اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیش بینی بار به کمک شبکه عصبی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیش بینی بار به کمک شبکه عصبی

سلام خسته نباشید............. من بیشتر تاپیک های مربوط به شبکه عصبی رو خوندم و مطالب مفیدی دستگیرم شد.اما خب هنوز برای پروژه ام مشکلات زیادی دارم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم .
    من میخوام با یه تعداد ورودی تقریبا 14 -15 تا که بیشتر اونا پارامترهای اقتصادی مثله تولید ناخالص داخلی درآمد ملی نرخ رشدو.......... همینطور میانگین دمای سالانه مصرف برق سالیانه رو پیش بینی کنم .تا اونجا که متوجه شدم باید از MLP استفاده کنم و تعداد نرونهای لایه مخفی با صحیح خطا مشخص میشه ولی من اطلاعات از سال 46 تا 89 رو برای آموزش و تست گذاشتم و بعد از اینکه مدل جواب داد باید تا سال 1400 مصرف رو پیش بینی کنم ............... این کار چطوری انجام میشه ؟
    یعنی من بدون داشتن ورودی های سال 1389 تا 1400 چطوری میتونم خروجی اش رو پیش بینی کنم ؟؟؟؟؟ آیا روشی تو شبکه های عصبی هست که این ورودی ها رو بتونه برای من تخمین بزنه تا خروجی اش پیدا بشه ؟ :sad: :sad:

پاسخ : پیش بینی بار به کمک شبکه عصبی

شبکه عصبی 4 تا کار مختلف می کنه که یکیش Pattern Recognition (شناسایی الگو) هست، این طور که من فهمیدم شما کار شناسایی الگو روی داده هات انجام دادی در حالی که هدفت تخمین پیش بینی سری زمانی (Time Series Prediction) هست. من خودم این مورد رو کار نکردم ولی فکر می کنم با استفاده از راهنمای متلب میتونید شروع کنید. تایپ کنید nnstart .
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

پاسخ : پیش بینی بار به کمک شبکه عصبی

با سلام اگر هدف شما پیاده سازی یک سیستم عملی است باید عرض کنم که باید به نکات زیر توجه کنید.
      1- هرچه تعداد ورودی ها رو بیشتر کنید لزوما دقت شبکه بالا نمیره و در بسیاری موارد نتیجه عکس داره
      2- در پیش بینی بار ، دادههای تاثیر گذار و صحیح مهمتر است تا داده های زیاد و دارای خطا
      3- برای بحث Load Forecasting که یکی از کاربردهای مهم شبکه های فازی و عصبی است منابع زیادی وجود دارم که توصیه میکنیم بیشتر در این موارد مطالعه کنید.
      4- بهترین شبکه ای که برای این کار میتونم پیشنهاد بدم شبکه های نروفازی هستند که در پیش بینی بار دقیقترین خروجی ها رو خواهند داشت.

یعنی من بدون داشتن ورودی های سال 1389 تا 1400 چطوری میتونم خروجی اش رو پیش بینی کنم ؟؟؟؟؟ آیا روشی تو شبکه های عصبی هست که این ورودی ها رو بتونه برای من تخمین بزنه تا خروجی اش پیدا بشه ؟
      شما بعد از ساخت شبکه و آموزش اون توسط دادههای آموزشی یک خروجی از شبکه ساخته شده میگیرید که به ازای داده های ورودی شما خروجی های متناظر را تولید میکنه که میشه همون پیشبینی مورد نظر شما باز هم میگم شما به مطالعه بیشتری در زمینه شبکه های عصبی، کاربرد اون در Load Forecasting و نیز کار با نرم افزارهایی مانند متلب در کاربرد مورد نظر نیاز دارید
      موفق و پیروز باشید
      مهم نیست چه مدرکى دارید
      مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X