اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

با سلام و عرض ادب
    بنده یه مدار برای ماشین جوجه کشی درست کردم به شکل زیر :

اما وقتی l298 میخواد کار کنه ریست میشه
    اگه راهنمایی کنین خیلی خوشحال میشم.
    #:S

پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

سلام
    من یه سری از ایرادات رو میگم اونا رو حل کنیم تا ببینیم چی میشه:
    1- مقاومت بین پایه ی بیس ترانزیستورها و تراشه.
    2- اتصال کاتد دیودهای هرزگرد به vcc اشتباهه و باید وصل بشه به vs و در ضمن یعنی موتورت با 5 ولت کار می کنه؟؟؟
    3- مقاومت های pulldown رو بین 4.7 و 10 کیلو انتخاب کن!!
    4- بین مسیر رله و موتورها یه FERRIT بزار.

البته دلیل ریست شدن چیزای دیگه ای هم شاید باشه فقط اینا رو عملا دیدم و متذکر شدم. موفق باشی
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوجه کشی

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
      سلام
      من یه سری از ایرادات رو میگم اونا رو حل کنیم تا ببینیم چی میشه:
      1- مقاومت بین پایه ی بیس ترانزیستورها و تراشه.
      2- اتصال کاتد دیودهای هرزگرد به vcc اشتباهه و باید وصل بشه به vs و در ضمن یعنی موتورت با 5 ولت کار می کنه؟؟؟
      3- مقاومت های pulldown رو بین 4.7 و 10 کیلو انتخاب کن!!
      4- بین مسیر رله و موتورها یه FERRIT بزار.

البته دلیل ریست شدن چیزای دیگه ای هم شاید باشه فقط اینا رو عملا دیدم و متذکر شدم. موفق باشی
      1-- یعنی میتونه مشکل برای ترانزیستور ایجاد کنه؟ چند اهم باشه؟
      2-- vs چیه؟ بله با 5 ولت کار می کنه.
      3-- مقاومت های pulldown یعنی چی؟ ببخشید الکترونیکم خیلی ضعیفه.
      4-- FERRIT رو هم نمی دونم چیه.
      ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدین؟

دیدگاه

خب در مورد ترانزیستور باید بگم من اصولش رو گفتم و در کاربردهای خاص قطعا مشکل ساز خواهد بود. بسته به ترانزیستور مقدار مقاومت متغیره. ترانزیستور رو bc547 بزار و مقاومت رو 470 اهم بزن.--> پیشنهاد
        در مورد مقاومت pullup و pulldown یه سرچی بکنی خیلی توضیح دادن و الان حسش نیست ببخشید :redface:
        جهت تغذیه و کار با l298 دو پایه وجود داره :
        vss: تغذیه خود تراشه و ماکزیمم تا 7 ولت می تونه باشه.
        vs: ولتاژ اعمالی به موتور و حداکثر اگه درست یادم باشه 48 ولت بود.
        FERRIT هم اینه : http://eshop.eca.ir/product_info.php?products_id=1011
        چرا ناراحتی پاتریک!
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        محصولات

دیدگاه

ممنون همون vs رو درست کردم حل شد ولی وقتی به موتور فشار میاد بازم برق مدار قطع و وصل میشه.
          از چی می تونه باشه؟

دیدگاه

جریان کشی مدارت رو کنترل کن و در صورت مشاهده افزایش جریان بر اثر فشار بار روی موتور کلا تغذیه l298 رو از تغذیه مدار اصلی جدا کن و مهمتر از اونا قبل از هر کاری دیودهای هرزگردت رو به 1n4007 ارتقا بده و همچنین خازن هایی که تو دیتاشیت واسه راه انداز ذکر شده و حتما بزار.
            به نویز 12 رجوع کن در مورد درایورهای موتور توضیح داده.
            موفق باشی
            چرا ناراحتی پاتریک!
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            محصولات

دیدگاه

در ضمن وقتی ولتاژ ورودی موتور رو 12 می کنم راست گردش کار می کنه ولی وقتی چپ گرد میشه کلا خاموش میشه حتی سوئیچ 5 ولت 2.5 آمپرمو سوزوند. الانم بستمش به پاور. پاورم خاموش میشه. از چی میتونه باشه؟

دیدگاه

به راه اندازی l298 و نحوه فرمان دادن به اون دقت کن!!!!
                پایه های in1 , 3 و in2,4 رو به هم وصل کن.
                چرا ناراحتی پاتریک!
                - از دیدنش ناراحت شدی؟
                + نه
                پس چی ناراحتت کرده
                محصولات

دیدگاه

سلام خدمت دوستان من مشغول ساختن دومین دستگاه جوجه کشی هستم که تا امشب تموم میشه و برای ساخت دستگاه نکات مهم و کاربردی و مدارات دماسنج و رطوبت سنج و تایمر و نحوه ساخت و طراحی بدنه و شانه گردان رو انشالله در یکی دو روزه حتما توی این انجمن میگذارم

درمورد ریست شدن بهتره بهتره قبل از انجام دستورات پیاپی از دستور وایت استفاده کنید و اسیلاتور داخلی رو هم روی یک مگ بذارید اینطور که معلومه مدارتون تقریبا درسته و اگر ریست شدن هنگام انجام یک عملیات مثل روشن شدن موتور یا زدن کلید ها انجام بشه به احتمال 99.9% با دستور wait برطرف میشه (بصورت تجربی پیش اومده)
                  در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                  گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

با سلام

ریست شدن یکی از مشکلاتی هست که اکثر تو کار با میکرو مشاهده میشه وعلتش

اینه که افت ولتاژهست و میکرو یه لحظه ریست میشه برای آزمایش میتونی با یک ولت متر پایه های 10و11 میکروتو هنگام عمل ولتاژ گیری کنی متوجه میشی هنگام وصل رله یه لحظه ولتاژ اومد زیر 2
                    معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                      درمورد ریست شدن بهتره بهتره قبل از انجام دستورات پیاپی از دستور وایت استفاده کنید و اسیلاتور داخلی رو هم روی یک مگ بذارید اینطور که معلومه مدارتون تقریبا درسته و اگر ریست شدن هنگام انجام یک عملیات مثل روشن شدن موتور یا زدن کلید ها انجام بشه به احتمال 99.9% با دستور wait برطرف میشه (بصورت تجربی پیش اومده)
                      قصد جسارت ندارم اما مخالفم!!
                      دوست عزیز در اکثر مواقعی که از موتور استفاده میشه دوستان در قسمت درایور موتور مشکل دارن و نویز و افت ولتاژ ناشی از عملکرد موتور و اشتباه در بستن مدار درایور باعث ریست مدار میشه!
                      در مدار ایشون هم مشکلات سخت افزاری بود که قبلا عرض شد و رفع کردن و الانم فکر می کنم هنوز مشکل سخت افزاری دارن!
                      چرا ناراحتی پاتریک!
                      - از دیدنش ناراحت شدی؟
                      + نه
                      پس چی ناراحتت کرده
                      محصولات

دیدگاه

دوست عزیز در اکثر مواقعی که از موتور استفاده میشه دوستان در قسمت درایور موتور مشکل دارن و نویز و افت ولتاژ ناشی از عملکرد موتور و اشتباه در بستن مدار درایور باعث ریست مدار میشه!
                        در مدار ایشون هم مشکلات سخت افزاری بود که قبلا عرض شد و رفع کردن و الانم فکر می کنم هنوز مشکل سخت افزاری دارن!
                        درسته مشکل سخت افزاری بود یعنی یه سر دیود هرزگرد به vs وصل بود و سر دومی به vcc رفعش کردم مشکل حل شد.
                        دم همتون گرم خیلی باحالین.
                        فقط یه کم نویز داره بعضا ال سی دی پر پر میزنه هر چن وقت یه بارم رست میشه چطور می تونم برطرفش کنم؟

**** یکی از دوستان (mk7043) فایل پروتئوسشو خواسته بودن ****
                        ### http://www.samenblog.com/uploads/i/i...ure/127771.rar ###

دیدگاه

اگر ولتاژ رله رو هم از تغذیه اصلی 5 ولت قطع کنی و بزنی رو موتور و قشنگ مدار رو با خازن های 104 نویزگیری کنی قطعا مشکل حل میشه!
                          در ضمن اون 2 تا موتور زیر ال سی دی قضیه شون چیه ؟؟
                          اگه تغذیه آنچنانی نمی خوان با یه درایور ترانزیستوری ساده راه اندازیشون کن و کلا تغذیه اصلی تراشه و نمایشگر رو از بارهای سلفی (موتور و رله) جدا کن.
                          چرا ناراحتی پاتریک!
                          - از دیدنش ناراحت شدی؟
                          + نه
                          پس چی ناراحتت کرده
                          محصولات

دیدگاه

اگر ولتاژ رله رو هم از تغذیه اصلی 5 ولت قطع کنی و بزنی رو موتور و قشنگ مدار رو با خازن های 104 نویزگیری کنی قطعا مشکل حل میشه!
                            در ضمن اون 2 تا موتور زیر ال سی دی قضیه شون چیه ؟؟
                            اگه تغذیه آنچنانی نمی خوان با یه درایور ترانزیستوری ساده راه اندازیشون کن و کلا تغذیه اصلی تراشه و نمایشگر رو از بارهای سلفی (موتور و رله) جدا کن.
                            اون دوتا فن 12 ولتن که با 5 ولت کار میکنن دور آهسته.
                            مشکلی برای ترانزیستورا ایجاد نمیشه؟
                            میتونم دوتا فنم جدا کنم مصلحته؟
                            خازنارو موازی می زنم به تغذیه میکرو؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در ساخت مدار ماشین جوج

بهتون حق میدم چون درنگاه اول این کاری که من میگم اصولی نیست ولی چون مدار ایشون برای دستگاه جوجه کشی هست و نیاز به سرعت زیاد نیست و من خودمم الان مشغول ساخت مدار چرخش تخم مرغها برای این دستگاه هستم اینو گفتم چون میکرو کنترلر وقتی یک دستور رو میخواد اجرا کنه (اجرای دستورات با هر پالس ساعت) هر نویزی هرچند کوچیک و لحظه ای همونطور که توی دیتاشیت میکرو اشاره شده باعث عدم کارکرد درست میکرو میشه و برای جلوگیری از نویزهای شدید مثل رله ها و و راه اندازی موتور ها (درصورتی که عیب سخت افزاری وجود نداشته باشد) که قراره چند دستور پشت سرهم مثل زیر به فرض استفاده بشه میشه با یه وایت کوچیک مشکل رو حل کرد به مثال زیر توجه کنید

cld
                              lcd"salam"
                              set porta.0
                              reset port b.0
                              با قرار دادن چند تا وایت برنامه این طور میشه
                              cld
                              lcd"salam"
                              waitms 50
                              set porta.0
                              waitms 50
                              reset port b.0
                              waitms 50
                              مطالبی که گفتم بصورت تجربی بدست اومده و منبعی جز خودم نداه!!! ولی من استفاده کردم وخیلی از ریست شدن هارو که نتونستم سخت افزاری حل کنم با این روش حل کردم . توجه کنید که دربالا هم گفتم
                              اینطور که معلومه مدارتون تقریبا درسته
                              موفق باشید
                              در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                              گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X