اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرعت سنج بوسیله ی atmega8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرعت سنج بوسیله ی atmega8

با سلام خدمت همه
    راتستش من به یه مشکلی برخوردم که نیاز به کمک زیادی دارم
    من یه سرعت سنج ماشین رو گیر اوردم که با atmega 8 کار میکنه کلامدارش 5 تا پایه ورودی داره
    GND
    VCC
    +B
    G
    V0
    که دوتاش که مثبت و منفی مدارن +B مثبت برای صفحه LCD مداره اون دوتای دیگه هم وقتی V0 رو به منفی وصل میکنی و G رو به صورت قطع و وصلی به مثبت میزنی درجه سرعت تا نزدیکی های 40 بالا میره.
    ولی مشکل من سره برنامه تو ATMEGA8 که با یه اشتباه پاکش کردم و دیگه همه چیه مدار خوابید میخواستم یه کمکی بکنید یه نمونه برنامه ایی دارین حتی الامکان تو بسکام که بتونم باهاش دوباره این رو را بندازم. بیشترم تو اون قسمت برنامه که اطاعات رو از پایه های V0 و G بگیره و بفرته به موتور سرعت سنج مشکل دارم که فکر کنم کل برنامست :biggrin: در ضمن موتور مدارم 4 تا پایه داره که هرکدوم به یه پورت وصلن .
    ممنون میشم یه جوری کمک کنید که من تازه کار بفهمم مرسی

پاسخ : سرعت سنج بوسیله ی atmega8

نوشته اصلی توسط mohsenbmw
    با سلام خدمت همه
    راتستش من به یه مشکلی برخوردم که نیاز به کمک زیادی دارم
    من یه سرعت سنج ماشین رو گیر اوردم که با atmega 8 کار میکنه کلامدارش 5 تا پایه ورودی داره
    GND
    VCC
    +B
    G
    V0
    که دوتاش که مثبت و منفی مدارن +B مثبت برای صفحه LCD مداره اون دوتای دیگه هم وقتی V0 رو به منفی وصل میکنی و G رو به صورت قطع و وصلی به مثبت میزنی درجه سرعت تا نزدیکی های 40 بالا میره.
    ولی مشکل من سره برنامه تو ATMEGA8 که با یه اشتباه پاکش کردم و دیگه همه چیه مدار خوابید میخواستم یه کمکی بکنید یه نمونه برنامه ایی دارین حتی الامکان تو بسکام که بتونم باهاش دوباره این رو را بندازم. بیشترم تو اون قسمت برنامه که اطاعات رو از پایه های V0 و G بگیره و بفرته به موتور سرعت سنج مشکل دارم که فکر کنم کل برنامست :biggrin: در ضمن موتور مدارم 4 تا پایه داره که هرکدوم به یه پورت وصلن .
    ممنون میشم یه جوری کمک کنید که من تازه کار بفهمم مرسی
    با سلام

این سرعت سنجی که فرمودید و مربوط به چه ماشینیه ؟

در حال حاضر ، این شیوه ( استفاده از یک موتور و یک سیستم چرخدنده مارپیچ ) در عقربه های پانل اکثر ماشینهای جدید بکار میره .

شیوه پردازش هم بدین گونه است که : پالس ورودی از روی ( سنسور سرعت نصب شده روی گیربکس ) توسط ECU خوانده شده و پس از پردازشهای مورد نیاز و تغییرات در خروجیهای موتور ، پالس مناسبی ( هر پالس ~ یک کیلومتر در ساعت ) به واحد پردازنده مشابه مدار شما میفرستد .

حالا ، مدار شما ، تعداد پالس ورودی خود ( ورودی G ) را در واحد ریفرنس زمانی مشخص ( مثلا یک ثانیه ) شمارش کرده و به ازای تعداد شمارش شده ، فرمان چرخش را به موتور ( موتوری که در انتهای آن ، عقربه قرار گرفته ) میدهد . نوع فرمان بصورت تعداد پالس برای موتور DC , ویا جدول پالس برای استپر موتور و یا بصورت PWM برای موتور سروو ، میباشد. اینطور که فرمودید ، احتمالا موتور مورد استفاده ، از نوع BIPOLAR STEPPER MOTOR بوده و با 4 بیت ، براست و یا به چپ میچرخد .

برای شروع ، سعی کنید ،موتور را با فرامین میکرو بچرخانید ، با این آرایش پالس >> 0001 ، 0010 ، 0100 ، 1000 ، برای گردش CLOCKWISE و معکوس این حالات ، یعنی 1000 ، 0100 ، 0010 ، 0001 ، برای گردش ANTI CLOCKWISE ، سپس برای شبیه سازی پالس ورودی از یک تایمر LM555 استفاده و تعداد پالسهای ورودی را در میکرو با فریم ریفرنس یک ثانیه ( تنظیم تایمر یا کانتر داخلی میکرو) بشمارید و بر اساس آن فرمان راستگرد و یا چپگرد را به موتور ارسال نمایید .

دیدگاه

سلام از کمکت ممنونم امیر جان .
      راستش این سرعت سنج واسه یکی از همین کامیونت های مونتاژ داخله ( امیکو ) .فقط یه مسئله ایی من با counter کار نکردم با timer یکمی کار کردم که یه برنامه ساعت بنویسم که اونم دقیق کار نکرد اگه یه کمکی واسه نوشتن این قسمت بکنی لطف بزرگی کردی .
      یه مسئله دیگه وقتی به پایه های موتور 0001 - 0010 -0100 - 1000 میفرستی موتور دقیقا چند دور میزنه یا اگه بر اساس واحد دیگه ایی مشخص میشه لطف می کنی توضیح بدی.

بازم از توضیحاتت ممنونم

دیدگاه

راستش این سرعت سنج واسه یکی از همین کامیونت های مونتاژ داخله ( امیکو ) .فقط یه مسئله ایی من با counter کار نکردم با timer یکمی کار کردم که یه برنامه ساعت بنویسم که اونم دقیق کار نکرد اگه یه کمکی واسه نوشتن این قسمت بکنی لطف بزرگی کردی .
        یه مسئله دیگه وقتی به پایه های موتور 0001 - 0010 -0100 - 1000 میفرستی موتور دقیقا چند دور میزنه یا اگه بر اساس واحد دیگه ایی مشخص میشه ...
        با سلام

بطور مثال اگر یک دور کامل استپر موتور ، 100 استپ باشد ، آنگاه با ارسال هر کدام از اطلاعات >>> 0001 - 0010 - ...... ، روتور استپر موتور ( بسته به نوع طراحی سیمپیچها ، استاتور و روتور ) ، یک " استپ یا گام" از یک دور چرخش کامل را حول محور خود میچرخد ، بجهت حرکت بدون لرزش عقربه ، محور این موتور به یک سیستم چرخدنده مرتبط میباشد . این مورد رو باید با آزمایش بدست بیاورید .

دیدگاه

بازم ممنونم
          یه سوالی طبق گفته شما مثلا وقتی 0001 رو میفرستیم موتور یه استپ حرکت میکنه حالا اگه جای 0001 - 0010 - 0100 - ... چند بار همون 0001 رو بفرستیم با هر بار ارسال موتور باز یه استپ میزنه یا باید یه لوپ مشخصی رو واسش بفرستیم مثل 0001 - 0010 - 0100 - 1000 - 0001 - ... ؟؟؟
          در ضمن اگه یه توضیحی یا برنامه ایی که توش از counterو timer برای شمارش استفاده شده باشه . بدی خیلی لطف کردی چون واقعا تو این قسمت یه کمی مشکل دارم .

دیدگاه

بازم ممنونم
            یه سوالی طبق گفته شما مثلا وقتی 0001 رو میفرستیم موتور یه استپ حرکت میکنه حالا اگه جای 0001 - 0010 - 0100 - ... چند بار همون 0001 رو بفرستیم با هر بار ارسال موتور باز یه استپ میزنه یا باید یه لوپ مشخصی رو واسش بفرستیم مثل 0001 - 0010 - 0100 - 1000 - 0001 - ... ؟؟؟
            در ضمن اگه یه توضیحی یا برنامه ایی که توش از counterو timer برای شمارش استفاده شده باشه . بدی خیلی لطف کردی چون واقعا تو این قسمت یه کمی مشکل دارم .
            خیر ، با هر فرمان ، یک استپ حرکت خواهید داشت ، با تکرار آن فرمان ، هیچ اتفاق جدیدی نخواهد افتاد . برای ادامه چرخش ، باید این فرامین ، پشت سر هم ( بعد از هر فرمان ، یک تاخیر مناسب ) به موتور ارسال گردد >>>> 0001 - 0010 - 0100 - 1000 - 0001 - 0010 - 0100 - 1000 - ................
            در این آدرس ، یک نمونه مدار و برنامه راه انداز استپر موتور قرار داده شده .
            http://home.wxs.nl/~meurs274/stepper_motor_driver.htm

دیدگاه

یه برنامه بنویس که بر اساس سیگنالهای ورودی متناسب با تعداد پالس دریافتی در ورودی پالس خروجی ایجاد کنه بعد اینقدر نسبت را تغییر بده تا به ضریب مورد نظرت برسی
              بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X