اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

سلام به همه دوستان
    در این تایپیک قراره آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی رو بذاریم. من و آقای رضا کاظمی که هردومون قبلا سابقه ساخت دستگاه های جوجه کشی رو داریم همراه دوستان تا ساخت یک دستگاه جلو میریم. و در اینجا من چند مدار رو برای دوستان میذارم و با همراهی آقای کاظمی قدم به قدم جلو میریم تا یک دستگاه با بیشترین بازده رو بسازیم
    فکر کنم قبل شروع چند نکته رو عرض کنم بهتره
    1.من و آقای کاظمی فقط برای آموزش دادن نحوه ساخت یک دستگاه این تایپیک رو زدیم و هیچ نفع مالی در اون نداریم پس در صحبت هایی که بین دوستان ردوبدل میشه چیزی نگید که مایه دل سردی ما بشه ویا یه دوستان بی احترامی بشه
    2. این چند مداری که من میذارم من خودم برنامشو نوشتم و بصورت سخت افزاری هم توسط خودم ساخته شده و دوستانی هم که سوالی درمورد نرم افزار و سخت افزار داشته باشند میتونند بپرسند جواب بدم.
    3. استفاده از دماسنج رطوبت سنج و تایمرهای آماده در بازار رو به دوستانی که تجربه و علم کافی در الکترونیک و میکرو ندارند پیشنهاد میکنم چون هم ساخت دستگاه نیاز به مقداری هوش و حوصله داره و هم نتیجه ای که میگیرید شاید خوش آیند نباشه پس دقت کنید چی گفتم چون مدارات زیر دست ساز بوده و مانند اثر انگشت هرکس احتمال داره نتیجه کار مثل هم نباشه
    4. اینم بگم که دوستان دقت کنند که من و آقای کاظمی در حد توان به سوالات و مشکلات رسیدگی میکنیم و انتظار زیاد و دور از حد معقول نداشته باشید چون ما به کسی بدهکار که نیستیم!!!! :nerd:
    با آرزوی اینکه همه دوستانی که سعی میکنند یک دستگاه جوجه کشی بسازند موفق بشند کارو شروع میکنیم
    با صلوات بر محمد و آل محمد

************************************************** ********************************
    مدار دماسنج با سنسور ds18b20 و دقت دهم درجه و رله هیتر و فن 12 ولت خنک کننده در صورت خارج شدن از محدوده دمای مشخص شده
    این مدار با سنسور محبوب ds18b20 طراحی شده و دقتش دهم درجه هست همونطور که در شکل زیر میبینید این مدار رو میتونید برای دستگاهتون بسازید تغذیه مدار 12 ولت هست که توسط یک میکرو مگا 8 دما کنترل میشه و روی ال سی دی کارکتری نشون داده میشه برای این این مدار میتونید خیلی راحت pcb هم بسازید من طراحی کردم ولی هرچی میگردم نمیتونم پیداش کنم از دوستان کسی طراحی کرد بذاره دوستان هم استفاده کنند. فن وقتی دما از 37.7 بالاتر بره شن میشه و رله هم که نقش یک کلید رو داره وقتی که دما پایین تر از 37.4 میشه برق یک المت رو وصل میکنه. داخل پوشه غایل بسکام هم وجود داره دوستانی هم که میخوانند تغیراتی توش بدند دستشون باز باشه و واگر خواستین دمایی دیگر رو براش تعریف کنید در خط 21 برنامه همون جایی که چند خط رو ستاره چین کردم این عبارت L = 37.4 : H = 37.7 نوشته شده عدد ها رو تغییر بدن بسه و فایل رو وری میکرو بریزند چون وقت نکردم کلید افزایش کاهش براش بذارم شما همینو قبول کنید دیگه شرمنده!!!

لینک دانلود فایل دماسنج یا همون ترموستات
    http://uplod.ir/iknbvckgagtu/ds18b20.rar.htm

************************************************** ********************************
    مدار رطوبت سنج با سنسور hs1101 و دقت 5% داری رله تحرک شونده درصورت کم شدن رطوبت
    این مدارهم توسط خودم ساخته شده وکاملا کار میکنه. فایل Rotobat sanj فایل شبیه ساز پروتیوس هست و فایل Rotobat sanj - PCB هم pcb مدار که میتونید بسازین و استفاده کنید در داخل پوشه هم یک عکس از مداری که ساختم هست که پتانسیومتر که برای کالیبره کردن باید تغییر بدین رو نشون داه. چون این سنسور نیاز به کالیبره شده داره پس شما نیاز به مرجع دارین میتونید از یک رطوبت سنج انالوگ پنج شش هزار تومنی استفاده کنید خیلی راحت هرچند که زیاد دقیق نمیشه ولی بازم از مداراتی که قیمت امرزوشون 140-150 هزارتومنه ارزونتر درمیاد از همه مهمتر اینه که خودتون ساختینش! برای دست کاری فایل بسکام بهتره از روژن های بروزش استفاده کنید یکی از دوستان مشکلش همین بود بعد کامپایل با ورژن های قدیمی برنامه درست اجرا نمیشد با تغییر ورژن بسکام مشکلش حل شد در زیر عکسش رو میبیند که فایل جهت دانلود هم پیوست شده

http://uplod.ir/nrc29r3j67or/rotobat_sanj.rar.htm

مدار تایمر برای چرخاندن تخم مرغ ها برای موتور 12 ولتی
    این مدار ساده ترین مداریه که ساختم وقت نداشتم روش کار کنم شرمنده!!! همونطور که توی خیلی از سایتها گفته شده مرغ هر 35 دقیقه یک بار تخم مرغهارو میچرخونه پس ما هم میام بطور معمول هر کی ساعت یک بار یک بار شانه های مرغ رو 45 به راست و بعد یک ساعت دیگه 45 درجه به چپ میچرخونیم که میشه 90 درجه برای اینکه جوجه به پوسته نچسبه کافیه! این برنامه خیلی سادست فیوز بیت میکرو رو 4 مگ تنظیم کردم که هر یک ثانیه یک ثانیه می شماره (زمان بصورت تقریب هست چون زیاد مهم نیست) و وقتی رسید به 3600 ثانیه که میشه یک ساعت موتور شروع میکنه در یک جهت به چرخش و تا زمانی که یکی از دو کلید موجود کلیدی که برای متوقف شدن موتور تعبیه شدن فشرده نشن موتور به چرخش ادامه میده بعد متوفق شدن تا 7200 که میشه 2 ساعت ادامه میده و اینبار موتور در جهت عکس دفعه قبل شروع میکنه به چرخش و باید کلید دیگه فشرده بشه تا موتور متوقف بشه این عمل در 10800 هم تکرار میشه و در 10900 هم یک فن کوچیک 12 ولت هم برای تهویه بمدت 1 دقیقه روشن میشه وجو تهویه (این یکی) اجباری نیست و تهویه نذارین هم مشکلی پیش نمیاد. این مدار خیلی سادست چون در حد رفع نیاز ساخته شده!!! :nerd: :nerd:
    یک فایل بنام 11 - To Make PCB وجود داره که میتونید برای ساخت pcb استفاده کنید چون من بعد ساخت تغییراتی توش دادم اون پی سی بی خودمو نمیذارم چون باعث سردرگمی میشه شما یکم وقت بذارین یکی طرحی کنید فایل وجود داره وقت زیادی نمیگیره oo:
    برای چپ گرد راست گرد مدار از سه تا رله استفاده شده من قبلا این روشو هیچ جایی ندیدم و میتونم بگم خیلی جالبه. برای موتور هم میتونید از موتور شیشه پاک کن پراید یا سایپا که دو دور کم و زیاد و چپ گرد و راست گرد دارن استفاده کنید

http://uplod.ir/t8yvkkxi3ca4/Chrkhanande.rar.htm

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------از دوستان خواهش میکنم قبل درج سوالات در انجمن یک دوری بزنن چون مطالب به حد کافی وجود داره که جواب بعضی از سوالات هم هست برای اینکه این تایپیک هم زیاد شلوغ نشه ممنون از همه دوستان گل این انجمن
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (د&

بی صبرانه منتظریم
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدا

برای ساخت شانه گردن ها میتونید از شکل زیر کمک بگیرین که دراکثر دستگاه ها از این روش استفاده شده جای میکرو سویج هاروهم میتونید بالا یا پایین قرار بدین

این جدول ها هم اطلاعات کاملی از شرایط و خصوصیات جوجه کشی رو درج کرده که خیلی مهم و لازم هستند هرچند که در بعضی جاها یک مقدار متفاوتی دارند ولی اکثریتشون بصورت تجربی بدست اومدن

این فایل زیر هم یک pdf خیلی زیباست که از روز 1 تا 21 جوجه کشی، از داخل تخم مرغی که شکستن عکس گرفتن و پشت سرهم قرار دادن تا تغییرات تخم مرغ در مدت 21 روز مشخص بشه!
      حتما ببینید خیلی جالب و آموزنده است

http://uplod.ir/8smcnqfzs7sg/Live_Egg.rar.htm

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

با سلام خدمت همه ی دوستان گل
        اول از همه تشکر میکنم از دوست خوبم جناب sami222 به خاطر مطالب خوب و با ارزششون .همینطور که مهندس sami222 گفتن هدف ما فقط آموزش قدم به قدم ساختن دستگاه جوجه کشی هست و دوست داریم دوستان دیگه هم مارو در این کار کمک کنن و بتونیم خیلی چیزا از بقیه دوستان یاد بگیریم.
        جناب sami222 برنامه های خوبی گذاشتن که همشون با زبان بیسیکه و من سعی میکنم مدارات متفاوتی رو با زبان c ارائه کنم .کلا تو جوجه کشی اگه بتونی دما و رطوبتو خوب کنترل کنی موفق میشی اما اگه ساختین و جواب دلخواهو نگرفتین ناامید نشین چون درر اکثر موارد باید یکسری قلقا دستتون بیاد .واسه کسایی هم که مثل من بیکار هستن میتونه یه منبع درامد باشه من خودم در عرض دو هفته 10 تا سفارش گرفتم که باید درست کنم تحویل بدم.برای شروع یه دونه فایل میذارم که خوندنش خالی از لطف نیست تا بعد بریم سراغ مداراتو برنامه.فعلا شب خوش دوستان عزیز
        http://www.4shared.com/file/lYu8t5mG/____.html
        انصاف نباشد که من خسته رنجور پروانه او باشم و او شمع جماعت

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

به درخواست یه دوست عزیز یه pcb برای مدار دماسنج بالا طراحی کردم که میتونید از لینک زیر دانلودش کنید.
          pcb درحد رفع نیازه و میتونست خیلی قشنگتر باشه ولی چون سرم خیلی شلوغه درحد اینکه کارتون راه بیفه (pcb هیچ عیبی نداره) طراحی شده اشالله وقتم برسه این مدارو در سری بعدی (اگه وقتم برسه :nerd: ) با تغییراتی مثل اضافه شدن کلید برای تعیین دما استفاده از سون سگمنت و pcb قشنگتر میذارم موفق باشید

لینک دانلود

http://uplod.ir/xhxcj0gc0gov/PCB_ds18b20.rar.htm

دیدگاه

با سلام به مهندسا واقعا جای تشکر داره ممنون از این تاپیکتون یه پیشنهادی دارم نمیشه این 3تا کار منظورم رطوبت و دما و چرخش رو تو یه مدار با یه atmega32یا16عملی کرد؟؟یه سوال دگه من اگر بخوام تو حد 10تا تخم مرغ ازمایشی این دستگاه رو بسازم از چه موتورهایی استفاده کنم ممنون میشم سایت فروشگاه رو هم بگین بازم ممنون
            a happy person is one who wants happiness for other

دیدگاه

سلام میشه اینکارو کرد میتونی از سنسور sht11 برای دما و رطوبت استفاده کنی و یه رله هم برای موتور بذاری و کلا با یه مگا 32 همشو راه بندازی. در مورد موتور هم مدل های مختلفی وجود داره اما برای 10 عدد oo: یه سرچی کنی حتما پیدا میکنی.ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا کاظمی
                سلام میشه اینکارو کرد میتونی از سنسور sht11 برای دما و رطوبت استفاده کنی و یه رله هم برای موتور بذاری و کلا با یه مگا 32 همشو راه بندازی. در مورد موتور هم مدل های مختلفی وجود داره اما برای 10 عدد oo: یه سرچی کنی حتما پیدا میکنی.ممنون
                ممنون مهندس راستش من 1ماه کامل دنبال ساختش هستم ولی تا حالا جرات نکردم راستش اون سنسوری رو که گفتین قبلا دیدم ولی گرونه منlm35وatmega32و lcdوفن دارم یه رطوبت سنج و موتور اضافه کنم تمام بنظرتون کارم راه میفته؟
                یه سوال دیگه داشتم همه فقط در مورد 3عامل دما رطوبت و اکسیژن میگن.اصلا از بدنه دستگاه چیزی نیس بدم بیرون بسازن؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sky_man847
                  ممنون مهندس راستش من 1ماه کامل دنبال ساختش هستم ولی تا حالا جرات نکردم راستش اون سنسوری رو که گفتین قبلا دیدم ولی گرونه منlm35وatmega32و lcdوفن دارم یه رطوبت سنج و موتور اضافه کنم تمام بنظرتون کارم راه میفته؟
                  دوست عزیز اگه می تونی از lm35 استفاده نکن یه هفته پیش 40 تا تخم مرغو پختم باهاش.
                  الانم دارم سنسورمو به ds18b20 تغییر میدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sky_man847
                    یه سوال دیگه داشتم همه فقط در مورد 3عامل دما رطوبت و اکسیژن میگن.اصلا از بدنه دستگاه چیزی نیس بدم بیرون بسازن؟؟
                    همونطوری که حسین آقا گفتن از سنسور lm35 اصلا استفاده نکن چون دقت نداره و ممکنه خوب جواب نده به جاش میتونی از سنسور smt160 استفاده کنی که هم کار باهاش راحته و هم خروجیش دیجیتاله و احتیاجی به راه اندازی adc نداری .و برای سنسور رطوبت هم میتونی از یه سنسور آنالوگ هم استفاده کنی تا حدود رطوبتو بدونی .کلا تو جوجه کشی چند درصد رطوبت بالا یا پایین صدمه جدی نمیزنه اما باید دمای دستگاهت دقیق باشه و چند درجه اختلاف دما باعث صدمه زدن به جوجه ها میشه .در مورد بدنه دستگاه هم میتونی بدی بسازن و هم میتونی از بدنه یخچال استفاده کنی چون باید بدنه دستگاهت عایق باشه و زیاد با بیرون تبادل گرمایی نداشته باشه تا میزان مصرف برقت پایین بیاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین خاوندی
                      دوست عزیز اگه می تونی از lm35 استفاده نکن یه هفته پیش 40 تا تخم مرغو پختم باهاش.
                      الانم دارم سنسورمو به ds18b20 تغییر میدم.
                      یعنی اعتمادی بهش نیس :cry2:
                      دوستان یه سوال داشتم ما اگه از یه المت یا لامپ استفاده کنیم چجوری میتونیم هم رطوبت رو کنترل کنیم و هم دما رو منظورم جوجه کشی تمام اتوماتیکها نیستا از این جوجه کشی های خانگی که با ظرف اب بخار تولید میکنیم منظورم اینکه نیاز به یه المنت دگه واه ظرفه اب نیازه؟؟؟

دیدگاه

دوستان من مدارات رو تیکه تیکه ساختم چون بعضی از دوستان میکرو رو مناسب نمیدیدن و میگفتم احتمال هنگ کردنش زیاده و منم وقتم کم بود نرسیدم همه رو یک جا بسازم مدارات تیکه تیکه شد ولی جمع کردن مدار زیاد سخت نیست
                        ds18b20 ارزون و دقیقه
                        hs1101 ارزون و راه اندازیش راحته
                        چپ گرد راست گرد با سه تا رله رو میتونید برای هر نوع موتور dc یا ac استفاده کنید خیلی کم هزینه و راحت

دوستان یه سوال داشتم ما اگه از یه المت یا لامپ استفاده کنیم چجوری میتونیم هم رطوبت رو کنترل کنیم و هم دما رو منظورم جوجه کشی تمام اتوماتیکها نیستا از این جوجه کشی های خانگی که با ظرف اب بخار تولید میکنیم منظورم اینکه نیاز به یه المنت دگه واه ظرفه اب نیازه؟؟؟
                        برای رطوبت چیزهای مختلفی وجود داره که باید در نظر گرفت مثلا اینکه آب سرد بخار نمیشه!!!!
                        تعداد سوراخ های موجود در قالب دستگاه اندازه دستگاه وجو یا عدم وجود فن بر روی آب مقدار آب و....
                        یه رطوبت ساز آنالوگ پنج شش تومنی مشکل رو رفع میکنه
                        یکی از راهاش اینکه که زمام روشن و خاموش بودن یک المنتی که داخل آبه به وسیله یک پتانسیومتر که به adc میکرو وصله کنترل کنی خیلی خوب و راحت منم قبلا تست کردم جواب میده

دیدگاه

واقعا ممنون مهندس توضیحاتتون کامل و بی نقصه
                          فقط واسم یه کشکلی پیش اومده نمیدونم از کجا شروع کنم شما میشه از یه جای شروع کنید ما هم بکمکتون درست کنیم تو در حد کوچیک و ابتدایی.ولی بازده ای خوب :agree:ممنون میشم :wow: :redface:

دیدگاه

خوب اگه ساده بگم بهتره این طوری بگم هرچند که بستگی به سلیقه فرق میکنه
                            اول ببینید میخواید برای چه تعداد تخم مرغ برنامه ریزی کردین. دستو بالتون چقدر بازه!
                            متونید از مدارات بالا استفاده کنید یا از ماژول های آماده هم تهیه کنید و بذارین که راحتر و گرونتره
                            بعد تعیین تعداد تخم مرغ (در صورت بالای 40.50 تا) باید طبق شکل بالا همون شانه گردان رو بسازین با چوب برای تعداد کم و کم هزینه میشه یا با آهن یا آلمینیوم میتونید بسازین بعد ساخت باید شانه های پلاستیکی تهیه کنید و روی شانه گردان بذارن. باتوجه به تعداد تخم مرغ و نوع طراحی شانه گردا باید یک موتور برای چراخاندن تخم مرغا تهیه کنید (همونطور که گفتم موتور شیشه پاک کن پراید یا سایپا خوب و ارزونه) بعد باید یک چهار چوب برای کل شانه گردان بسازین میتونید از مواد مختلفی استفاده کنید که کف پوش های pvc یکیشه یا کارتن پلاست هم یکی دیگست. بعد ساخت قالب نوبت به قرار دادن سنسورها در وسط قالبه و قرار دادن طرف آب فلزی یا پلاستیکی بزرگ در وسط قالب و زیر تخم مرغهاست. یک فت هم برای گردش هوا لازمه که بهتره بالا نثب بشه چون گرما از پشت میاد و گرما هیشه میره بالا باید فن گرمای پشتشو که هم المنت گرما زا تولید کرده بکشه پایین هم هوار ور بگردش بیاره یه درم برای این بذارین که بتونید به داخل دستگاه دسترسی داشته باشید.
                            فکر کنم این فیلم ها همه چیرو خودشون میگن

http://www.aparat.com/video/video/result?text=%D8%AC%D9%88%D8%AC%D9%87+%DA%A9%D8%B4% DB%8C&secfrdcodedvar=07ef53fa29a38308df672af1d 49ddba354f96bcc&btnSubmit=+&data[checkgetrequest]=true&frm-id=136649396351730b0ba6efa

دیدگاه

سلام
                              راستش من خودم دستگاه رو ساختم و دارم جوجه کشی می کنم و منتظر نتیجه هستم چند تا نکته اگه جسارت نباشه عرض میکنم
                              1-سنسور دما ds18b20 عالیه و فقط یکی دو هزار تومان گرون تر از lm35 هست و خوب جواب میده
                              2-سنسور hs 1101 یکم بد قلق هست و باید برنامه و نقشه رو درست اجرا کنید تا مقدار رو درست نشون بده و تازه کالیبره هم باید بشه در این مورد اگه سنسور های دیجیتال دما و رطوبت خریداری بشه بهتره و نیاز به کالیبره نداره ولی هزینش خیلی بیشتره
                              3- در مورد موتور میشه از درایور l293 یا l298 استفاده بشه تا الکترونیکی تر بشه
                              4-تمام مدار با یه atmega 16 راه می افته من حتی کلید برای تنظیم رطوبت و دما و چرخش موتور نیز تعبیه کردم هنوز هم بسیاری پایه خالی دارم
                              5- اگه از ترکیب دو سنسور hs1101 و ds 18b20 استفاده کردید روی یه برد کوچک ایسی 555 و قطعات جانبی رو بزارید و با سیم فلت 4 تایی که دو تا تغذیه و یکی خروجی رطوبت و یکی خروجی دما هست استفاده کنید سپس عایق کاری کنید تا مجبور نشید کل مدار رو تو اون دما و رطوبت قرار بدید. این هم به خاطر سنسور رطوبت هست که باید به 555 نزدیک باشه و گرنه اشتباه نشون میده(گفتم بد قلقه )

فعلا دیگه چیزی به ذهنم نمیاد
                              مدار من هم بدون شماتیک و پی سی بی هست و فعلا به صورت تجربی روی برد برد پیاده شده
                              دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X