اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ی انتخاب فرکانس میکرو چگونه است

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ی انتخاب فرکانس میکرو چگونه است

با سلام.کسی میتون برام یخورده توضیح بده که کم و زیاد کردن فرکانس میکرو مثلا در بسکام $crystal=8000000 یا اعداد دیگه چه تاثیری تو میکرو داره.من برنامه زیر رو نوشتم و فرکانس شو تغییر میدادم هر چه بالاتر میبردم فرکانس رو16000000، دیر تر اینسر میشد و هر چی پایین می آوردم مثلا با 1000000 تست کردم سریعتر اینسر میشد .مگه فرکانس بالاتر دقیقتر نیست؟اگه میشه یخورده توضیح بدین تا بفهمم.و چگونه بفهمیم که میکرو در کدام مدار چه فرکانسی نیاز داره تا ما بزاریم .یعنی چگونه تنظیم کنیم فرکانس میکرو رو؟خیلی ممنون .ئاضح تر بگید تا ما برق قدرتی ها هم بفهمیم.
    $regfile = "m16def.dat"
    $crystal = 1000000
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.1 , Db5 = Portb.2 , Db6 = Portb.3 , Db7 = Portb.4 , E = Portb.5 , Rs = Portb.6
    Config Lcd = 16 * 2
    Cls
    Cursor Off
    dim a as byte
    do
    incr a
    locate 1,1
    lcd a
    loop
    end
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : نحوه ی انتخاب فرکانس میکرو چگونه است

سلام.
    فرکانس اصلی میکرو توسط فیوز بیت های اون تنظیم میشه.
    این فرکانسی که شما در برنامه می نویسید برای بعضی از قسمت های برنامه مثلا تاخیر هست. (wait)
    چون برای محاسبه دقیق تاخیر باید به میکرو فهموند که داره با چه فرکانس کار میکنه. خودش نفهمه نمیفهمه :biggrin:
    حالا هر چی اینو زیاد کنی چون میکرو داره با فرکانس پایینی کار میکنه تاخیر ها بیشتر طول میکشه.
    تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

منم اولا این مشکل رو داشتم ولی مشکلت خیلی سادس...
      اول اینو بگم که برای تغیر فرکانس میکرو باید حتما فیوز بیت میکروت رو تغیر بدی ( خیلی راحته)
      اگه بلد نیستی بگو تا برات توضیح بدم.
      مشکل کارت هم اینجاست چون فرکانس پیش فرض میکرو 1 مگا داخلی هست پس اگه هر یک ثانیه incr کنی ، رو lcd هم هر 1 ثانیه میبینی ولی اگه فرکانس میکروت رو بالا ببری و فیوز بیتش رو تنطیم نکنی میبینی که زمان 1 ثانیت بیشتر شده که هر چی فرکانستو بالاتر ببری و فیوز بیتشم تنظیم نکنی این زمان بیشتر میشه.
      ولی اگه فرکانسو بالا ببری و فیوز بیتم تغیر بدی همون یک ثانیه رو میبینی .
      در کل فرکانس رو بالا میبرن که سرعت پردازش میکرو بالا بره
      بازم اگه فیوز بیت بلد نبودی بگو تا بهت بگم...
      دعا پشتِ دعا براي آمدنت
      گناه پشــــــتِ گناه براي نيامــدنت
      دل درگــير ، مــيان اين دو انتخــــــــــــــــــــاب
      کــــــــــــــدام آخر ؟ آمـــدنـت يا نيامدنـــــــــــــــــــــــت

دیدگاه

بله .با عرض پوزش اگه میشه و وقت داری در مورد فیوز بیت ها هم زحمت بکش توضیح بده .خیلی ممنون مرتضی جان :wow: :rolleyes:. این سوال اولی یعنی اینکه فرکانس فقط بخاطر ویت هست.و من هر چی فرکانس رو بالا ببرم و فیوز بیت هم تنظیم کنم،میکرو بهتر کار میکنه؟اصلا همش فرکانس کاری میکرو بالا باشه بهتره دقیق تر کار میکنه؟اصلا خوبه که فرکانس رو همیشه بالا نگه داریم تا میکرو بهتر کار کنه؟
        ممنون از تمامی دوستان گل. :wow:
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سلام :nerd:
          شما نمی تونید فرکانس رو در سری مگا بیشتر از 16 مگاهرتز بالا ببرید. چون توی دیتا شیت شرکت گفته که بیشتر از این مقدار هیچ تضمینی برای درست کار کردن میکرو نمی ده. ولی در کل سعی کنید همه ی کارهاتون رو با 16 مگاهرتز انجام بدین. مگه اینکه جایی لازم باشه کمترش کنید.

دیدگاه

اینکه هرچی فرکانس بالاتر باشه عملکرد بهتره اصلا صحیح نیست!!!
            البته شاید برداشت من بد باشه از گفته ها!!!!
            کلاک باید بر اساس نیاز و مدارات و قطعات مورد استفاده تنظیم شود.

نوشته اصلی توسط rozeh
            سلام :nerd:
            شما نمی تونید فرکانس رو در سری مگا بیشتر از 16 مگاهرتز بالا ببرید. چون توی دیتا شیت شرکت گفته که بیشتر از این مقدار هیچ تضمینی برای درست کار کردن میکرو نمی ده. ولی در کل سعی کنید همه ی کارهاتون رو با 16 مگاهرتز انجام بدین. مگه اینکه جایی لازم باشه کمترش کنید.
            اتمل سری هایی هم داره که بیشتر از 16 رو ساپورت می کنن و خیلی وقتا (کارهای معمولی نه خاص!)همین میکروهای معمولی با فرکانس بیشتر از 16 هم مشکلی ندارن
            چرا ناراحتی پاتریک!
            + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
              بله .با عرض پوزش اگه میشه و وقت داری در مورد فیوز بیت ها هم زحمت بکش توضیح بده .خیلی ممنون مرتضی جان :wow: :rolleyes:. این سوال اولی یعنی اینکه فرکانس فقط بخاطر ویت هست.و من هر چی فرکانس رو بالا ببرم و فیوز بیت هم تنظیم کنم،میکرو بهتر کار میکنه؟اصلا همش فرکانس کاری میکرو بالا باشه بهتره دقیق تر کار میکنه؟اصلا خوبه که فرکانس رو همیشه بالا نگه داریم تا میکرو بهتر کار کنه؟
              ممنون از تمامی دوستان گل. :wow:
              خواهش میکنم
              اینکه فرکانس فقط به خاطره تاخیر در برنامه نویسی باشه اینجوری نیست.یعنی بزار بهتر بگم ،ما اگه فرکانسو عوض کنیم ولی فیوز بیت با اون فرکانس عوض نشه زمان تو برنامه ما بهم میخوره ، ولی ما فرکانسو بالا میبریم که قدرت یا بهتر بگم سرعت پردازش ما بالا بره . این نکته رو هم من باید بگم که کریستال های خارجی زود اسیب میبینن و از کیفیتشون کم میشه پس باید باهاشون مهربون برخورد کرد :redface: ، مثلا من از 2 تا کریستال 16 تو دو تا میکرو کنار هم استفاده کردم و قرار بود هم زمان یه چیزایی رو LCD نشون بدن ولی یکیشون زودتر از اون یکی نشون می داد و تو طولانی مدت هم کاملا عقب میوفتاد ...
              پیش نهاد من اینه که حداکثر تا 8 داخلی بالا ببرید و فقط برای نیاز های خاص با خارجی فرکانسو بالا ببرید.مثلا من چند روز پیش با smt160 کار میکردم رو فرکانس 1MH داخلی و دمایی که به من نشون می داد اصلا ثابت نبود ولی وقتی فرکانسو گزاشتم رو 16 خارجی نتیجه عالی بود.اینم بگم که منم شنیدم میشه با بالاتر از 16 هم میکرو رو راه انداخت ولی خودم این کارو نکردم
              دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ی انتخاب فرکانس میکرو چگونه است

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
                اینکه هرچی فرکانس بالاتر باشه عملکرد بهتره اصلا صحیح نیست!!!
                البته شاید برداشت من بد باشه از گفته ها!!!!
                کلاک باید بر اساس نیاز و مدارات و قطعات مورد استفاده تنظیم شود.

اتمل سری هایی هم داره که بیشتر از 16 رو ساپورت می کنن و خیلی وقتا (کارهای معمولی نه خاص!)همین میکروهای معمولی با فرکانس بیشتر از 16 هم مشکلی ندارن
                سلام سوران جان :nerd:
                بسیار عالی، چطوری؟
                البته بهم گفته بودن که میشه ولی تضمینی نداره. شما چه کاری باهاش کردی؟ بالاترین فرکانسی که کار کردین چقد بوده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                  سلام سوران جان :nerd:
                  بسیار عالی، چطوری؟
                  البته بهم گفته بودن که میشه ولی تضمینی نداره. شما چه کاری باهاش کردی؟ بالاترین فرکانسی که کار کردین چقد بوده؟
                  سلام
                  مرسی شما خوبی دوست عزیز؟
                  12 مگ برای سری L که max 8 گذاشته! :agree:

چرا ناراحتی پاتریک!
                  - از دیدنش ناراحت شدی؟
                  + نه
                  پس چی ناراحتت کرده
                  محصولات

دیدگاه

سلام
                    مرسی شما خوبی دوست عزیز؟
                    12 مگ برای سری L که max 8 گذاشته! :agree:
                    قربانت :nerd:
                    بسیار عالی
                    از اینکه اطلاعاتت رو با ما تقسیم میکنی بسیار سپاس گذارم. :nerd:
                    معلوم نیست چرا این سری کلاک کمتری باید گذاشت. میشه بگی واسه چه کاری بود؟
                    خوب کار کرد؟

دیدگاه

بله عالی کار می کنه و مشکلی نداره. برد من همون پروگرامرهای usb که همتون استفاده می کنید. اگه دقت کنید مثلا تو پروگرامرهایی که همین eca می زنه و بنده هم الان چند سال استفاده می کنم تراشه mega8L با کریستال 12Mhz استفاده شده.
                      موفق باشید
                      چرا ناراحتی پاتریک!
                      - از دیدنش ناراحت شدی؟
                      + نه
                      پس چی ناراحتت کرده
                      محصولات

دیدگاه

بله عالی کار می کنه و مشکلی نداره. برد من همون پروگرامرهای usb که همتون استفاده می کنید. اگه دقت کنید مثلا تو پروگرامرهایی که همین eca می زنه و بنده هم الان چند سال استفاده می کنم تراشه mega8L با کریستال 12Mhz استفاده شده.
                        موفق باشید
                        پس بگو چرا یه مدت واسه پروگرم کردن اذیت میشیم! (lol) :mrgreen:

دیدگاه

ممنون از دوستان که راهنماییم میکنن.
                          :rolleyes:
                          پس من اینطور فهمیدم از این بحثا که فرکانس میکرو هرچی باشه رو هر چی بزاریم هیچ فرقی نداره<اگه مثلا بخایم 1 ثانیه زمان بگیریم باید کریستال داخلی هم روی 1000000 و فیوز بیت رو هم رو 1000000 تنظیم کنیم یا کریستال داخلی 8000000 و فیوزبیت هم روی 8000000 تنظیم بشه باز همون یک ثانیه .در کل فرکانس فیوز بیت و داخلی باید باهم تنظیم باشن تا دقت و سرعت میکرو بدرستی تنظیم شه.اگه جایی بد فهمیدم خواهشن راهنماییم کنید دوستان :applause:
                          فقط اینجا یچیزی تو مغزم نمیره <اگه من یه کریستال خارجی به پایه های xtal1 و xtal2 وصل کنم باید چیکار کنم،یعنی باید کجارو تنظیم کنم؟
                          این فرکانس هم چه داستانی شدآ ،خدابیامرز ها رو یه چی تنظیم میکردین داخل میکرو خوب بود دیگه.حالا اینجا گیر کردیم :biggrin:
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

خوب حالا که تصمیمتو گرفتی از کریستال خارجی استفاده کنی باید فیوز بیتشو تغیر بدی که الان بهت میگم چه جوری
                            اول اینو بگم که تو فیوز بیت 0 ینی پروگرم شده و یک یعنی پروگرام نشده.
                            برای اینکار باید توسط پروگرامر فیوز بیتهای CKSEL0-CKSEL1-CKSEL2-CKSEL3 رو تنطیم کنی
                            برای کریستال خارجی 8 یا 12 یا 16 ارایش فیوز بیت به این شکله CKSEL0=0 باشه . ینی برنامه ریزی شده باشه و بقیه 1 باشن یعنی برنامه ریزی نشده باشن.
                            بازم اگه مشکلی داشتی بگو تا بهت بگم
                            دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

سلام مرتضی جان و دیگر دوستان.اول از دوستان و مربضی تشکر میکنم که راهنماییم میکنن زحمت دادیم ما به این دوستان، :applause:
                              بعد بگم که من از این برنامه برای ریختن فایل هگز بر روی میکرو استفاده میکنم ،که برای eca هست لینکش اینه حجم 1.2 مگابایت http://hosseinam1370.persiangig.com/ECA%20AVR%20Programmer.zip .
                              CKSEL0-CKSEL1-CKSEL2-CKSEL3 اینا کجا هستن؟ پیداشون نمی کنم.
                              میشه بگین برای فرکانس مختلف باید کدوم ها رو برنامه ریزی کنم یا نکنم؟
                              مثلا برای 8000000 و 12000000 و 16000000 و 4000000.
                              اگه مقاله ایی دارین در مورد این ایمیل کنین ممنون میشم.hosseinam1370@gmail.com
                              ببخشید سوال طولانی شد
                              (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X