اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه استفاده صحیح از ماژول rfm12b

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه استفاده صحیح از ماژول rfm12b

سلام خدمت همه دوستان عزیز چند وقتی است که سخت درگیر ساخت یک سیتم data transmitter شدم و تفریبا از همه ماژول های موجود در بازار استفاده کردم که از آن جمله می توانم به RFM01 و RFM02 وRFM12و RXQ1 و RXLD1و...... اشاره کنم اما سئوالاتی برای من و جود دارد
    1- وقتی من دستگاهی رو با استفاده از این ماژول ها طراحی می کنم خوب البته دیگران هم از همین ماژول و از همین فرکانسها ISM BAND استفاده می کنند و لذا این باعث ایجاد تداخل می شود من ازماژول RFM12 استفاده می کنم
    2- با کمی تحقیق فهمیدم که می بایست از روش های کدینگ استفاده کنم اما هنوز این مسئله در ذهنم وجود دارد که حتی با کدینگ چطور اطلاعات که به صورت همزمان وبرروی یک باند ارسال می شود باهم تداخل نمی کنند مثلا بلوتوث را در نظر بگیرید همزمان ممکن است چند نفر بصورت دو به دو باهم ارتباط بر قرار کنند و بروری یک فرکانس اما تداخلی ایجاد نمیشود و هیچ هماهنگی نیز بین این دستگاهها وجود ندارد مثلا فرض کنید من دستگاهی را روی باند 433مگا هرتز طراحی کردم پس چطور اطلاعات خود را ارسال کنم وقتی که دیگران هم دارند همین کار رو انجام می دهند!!!!!!!! و سیگنال آنها برای من نویز روی کانال ارتباط محسوب می شود هدف من ایجاد چهار ارتباط دو به دو و به صورت POINT TO POINT در یک محوطه و به صورت سریال است
    فرض کنید که دو تا کامپیوتر که قبلا از طریق سریال پورت به هم به صورت باسیم متصل بودند رو می خوام به صورت بی سیم ارتباط اونها رو بر قرار کنم طرحی که به ذهن خودم رسید این است که از دوتا ماژول RFM12 و دو تا ATMEGA8 استفاده کنم که این دو تا میکرو وظیفه دارند تا اطلاعات دریافت شده از پورت سریال خودشون رو با ماژول ارسال و اطلاعات در یافتی از ماژول رو به پورت سریال خودشون ار سال کنند در اصل میکرو ها در حکم یک واسط جهت ار سال و در یافت اطلاعات می باشند

3- مطلب بعدی آنکه اگر بخواهم یک ارتباط HALF DUPLEX داشته باشم می بایست از چهار ماژول استفاده کنم یا دو ماژول کفایت می کند همانگونه که قبلا هم گفتم تمام ایستگاه های من با یک PC در ارتباط هستند یعنی من قصد دارم تا اطلاعات خود رو از طریق پورت سریال به یک میکرو ATMEGA8 بدهم و این میکرو اطلاعات رو از طریق ماژول RFM12 ارسال کنه و یک ماژول دیگه که به یک ATMEGA8 دیگه متصل است این اطلاعات رو گرفته و در نهایت این اطلاعات از پورت سریال این ایستگاه قابل دسترسی باشه در اصل می خواهم یک ارتباط سریال باسیم رو تبدیل به بی سیم کنم و ابته به صورت HALF DUPLEX
    4- وقتی یک ایستگاه اطلاعاتی رو ارسال می کنه می بایست مقصد تایید کنه ack یا نه
    لطفا راهنمایی کنید
    به دیگران بیاموز تا بتو بیاموزند
    bioosun@gmail.com

پاسخ : نحوه استفاده صحیح از ماژول rfm12b

چند ماه پیش کتابی خریدم بنام اصول مهندسی اینترنت که بنظرم کتاب خوبیه .
    یک قسمت داشت بنام استاندارد شبکه های بیسیم که توش الگوریتمی بنام CSMA/CA رو توضیح میده که فکر میکنم برای حل مشکل شما ایده خوبی بده. بحثش مفصله اگه بخوای چکیدشو واستون بنویسم .
    چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

البته کتاب طراحی شبکه این بحث رو به طور کامل باز کرده .. ولی این رفیقمون باید از روش BROAD CAST استفاده کنه
      ایمان

دیدگاه

البته همین RFM12 هم که میگید درسته 4 باند هست , اما تو کانفیگ هر باندی , میتونی فرکانسی با بیش از 3000 تغیر ایجاد کنی.
        فرکانسهاشون ثابت نیست , تو کانفیگش تعیین میکنی که فرکانس چی باشه.
        ولی باز ممکنه هم فرکانسی پیش بیاد , که فکر کنم مشکل ساز میشه , یعنی فکر کنم گیرنده قاطی کنه.
        الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

من در مورد آنتن RFM12 سوال داشتم . آیا باید از آنتن مخصوصی استفاده کرد؟ یا از یه تکه سیم هم میشه استفاده کرد ؟ طول آنتن چه جوری محاسبه میشه؟
          مطابق شکل زیر جای آنتن دو نقطه است آیا باید به هر نقطه آنتن نصب شود؟

دیدگاه

سلام
            فوت پرینت کانکتور (پین هدر) RFM12 تو پروتل DXP چیه ؟؟؟
            چون از پین هدر معمولی فاصله پایه هاش کمتره .

نوشته اصلی توسط parsa2
            من در مورد آنتن RFM12 سوال داشتم . آیا باید از آنتن مخصوصی استفاده کرد؟ یا از یه تکه سیم هم میشه استفاده کرد ؟ طول آنتن چه جوری محاسبه میشه؟
            مطابق شکل زیر جای آنتن دو نقطه است آیا باید به هر نقطه آنتن نصب شود؟

دیدگاه

آره ، اتفاقا من خودم هم درگیر این موضوع هستم ؛ دوتا RFM12BP خریدم اما فاصله پین هدرهاش خیلی به هم نزدیکن ؛ نه تو برد بورد میرن و نه من تو پروتل DXP چیز درست و حسابی براش پیدا کردم ‍
              ممنون میشم اگه کمک کنید ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X