اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد جدا سازی برق ac از dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد جدا سازی برق ac از dc

تو رو خدا کمک کنید من 2 رشته سیم دارم که گاهی اوقات از آن برق شهر عبور می کند و گاهی اوقات هم برق 12 ولت dc حال من می خواهم مداری بسازم که وقتی برق شهر را دارم مدار برق را از خود عبور ندهد و وقتی که برق 12 ولت وصل است برق را از خود عبور دهد لطفا کمک کنید در ضمن من محدویدیت جا و قطعه دارم با تشکر

پاسخ : کمک در مورد جدا سازی برق ac از dc

سلام داداش
    اگه سرعت تغییراتت پایینه مدار محافظ برق فکر کنم گذینه مناسبی باشه چیز خاصیم نیست
    یه پل دیود بنداز,بعد تضعیفش کن بده به یه پ امپ با ولتاژ زنر مقایسه کنه و خروجی رله رو وصل یا قطع کنه
    این پست هم خوبه ولی با میکرو هست که من توصیه نمیکنم
    www.eca.ir/forum2/index.php?topic=58435.0
    اینم خوبه برا الگو
    http://www.hlachini.com/Projects/Over-Voltage/Over-Voltage.htm
    موفق.باشی داداشی
    یاعلی
    آدمها ... :وقتي کودکند مي خواهند براي مادرشان هديه بخرند ولي پول ندارند .
    ... وقتي که بزرگتر مي شوند ، پول دارند ، ولي وقتِ هديه خريدن ندارند.
    ... وقتي که پير مي شوند ، پول دارند ؛ وقت هم دارند ، ولي مادر ندارند !
    گرپادشاه عالمي ، بازهم گداي مادري
    در نظر کسي که پرواز را نمي فهمد هر چه اوج بگيري کوچکتر مي شوي

دیدگاه

داداش کوچیکه ممنونم ولیکن فکر کنم من منظورم را خوب نفهماندم من می خواهم وقتی که جریان 12 ولت dc من برقرار شد رله کار کند ولیکن در محافظ وقتی من جریان 220 ولت دارم رله کار می کند در این مورد کمک کنید در ضمن من مبتدیم اگر لطف کنید که نقشه مدار را بگذارید ممنونم متشکرم

دیدگاه

سلام داداش
        شرمنده به کامپیوتر دسترسی ندارم تازه الان رو پشت بومم تا آنتن بده:-D با گوشی
        در حال بناییم تو شهرستان بیام تهران چشم
        بازم شرمنده
        یاعلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marjangool
          داداش کوچیکه ممنونم ولیکن فکر کنم من منظورم را خوب نفهماندم من می خواهم وقتی که جریان 12 ولت dc من برقرار شد رله کار کند ولیکن در محافظ وقتی من جریان 220 ولت دارم رله کار می کند در این مورد کمک کنید در ضمن من مبتدیم اگر لطف کنید که نقشه مدار را بگذارید ممنونم متشکرم
          خوب چیش سخته ؟
          رله یا open هست یا conected
          وقتی 220 میاد برق رو از شاخه cpnected بگیر و وقتی هم نیست از open دیگه
          فقط باید مداری بسازی که به محض اومدن 220 رله رو وصل کنه وگرنه 220 میاد تو خروجی مدار .
          زکات علم نشر آن است
          بیشتر با من اشنا بشین :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
          ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
            خوب چیش سخته ؟
            رله یا open هست یا conected
            وقتی 220 میاد برق رو از شاخه cpnected بگیر و وقتی هم نیست از open دیگه
            فقط باید مداری بسازی که به محض اومدن 220 رله رو وصل کنه وگرنه 220 میاد تو خروجی مدار .
            b e h n a m جان سلام من منظور شما رو خوب نفهمیدم :-O منظور شما این بود که من دو ورودی داشته باشم یکی 220 باشه یکی 12 ولت که یک دفعه این ورودی کار کنه و هر وقت ورودی اولی قطع شد دومین ورودی با رله سویچ بشه :-/ اگه این طوریه باید به خدمت شما بگم که من فقط برای ورودی کارم دو رشته سیم بیشتر ندارم و اونم .... :-t اصلا بذار کل قضیه رو بگم :NO:
            در حقیقت من اون مداری رو که خدمت شما عرض کردم برای تکمیل مدار زیر می خواهم که طراحی کرده ام در مورد مدار زیر باید به شما بگویم که این مدار مداری است که وقتی ما ورودی مدار را به جریان 220 ولت ac وصل می کنیم ابتدا رله یک کنتاکت می کند و بعد از چند ثانیه رله 2 حال ورودی مدار من گاهی مواقع از 220 ac قطع و پس از 30 ثانیه به 12 dc که منبع آن باطری سربی اسیدی ماشین می باشد سویچ می شودتا اینجاش مشکلی نیست :-B مصیبت از اونجا شروع میشه که این مدار من نباید هیچ گونه چوک و یا ترانسی و یا باطری داشته باشه و اگر قرار باشه آی سی در این مدار قرار داشته باشه که احتیاج به تغذیه برای vcc و gnd داشته باشه باید از ورودی همین مدار گرفته بشه :-(( به عبارتی این مدار کلا باید دو رشته سیم برای ورودی داشته باشه که یک بار 220 ولت ac و یک بار 12 ولت dc از اون رد بشه و یک رله برای خروجی حال من مداری را که گفتم برای تکمیل مدار فوق می خواهم که آن را به ورودی نصب کنم در ضمن اگر هم بشود که در مدار من فقط رله 2 مدار هم با ورودی 220 ac و هم با 12 dc کنتاکت کند چه عالی و دیگر به مداری که به شما عرض کردم احتیاجی نیست اینو هم باید بگم که سواد من در الکترونیک کمه :">اگه بتونین با نقشه و عکس توضیح بدین ممنونم -O< ^^

http://www.abzi.ir/m/img.php?image=7...ab3_2_mqto.jpg

دیدگاه

با توجه به اینکه المان جدا کننده dc از ac یک خازن ساده است - یک مدار ساده تر میشه طراحی کرد
              شما به دوتا خازن یک مقاومت یک دیود و یک رله نیاز دارید.
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                با توجه به اینکه المان جدا کننده dc از ac یک خازن ساده است - یک مدار ساده تر میشه طراحی کرد
                شما به دوتا خازن یک مقاومت یک دیود و یک رله نیاز دارید.
                اول سلام aliila جان :bye خدا خیرت بده :angry: من که گفتم سوادم کمه :"> پس یه لطفی کن نقشه مدار مورد نظرت و بذار شرمنده :redface: خدا خیرت بده -O< ممنونتم ^^

دیدگاه

b e h n a m جان سلام من منظور شما رو خوب نفهمیدم :-O منظور شما این بود که من دو ورودی داشته باشم یکی 220 باشه یکی 12 ولت که یک دفعه این ورودی کار کنه و هر وقت ورودی اولی قطع شد دومین ورودی با رله سویچ بشه :-/ اگه این طوریه باید به خدمت شما بگم که من فقط برای ورودی کارم دو رشته سیم بیشتر ندارم و اونم .... :-t اصلا بذار کل قضیه رو بگم :NO:
                  در حقیقت من اون مداری رو که خدمت شما عرض کردم برای تکمیل مدار زیر می خواهم که طراحی کرده ام در مورد مدار زیر باید به شما بگویم که این مدار مداری است که وقتی ما ورودی مدار را به جریان 220 ولت ac وصل می کنیم ابتدا رله یک کنتاکت می کند و بعد از چند ثانیه رله 2 حال ورودی مدار من گاهی مواقع از 220 ac قطع و پس از 30 ثانیه به 12 dc که منبع آن باطری سربی اسیدی ماشین می باشد سویچ می شودتا اینجاش مشکلی نیست :-B مصیبت از اونجا شروع میشه که این مدار من نباید هیچ گونه چوک و یا ترانسی و یا باطری داشته باشه و اگر قرار باشه آی سی در این مدار قرار داشته باشه که احتیاج به تغذیه برای vcc و gnd داشته باشه باید از ورودی همین مدار گرفته بشه :-(( به عبارتی این مدار کلا باید دو رشته سیم برای ورودی داشته باشه که یک بار 220 ولت ac و یک بار 12 ولت dc از اون رد بشه و یک رله برای خروجی حال من مداری را که گفتم برای تکمیل مدار فوق می خواهم که آن را به ورودی نصب کنم در ضمن اگر هم بشود که در مدار من فقط رله 2 مدار هم با ورودی 220 ac و هم با 12 dc کنتاکت کند چه عالی و دیگر به مداری که به شما عرض کردم احتیاجی نیست اینو هم باید بگم که سواد من در الکترونیک کمه :">اگه بتونین با نقشه و عکس توضیح بدین ممنونم -O< ^^

http://www.abzi.ir/m/img.php?image=7...ab3_2_mqto.jpg
                  ببین درست متوجه شدم ؟

شما یک جفت سیم دارین (یکی مثبت اونیکی منفی ) که از این جفت رشته سیم همیشه جریان در حال عبوره
                  گاهی با ولتاژ 12 و گاهی با ولتاژ 220
                  حالا شما میخوای وقتی از این 2 تا سیم 220 میاد خودکار به ی مسیر وصل بشه و وقتی هم 12 ولت میاد به ی مسیر دیگه

یعنی میخوای که از یک رشته سیم که حامل دو ولتاژ متفاوت هست رو با استفاده از یک رله به دو مسیر جدا از هم تبدیل کنی

درسته ؟
                  زکات علم نشر آن است
                  بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

ببین درست متوجه شدم ؟

شما یک جفت سیم دارین (یکی مثبت اونیکی منفی ) که از این جفت رشته سیم همیشه جریان در حال عبوره
                    گاهی با ولتاژ 12 و گاهی با ولتاژ 220
                    حالا شما میخوای وقتی از این 2 تا سیم 220 میاد خودکار به ی مسیر وصل بشه و وقتی هم 12 ولت میاد به ی مسیر دیگه

یعنی میخوای که از یک رشته سیم که حامل دو ولتاژ متفاوت هست رو با استفاده از یک رله به دو مسیر جدا از هم تبدیل کنی

درسته ؟
                    اول برای اینکه جواب منو می دی ممنونم ^^ بعد هم خدا خیرت بده درست گرفتی منظورم همینه که فرمودی بی ادبیه :redface: ولیکن اینم گوشزد کنم که رله من باید با 12 ولت کار بیفته نه 220 ولت :redface: حالا راه حل چی میشه :-/ البته به خاطر بی سوادی من با نقشه ممنونتم :">

دیدگاه

اول برای اینکه جواب منو می دی ممنونم ^^ بعد هم خدا خیرت بده درست گرفتی منظورم همینه که فرمودی بی ادبیه :redface: ولیکن اینم گوشزد کنم که رله من باید با 12 ولت کار بیفته نه 220 ولت :redface: حالا راه حل چی میشه :-/ البته به خاطر بی سوادی من با نقشه ممنونتم :">
                      همینه که کارو سختی میکنه که رله باید با 12 ولت راه بیافته
                      اکثرا کدوم ولتاز خواهد بود ؟
                      گفتی امکان اضافه کردن ترانس نداری ؟

منم بگی نگی زیادی بی سوادم که بخوام مدار طراحی کنم ولی فردا تو کلاس فیزیک جای خوابیدن زور میزنم ببینم چی میشه :biggrin:
                      زکات علم نشر آن است
                      بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

همینه که کارو سختی میکنه که رله باید با 12 ولت راه بیافته
                        اکثرا کدوم ولتاز خواهد بود ؟
                        گفتی امکان اضافه کردن ترانس نداری ؟

منم بگی نگی زیادی بی سوادم که بخوام مدار طراحی کنم ولی فردا تو کلاس فیزیک جای خوابیدن زور میزنم ببینم چی میشه :biggrin:
                        ممنونم :smile: معمولا 220 :cry: نه ترانس نمی تونم اضافه کنم :-(( ممنونم ^^ موفق باشی

دیدگاه

سلام داداش
                          برای سوییچ بین تغذیه ها باید از مدار داخلی xnor استفاده کنی
                          کتاب هنرستان یا کتاب مدار منطقی مدرسانو قسمت ساختار داخلی گیتارو یه نگا بنداز کارت انشالله راه میوفته خروجی هرکدوم که اگه بر اساس گیت طراحی کنی دیگه کاری نداره دوازده ولتو که میتونی راحت وصل کنی 220 ولتو هم بعد پل دیود یه خازن با ولتاژی که میخوای بده بزار البته برای حساب کردن جریان خروجیش یه روشی داره که دقیقا بلد نیستم :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داداش کوچیکه
                            سلام داداش
                            برای سوییچ بین تغذیه ها باید از مدار داخلی xnor استفاده کنی
                            کتاب هنرستان یا کتاب مدار منطقی مدرسانو قسمت ساختار داخلی گیتارو یه نگا بنداز کارت انشالله راه میوفته خروجی هرکدوم که اگه بر اساس گیت طراحی کنی دیگه کاری نداره دوازده ولتو که میتونی راحت وصل کنی 220 ولتو هم بعد پل دیود یه خازن با ولتاژی که میخوای بده بزار البته برای حساب کردن جریان خروجیش یه روشی داره که دقیقا بلد نیستم :redface:
                            سلام خسته نباشی داداش کوچیکه :smile: من از گیت استفاده کردم ولیکن نتیجه درست و نگرفتم :cry: یه لطفی می کنین منظورتون و از گذاشتن پل دیود و خازن و بگین :question: منظور شما چه نوع خازنی :question: منظورتون اینه که خازن و موازی ببندم یه لطفی کنین نقشه رو بذارین ممنونم ^^ از اینکه با من در ارتباط هستید ممنونم

دیدگاه

باسلام
                              نمیدونم منظور شما رو درست فهمیدم یا نه
                              فکر کنم این مدار باید جواب کار شما باشه

اگر ورودی 220 ولت برق شهر باشه رله تغییر کنتاکت میکنه
                              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X