اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

wincc و سایتک چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

wincc و سایتک چیست؟

[سلام.کسی میتونه بگه wincc و سایتک چیه وچه کاربردهائی در صنعت داره؟استادمان تو دانشگاه میگفت lab view به درد صنعت نمیخوره و بیشتر جنبه آزمایشگاهی داره!
    این حرف صحت داره؟ :angry::
    گناه نکردن آسانتر از توبه کردن است.......امام علی(ع)

هرگز از سا يه ها نترس آنها تنها به تو مي گويند که نوري در نزديکي تو وجود دارد.

پاسخ : wincc و سایتک چیست؟

این دوتا برندهای SCADA هستند....SCADA نرم افزار مانیتورینک صنعتی و خیلی قویه و امکانات زیادی برای کنترل لحظه به لحظه فرْآیندهای صنعتی داره....البته یه برن دیگه از SCADA به نام realflex (اگه درست یادم باشه) هست که برای فرآْیندهای شیمیایی و پتروشیمی و پالایشگاه استفاده میشه...

دیدگاه

WINCC یا همان WINDOWES CONTROL CENTER و CITECT نرم افزارهای SUPERVISION جهت نصب در OPERATOR STATION های صنعتی هستند که بصورت ONLINE قابل تبادل اطلاعات با یک سیستم کنترل را دارند و این اطلاعات که مربوط به یک PROCESS ویا PLANT میباشد در محیط گرافیکی این قبیل نرم افزارها بشکلی که تداعی کننده PLANT واقعی باشد قابل نمایش هستند و همچنین اطلاعاتی که مورد نیاز است که کاربر به سمت سیستم کنترل ارسال کند از این طریق ارسال می شود WINCC نرم افزار اصلی مانیتورینگ شرکت زیمنس میباشد

دیدگاه

اون استادی که گفته labview به درد نمیخوره سه حالت دارد:
        یا به درد اون (کاربرد خودش نمی خورده :eek:!!!)
        یا بنده خدا بلد نبوده استفاده کنه
        یا همین جوری چیزه گفته که بگه که بله!

احتمال دیگه اینکه راست گفت :angry:ه
        ولی آخه من حداقل یه 5 تا6 پروژه باهاش داشتم oo:
        =======================
        بابا اینهمه ni.com زحمت کشیده اینکه نمیشه گفت بدرد نمی خوره

حالا در بدترین شرایط بلاخره یه آفتابه هم بدرد می خوره :icon_razz:
        عذر می خوام املاء و نگارش من ضعیف است شما باید یکزره بیشتر توجه کنید تا متوجه مطلب من بشید.
        برتراند راسل :وقتی اینهمه اشتباهات جدید وجود دارد که می توان مرتکب شد , چرا باید همان قدیمی ها راتکرار کرد!؟

دیدگاه

ولی آخه من حداقل یه 5 تا6 پروژه باهاش داشتم
          Mohamad Hossein جان میتونی سخت افزاری رو که به کار بردی
          دربارش توضیح بدی چون من هم با labview کار کردم یعنی برنامه نویسی باهاش
          رو بلدم اما تا حالا کاری باهاش نکردم میشه توضیح بدی یه پروژه رو که
          می خوایم با labview راه اندازی کنیم به چه تجهیزاتی نیاز داریم

محصولات چه شرکت هایی در بازار داخل مطرح تر هستند ؟
          فقط با محصولات NI باید کار کرد یا محصولات سایرین رو هم پشتیبانی می کنه ؟
          و خلاصه هر چی خودت لازم می دونی رو ممنون میشم برامون بنویسی

دیدگاه

البته این موضوع مربوط به labview
            میشه ولی جوابشم اینجا می دم

سخت افزار های شرکت advantech
            که در ایران هم شرکت پتسا می فروشد درایور لب ویو داره

کارتهای daq مارک aximtech هم توایران فروش داره دارای درایور
            labview
            هست
            کلا کارتهای PCI SLOT یا ماژولهی ورودی خروجی که از طریق پورت وصل می شند
            برندهای مشهور دایو LABVIEW دارند.

PAC ها وخیلی چیزای دیگه که مال NI به LABVIEW وصل میشه
            کلا LABVIEW به نظرمن تو دنیا رقیب نداره واقعا محشره!تکه :applause:
            عذر می خوام املاء و نگارش من ضعیف است شما باید یکزره بیشتر توجه کنید تا متوجه مطلب من بشید.
            برتراند راسل :وقتی اینهمه اشتباهات جدید وجود دارد که می توان مرتکب شد , چرا باید همان قدیمی ها راتکرار کرد!؟

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز به نظر من استادتون درست گفته LABVIEW بیشتر برای استفاده های آزمایشگاهی کابرد داره .
              Wincc خیلی متفاوت هستش براحتی میتونین با تمام تجهیزات و محصولات زیمنس و کمپانی های دیگر ارتباط های پروفی باس برقرار نمائید که با plc های زیمنس کاملا سازگار هستش .

تعاریف:
              Wincc رابط مابین انسان و ماشین است . که در ویندوز 2000 و xp نصب و استفاده می شود .

Wincc مابین اپراتور و فرایند می باشد . ارتباط دست یک اپراتور با نرم افزار سیستم و تاثیر آن بر روی طرف دیگر سیستم می باشد .

Wincc استفاده می شود برای ترسیم مجازی فرایند بصورت گرافیکی برای ارتباط اپراتور با فرایند.

به اپراتور اجازه می دهد مراحل را مشاهده بکند .

مراحل بصورت مشروح, گرافیکی رو صفحه نمایش داده می شود . لحظه به لحظه اطلاعات آن بروز می گردد و اطلاعات جدید جایگزین می گردد .

Wincc به اپراتور اجازه می دهد که فرایند را کنترل کند .برای مثال دادن نقطه کنترل (مقدار) برای باز کردن یک شیر کنترلی . در مراحل بحرانی آلارم هایی علامت خواهند داد ( بسته به طراحی ما بصورت نوشتاری گرافیکی صوتی و یا فرمان به تغییر یک کمیت دیگر و .. ) . برای مثال یک ارزش حددی از پیش تعیین شده از مقدار مورد نظر فراتر رود پیغام مبنی بر مورد فوق روی صفحه ظاهر خواهد شد .

هنگام کار با Wincc مقادیر فرایند می تواند هم بصورت چاپ شده و هم بصورت فایل های ذخیره شده در آرشیو باشد .این کار باعث می شود تا بسهولت برای بررسی داده های تولید در گذشته بپردازیم .

http://www.electronic-uni.blogfa.com/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamad Hossein
                اون استادی که گفته labview به درد نمیخوره سه حالت دارد:
                یا به درد اون (کاربرد خودش نمی خورده :eek:!!!)
                یا بنده خدا بلد نبوده استفاده کنه
                یا همین جوری چیزه گفته که بگه که بله!
                سلام

کاملا درسته....

من که فکر می کنم صنعتی تر از LabVIEW نداریم. چند سال دیگه خواهید دید که تمام صنعت رو NI گرفته. منم از کارتهای Advantech استفاده میکنم و کاملا LabVIEW رو تو صنعت لمس کردم...

در ضمن یک ماژول جدید به نام DSC از شرکت NI برای کارهای HMI به بازار عرضه شده که واقعا معرکه است. می تونید تو فروشگاه سایت با بسته LabVIEW 8.6 تهیه اش کنید.

LabVIEW یک نرم افزار چند بعدی است، هم امکانات کاربردی برای دانشجویان و آزمایشگاه ها داره و هم قابلیت انجام پروژه های کاملا سنگین صنعتی و سنگین.

مثلا یکی از جاهایی که از LabVIEW برای کارهای کنترلی سنگین استفاده شده، NASA هست. :eek:

دیدگاه

LabVIEW :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط افشین راجی

سلام

کاملا درسته....

من که فکر می کنم صنعتی تر از LabVIEW نداریم. چند سال دیگه خواهید دید که تمام صنعت رو NI گرفته. منم از کارتهای Advantech استفاده میکنم و کاملا LabVIEW رو تو صنعت لمس کردم...

در ضمن یک ماژول جدید به نام DSC از شرکت NI برای کارهای HMI به بازار عرضه شده که واقعا معرکه است. می تونید تو فروشگاه سایت با بسته LabVIEW 8.6 تهیه اش کنید.

LabVIEW یک نرم افزار چند بعدی است، هم امکانات کاربردی برای دانشجویان و آزمایشگاه ها داره و هم قابلیت انجام پروژه های کاملا سنگین صنعتی و سنگین.

مثلا یکی از جاهایی که از LabVIEW برای کارهای کنترلی سنگین استفاده شده، NASA هست. :eek:

سلام جناب راجی
                    من موافقم که LabView خیلی قویه دلیل این مدعا همین که چند سالیه دارم با اون کار میکنم و تا حالا باهاش چند تا پروژه ، حتی پروژه نیروگاهی انجام دادم.
                    با این وجود از 3 سال پیش که با Wincc و Citect آشنا شدم عقیدم عوض شده. مهمترین دلیل این که در پروژه های صنعتی باید تا حد امکان نرم افزار بهینه عمل کنه و در بیشتر مواقع کدی که تازه نوشته میشود چند ماه یا چند سالی زمان نیاز دارد تا تست شده و ایراداتش گرفته شود. در این صورت نرم افزارهایی مثل Wincc ارجح میباشد چراکه در این محیط کد نویسی کاربر بسیار کم شده و او در حقیقت فقط یک سری تنظیمات انجام میدهد. این باعث میشود تا قابلیت اعتماد به پروژه افزایش یابد.

دیدگاه

یه جاهایی هست تو کارخونه ها و یا پالاشگاهها و یا صنایع پتروشیمی که بهش میگن CCR و یا به عبارتی Control Center Room اگه روزی گذرتون به این قسمت ها افتاد ، می بینید که یه اتاقیه پر از کامپیوتر و بالاشون نمایشگر هایی قرار داره که توسط دوربین های پیشرفته قسمت های مختلف پروژه را نشون میده ، اگه پشت این کامپیوترها بری تقریبا تصویری مشابه با همین عکسی میبینید که دوستمون قرار دادن ، شما میتونید به کمک بخش بندی های منظم این تصاویر به تمام قسمت های پروژه دسترسی داشته باشید . البته با جزئیات ریزتر
                      مثلا شما حتی یه ولو و شیر معمولی رو تو اون سیستم میبینید ( به شرطی که برنامه نویسی شده باشه ) و میتونید کنترلش اگه ON/OFF باشه روشن خاموشش کنید ویا اگه کنترل ولو باشه به میزان دلخواه باز بسته اش کنید و یا .....
                      ببنید شما از یه اتاق کل کارخونه ، یا پتروشیمی رو را در دست دارید ، به این کار میگن مانیتورینگ صنعتی ،یعنی شما با یه نرم افزار میتونید plc ها موتورها ، ولوها و... پروژه را کنترل کنید
                      این کار می تونه توسط نرم افزار WINCC صورت بگیره و نرم افزارهای دیگری هم هستند که من نمیشناسم ولی چون ایران 90 درصد از s7 زیمنس استفاده میکنه بنابرین از wincc استفاده میکنند، در مورد Labview هم بگم که اگه صاحبش بفهمه در موردش این همه تعصب داریم ، حتما ازمون تقدیر میکنه ، مثل چند تا از دوستام که میدونن 8051 از دور خارجه و لی به هر طریق شده می خوان ثابت کنند بهتره!!!! و ولش نمیکنن . تمام صنایعی که عسلویه و ماهشهر هست و از plc استفاده میکنند از wincc استفاده شده
                      یه بار همین چند وقت یکی از شرکتهایی که ماهشهر پروژه انجام میدن به یکی از دوستام تو مصاحبه گفته بود اگه فقط wincc بلد بودی و هیچ چیز بلد نبودی میرفتی سر کار
                      یا علی
                      لحظه ها را مي گذرانديم تا به خوشبختي برسيم غافل از اينكه خوشبختي در آن لحظه ها بود كه گذرانديم
                      دكتر علي شريعتي

دیدگاه

ببخشید من انگلیسی ضعیفی دارم فکر کنم اشتباه شد
                        CCR یعنی اتاق کنترل مرکزی
                        لحظه ها را مي گذرانديم تا به خوشبختي برسيم غافل از اينكه خوشبختي در آن لحظه ها بود كه گذرانديم
                        دكتر علي شريعتي

دیدگاه

سلام دوستان
                          من قبول دارم wincc نرم افزار قدرت مندی هستش ولی این که چون ما تو ایران بیشتر از wincc استفاده می کنیم ملاک برتری نسبت به labview نیست همونطور که دوستمون گفتن labview داره توی nasa استفاده میشه . wincc تنها میتونه با plc زیمنس یا plc هایی که خودش قبول داره ارتباط برقرار کنه ولی labview می تونه با همه درایور ها میکرو ها کامپیوتر ها و ... ارتباط برقرار کنه
                          انجمن LABVIEW
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                          اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

فکر نمیکنم ملاک حرف اساتید محترم باشه!(البته جسارت نباشه!) چون یکی از همین اساتید بهمون سر کلاس میکرو گفت که اگه کسی lab view بلد هستش آخر ساعت بیاد پیشم! کاشف به عمل آمد و دیدیم که یکی از بچه ها رفته و استاد بهش گفته که اگر هر چی که ازت خواستم رو بتونی انجام بدی توی شرکتم استخدامت میکنم و ماهیانه 2000000 (دو میلیون تومن :eek بهت میدم، ولی طرف از پسش بر نیامده و حالا بین ی تعداد از بچه ها رقابت هستش برای کسب این موقعیت عالی! که منم یکی از همونا هستم :mrgreen:. این قضیه هم برای همین 2 هفته پیش هستش. الانم تاریخ 89/5/21 هستش!

دیدگاه

سلام دوستان این تاپیک قدیمیه و منم خیلی کم پست میذارم دلیل این که الان دارم این پستا میذارم چون دیدم این تاپیک برداشت اشتباهی ایجاد میکنه .
                              با اجازه استاتید محترم میخواستم عرض کنم مقایسه wincc با labviwe مثل مقایسه ماشین حساب مهندسی با matlab مسلما ماشین حساب مهندسی برای کارکرد باتوجه به شرایط و ظرفیت خودش خیلی راحتر و سریعتر جواب میده ولی دلیل نمیشه که گفت اصلا قابل قیاسه با متلبه.
                              دقیقا wincc هم برای محیط کاری و شرایط کاری خودش و باتوجه به کارکرده خودش بهینه شده و لی اصلا نمیشه با یه نرم افزار قدرتمند برنامه نویسی که امکان پشتیبانی از همه پروتکل های صنعتی را داره و قابلیت پیاده سازی انواع توابع پیچیده ریاضی و حتی پردازش تصویر را داره و همینطور قابلیت اتصال به نرم افزار های دیگه از جمله matlab را داره مقایسه کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X