اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

lm35

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

lm35

با سلام
    کسی هست که بتونه نحوه محاسبه رابطه lm35 را واسه من توضیح بده رابطه های مختلفی در اینجا بود و من نمی دونم چه طور بدست اومده ؟!

پاسخ : lm35

سلام

ال ام 35 یه سنسور دمای آنالوگه که به ازای هر درجه سانتیگراد 10 میلی ولت در خروجیش اضافه میشه

مثلا خروجی 0.5 ولت نشانگر 50 درجه سانتیگراده

حالا شما اگه از ADC میکرو استفاده بکنی اگه ADC در حالت 10 بیتی باشه و رفرنس شما 5 ولت باشه

متغیر بدست آمده از ADC رو اول در 5 ضرب و سپس بر 10 تقسیم کنید تا مقدار حقیقی دما خوانده شود
    یا عدد بدست آمده رو بر 2 تقسیم کنید
    موفق باشید
    ِِDie for Life, Not Live to Die
    Freedom Fighter
    " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

شما مطمین هستید که این رابطه درسته؟ :question:

دیدگاه

LM35 یک سنسور دماست که محدوده 0 تا 100 درجه سانتیگراد رو اندازه می گیره و محدوده تغییرات ولتاژ اون 0 تا 1 ولته.
        پس یعنی به ازای هر یک درجه تغییر ، خروجی سنسور 0.01 ولت تغییر داره.

اما ADC تو AVR
        تو اکثر میکروهای AVR ، مبدل انالوگ به دیجیتال 10 بیتیه. یعنی محدوده صفر تا پنج ولت رو به 2 به توان 10 حالت(1024 حالت) تقسیم میکنه. پس با این حساب ولتاژ یک ولت(حد نهایی خروجی سنسور) میشه5/1024 یا 204.8 یا یه صورت عدد صحیح میشه204 . به این ترتیب به طور تقریبی میشه گفت مقدار دمای سنس شده توسط سنسور یک کد با مقدار دو برابر در برنامه ایجاد میکنه. یعنی تقریبا نصف 204 میشه 100. هرچی دما پایین تر باشه خطا کمتر میشه(در حالت عادی دما به 100 نمیرسه!!)

خلاصه اینکه برای بدست اوردن دما ، کافیه مقدار دریافت شده ADC رو تقسیم بر دو کنی. همین.

دیدگاه

برای کالیبراسیون از دو حالت استفاده کن
          وقتی سنسور روی یخ در حال ذوبه صفر در جه
          وقتی روی بخار اب 100 درجه
          البته با کمی تقریب
          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

البته برای کالیبره کردن می تونی از یک دماسنج معتبر دیگه هم استفاده کنی.
            کافیه یک منو تو برنامت تعبیه کنی که بشه دمای اندزه گرفته شده رو با مقدار کالیبراسیون جمع جبری کنه.

ضمنا در استفاده از این سنسور احتمالا با پرش دما مواجه میشی. بهتره پایه ADC رو با یک خازن (مثلا 10 میکروفاراد) زمین کنی. ضمن اینکه اگه از روش میانگین داده ها استفاده کنی و البته سرعت نمونه گیری رو زیاد نکنی یک دمای ثابت و صحیح رو بدست میاری.

دیدگاه

به نظر من بهتره از سنسورهای دیجیتال مثل smt160 و یا DS1820 استفاده بکنی

دیگه کالیبراسیون نمیخواد و خیلی هم دقیقه
              ِِDie for Life, Not Live to Die
              Freedom Fighter
              " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

از سنسورهای دیجیتال مثل smt160 و یا DS1820 استفاده بکنی بهتره.
                ولی lm35 هم بدک نیست. یه خورده دماش دقیق نیست.

ولی با کالیبره کردنش کارت راه میفته.
                اگه ولتاژ رفرنس رو avcc بگیری حتما یک خازن 104 مولتی لایر بین پایه avcc و gnd بذار.

برای جلوگیری از پرش دما ، دما رو 10 بار در ثانیه بخون و میانگین اونو نشون بده.
                www.icesi.ir

دیدگاه

ببخشید من درست متوجه نشدم خازن را به پایه ADC وصل کنم یا بین AVCC و زمین و مقدارش چند باشه؟از راهنمایی همه دوستان ممنونم :smile:
                  تا حدودی از دقیق نبودن این سنسور مطلع هستم ولی الزاما باید از این سنسور استفاده کنم. :angry:

دیدگاه

ببین؛ یه مقاومت 100 نانو که بین AVCC و AGND برای کاهش ن.یز تغذیه A2D می ذاری. یه مقاومت هم بین پایه ADC که داری به سنسور وصل می کنی و زمین متصل می کنی.( پلاریته + خازن سمت میکرو باشه). مقدار این خازن رو هم من 10 میکرو گذاشتم.

دیدگاه

البطه باید یک سلف 10uH هم سری کنی با AVCC و VCC . تا به نویز بر نخوری .
                      درضمن موقع ADC Conversation حتما میکرو رو به حالت ADC Noise Reduction ببر .

فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :
                      روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
                      فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
                      کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

فهمیدم پس باید یک مقاومت ویک خازن رو سریکنم بین زمین تغذیه وهمین طور بین پایه ADC وزمین بذارم.ممنون :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X