اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روبات مسیریاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روبات مسیریاب

با سلام
    من دارم روی یه روبات مسیریاب کار میکنم و مدار صفحه ی فرستنده و گیرنده رو طراحی کردم دوستان اگه ممکنه ایراداتشو بگن و مقاومتای پیشنهادی برای قسمت فرستنده و گیرنده هم عکس گذاشتم هم فایل پروتئوس
    http://s2.picofile.com/file/77262490...older.rar.html

پاسخ : روبات مسیریاب

سلام مقاومت سر راه فرستنده معمولا 330 اهم و مقاومت سمت گیرنده معمولا 10 کیلو استفاد میشه ولی باید تست کنی بستگی به گیرنده داره .

دیدگاه

فرستنده و گیرنده مادون قرمزن 3 میلی متر فکر کنم به یه بارگراف و یه بافر 74hc245 وصل شدن

دیدگاه

سلام
        همون طور که دوستمون yusef12 گفتن برای فرستنده از مقاومت 330 اهم و برای گیرنده از 10 کیلو میتونید استفاده کنید. من بارها از این ترکیب استفاده کردم.
        برای تبدیل خروجی آنالوگ به دیجیتال هم میتونید از lm324 یا برای اینکه کارتون راحتر بشه از بافر not کننده uln2803 استفاده کنید. البته اگر برای مسابقه آماده میشید استفاده از uln رو پیشنهاد نمیکنم چون در شرایط نوری مختلف نمیتونیدمحدوده ی تبدیل ولتاژ رو تنظیم کنید در حالی که اگر از lm324 استفاده کنید میتونید با توجه به نور محیط محدوده ی تبدیل ولتاژ آنالوگ به دیجیتال رو تغییر بدید.

دیدگاه

ببخشید من برای روباتم مجبور شدم از آرمیچر استفاده کنم در واقع ازدو تا اسباب بازی اوراق شده اما باید برقشو حدود 3 ولت کنم میخواستم بدونم با l293 و پورت ولتاژموتور میشه این کاررو کرد یا باید با مقاومت انجامش بدم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrayaneh
            ببخشید من برای روباتم مجبور شدم از آرمیچر استفاده کنم در واقع ازدو تا اسباب بازی اوراق شده اما باید برقشو حدود 3 ولت کنم میخواستم بدونم با l293 و پورت ولتاژموتور میشه این کاررو کرد یا باید با مقاومت انجامش بدم؟
            آرمیچر توانایی حرکت دادن روبات رو نداره مخصوصا اگر سنگین بشه. شما باید از موتور گیربکس استفاده کنید یا خودتون یه چیزی مثه گیربکس برای آرمیچرهاتون تهیه کنید. آسون تر و بهتر اینه که موتر گیربکس بخرید قیمتش حدودا 25 تومنه. برای انتخاب موتور هم بحث های زیادی میشه انجام داد که بستگی به کارتون داره.
            من متوجه سوالتون نشدم آیا میخواید تقویت ولتاژ انجام بدید؟
            راستش من با l293 کار نکردم اما برای مداراتی که شامل این مدل آی سی هاست 5 ولت ولتاژ مناسبی هست. برای اطمینان بیشتر میتونید به دیتاشیت مراجعه کنید.

دیدگاه

l293 برا این موتور اسباب بازی ها کمه بهتره از l298 استفاده کنی . و تغذیه میکرو و سنسورها رو از تغذیه l298 و موتورها جدا کنی چون نویز خیلی زیادی میندازن برا روباتت هم از دوتا تانک اسباب بازی استفاده کن یه گیربکس هم توش هست که به دردت میخوره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yusef12
                l293 برا این موتور اسباب بازی ها کمه بهتره از l298 استفاده کنی . و تغذیه میکرو و سنسورها رو از تغذیه l298 و موتورها جدا کنی چون نویز خیلی زیادی میندازن برا روباتت هم از دوتا تانک اسباب بازی استفاده کن یه گیربکس هم توش هست که به دردت میخوره .
                کی گفته L293 کمه برا یک المیچر الکی ! oo:
                ....

دیدگاه

این موتورهای الکی 3 ولتی اند وقتی ولت 6 بهش دادی جریان زیادی میکشن .

دیدگاه

سلام
                    ممنون از راهنمایی هاتون
                    ببخشید من یه اشتباه کردم دارماز l298 استفاده میکنم فقط یه مشکلی دارم و اون هم اینه که ولتاژی که از گیرنده هام میاد کمه 1.5 ولت حدودا نمیدونم چرا منظورم از آرمیچر همون تانک بود و راستش چون دفعه ی اولمه و منبع آموزشیم هم محدوده و کسی رو پیش خودم ندارم طیعتا بعضی چیزا رو نمیدونم و منظورم از 3 ولت برق موتور بود که نمیدونستم l298 خودش این کارو میکنه فکر میکردم برق vcc باهاش جمع میشه
                    کسی درباره ی خروجی گیرنده هام نظری نداره؟

دیدگاه

منظورت از ولتاژ کاری سنسورها چیه ؟ ولتاژ تغذیه یا خروجی ها شون ؟

دیدگاه

ببخشید بازم اشتباه کردم
                        اندازه ی مقاومتمو که زیاد کردم دیدم ولتاژخروجیش خوبه فقط یه مشکل داره که تو زمینه ی سیاهم نزدیک 3 ولت خروجی داره اگه تو راه بافر یه مقاو مت بزارم که ولتاژو کم کنه خوبه؟ نظر شما چیه؟

دیدگاه

دوستان برای کاهش ولتاژ چیکار کنم؟

دیدگاه

ضمن این که کسی جواب س<ال قبلیم رو نداد مششکلی با بافر پیدا کردم و اون اینه که وقتی ولتاژو قطع میکنم بعد از یک ثانیه ولتاژ خروجیش صفر میشه مدلش هم sn74hc245n

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X