اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید فرکانس 20 کیلوهرتز توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید فرکانس 20 کیلوهرتز توسط میکرو

هدف از تولید فرکانس 20 کیلو هرتز با میکرو جهت دفع حشرات ( پشه -مگس و... ) هست می دونم که مداراتی هست که این کار رو انجام میدن اما من قصد دارم با میکرو AVR این کار رو انجام بدم لطفا بفرمایید و راهنمایی کنید که روش کلی تولید فرکانس با میکرو به چه نحوی هست شاید نیاز خیلی از دوستان باشه
    Esmaeili_led@yahoo.com

پاسخ : تولید فرکانس 20 کیلوهرتز توسط میکرو

نوشته اصلی توسط مجتبی1368
    هدف از تولید فرکانس 20 کیلو هرتز با میکرو جهت دفع حشرات ( پشه -مگس و... ) هست می دونم که مداراتی هست که این کار رو انجام میدن اما من قصد دارم با میکرو AVR این کار رو انجام بدم لطفا بفرمایید و راهنمایی کنید که روش کلی تولید فرکانس با میکرو به چه نحوی هست شاید نیاز خیلی از دوستان باشه
    سلام
    اتفاقا برای من هم جالبه
    یعنی اگه فرکانس 20KH تولید بشه حشرات رو دفع می کنه ؟؟
    البته تا اونجا که من یادمه یه جائی خوندم که باید فرکانس رو مدام تغییر داد تا حشرات عادت نکنن البته درست و غلطش پای نویسنده.
    اگه برنامه فرکانس 20KH کارت رو راه میندازه بگو بنویسم ...
    اصلا خودم پایه ام یه مدار براش طراحی کنیم با میکرو
    موفق باشی...

دیدگاه

دوست عزیز می تونی لطف کنی و نحوی تولید فرکانس رو با میکرو توضیح بدی البته بصورت کلی چون اگه بتوان کاری کرد که از شر این حشرات راحت شد این مدار رو به تولید انبوه برسونیم و خدمتی به جامعه کرده باشیم..
      Esmaeili_led@yahoo.com

دیدگاه

سلام.
        شما میخواید حتما از میکرو استفاده کنید؟
        آخه مدارات ساده تری هم هست واسه تولید فرکانس

دیدگاه

دوست عزیز می تونی لطف کنی و نحوی تولید فرکانس رو با میکرو توضیح بدی البته بصورت کلی چون اگه بتوان کاری کرد که از شر این حشرات راحت شد این مدار رو به تولید انبوه برسونیم و خدمتی به جامعه کرده باشیم..
          منم همین فکر تو سرم بود
          توضیح میدم ولی قبلش عذرخواهی می کنم چون من شیوه توضیح دادنم خیلی بده
          برای تولید فرکانس باید از تایمر ها استفاده کرد , فرکانس رو اول به زمان تبدیل می کنیم به طور مثال زمان فرکانس 20kH میشه یک تقسیم بر 20000 که برابر میشه یا 0.00005 ثانیه برابر با 50 میکرو ثانیه هست که تقسیم بر 2 میشه 25 میکرو ثانیه , البته برای اینکار فرمول هم هست ولی به نظر من اینکار راحتتره ,تا اینجا ما زمان رو بدست اوردیم .
          مرجله بعدی برنامه نویسی میکرو که به چند طریق میشه انجام داد که من روش CTC و ایجاد فرکانس روی OCx رو توضیح میدم
          فرض می کنیم فرکانس ما 8MHz باشه که با قرار دادن prescaler برابر با 8 اون رو تبدیل به 1MHz می کنیم بنابراین تایمر با هر بار شمارش 1 میکرو ثانیه زمان سپری می کنه و ما نیاز داریم هر 25 میکرو ثانیه خروجی OCx معکوس بشه برای اینکار مراحل زیر رو انجام میدیم
          تایمر رو در وضعیت CTC قرار میدیم.
          prescaler رو برابر با 8 قرار میدیم.
          وضعیت OCx رو toggle قرار میدیم
          و مقدار OCR رو مساوی 24 قرار میدیم
          و به این صورت روی خروجی OCx ما فرکانس 20KHz تولید می کنم
          (اگه زیاد توضیح دادم گفتم شاید بعضی از دوستان اصلا با تایمر ها اشنائی نداشته باشند )

سوالی بود در خدمتم...
          موفق باشی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolfazles
            سلام.
            شما میخواید حتما از میکرو استفاده کنید؟
            آخه مدارات ساده تری هم هست واسه تولید فرکانس
            اگه امکانش هست نقشه مدار رو بذارید
            Esmaeili_led@yahoo.com

دیدگاه

این نقشه مدار نوسان ساز پل وین هستش،فرکانس خروجیش رو هم واستون نوشتم رو خود تصویر،فقط اگه خواستین با پروتیوس شبیه سازیش کنین اول که مدار رو ران کنید خروجی نداره ولی پتانسیومتر رو که تغییر بدین خروجیش میاد،البته در عمل اینطور نیست.
              http://www.4shared.com/photo/XwjWPmrw/pole.html

دیدگاه

اگه نمی خوای حتما با میکرو باشه یه مدار با 555 ساخته شده برا دور کردن حشرات. یه سرچ کنی پیداش میکنی .

دیدگاه

سلام
                  این کار رو با آنتن انجام میدید یا بلند گو؟

دیدگاه

با میکرو فرکانس 20 کیلو هرتز رو تولید کردم و به یه بلندگو وصل کردم یک صدای ویزی از بلندگو خارج میشد .
                    10 دقیقه این صدا ادامه داشت اما از فرار پشه ها خبری نشد و فقط اعصاب خودم خراب شد
                    Esmaeili_led@yahoo.com

دیدگاه

با میکرو فرکانس 20 کیلو هرتز رو تولید کردم و به یه بلندگو وصل کردم یک صدای ویزی از بلندگو خارج میشد .
                      10 دقیقه این صدا ادامه داشت اما از فرار پشه ها خبری نشد و فقط اعصاب خودم خراب شد
                      فکر کنم صدای فرکانس دیجیتال با آنالوگ فرق کنه!
                      شما فرکانست رو به آنالوگ تبدیل کن و ببین چطور میشه!

دیدگاه

من هم فکر میکنم سیگنال مربعی و سینوسی صداش متفاوت هست.من یه پیشنهاد دارم واسه شما،اول برو تو پروتیوس با استفاده از سیگنال ژنراتور و یه اسپیکر چند تا فرکانس رو تولید کن بعد ببین روی پشه ها تاثیر داره یا نه :nerd:

دیدگاه

من فرکانس 40KHz رو روی OCR1A ایجاد کردم و به بلنگو وصل کردم , با هزار زحمت یه مگس گرفتم :biggrin: بردم نزدیکش هیچ اتفاق خاص نیوفتاد
                          کسی به نتیجه ای نرسیده ؟ :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X