اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی لاجیک آنالایزر با LPC1768 + LCD 3.2

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی لاجیک آنالایزر با LPC1768 + LCD 3.2

سلام بر همگی

میخاهیم به کمک دوستان یک لاجبک انالایزر طراحی کنیم که
    1: با lpc1768 باشه و برد مد نظر برد فروشگاه میباشد!
    2: ال سی دی ان LCD 3.2 اینچ رنگی با تاچ
    3: خروجی به کامپیوتر برای بررسی دیتاها
    4: شما بگید

حالا اصلا این که گفتم چی هست؟
    لاجبک انالابزر دستگاه ی است که اطلاعات مربوط به خروجی دستگاه دیگری را به صورت یک شکل مربعی نشان میدهد و علاوه براین پارامتر های مثل فرکانس و ولتاژ را به ما میدهد.

این هم دوتا پروژه که قبلا ساخته شده
    http://download.eca.ir/?p=314
    http://projects.m32.ir/up/2012/03/miniLogicAnalyzer_v1.01.rar

حالا از دوستان این خواهش رو دارم که در مورد این پروژه بحث کنیم و در نهایت بسازیم!

بحث اول
    چند کانال باشه؟
    به نظرتون نهایتا تا چه فرکانسی رو میشه پشتیبانی کرد؟
    ایا به کامپیوتر وصلش کنیم؟
    ...
    انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
    [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
    http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

پاسخ : طراحی لاجیک آنالایزر با LPC1768 + LCD 3.2

خیلی عالیه
    به نظرم با توجه به ابعاد LCD فکر نکنم بیشتر از 3-4 کانال خوب دیده بشه.
    در مورد فرکانس کاری ... من احساس میکنم تو فرکانس نمایشی روی LCD محدود بشیم که به مرور میتونیم روی بالا بردن سرعت LC هم کار کنیم.

دیدگاه

فکر نمی کنم لازم باشه logic analyzer ولتاژ هم نشان بدهد
      قابلیت های زیر را داشته باشد بسیار خوب است :
      بتواند پروتوکل های ارتباطی دیجیتال را مثل UART و ... دیتکت کند و پارامترهای آن را مشخص کند
      اگر یک موج دیجیتال به آن داده شد مثل یک سیگنال PWM فرکان و Duty Cycle آن را مشخص کند.

برای سرعت می توان دو ترد همزمان بسازیم که مثلا 80 درصد پروسس روی سیگنال ورودی باشد 20 درصد روی رفرش LCD
      تعداد کانال برای هر صفحه سه تا خوب است فکر کنم ، مثلا با یک کلیک به صفحه بعد منتقل شود با سه کانال دیگر
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohpooria
        برای سرعت می توان دو ترد همزمان بسازیم که مثلا 80 درصد پروسس روی سیگنال ورودی باشد 20 درصد روی رفرش LCD
        تعداد کانال برای هر صفحه سه تا خوب است فکر کنم ، مثلا با یک کلیک به صفحه بعد منتقل شود با سه کانال دیگر
        این رو میشه توضیح بدین؟

یه سوال از کسانی که با این ال سی دی کار کردن
        سرعت رفرش تک رنگ هر صفحه چقدر ظول میکشه؟
        ایا باید کل صفحه رو رفرش کنیم یا فقط میشه یه قسمت رو تغیر داد؟
        ایا نیاز هست برای پیکسل های صفحه در حافضه هم جایی مشخص کرد تا راحت تر دیتای قبل رو فهمید؟
        اصلا با این ال سی دی چطوری میشه خطوط رو رسم کرد و در صورت نیاز شیفت داد؟

حقیقتا تا حالا با این جور ال سی دی ها کار نکردم( منظورم رنگی هست) و اطلاعات دقیقی ندارم. :cry:

دیدگاه

منظورم بود یه چیزی مثل RTOS ساده راه اندازی بشه با دو تا تسک(با استفاده از SysTimer)
          برای سه کانال هم ، یعنی دو صفحه داشته باشیم با کلیک روی گوشه ی یکی از صفحه ها بریم صفحه بعد روی LCD

فکر کنم میشود هم به صورت کلی یک صفحه را رفرش کرد (مناسب برای نشان دادن عکس )
          و هم یک قسمتی از صفحه را به دلخواه تغییر داد
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

من که گذشته خوبی با RTOS نداشتم یادمه سرعت نشون دادن روی ال سی دی م رو حدودا به یک دهم رسوند حتی زمانی هر 100 در 100 رو به نمایش اختصاص میدادم!

از دوستان ایا کسی میتونه در مورد RTOS توضیح بده که روی ال سی دی گرافیکی رنگی چطوری هست؟

دیدگاه

سلام
              من قبلاً با RTOS کار کردم البته کارهای من شامل LCD نبود و بیشتر راه اندازی و تست قابلیت های مختلف RTOS بود. به نظر من اگر از قابلیت های RTOS به درستی استفاده بشه فکر نمی کنم با LCD هم مشکلی پیش بیاد. البته به نظر من گام به گام باید کار رو جلو برد مثلا در اول بیایید از یک کاناله شروع کنید و بعد اینکه تا حدی جواب گرفتید به سراغ افزودن قابلیت های دیگه باشید.

دیدگاه

بله برای شروع همون یک کانال و بدون RTOS فکر کنم مناسب باشد
                ولی در مورد قابلیت های کلی و امکانات می شود صحبت کرد ، که یک دورنما به ما بدهد
                { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

طبق تحقیقاتی که من انجام دادم lpc1768 میشه کل پین ها p0 رو به شکل اینتراپت تعریف کرد پس در نتیجه نیاز نیست برنامه ی نوشته بشه که تند تند ورودی رو چک کنه و در نتیجه میشه بدون Rtos نیست!(البته به نظر من)
                  حالا سوال اینجاست که ابن لاجیک انالایزر باید چه ولتاژهای رو به عنوان ورودی بگیره؟
                  اگه از 3.3 ولت بیشتر بشه چطوری به 3.3 برسونیم تا میکرو نسوزه؟
                  ابا از مدار بافر هم استفاده کنیم؟

دیدگاه

آقای فارابی می تونید تست کنید که با پایه های 1768 حداکثر چه سرعتی می توان موج ساخت و تا چه فرکانسی را خواند؟ (بدون استفاده از کتابخانه CMSIS)
                    استفاده از وقفه به چند کلاک بیشتر برای پروسس احتیاج دارد که البته با توجه به محدود بودن سرعت باس متصل و GPIO شاید کم نیاورد.

فکر کنم تمام میکرو های LPC قابلیت تحمل ولتاژ تا 5 ولت را دارند بر روی بیشتر پایه ها (قسمت IOCON)
                    برای ولتاژ بیشتر آن می توان محدود کننده مثل زنر گذاشت.
                    استفاده ازاپتوکوپلر هم با توجه به اینکه نوع های معمولی آن سرعت پایینی دارد (فک کنم در حد 1 مگا هرتز حداکثر) یکم مناسب نباشد
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

چون مدار های دیجیتال اکثرا با 5 ولت یا 3v3 کار می کنند ، فکر نکنم مشکلی داشته باشیم فعلا

الگوریتم که به ذهن من می رسد این است که حداکثر سرعت که می توان از یک پایه خواند را محاسبه کرد ، بعد یک تایمر بگذاریم تنظیم شده با زمان مناسب با نمونه برداری و در هنگام نمونه برداری یک آرایه را پر کند (با توجه به اینکه باس ما 32 بیتی است ، فرقی نخواهد که یک کانال داشته باشیم و یا 32 تا ، همان زمان برای خواندن آن طول می کشد) و در روال اصلی LCD را با استفاده از آرایه پرکنیم

دارم به یک سخت افزار جانبی هم فکر میکنم به این صورت مثل یک شیفت رجیستر با ورودی سریال که همان ورودی سریال باشد ورودی نمونه برداری ما و ما فقط با میکرو کلاک بزنیم و تعداد نمونه ها را که به اندازه کافی شد به طور موازی از شیفت رجیستر بخونیم ، چند تامزیت به فکرم میرسه
                      این آی سی های CMOS سرعت بالای دارند اغلب
                      میکرو کمتر مشغول میشه ، مثلا 8 بیت داده ها را یک بار می خونیم و وقت برای رفرش LCD هم می مونه
                      قیمت این شیفت رجیستر ها هم کمه
                      دوستان نظرشون چیه ؟
                      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

آقای فارابی می تونید تست کنید که با پایه های 1768 حداکثر چه سرعتی می توان موج ساخت و تا چه فرکانسی را خواند؟ (بدون استفاده از کتابخانه CMSIS)
                        استفاده از وقفه به چند کلاک بیشتر برای پروسس احتیاج دارد که البته با توجه به محدود بودن سرعت باس متصل و GPIO شاید کم نیاورد.

فکر کنم تمام میکرو های LPC قابلیت تحمل ولتاژ تا 5 ولت را دارند بر روی بیشتر پایه ها (قسمت IOCON)
                        برای ولتاژ بیشتر آن می توان محدود کننده مثل زنر گذاشت.
                        استفاده ازاپتوکوپلر هم با توجه به اینکه نوع های معمولی آن سرعت پایینی دارد (فک کنم در حد 1 مگا هرتز حداکثر) یکم مناسب نباشد
                        سلام
                        ساختن رو که یادمه روز های اول که با این میکرو کار میکردم 50 مگ بود و هنوز خوندن رو هنوز تست نکردم!

تا پنج ولت رو که اره دارن ولی اگه نیاز شد بیشتر بدیم با چه مداری ولتاژ رو کم کنیم که ماهیت سیگنال خراب نشه؟

دارم به یک سخت افزار جانبی هم فکر میکنم به این صورت مثل یک شیفت رجیستر با ورودی سریال که همان ورودی سریال باشد ورودی نمونه برداری ما و ما فقط با میکرو کلاک بزنیم و تعداد نمونه ها را که به اندازه کافی شد به طور موازی از شیفت رجیستر بخونیم ، چند ت
                        این قسمت رو میشه بیشتر توضیح بدین؟

تست خوندن رو هم من به خوبی نمیتونم انجام بدم اخه فانکشن ژنراتور ندارم!
                        ولی سعی خودم رو میکنم!

دیدگاه

سلام.
                          دارم به یک سخت افزار جانبی هم فکر میکنم به این صورت مثل یک شیفت رجیستر با ورودی سریال که همان ورودی سریال باشد ورودی نمونه برداری ما و ما فقط با میکرو کلاک بزنیم و تعداد نمونه ها را که به اندازه کافی شد به طور موازی از شیفت رجیستر بخونیم ، چند تامزیت به فکرم میرسه
                          این آی سی های CMOS سرعت بالای دارند اغلب
                          میکرو کمتر مشغول میشه ، مثلا 8 بیت داده ها را یک بار می خونیم و وقت برای رفرش LCD هم می مونه
                          قیمت این شیفت رجیستر ها هم کمه
                          دوستان نظرشون چیه ؟
                          خب این که فرقی نکرد.شما با میکرو پالس بدی باید یه بار پایه رو 1 کنی و بعد صفر کنی.
                          خوب به جای این دوتا اگه ورودی رو بخونی که بهتره.
                          اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم.
                          ساختن رو که یادمه روز های اول که با این میکرو کار میکردم 50 مگ بود و هنوز خوندن رو هنوز تست نکردم!
                          اشتباه تایپی بود یا جدی میگید؟50 مگ :surprised: باور کن خیلیه.
                          با اسمبلی بنویسی عمرا به بالای 15 مگ برسه.
                          من خودم بیشتر از 12 ازش نگرفتم.

تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
                            سلام.خب این که فرقی نکرد.شما با میکرو پالس بدی باید یه بار پایه رو 1 کنی و بعد صفر کنی.
                            اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم.اشتباه تایپی بود یا جدی میگید؟50 مگ :surprised: باور کن خیلیه.
                            با اسمبلی بنویسی عمرا به بالای 15 مگ برسه.
                            من خودم بیشتر از 12 ازش نگرفتم.

نه اتفاقا دقیق یادمه اسیلسکوپ خودم 20 مگ هست جواب نداد بردم دانشگاه با 100 مگ گرفتم !
                            ولی بازم الان شک افتادم!
                            مجددا امتحان میکنم.

دوستان هم اگه این قضیه رو امتحان کنن و نتیجه رو بزارن خوشحال میشیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
                              سلام.خب این که فرقی نکرد.شما با میکرو پالس بدی باید یه بار پایه رو 1 کنی و بعد صفر کنی.
                              فرق که میکنه ، شما با استفاده از تایمر (مثلا موج PWM) کلاک تولید می کنی ، بعد 32 بیت همزمان را (یا 16 یا 8 بیت) را به طور موازی می خونی (بدن استفاده از این باید 32 بار از پورت می خوندی اما الان یکبار می خونی)، اینجا برنامه اصلی آزارد تر میشه برای کارهای دیگر چون کلاک تولید کردن توی یک بخش دیگر انجام می گیرد.
                              فکر می کنم سرعت خواندن هم بیشتر می شود
                              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X