اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه با میکرو

با سلام.

به نظر شما این طرح میتونه به عنوان منبع تغذیه استفاده بشه. بدین صورت که با تنظیم ولوم دیوتی سایکل خروجی از
    میکرو تغییر کنه و متناسب با اون تنها مقداری از ولتاژ ورودی در خروجی ظاهر بشه. چون ماسفت در حالت اشباع و قطعه پس تلفات نیز نسبت به رگولاتور خطی بسیار کمتره. ولی چطور میشه مقادیر سلف و خازن رو محاسبه کرد؟

http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1364201020
    ممنون.

پاسخ : منبع تغذیه با میکرو

باسلام.
    این یک مدار باک یا step down است که دوتا ایراد داره. اولا ماسفت های معمولی با 5 ولت میکرو به اشباع نمیره. بهتره از logic mosfet استفاده کنید.
    دوم یک دیود از نوع فست بطور معکوس و موازی با سورس ماسفت و زمین قرار بدین .
    موفق باشید.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.

این یک طرح کلی است و مسلما برای طراحی عملی بسیاری از نکات باید رعایت بشه. اگه این طرح کار میکنه پس چرا در بسیاری از منابع تغذیه از این روش استفاده نمیشه؟
      2) بنده در خروجی از فیلتر lc فقط به منظور تبدیل موج مربعی به یک موج dc صاف استفاده کردم. مقدار سلف بسیار مهمه چون دیوتی سایکل دائما توسط کاربر با ولوم تغییر میکنه. ولی سوال اینجاست که این سلف باید چه مقداری باشه؟
      در این مدار اگه از یک ماسفت و یک ماسفت درایور خوب استفاده بشه میشه جریانهای بالایی دریافت کرد ولی موج مربعی در خروجی باید کاملا صاف بشه. یعنی میشه از این طرح ساده به عنوان یک منبع تغذیه مثلا 0 تا 30 ولت با جریان 4 آمپر استفاده کرد؟

با تشکر.

دیدگاه

برای یک منبع تغذیه کاهنده ثابت از همین روش استفاده میشه. ولی برای یک منبع تغذیه متغییر باید ترانس خروجی وجود داشته باشه.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

بعضی جاها از آی سی های سوئیچینگ به عنوان منبع تغذیه متغیر استفاده شده است.
          آیا مدار زیر مشکلی داره؟( در واقع این هم یک مدار buck است ولی دارای ولتاژ خروجی متغیر )
          بنده میخوام یکی با میکرو درست کنم اگر مدار ایرادی داره لطف کنید بگید.

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2008/10/power-supply-regulator-switching-0-50v-5a-by-tl494-mj15004.jpg

دیدگاه

سلام.
            اگر با کارکرد tl494 و مشخصات هسته های فریت اشنایی کامل دارید ابتدا یکی بسازیدبعد....
            موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X