اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد خازن صافی و ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد خازن صافی و ولتاژ

سلام با عرض پوزش دو سوال دارم
    1.در بعضی از منابع تغذیه سوئیچینگ نظیر پاور کامپیوتر از دو خازن صافی در قسمت بعد از دیود پل استفاده شده ولی در بعضی از منابع دیگر از یک خازن صافی استفاده شده ؟
    2.در بعضی از پاورهای کامپیوتر از خازن با تحمل ولتاز 400 ولت استفاده میشه ولی در بعضی های دیگر از 200 ولت در یک جا خوندم این اختلاف ولتاز بدلیل وجود مدار PFC هست که بعضیها که مدار PFC دارند بعضیها ندارند اول لطف کنین بگین آیا صحت داره؟این مدار PFC فقط ریپل و حذف میکنه و چه ربطی به ولتاژ بالا و پایین خازنهای صافی داره؟ مرسی

پاسخ : سوال در مورد خازن صافی و ولتاژ

1.تغذیه کامپیوتر از توپولوژی هاف بریج استفاده کرده و باید از دو عدد خازن برای تقسیم ولتاژ استفاده کند طبق عکس

2.به نظر اشتباهه چون منابعی که از pfc استفاده میکنند هم از خازن 450 ولت استفاده میشه چون معمولا خروجی PFC تکفاز 400 ولته. و در پاور کامپیوترچون طبق عکسی که گذاشتم نصف ولتا پیک روی هر خازن میفته(150ولت) و خازن 200 ولت ارزونتره و احیانا ESR پایینتری هم داره از اون استفاده میشه.
    این مدار PFC فقط ریپل و حذف میکنه و چه ربطی به ولتاژ بالا و پایین خازنهای صافی داره؟
    SMPS ها ورودی خازنی دارند و جریانی که از برق شهر میکشن سینوسی نیست که باعث تلفات بیشتر توان در ورودی میشه PFC باعث میشه جریان ورودی سینوسی و هم فاز با ولتاژ بشه و برای این کار از توپولوژی بوست استفاده میکنه که خروجیش به جای 310 ولت 385 یا 400 ولته.

دیدگاه

مرسی اگر ناراحت نمیشید چند تا سوال دیگه دارم تا برام قشنگ جا بیفته
      1.
      شاید خوب نگفتم منظور همون پاورهایی بود که از PFC استفاده میکنند خازن 400 ولتی دارند و اون پاورهایی که PFCندارند از 200 ولتی استفاده میکنند اون پاورهایی که مدار PFC دارن از خازن 200 ولتی میتونیم استفاده کنیم؟
      2.چی جوری خروجی PFC تک فاز 400 ولته مگه بعد از دیود پل 310 نیستش چی جوری 400 میشه؟
      3.منضورتون از جریان کشیدن غیر سینوسی چیست و مدار PFC چگونه این مشکل حل میکنه؟
      4.مدار PFc همون سلف سری و خازنهای موازی با برق شهر هست که از ورود و خروج نویز جلوگیری میکند؟

دیدگاه

شاید خوب نگفتم منظور همون پاورهایی بود که از PFC استفاده میکنند خازن 400 ولتی دارند و اون پاورهایی که PFCندارند از 200 ولتی استفاده میکنند اون پاورهایی که مدار PFC دارن از خازن 200 ولتی میتونیم استفاده کنیم؟
        من دقیق متوجه منظور شما نمیشم ولی در حالت کلی نمیشه به خازن 200 ولتی بیش از 200 اعمال کرد!
        چی جوری خروجی PFC تک فاز 400 ولته مگه بعد از دیود پل 310 نیستش چی جوری 400 میشه؟
        همونطوریی که گفتم و شما توجه نکردید در pfc از توپولوژی بوست استفاده میشه و بوست هم یعنی افزاینده یعنی ولتاژ خروجی ان از ورودی ان بیشتر است.
        .منضورتون از جریان کشیدن غیر سینوسی چیست و مدار PFC چگونه این مشکل حل میکنه؟
        خوب این داستان مفصلیه.ولی مختصرش اینه که عناصری همچون خازن و سلف که میتونن انرژی رو ذخیره کننن ولتاژ و جریانشون هم فاز نیست یعنی در خازن جریان 90 درجه جلوتر و در سلف جریان 90 درجه عقبتر از ولتاژه.
        همین مساله باعث میشه بارهای سلفی(موتور القایی) و خازنی(تغذیه سوئیچینگ) بیشتر از یه مقاومت با همون توان جریان بکشن که این جریان اضافه در سیم پیچ به صورت میدان مغناطیسی و در خازن به صورت میدان الکتریکی تلف میشه.دقیقا به همین خاطر در کارخانه جات که عموما از موتور القایی استفاده میکنن وبارشون القاییه میان بانک خازن میذارن و در منابع تغذیه سوئیچینگ میان PFC میزارن و یا سلف در ورودی.مدار بوست هم میاد طوری یه سیم پیچ رو شارژ و دشارژ میکنه که جریان شبه سینوسی بشه(SPWM) در واقع در ورودی pfcخازن با ظرفیت بالا استفاده نمیشه و این خازن در خروجی اون قرار میگیره تا اصطلاحا از دید شبکه دیده نشه.
        4.مدار PFc همون سلف سری و خازنهای موازی با برق شهر هست که از ورود و خروج نویز جلوگیری میکند؟
        اون PFC پسیو هستش اینی که من گفتم PFC اکتیوه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X