اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میشه led پشت lcd رو مستقیم به avr متصل و کنترل کرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میشه led پشت lcd رو مستقیم به avr متصل و کنترل کرد

میشه led پشت lcd (همون لامپ پشت lcd ) رو مستقیم به avr متصل و کنترل کرد

پاسخ : میشه led پشت lcd رو مستقیم به avr متصل و کنترل کرد

سلام :

چرا که نشه ؟
    یک led معمولیه که با وصل کردن پایه زمین یا منفی آن به میکرو میشه مستقیم درایوش کرد !
    من تست کردم مشکلی نداره

دیدگاه

البته این مسله رو باید در نظر بگیری که این led جریان مصرفی اش چقدر ممکنه توی بعضی از انواع ال سی دی ها نشه این کار رو مستقیما انجام داد اونجا هم میشه با یه دونه ترانزیستور مشکل رو حل کرد

موفق باشید

دیدگاه

آره حتما باید با یک ترانزیستور سوئیچ بشه
        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

میشه اما دقت کن اگه روی خود LCD مقاومت بود مستقیم متصل کن اگه نبود یه مقاومت 50 یا 60 اهم باهاش سری کن
          خوب یقینا اگه با ترانزیستور کار بشه مطمعن تره ولی اینجوریم مشگل نداره
          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام
            من قبلا خواستم واسه یه LCD (2*16( این کارو کنم . ولی جریان بک لایت LCD بالا بود . ترسیدم میکرو خراب بشه .

بهتره با یه ترانزیستور سوئیچ این کارو انجام بدی

موفق باشی
            دوش دیوانه شدم عشق مرا دید و بگفت آمدم نعره مزن جامه مدر هیچ مگو
            گفتم ای عشق من از چیز دگر می​ترسم گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو
            من به گوش تو سخن​های نهان خواهم گفت سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو
            قمری جان صفتی در ره دل پیدا شد در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو
            مولانا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد پروشانی
              سلام :

چرا که نشه ؟
              یک led معمولیه که با وصل کردن پایه زمین یا منفی آن به میکرو میشه مستقیم درایوش کرد !
              من تست کردم مشکلی نداره
              چرا نمیشه پایه مثبت رو به میکرو وصل کرد؟

دیدگاه

سلام

جعفر آقا مگه چی میشه یه ترانزیستور بزاری خیال خودتم راحت کنی

یه bc547 کارتو راه میندازه قیمتشم 50 تومنه :biggrin:
                ِِDie for Life, Not Live to Die
                Freedom Fighter
                " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر

چرا نمیشه پایه مثبت رو به میکرو وصل کرد؟

ولتاژ led مساوی چقدر؟؟؟ معمولا 2 الی 3 ولت
                  حالا اگه یه کم این led ها تعدادش زیاد باشه چی میشه هیچی میکرو جریان مورد نیاز اون پین رو از خط تغذیه به led تحویل می ده حالا اگه این جریان از جریان ماکزیممی که میکرو می تونه تحمل بکنه بیشتر بشه چی میشه هیچی میکرو صدمه می بینه

حالا کار عاقلانه اینکه که یه ترانزیستور بذاری مگه اینکه............ :mrgreen:
                  موفق باشی

دیدگاه

سلام
                    حداکثر جریانی که یک پین از پورت میکرو میتونه بده 15 تا 20 میلی آمپر در حد مرگه.
                    پشت LCD تنها یک LED نیست چندین LED از نوع SMD هست که مثل یک شبکه چیده شده و روی اون یک تلق سفید هست که حالت فلورسنت بهش میده.
                    خیلی راحت و بدونه دردسر با یک ترانزیستور سوئیچ میشه و حتی میتونی در جاهایی برای افکت نوشته ها و تصویر روی LCD نور زمینه رو خاموش روشن کنی.
                    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
                      حالا یک سوال اگر بخواهیم این پایه رو به PWM میکرو وصل کنیم تابتونیم نور LCD رو کم و زیاد کنیم چه کاری باید انجام داد؟ اینجا که نمیشه از ترانزیستور کمک گرفت. oo:
                      سعی نکن انسان موفقی باشی بلکه سعی کن انسان ارزشمندی باشی. آلبرت انیشتین

دیدگاه

البته برا ی این کار راهی که به ذهن خودم رسید اینه که از یک بافر آنالوگ مثل OPAmp ها استفاده کرد، مثل شکل زیر البته باید توجه داشت که ضریب این مدار منفی هست وباید در برنامه میکرو این موضوع را در نظر گرفت و یا یک مدار مشابه همین مدار جلوی همین مدار قرار داد. دوستان نظر دیگه ای ندارن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احمد رضا لیاقت
                          سلام
                          حالا یک سوال اگر بخواهیم این پایه رو به PWM میکرو وصل کنیم تابتونیم نور LCD رو کم و زیاد کنیم چه کاری باید انجام داد؟ اینجا که نمیشه از ترانزیستور کمک گرفت. oo:
                          یک ترانزیستور بذاری کافیه
                          www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احمد رضا لیاقت
                            سلام
                            با سلام
                            احمد رضا جان کی گفته که با ترانزیستور نمیشه این کار رو کرد!!! :eek:
                            گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
                            "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

سلام بر همه دوستان
                              خب قبل از شروع بحث یک مقدمه در مورد استفاده از PWM میکرو بعنوان DAC وجود داره و اون هم این هست که PWM تولید سیگنال هایی با فرکانس ثابت می کند که ما می توانیم با تغییر مدت زمانی که سیگنال در یک دوره از این فرکانس ثابت دارای 1 منطقی می باشد تولید ولتاژ متغییری بین GND و Vcc میکرو کند. که این ولتاژ در حقیقت مقدار متوسط است که از مدت زمان یک و صفر منطقی بودن سیگنال ناشی می شود به عبارت ساده تر هر چه مدت زمان یک بودن بیشتر باشد سطح ولتاژ بالاتر خواهد بود.

البته یکٍ مشابه ای هم شبیه بحث ما در یک جای دیگر هم شده که در اونجا هدف تنظیم نور تعدادی LED می باشد که لینکش این هست:
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=4610.0

و اما یک بحثی که با دوستان در مورد تنظیم نور LCD داشتیم که من گفتم شاید جمع کردن این مطلب در اینجا خالی از لطف نباشه شاید دیگر دوستان هم استفاده کنند:

در این روش هدف استفاده از سیگنال PWM هست که پین PWM را به پایه LCD که برای تنظیم نور LED های زمینه LCD می باشد وصل می کنیم. که البته اتصال مستقیم این پین ممکن است باعث آسیب پایه میکرو به علت کشیدن جریان بیش از حد شود، لذا 2 روش برای حل این مشکل پیشنهاد می شود که البته بنظر اینجانب روش دوم معمولتر و منطقی تر می باشد : (نظر شخصی که یکمی پایه علمی هم داره! چون OPAMP ها برای این کار بهینه شدند بعلت مقاومت ورودی خیلی کم و مقاومت خروجی خیلی زیاد)
                              1. استفاده از بافر
                              2. استفاده از ترانزیستور
                              در لینک قرار گرفته در پایین این مسئله به هر دو روش شبیه سازی شده و پروژه به این صورت است که بوسیله کلید Set Light در چهار مرحله نور LCD تنظیم می شود. وبرای بار چهارم که کلید فشرده شود، مقدار ولتاژ تولید شده توسط PWM به حالت اول بر می گردد. که در این پروژه از Timer1 که دارای دو خروجی مجزا PWM در ATmega16 می باشد استفاده شده که یکی به ورودی بافر و دیگری به ورودی ترانزیستوری وصل شده است.این هم لینک دانلود پروژه:

http://rapidshare.com/files/13719890...29869427104299

یک مشکلی که در این شبیه سازی وجود داره و من فکر میکنم این مشکل کلا در پروتیوس وجود داره عدم تطابق زمانی پروتیوس با مقدار Real است چون در پروژه های دیگه هم من این مسئله رو دیدم که البته در این پروزه چون Base پروژه بر روی مسئله میانگیری و زمان هست بیشتر خودش رو نشون میده البته یک کارهایی با تغییر تعداد Sampel گیری در واحد زمان AC Voltmeter می توان انجام داد تا مقدار نشان داده شده ثابت تر بنظر بیاد که البته ایجاد مشکل در رسیدن به مقدار نهایی می کنه و البته یک مشکل دیگه ای هم که در اثر مسئله زمان در پروتیوس در این پروژه پیش آمده اینست که متوسط گیری درست انجام نمی شود مثلا به ازای PWM1a=127 در حالت 8 بیتی PWM باید مقدار 2.5 ولت نشان داده شود که در اینجا مقدار بیشتری نمایش داده می شود از دوستان اگر کسی راه حلی برای این مشکل دارد ممنون می شم مطرح کنند.

از همکاران عزیر اگر کسی راه حل دیگری به ذهنش می رسه مثلا یک بایاس بهتر برای ترانزیستور و یا هر روش دیگری ممنون می شم اگر اون رو مطرح کنند تا بتونیم همه این مطالب رو در قالب یک مقاله و یا پروژه تحت عنوان اسنفاده از میکرو بعنوان DAC در سایت بگذاریم فکر می کنم مفید باشه نظر بقیه دوستان در این مورد؟

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X