 باشه. برای اطمینان از سالم بودنش دیود D2 رو از مدار جدا کنید و بیس ترانزیستور Q1 رو با یه مقاومت 3.3کیلو به VCC یا همون ولتاژ مثبت تغذیه وصل کنید . با هر بار وصل کردن مقاومت به VCC خروجی 4013 باید تغییر وضعیت بده و LED مدار بهتون این مسئله رو نشون میده.
            البته میشه پایه CLK ایسی رو مستقیما به گراند وصل کرد که فعلا نیاز نیست و همون ازمایش بالا بهتره
            اگه این روش جواب نداد بگید تا بریم برای روش بعدی.
            یه سوال : با صدای اول که LED روشن میشه - بعدش با صدای بعدی LED اصلا خاموش نمیشه یا باید بین صدای اول با صدای دوم فاصله باشه تا LED خاموش بشه؟؟
            موفق باشید .

دیدگاه

با صدای اول مدار فعال میشه
              با ایجاد صدای بعدی رله قطع و وصل میشه ولی بطور کل مدار خاموش نمیشه
              بعد از روشن شدن هر بار که صدا ایجاد میکنی رسه به سرعت قطع و وصل میشه ( از روی تق تق رله مشخصه)
              با چند بار لمس سیم منفی منبع تغذیه مدار کلا خاموش میشه و بعد با ایجاد صدا دوباره روشن میشه
              با لمس بدنه فلزی پتانسیومتر در حالت وصل بودن مدار ، مدار قطع و وصل میشه
              در کل درست کار نمیکنه
              نمیدونم مشکل چیه - کلا قضیه رفته تو مخم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasper2000
                با لمس بدنه فلزی پتانسیومتر در حالت وصل بودن مدار ، مدار قطع و وصل میشه
                اون پتانسیومتر برای تنظیم حساسیت ورودیه . باید درست تنظیم بشه.
                بجای منبع تغذیه حتما از باتری استفاده کن(حتی بصورت موقت و فقط برای ازمایش سالم بودن مدار).

دیدگاه

سلام ممنون که جواب دادین
                  امتحان کردم فرقی نکرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X