اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاز متر هایی که از روی دیوار برق نشون میده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاز متر هایی که از روی دیوار برق نشون میده

با سلام به همه ی دوستان می خواستم مدار این فاز متر هایی رو که تو بازار هست از روی سیم برق رو نشان میده رو کسی از دوستان داره یا کسی می تونه در مورد اون راهنمایی کنه؟این دستگاه ها از روی دیوار سیم برق را نشان می دهند. دوستان هر کس می تونه کمک کنه . با تشکر :nice:
    هيچ چيز خراب نيست...حتي ساعت از کار افتاده ي روي ديوار نيز در روز 2بار ساعت را درست نشان ميدهد. توماس اديسون

پاسخ : فاز متر هایی که از روی دیوار برق نشون میده

من دارم ، نشون نمیده!
    ولی دورو بر چیزایی که نویزشون زیاده مثه تغذیه سوییچینگ تا فاصله ی 30-40 سانتی ویز ویز میکنه !
    پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-8
      من دارم ، نشون نمیده!
      ولی دورو بر چیزایی که نویزشون زیاده مثه تغذیه سوییچینگ تا فاصله ی 30-40 سانتی ویز ویز میکنه !
      ببخشید میشه شماتیک مدارشو قرار بدید؟
      هيچ چيز خراب نيست...حتي ساعت از کار افتاده ي روي ديوار نيز در روز 2بار ساعت را درست نشان ميدهد. توماس اديسون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-8
        من دارم ، نشون نمیده!
        منظور black-8 فازمترهای معمولیه که یک لامپ نئون با یک دونه مقاومت داره !! فازمتری که منظور mhp_1375 مدلیه که دارای یک ترانزیستور با یک led داره و ساخت چین هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4258
          منظور black-8 فازمترهای معمولیه که یک لامپ نئون با یک دونه مقاومت داره !! فازمتری که منظور mhp_1375 مدلیه که دارای یک ترانزیستور با یک led داره و ساخت چین هست
          منظور ایشون رو فهمیدم .خیلی پیچیده نبود ! اونی که من دارم 2 تا حالت حساسیت داره. تو حالت حساسیت بالاش بازرشم صدا میده !
          بدشم مگه فازمتر ویز میز میکنه ؟! :mrgreen:

نوشته اصلی توسط mhp_1375
          ببخشید میشه شماتیک مدارشو قرار بدید؟
          والا بازش نکردم ، ولی اگه کردم حتما

دیدگاه

دوستان باتشکر از همه منظور من این فاز متر هاست ...لطفا به لینک زیر سری بزنید.
            http://www.google.com/imgres?q=%D9%81%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%AA%D8%B1+%D8% A7%D9%84%D9%82%D8%A7%DB%8C%DB%8C&sa=X&hl=e n&biw=1034&bih=547&tbm=isch&tbnid= qCNP8jSi6n04DM:&imgrefurl=http://azarnejat.ir/index.php%3Fcontroller%3Dproduct%26path%3D46%26pro duct_id%3D145&docid=oqkAFhiF3ntlQM&imgurl= http://azarnejat.ir/image/PSIP%2525201AC-CII.JPG&w=3396&h=906&ei=RhJ1UYKLG4OVtA b8t4HwCg&zoom=1&ved=1t:3588,r:0,s:0,i:88&a mp;iact=rc&dur=1570&page=1&tbnh=99&amp ;tbnw=350&start=0&ndsp=11&tx=179&t y=86

اضافه شده در تاریخ :
            دوستان منتظر پاسخ هستم

دیدگاه

من این مدل بخصوص رو نمیدونم چجوری کار میکنه . اما میشه یک فازمتری ساخت که بدون برخورد فیزیکی با سیم حامل جریان بتونه بگه آیا سیم گرم هست یا نه !

اساس کار ساده است . فرض کنیم یک تکه فلز داریم ، در صورتیکه در یک میدان حاصل از سیم حامل جریان قرار بگیره یک ولتاژ روش القا میشه .
              حالا یک آنتن داریم پس ! جریان القایی خیلی کوچیکه ، برای تقویتش به یک ترانزیستور سوپر بتا احتیاج داریم . میتونیم هم 2 تا ترانزیستور رو دارلینگتون ببندیم .و یک LED رو در کلکتور قرار بدیم و به تغذیه وصل کنیم، و آنتنمون رو به بیس وصل کنیم . نمیخواد آنتن بزرگ باشه یک تکه فلز مربعی کوچیک (مثلا 2 سانتیمتر در 2 سانتیمتر) و امیتر رو به زمین وصل کنیم .
              خب تمومه .وقتی بیس تحریک جزئی هم بشه ترانزیستور روشن میشه و ال ای دی نور میده .

دیدگاه

ممنون Ali-65 مدار بسیار ساده و جالبی بود .. با جفت ترانزیستور 2222 و2907 جریان آنتن رو تقویت کردم و خروجی lm 324 و به ال ای دی دادم. البته فک کنم 324 نیاز نباشه ولی من برای اینکه دقیق تر بشه استفاده کردم .. یه ولوم 500 کیلو هم بعد از ترانزیستور ها گذاشتم تا بشه حساسیتش رو تغییر داد .. تغذیه ش 4 ولتیه
                اکثرا از روی دیوار هم سیم برق رو تشخیص میده ولی تنظیم کردن حساسیتش یه مقدار سخته چون دورو بر پره سیم برق و وسایل الکترونیکیه .. حساسیتش به حدیه که وقتی میگیری جلوی ساعت با تکون خوردن ثانیه شمار این هم چشمک میزنه
                شکل و طول آنتن هم مهمه(چشم بسته غیب گفتم ) وقتی از آلومینیوم پنج در پنچ استفاده میشه امواج موبایل رو هم میتونه بگیره ولی وقتی از سیم پیچ استفاده میشه مثلا موبایل رو تشخیص نمیده .. خیلی باید نزدیک کرد
                زندگی پر ز وجود است ولی ..
                ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

شما برای تشخیص سیم برق داخل دیوار دو رویکرد دارید یکی تنها فلز سیم را تشخیص دهیم و دیگری میدان مغناطیسی ایجاد شده اطراف سیم به علت عبور جریان
                  برای تشخیص سیم یا فلز مدارهای فراوانی وجود دارد که برای کاربرد شما کافی است یک سیم پیچ را در یک مدار نواسانساز قرار دهید که با قرار گرفتن سیم یا فلز در مقابل آن فرکانس نوسان آن تغییر میکند و با اندازه گیری فرکانس قادر به تشخیص فلز و یا سیم داخل دیوار خواهید شد.
                  در رویکرد دوم اگر شما میخواهید سیمهای حاوی جریان عبوری را تشخیص دهید باید از سنسور اثر هال استفاده کنید و مدار درایو آن را بگونه ای طراحی کنید که به حساسیت مورد نظرتان دست یابید. تلفیق این دو روش هم پروژه جالبی خواهد شد. و بسیار کاربردی خواهد بود.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید
                  مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                    شما برای تشخیص سیم برق داخل دیوار دو رویکرد دارید یکی تنها فلز سیم را تشخیص دهیم و دیگری میدان مغناطیسی ایجاد شده اطراف سیم به علت عبور جریان
                    برای تشخیص سیم یا فلز مدارهای فراوانی وجود دارد که برای کاربرد شما کافی است یک سیم پیچ را در یک مدار نواسانساز قرار دهید که با قرار گرفتن سیم یا فلز در مقابل آن فرکانس نوسان آن تغییر میکند و با اندازه گیری فرکانس قادر به تشخیص فلز و یا سیم داخل دیوار خواهید شد.
                    در رویکرد دوم اگر شما میخواهید سیمهای حاوی جریان عبوری را تشخیص دهید باید از سنسور اثر هال استفاده کنید و مدار درایو آن را بگونه ای طراحی کنید که به حساسیت مورد نظرتان دست یابید. تلفیق این دو روش هم پروژه جالبی خواهد شد. و بسیار کاربردی خواهد بود.
                    با تشکر قراوان از شما دوست عزیز

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                    ممنون Ali-65 مدار بسیار ساده و جالبی بود .. با جفت ترانزیستور 2222 و2907 جریان آنتن رو تقویت کردم و خروجی lm 324 و به ال ای دی دادم. البته فک کنم 324 نیاز نباشه ولی من برای اینکه دقیق تر بشه استفاده کردم .. یه ولوم 500 کیلو هم بعد از ترانزیستور ها گذاشتم تا بشه حساسیتش رو تغییر داد .. تغذیه ش 4 ولتیه
                    اکثرا از روی دیوار هم سیم برق رو تشخیص میده ولی تنظیم کردن حساسیتش یه مقدار سخته چون دورو بر پره سیم برق و وسایل الکترونیکیه .. حساسیتش به حدیه که وقتی میگیری جلوی ساعت با تکون خوردن ثانیه شمار این هم چشمک میزنه
                    شکل و طول آنتن هم مهمه(چشم بسته غیب گفتم ) وقتی از آلومینیوم پنج در پنچ استفاده میشه امواج موبایل رو هم میتونه بگیره ولی وقتی از سیم پیچ استفاده میشه مثلا موبایل رو تشخیص نمیده .. خیلی باید نزدیک کرد
                    دوست عزیز من با 4تا ترانزیستور به صورت دارلینگتونی این کارو کردم جواب داد ولی می خواستم ببینم تنظیم حساسیت اون چجوریه میشه یه کاری کرد که حساسیت اون تنظیم بشه؟

دیدگاه

ممکنه طراحی مدار مشکلی داشته باشه .. پروتئوس نداشتم تو یکی از سایتا کشیدم .. (ولتاژ مدار هم 4-12 ولت یا بیشتره )
                      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

آقا راستی من اون روز باز کردم تسترمو عکسم از توش گرفتم ولی رو آیسی و ترانزیستوراش سمباده کشیدن چیزی نمیشه ازش فمید
                        حالا خواستی بگو بذارم عکساشو

دیدگاه

ممنون :biggrin:

اضافه شده در تاریخ :
                          فقط یه سئوال کجاش روباید ledیا بازر گذاشت

دیدگاه

پایه خروجی پ آمپ به مثبت ال ای دی و منفی به زمین مدار .. البته بسته به ولتاژ کاریتون باید مقاومت مناسبی با ال ای دی سری کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X