اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

سلام عید همگی مبارک

نزدیک به 1 ماه هست دارم در مورد راه اندازی PT100 در فواصل طوالانی تحقیق میکنم سایت های خارجی وداخلی زیادی رو مطالعه کردم اکثرا فاصله ای درحد 2-3متر بیشتر مد نظرشون نبوده و متاسفانه فرمولی برای محاسبه کردن دمای PT100 من ندیدم .با این تفاسیر بیشترین تاپیکی که بهم کمک کرد و کامل بود اینه :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=21006.0

ADC داخلی میکرو (AVR) چون 10 بیتی هست دقت کافی رو برای اندازه گیری دماسنج های مثل PT100 یا PT1000 رو نداره یه همین دلیل از ADC های خارجی مثل AD7715 =7730 =7780 که 16-20 بیتی هست استفاده میکنند یکی از فاکتورهای خیلی مهم که الویت کاری ما هست ؛؛ کار با AD7780 هست که دوستانی که با این نوع تراشه کار کردنند و نسبت به رجیسترهاش مسلط هستند میتوند ما رو در این زمینه راهنمایی بفرمایتد.

در تاپیک فوق الذکر دایی احمد کمک قابل توجهی به دوستان در مورد شماتیک و برنامه PT100 و از اون مهمتر کار با AD7780 کردند.که متاسفانه دایی احمد مدتی هست به سایت نمیایند که از ایشون سوالات مربوط به AD7780 رو بپرسیم و از اون بدتر اکثرا شماتیک ها و برنامه ها پاک شده .یه سری تاپیک هم در مورد راه اندازی PT100 بود که کسی به نتیجه نرسیده ؛و ناقص بود .بخاطر همین از تمام دوستانی که با AD7780 و باPT100 کار کردند دعوت میکنیم تا تجربیان خودشون رو در مورد مدار درایوPT100 در فاصله زیاد ـ کار با AD7780-- برنامه و .... بفرمایند و انشاله یه همکاری مستمر داشته باشند تا این تاپیک بصورت جامع به نتیجه برسه . پیشاپیش از همکاری اساتید و دوستان کمال تشکررو داریم

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

پاسخ : راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

سنسورهای PT100 متعددی در بازار هست بصورت SMD و میله ای که 2 سیمه؛3سیمه؛4 سیمه هست .که برای برای فاصله طولانی از نوع میله ای استفاده میکنند .

جهت وضوح بهتر بر روی عکس ها کلیک کنید

دیدگاه

سنسورها ی PT100 دارای مقاومت متغیر حدود 0.385 اهم بر درجه سانتیگراد هستند. یعنی با هر در جه افزایش یا کاهش دما مقدار .385 اهم از مقاومتشان کم یا زیاد میشود سنسور های pt100این سنسور ها که به سنسور های مقاومتی خطی نیز معروف هستند
      برای اندازه گیری دما شما یاید یک جریان از سنسور عبور دهید.
      طبق قانون اهم مقدار ولتاژ دو سر یک مقاومت برابر با مقدار مقاومت در مقدار جریان عبوری از ان است ، از انجا که مقدار مقاومت pt100 با کم و زیاد شدن دما تغییر میکند بنابراین ولتاژ دوسر سنسور نیز تغیرر میکند .

ساده ترین منبع جریانی که میتوان برای این سنسور استفاده کرد ، استفاده از یک مقاومت سری شده با این سنسور است ، بدین صورت که یک سرمقاومت به سنسور وسردیگر به ولتاژ تغذیه متصل میشود ، همچنین سردیگر سنسور نیز باید به گراند متصل شود .
      تغییرات دما موجب تغییر ولتاژ در نقطه مشترک سنسور ومقاومت میشود .
      سنسور PT100 در دمای صفر درجه دارای مقاومت 100 اهم میباشد و در ازای هر درجه افزایش دما 0.385 اهم به مقاومتش افزوده میشود .

جدول مقاومت PT100

http://upload.tehran98.com/img1/3kwp63u745bsmy73k9wk.pdf

دیدگاه

سلام :smile:
        من خوشحال میشم کمکتون کنم. تاپیک رو خوندم. ولی اگه میشه دوباره بصورت واضح بگین دقیقا چی می خواین؟
        سوالتون چیه؟
        همین طور بنویسید من سوال دارم فایده نداره. مشکلات رو بگین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
          سلام :smile:
          من خوشحال میشم کمکتون کنم. تاپیک رو خوندم. ولی اگه میشه دوباره بصورت واضح بگین دقیقا چی می خواین؟
          سوالتون چیه؟
          همین طور بنویسید من سوال دارم فایده نداره. مشکلات رو بگین.
          سلام
          ممنونم از همراییتون

2 چیز برای من خیلی مهم هست

1-رجیسترهای AD7780 و کار باهاشون

2-فرمول محاسبه کردن دمای PT100

کار با رجیسترهای AD7780 در اولویت هستند

مثلا اقای رضایی در تاپیک زیر بصورت کامل در مورد رجیسترهای AD7715 توضیح دادند .حالا اگر دوستان هم زحمتی بکشند در مورد رجیسترهای 7780 یه توضیحی بدند ممنون میشیم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52669.0

ببینید چقدر کامل توضیح دادند .

دیدگاه

سلام
            تو فایل زیر یه سری اطلاعات در مورد راه اندازی سنسورهای دما و Pt100 هستش
            امیدوارم مفید باشه
            http://filecloud.io/o81kut5n

دیدگاه

با درود . . .
              یه راه دیگه جهت راه انداختن این سنسور تقویت مقدار کمیت هست
              بطور مثال ساخت میلی اهم متر و تقویت داده خروجی
              هرچند وابسته به یه سری مسائل کیفیتی میشه و باید در ساختش دقت خاص داشته باشید
              منتها هزینه ای به مراتب کمتر از 7780 داره(هر چند استفاده از 7780 کار درستیه)
              امااااااا!!!
              چون محدوده تغییرات زیاده و دقت مورد نظر باید بالا باشه این روش به کار نمیاد و باید از همون 7780 استفاده بشه

نکته بعدی مسافت ارسال هستش
              دیگه ماشالله خودتون استادین :biggrin:
              وقتی کمیت مقاومتیه و اونم تو محدوده ای با اون مقادیر ریز، نمیشه مستقیم ارسالش کرد
              بهتره به دیجیتال تبدیلش کنید و بعد هر چقدر خواستید دورتر بفرستیدش :biggrin:
              بطور مثال با RS232 و یا 485

موفق باشید
              درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
              بدرود . . .

دیدگاه

سلام.
                بهترین دقت تبدیل به دو فاکتور وابسته هست. یکی به ولتاژ مرجع و دیگری به قدرت تفکیک ADC . من برای یه پروژه صنعتی به دقت 0.1 درجه نیاز داشتم. از AD7715 استفاده کردم. ولی ولتاژ مرجع رو 180 میلی ولت انتخاب کردم به صورت زیر:
                http://www.4shared.com/photo/rXxf-53R/PT100.html

نکته قابل توجه این هست که محدوده دمای مورد نیاز پروژه از حدود 15 درجه هست تا 150 درجه سانتی گراد که ولتاژ مرجع در نظر گرفته شده و مقاومت اون جواب گوی کار من بود. مطلب دیگه اینکه در این روش قدرت تفکیک 35 واحد به ازای هر 0.1 درجه تغییر هست که محدوده منطقی و معقولی هست.
                برای تبدیل عدد بدست اومده به دما با دقت بالا میتونید از فرمول زیر که analog dev پیشنهاد داده استفاده کنید:

http://www.4shared.com/photo/LcRMxoaY/f0_online.html
                http://www.4shared.com/photo/8-W4ZZej/f_online.html

که در اون R0 مقدار مقاومت PT100 در دمای صفر درجه هست که همون 100 اهمه و r هم مقدار مقاومت قرائت شده از PT100 هست.
                موفق باشید
                شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی دماسنج PT100 با AD7780 در فواصل 30-40 متری

نوشته اصلی توسط محمد نحوی

من برای یه پروژه صنعتی به دقت 0.1 درجه نیاز داشتم. از AD7715 استفاده کردم. ولی ولتاژ مرجع رو 180 میلی ولت انتخاب کردم
                  سلام
                  واقعا ممنونم از بابت مطالب مفیدتون .

چرا ولتاژ مرجع رو 180 میلی ولت انتخاب کردید ؟؟ مگه بیشتر انتخاب می کردید چه اتفاقی می افتاد؟؟

برای تبدیل عدد بدست اومده به دما با دقت بالا میتونید از فرمول زیر که analog dev پیشنهاد داده استفاده کنید:

که در اون R0 مقدار مقاومت PT100 در دمای صفر درجه هست که همون 100 اهمه و r هم مقدار مقاومت قرائت شده از PT100 هست.
                  موفق باشید
                  فاصله سنسورتون تا مدار چقدر بود ؟؟

و در اخر در فرمول زیر بجای C-1 چی بذارم .؟؟

www.4shared.com/download/LcRMxoaY/f0_online.jpg?tsid=20130329-081420-dd8395de

دیدگاه

با توجه به مشکل بوجود امدده در سایت 4shared و پاک شدن عکس های که اقای نحوی زحمتشون رو کشیدن .من دوباره اپلود کردم با اجازه اقای نحوی:

http://www.4shared.com/photo/rXxf-53R/PT100.html?cau2=403tNull

فرمول ها:

http://www.4shared.com/photo/LcRMxoaY/f0_online.html?showComments

http://www.4shared.com/photo/8-W4ZZej/f_online.html?cau2=403tNull

اضافه شده در تاریخ :
                    ولی ولتاژ مرجع رو 180 میلی ولت انتخاب کردم به صورت زیر

سلام
                    اقای نحوی شما جریان 1 میل رو به مدار تزریق کردید ؟؟ اگه اره با مدار اینه جریان یا با روش دیگه ؟؟

دیدگاه

هرچی ولتاژ مرجع رو بیاری پایین ضرایب تفکیک رو داری کوچک می کنی و این دقت کارت رو با adc های معمولی هم بالا میبره
                      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
                        استفاده از RTD ها یا J-K type ترموکوبل به دلیل تغییر ولتاژ یا مقاومتی به اندازه چند صد میکرولت یا کمتر از یک اهم به واسطه طولانی شدن طول سیم خطای بسیار را به وجود می آورد برای راه اندازی RTD pt100 با ایجاد یک منبع جریان 12 میلی آمپری (توسط op-amp)مقدار تغییرات خطی PT100 رو با مبدل آنالوگ به دیجیتال 10 بیتی میکرو به دست آوردم (بدون نیاز به آی سی های مبدل) و نتیجه RTD بهترین وضعیت تا 2 متر با سنسورهای سه سیمه قابل قبول بود و دقیقا با یک تست کلی در فاصله 20 متر با PT100 دو سیمه و سه سیمه بیش از 10درجه اختلاف دمایی داشتم.
                        بهتر هست برای فواصل طولانی از سنسورهای دیگر یا با تعبیه یک تراشه دیگر نزدیک سنسور پروتکل ارتباطی مابین دو تراشه ایجاد کنید.
                        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                          سلام
                          سلام
                          خیلی خوشحال شدیم از اینکه شما دوباره به انجمن برگشتید و این باعث افتخارمون هست :applause:

نوشته اصلی توسط baby_1
                          سلام
                          استفاده از RTD ها یا J-K type ترموکوبل به دلیل تغییر ولتاژ یا مقاومتی به اندازه چند صد میکرولت یا کمتر از یک اهم به واسطه طولانی شدن طول سیم خطای بسیار را به وجود می آورد

سیمی که استفاده کردید از نوع شیلدار دار مخصوص بود ؟ اخه من تو یه کارخانه دیدم سازنده مدار دماسنج ؛از کابل شیلدار استفاده کرده بود که بهش تماس گرقتم گفت متری 2500 تومان

نوشته اصلی توسط baby_1
                          برای راه اندازی RTD pt100 با ایجاد یک منبع جریان 12 میلی آمپری (توسط op-amp)
                          فکرنمیکنید که جریان 12 میلی خیلی زیاد هست ؟ اخه این جریان خودش باعث گرم شدن سنسور و خطا میشه

نوشته اصلی توسط baby_1
                          مقدار تغییرات خطی PT100 رو با مبدل آنالوگ به دیجیتال 10 بیتی میکرو به دست آوردم (بدون نیاز به آی سی های مبدل) و نتیجه RTD بهترین وضعیت تا 2 متر با سنسورهای سه سیمه قابل قبول بود
                          دلیل استفاده ما هم از AD7780 بخاطر همینه دیگه .ADC داخلی میکرو بدلیل 10 بیتی بودنش دقتی نداره .

نوشته اصلی توسط baby_1
                          دقیقا با یک تست کلی در فاصله 20 متر با PT100 دو سیمه و سه سیمه بیش از 10درجه اختلاف دمایی داشتم.
                          در مورد اختلاف دما در فواصل طولانی ؛یکی از دلایلی های که دوستان تجربه کردند نویز بوده که با طراحی مناسب تونسته بودند یکی از چند مشکل رو برطرف کنند

یکی از دوستان تا فاصله 3-4 متری رو با دقت 1. اندازه گیری کرده بودند اونم با AD7780 و طراحی اصولی در مدار .

نوشته اصلی توسط baby_1

بهتر هست برای فواصل طولانی از سنسورهای دیگر یا با تعبیه یک تراشه دیگر نزدیک سنسور پروتکل ارتباطی مابین دو تراشه ایجاد کنید.
                          من تو یه کارخانه قارچی دیدم که PT100 به فاصله 20-30 متر از مدار دور بود بدون هیچ مشکلی کار میکرد.ضمن اینکه به سازنده که تماس گرفتم گفت تا 100 متر رو برات تضمین میکنم بدون هیچ مشکلی و خطای کار میکنه .همین الان میتونی یه کابل 70-80 متری رو بهش وصل کنی و تست کنی .سنسور هم IC یا چیز خاصی که بهش وصل نبود

دیدگاه

منم خوشحال میشم اگه قابل بدونین بنده هم همراه شما باشم

ببینید من تقریبا با تمومه سنسور دماها کار کردم و کمترین میزان دقتی که داشتم از دوتا سنسور بود که یکیش pt100 بود ، و واسه همین دقتش هم کلی باهاش کلنجار رفتم بهترین دقتی هم که باهاش گرفتم 1 درجه بود گرچه میگن دقت خوبی داره و همینطور سرعت پاسخدهی سریعی داره ولی من برعکسشو نتیجه گرفتم که مطمئنا از کم تجربگی من بوده

ولی بهر حال واسه دقت خوب و ثابت گرفتن از این سنسور باید زحمت زیاد بکشی مخصوصا شما که میخوای بُرد غیر متعارفی ازش بگیری

نمیخوام از انجام ادامه راهتون سردتون کنم اما پیشنهاد من اینه در برای صرفیدن کارتون (چون pt100 هم گرونه ) از سنسور دیگه ای استفاده کنی
                            ماکه رفتیم خدمت (فعلا که 14 ماهش گذشت).........چون میگذرد غمی نیست....

http://tif00s.persiangig.com/image/MLX90614.jpg

دیدگاه

سلام
                              این سایت رو ببینید بی لطف نخواهد بود مطالب خیلی مفیدی رو ارائه کرده
                              http://www.kmitl.ac.th/~kswichit/Pt100/Pt100.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X