اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو کردن استپ موتور 5 فاز با استفاده از 10 تا مسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو کردن استپ موتور 5 فاز با استفاده از 10 تا مسفت

با سلام
    من یه مدار درست کردم که با 10 تا مسفت n-channel میخوام یک استپ موتور 5 فاز رو که 5 تا سیم پیچ داره رو کنترل کنم . برای هر سر سیم پیچ دو تا مسفت رو به صورت half bridge و بوسیله یک درایور مسفت TC4428 که دو تا خروجی متقارن برای گیت مسفت ها تولید میکند قرار دادم . ولتاژ ورودی درایور مسفت 5 ولت هستش . ولتاژ تغذیه درایور مسفت 12 ولت . ولتاژ متصل شده به بخش قدرت برای راه اندازی موتور هم 12 ولت هستش . با یک میکرو پالسهای مناسب برای چرخش موتور رو به وروردی درایورهای مسفت میدم و موتور میچرخه . اما بعد از 5 ثانیه مسفت high side بشدت داغ میکنه . متوسط جریانی که استپ موتور از منبع تغذیه میکشه حدود 3.5 آمپر هستش . اما مسفت low side اصلا داغ نمیکنه . مدت زمان روشنی سیم پیچ ها در هر مرحله حدود 4 میلی ثانیه هستش . یعنی در هر مرحله که ولتاژهای مناسب برای تحریک مسفت ها توسط میکرو به درایور مسفت داده میشه حدود 4 میلی ثانیه delay ایجاد میشه و بعد دوباره در مرحله بعدی ولتاژهای دیگری برای قطع و وصل شدن سیم پیچها به اونها اعمال میشه . لطفا راهنمایی کنید.
    اینم شماتیک کامل مدار من
    http://s2.picofile.com/file/77125128...river.pdf.html

ممنون
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

پاسخ : درایو کردن استپ موتور 5 فاز با استفاده از 10 تا مسفت

ماسفت دردسر زیاد درست میکنه به جای ماسفت بیا از tip122 استفاده کن یه ترانزیستور دارلینگتونه برا کنترل موتورهای dc توی روبات ها ازش استفاده میشه نیازی به درایور نداره حتی اگه موتورت تا یک امپر بکشه میکرو مستقیم میتونه راش بندازه . ولی اگه جریانت زیادتره یه pc817 بینشون بذار .

دیدگاه

من خودم با tip41 و tip42 خیلی راحت و خوب جواب گرفتم . یه جا شنیدم که اگر ولتاژ تحریک ماسفت کم باشه خیلی زود داغ میکنه .
      [glow=blue,2,300]آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد. [/glow]

دیدگاه

اره و باید براش درایور بذاری و جریان کافی به گیتش بدی . ماسفت توی فرکانس بالا گیتش جریان میکشه . ولی دارینگتون ها این درد سرهار رو ندارن . من برا این جور کارها از tip122 استفاده میکنم .

دیدگاه

با سلام . ولی من میخوام که با مسفت راه بندازمشون . فرکانس سوییچ هم حدود 1 کیلو هرتز هستش . در هر مرحله از 5 تا پایه میکرو 5 پالس موازی به ورودی درایور مسفت و استپ موتور داده میشه حداکثر سرعت 100 rpm هستش و با تغییر زمان بین هر پالس میشه سرعت رو تغییر داد . یه جا خوندم که باید از مدار boot strap استفاده کنم . برای همین آی سی IR2110 رو پیشنهاد داده بود . اینطوری یه حالت زمین مجازی برای درایو کردن high side بوجود میاد و مسفت بالایی به درستی قطع و وصل میشه و تلفات میاد پایین . میخواستم ببینم با توجه به فرکانس کم مدار من این بخش boot strap درست کار میکنه ؟ یا نه ؟
          ممنون
          "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
          در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X