اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع ولتاژ با یک اتصال کوتاه سری بشود چه اتف&

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع ولتاژ با یک اتصال کوتاه سری بشود چه اتف&

[color/]
    به نام خدا
    سلام دوستان عزیز
    سوال:
    اگر یک منبع ولتاژ با یک اتصال کوتاه سری بشود چه اتفاقی می افتد.(در حالت تئوری kvl نقض می شود. ولی منظور من در حالت عملی است.)
    نکته:در حالت عملی منبع ولتاژ ایده آل وجود ندارد.اما منبع ولناژ با مقاومت خیلی خیلی خیلی کم وجود دارد. [color=blue]

پاسخ : چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در حالت واقعی منبع ولتاژتون اگر یه باطری باشه ! داغ می کنه و تموم میشه !
    اگر یه نمه بزرگتر ترانس باشه ! می سوزه
    یه نمه خیلی بزرگتر منفجر میشه !
    با اتصال کوتاه جریان افزایش پیدا می کنه و بعد تولید حرارت زیاد از حد و اگر خیلی زیاد باشه می تونه به دستگاه صدمه بزنه !

دیدگاه

خب اگه سیم نازک باشه چی میشه؟
      اگه سیم کلفت باشه چی؟
      در هنگام وصل کردن جرقه میزنه؟ :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-ali
        خب اگه سیم نازک باشه چی میشه؟
        اگه سیم کلفت باشه چی؟
        در هنگام وصل کردن جرقه میزنه؟ :redface:
        سلام
        خب جواب خودتون رو گفتین
        اگه مقاومت داخلیش زیاد باشه(خیلی زیاد )داغ میکنه و جریانو کمی میکشه مانند ترانس توان کم و باتری معموالی
        اگه کمی باشه داغ میکنه و میسوزه مانند ترانس توان بالا و باتری قابل شارإ¾إ¾ژ کوچیک
        اکه خیلی کم باشه احتمالا منفجر هم بشه مثل باتری ماشین وترانسای توزیع

خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
        چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
        ژان پل سارتر
        [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

پاسخ : منبع ولتاژ با یک اتصال کوتاه سری بشود چه اتف&

نوشته اصلی توسط ali-ali
          [color/]
          به نام خدا
          سلام دوستان عزیز
          سوال:
          اگر یک منبع ولتاژ با یک اتصال کوتاه سری بشود چه اتفاقی می افتد.(در حالت تئوری kvl نقض می شود. ولی منظور من در حالت عملی است.)
          نکته:در حالت عملی منبع ولتاژ ایده آل وجود ندارد.اما منبع ولناژ با مقاومت خیلی خیلی خیلی کم وجود دارد. [color=blue]
          اگه منبع ولتاژ با یه اتصال کوتاه سری بشه یا با اتصال کوتاه موازی بشه ( ای بابا این دوتا که یه حرفه )

شما می تونی به جای سیم یه قاومت قرار بدی خیلی سخت نیست مقدار مقاومت رو 0 قرار بده این طوری از نظر تئوری توجیه میشه
          ولی از نظر عملی بله این طوری فرق فوکوله با این کار شما مقاومت داخلی خود باطری رو با خود باطری موازی می کنید oo:
          بقیه قضیه دیگه تابلو بید :mrgreen:
          موفق باشید

دیدگاه

سلام.
            به نام خدا.
            سلام آقای رضا حاجی زاده در جواب شما که گفتید میشه به جای سیم یک مقاومت صفر قرار داد تا از نظر تئوری هم نقض نشه باید بگم که:
            : RI=V
            R=0وV=غیر صفر
            آیا این تساوی میتونه درست باشه؟
            سوال:آیا آرایشی غیر از ستاره و مثلث برای مدارهای سه فاز وجود دارد؟که کاربرد هم داشته باشد؟

دیدگاه

دوست عزیز من از شما یه سوال دارم
              رابطه فیزیک و ریاضی چیه
              چطوری با چه ابزاری فیزیک تحت کنترل بشر قرار گرفته
              ایا 1=1 واقعا درسته !!!! :eek:

من این طوری تفسیر می کنم
              V=RI
              ما چه پارامترهائی رو داریم
              1- ولتاژ V یک مقدار غیر صفر
              2- مقاومت R=0

پس تنها تلاش ما برای مجهول سوم صرف میشه
              I=V/R
              با این حسابI بی نهایت میشه که کاملا درسته

ولی اینا مدل سازی های مداری در حالت ایده ال و تئوریه و از نظر کاربرد عملی توی بعضی حوزه ها نمی تونه کل ماجرا رو در بر بگیره

در مورد سوال دومتون باید دوستان برق قدرت جواب بدند

موفق باشید

دیدگاه

به نام خدا
                سلام آقای رضا حاجی زاده
                من از نظر تئوریک گفتم که kvl نقض میشه.فقط همین!!! در ضمن یک عدد تقسیم بر صفر(صفر مطلق) بینهایت نمیشه!!! مبهم میشه!!
                من با این نظرتون که گفتین اینا از نظر فیزیکی عملی نیست کاملا موافقم.
                فقط یک سوال بود و فقط همین.
                سوال:
                اگر دو منبع ولتاژ با هم موازی بشن چی میشه؟
                اگر دو منبع جریان با هم دیگه سری بشن چی میشه؟
                (از نظر فیزیکی)
                :eek:

دیدگاه

دوست عزیز چرا kvl نقض میشه ؟؟؟؟

خوب بعد از رفع ابهام چی؟؟؟

اگه دو منبع ولتاژ باهم موازی بشند باید ولتاژ دو سر اونا با هم مساوی باشه در غیر این صورت اون کی ولتاژش کمتر مصرف کننده میشه یعنی یکی جریان میده و اون یکی جریان می گیره ( منبع با ولتاژ کمتر جریان می گیره ) اگه مقاومت دو تا منبع رو در نظر بگیر اونا با هم سری می شند حالا یه طرف این مقاومت ولتاژ زیادتر از اون یکی طرف پس جریان کدوم طرف وارد میشه سمت باطری با ولتاژ کمتر

این حرفام موقعی بود که دو منبع هم پلاریته به هم وصل بشند اگه پلاریته اونا معوس باشه در واقع باطری ها رو با هم سری کردیم ( حالت خاص دو عنصر موازی که سری هم در نظر گرفته میشه )

در مورد منبع جریان هم اگه جهت اونا توی یک سمت باشه نباید جریان اونا فرق داشته باشه چون اونوقت مفهوم سری بودن نقض میشه یعنی توی یه مسیر سری فقط یه جریان می تونه جاری بشه

چون ما در واقع تمام منابعمون منبع ولتاژه ( در حالت عملی ) و این منابع ولتاژ رو بصورت منبع جریان در نظر می گیریم ( تئوری منابع ) اگه همچین مداری رو ببنید در واقع مثل این میمونه که دوتا منبع ولتاژ رو با هم سری کردی و نسبت به بارت این دوتا منبع جرین می دند
                  فقط اگه جریانی که می کشی از جریان خروجی اون منبع جریانی که جریان کمتری داره بالاتر بره اون منبع صدمه می بینه

موفق باشید

دیدگاه

به نام خدا
                    با سلام خدمت رضا حاجی زاده
                    خیلی ممنون که جواب سولامو دادی اونم به صورت عملی. واقعا جواب سوالامو گرفتم.
                    اما در مورد رفع ابهام باید بگم عدد تقسیم بر صفر مطلق هیچوقت رفع ابهام نمیشه.اون رفع ابهامی که ما انجام میدیم برای صفرهای حدی درسته.
                    نکته:عدد تقسیم بر صفر حدی بینهایت میشه(نه صفر مطلق!!!!)
                    سوال:
                    در یک معادله دیفرانسیل از نوعی که m>n باشه ضرایب مشتقات تابه دلتا چگونه
                    پیدا میشن؟ (فصل 6 کتاب نظریی اساسی مدارها ---جبه دار)

دیدگاه

من کاری با کل کل شما ندارم اما اگر منبع بتونه مثل باتری تازه ماشین جریان زیادی را ارائه بدهد سیمها هر چقدر کلفت باشد بلافاصله ذوب می شود و حتی به اطراف پاشیده می شود که اگر بخواهید دلیلش را می گوییم
                      یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
                      هان ای صنما،دل یک دله کن
                      گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

در عمل که دوستان کلی توضیح دادن
                        یا می سوزه یا جرقه می زنه یا ....

اما از لحاظ تئوریک باید بگم وقتی مقاومت به صفر میل کنه جریان به بینهایت میل می کنه

و با جریان بینهایت منبع در سیم ثانیه عمرش تموم میشه و ولتاژش برابر صفر میشه

و البته KVL هم نقض نمیشه ، ممکنه بگین عمر منبع قرار نیست تموم بشه! ولی باید عرض کنم طبق قانون بقای انرژی عمر منبع هم تموم میشه

شاید به این قضیه به عنوان یه استثنا برای KVL نگاه کرده باشین ولی به نظر من نمی تونه یه استثنا باشه

ممکنه بگین با همون لحظه ی اول کار دارین یعنی وقتی هنوز منبع عمرش سر جاشه

باید عرض کنم وقتی شما منبع رو ایده آل فرض می کنین با مقاومت داخلی صفر و البته اتصال کوتاهتونم ایده آله باید بینهایتتونم ایده آل باشه یعنی توان تلاتی مدار اونقدر زیاده که دقیاً به محض اتصال منبع دشارژ میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X