اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از کدوم کامپایلر pic استفاده کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از کدوم کامپایلر pic استفاده کنم؟

سلام دوستان

من AVR زیاد کار کرده ام ولی تا حالا pic کار نکرده ام و حالا می خوام با pic هم کار کنم

می خواستم بدونم بین کامپایلر های microC ، CCS و MPLALB کدوم قدرت بیشتر داره؟
    کدومش راحت تره؟
    و منابع فارسی کدوم یکی بیشتره؟

ممنون
    دانشجو دانشکده فنی شهید باهنر شیراز

پاسخ : از کدوم کامپایلر pic استفاده کنم؟

mplab مال خود microchip هستش و قدرت بالایی داره و برای هر سری میکرو کامپایلر مخصوص خودشو داره .
    خیلی گستردس و از c استادارد استفاده میکنه .
    بین ccs و mikroc باید بگم اولی از زبان استاندارد استفاده میکنه کار با اون راحت تره و دومی کتابخانه های جامع تری داره .
    البته یه کامپایلر به نام Hi-tech هم هست که از هردو اونها قویتره .

دیدگاه

یه کامپایلر دیگه هم هست که زبونش بیسیکه ولی فوق الاده قوی و با PIC Basic pro اصلا قابل مقایسه نیست. اسمش اینه Proton Development Suite با این کامپایلر همه کاری میشه کرد و ال سی دی گرافیکی تا 240x240 پیکسل رو هم ساپورت میکنه و خیلی امکانات دیگه هم داره.

دیدگاه

برای زبان اسمبلی از کدوم کامپایلر استفاده کنم بهتره دوستان؟؟؟؟؟
        به يك عدد موتور براشلس دست دوم نيازمندم

فوري
        09373606205
        بهرامي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط robot man
          برای زبان اسمبلی از کدوم کامپایلر استفاده کنم بهتره دوستان؟؟؟؟؟
          زبان اسمبلی = mplab mpasm
          -----------------------------------------
          mplab قدرت بالایی داره ولی یه چند تا بدی داره از نظر من . من تو نوشتنم زیاد راحت نیستم که مدام دستم رو رو دکمه ی shift یا capslock نگه دارم و mplab حساس به حروف کوچک و بزرگ هست و شما رو مجبور می کنه اون رو رعایت کنید . این یکی از مزایای ccs هستش.
          2- سایت میکروچیپ از طرف آمریکایی ها چیزه برای همین شما بدون چیز شکن نمی تونید واردش بشید و این برای من خیلی بده . هر بار برنامه های دانلود رو باید از کار بندازم ، یه مدت صبر بکنم آیا بشه آیا نشه بعد با سرعت کم تو سایت میکروچیپ موضوع بنویسم و منتظر جواب باشم . در عوض سایت ccsinfo.com علاوه بر اینکه چیز نیست ( قیللتر نیست ) در کمتر از یک روز یکی دو جواب حرفه ای می گیری از سایت و مشکلت برطرف میشه.
          3-در mplab یه مقدار نوشتن سخته ( از نظر من ) مثلا تابع delay نداره! شما باید خودتون محاسبه کنید چه قدر دستور nop بدید تا مثلا 0.5 ثانیه برای شما درست کنه - یا مثلا در mplab من ندیدم راحت بشه اینتراپت ها رو تنظیم کرد در ccs شما به راحتی می نویسید disable_interrupt(global); ولی در mplab شما باید به دیتاشیت میکرو رجوع کنید یه چیزایی رو پیدا کنید و یه چیزایی رو هم حساب کتاب کنید ....
          این رو نگاه کنید:
          کد:
          void main()
           {
           INTCON=0b11010000;//initialize interrupts for RBO low to high transition 
           }
          یا مثلا در ccs یه حالتی هست که شما دیگه نیازی نیست دستی جهت پین ها و پورت ها رو تعیین کنید ولی در mplab باید حواستون به این باشه و هر دفعه اون رو رعایت کنید. فکر می کنم mplab خیلی به اسمبلی نزدیکه و این کار رو سخت می کنه.
          منابع فارسی هر دو خیلی ضعیفه بخصوص mplab
          این طور که اساتید گفتند mplab c18-c8و... قوی تر هست.
          microc از همه راحت تره و کتابخونه های خوبی داره.مثلا تو ccs من می خواستم یه lcd گرافیکی 240در128 کار کنم جونم رو گرفت (+ یک هفته از زمانم رو )ولی در microc این رو آماده داره.
          کلا من اینطور پیشنهاد می کنم:
          اگر می خواید کارتون سریع تر راه بیافته و زمان زیادی برای این کار نذارید microc
          اگر می خواهید به حرفه ای ترین سطوح برید و یه زمان زیادی برای یادگیری و دقیق شدن بذارید : MPLAB
          اگر بینابین . نیمه حرفه ای : CCS PICC
          یه پیشنهاد دیگه هم دارم :
          زیاد برای انتخاب کامپایلر دست دست نکنید . مهمتر از کامپایلر و ادیتور ، شخصی هست که داره باهاش برنامه می نویسه ، شما تو هر کدوم از اینها مهارت پیدا کنید می تونید باهاش حرفه ای ترین کار ها رو انجام بدید. و دست آخر اگر هم خواستید به یک کامپایلر دیگه منتقل بشید لا اقل دوتا تجربه دارید که به دردتون می خوره : 1-برنامه نویسی با زبان برنامه نویسی ( سی ) 2- خصوصیات کلی میکرویی که باهاش کار می کنید ( پیک)
          دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

microc ی جوریا بچه بازیه
            مثله بیسکام تو AVR کدها همه اماده شده
            حتی include ها هم تو برنامه نیست
            و یک بدی دیگه که ویزارد برای تولید کد نداره

css pic هم باگ زیاد داره
            کدها تولیدی انچنان معتبر نیست
            ونمیتونی رو درستی کدت یا درستی کامپایل نظر بدی
            و تنها خوبیش اینه که ویزارد داره

mplab هم مشکلات خاصی داره
            سه تا کامپایلر داره
            نسخه های مجانی رو میتونی استفاده کنی
            میگن مه کدهات زیاد بهینه نیست
            کلا سی هست،کمی وفق شدن با دستورات زمان بره
            و هرکدوم از کامپایلر ها قلق خودش و یکسری دستورات خودش رو داره
            c18,x8,hitech کامپایلر هاشه البته برای سری 18
            هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
            بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
            میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
              css pic هم باگ زیاد داره
              کدها تولیدی انچنان معتبر نیست
              ونمیتونی رو درستی کدت یا درستی کامپایل نظر بدی
              و تنها خوبیش اینه که ویزارد داره
              مطمئنید؟!؟!؟!
              من یه ساله یا شایدم بیشتر دارم با این نرم افزار و کامپایلر استفاده می کنم ها !
              تا حالا مشکلی نداشتم!
              این باگ ها در کدوم قسمت هاست؟
              دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

من ورژن 4.130 رو تست کردم
                تو ویزارد خروجی که خودش تولید کرده ی ; نداشته و خودش خطا گرفته
                lcd کانفیگ کردم برروی پورت B ولی برروی D فعال شده
                تایم هایی شده که مجبور به end دادن نرم افزار دادم تا از هنگ کامپیوتر خارج بشه
                در ی تست نیم ساعته با این مشکلات برخوردم
                میدونی ممکنه چیزی نباشه ولی به نظره من اگه بخوای کارت این باشه نمیتونی ریسک بکنی و وقتت رو هنگام مشکلات صرف این قضیه کنی
                مگه اینکه فقط در حد گذرا و دانشجویی کارکنی
                هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر

دیدگاه

من از ccs استفاده میکنم روی کد ویزاردش اصلا حساب نکن تمام کد هاتو دستی بنویس اگه جایی هم مشکل پیدا کردی به هدر مراجعه کن . اون کدویزارد کدویژن که مطمئنه . هیچ مشکلی هم نداره .

دیدگاه

ی لینک بده از این سافت که مطمئن کار کنه
                    ورژنش

دیدگاه

بغل گوشته :
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=40620.0
                      ورژن 4.84 مشکلی نداره . ولی با بعضی از ورژن ها که کار کردم با lcd کاراکتری مشکل دارن .
                      بالاترین ورژنی که اومده چیه ؟ pic32mx رو ساپورت میکنه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X