اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 ولت یکی 5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 ولت یکی 5 ولت

سلام
    2 تا میکرو اتمگا 16 دارم که یکی به تغذیه 5 ولت و یکی به 3.3 ولت وصل هست .
    بین این 2 ارتباط uart دارم اما اطلاعات ارسالی و دریافتی شکل نا مفهومی دارن که بی شک به یکی نبودن سطح ولتاژ این 2 میکرو مربوط میشه .

چجوری میشه ارتباط uart را بدون مشکل بین این 2 میکرو داشت ؟ فکر کنم یک چیزی باید بین rx و tx باشه تا سطح ولتاژ این 2 میکرو رو یکی کنه !

چکار کنم ؟ نمیخوام هر دو میکرو از تغذیه یکسان استفاده کنن و باید حتما یکی به 3.3 و یکی به 5 ولت وصل باشه .

مرسی

پاسخ : ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 ولت یکی 5 ولت

نه ربطی به ولتاژ نداره من خودم توی پروژه هام avr رو به lpc1768 وصل کردم و بدون هیچ مشکلی هم سند دارم و هم رسیو!!
    ممکنه اشکال از وصل نکردن زمین های میکرو ها به هم باشه!
    و شاید کریستال رو ست نکردی!
    انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
    [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
    http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

آخه وقتی میکرویی که با 5 ولت کار می کنه را به ولتاژ 3.3 وصل می کنم مشکلی نداره و درست میشه !!!

دیدگاه

من وصل کردم شد!
        دلیلش هم این هست که در کل برای خوندن دیتا سریال مثل دیجیتال رفتار میشه یعنی اگه از 2.7 بیشتر دیدی یعنی 1 و اگه کمتر دیدی یعنی صفر حالا 3.3 میشه 1 !!!
        و میکرو های که تغذیه شون 3.3 هست اکثرشون رو با این و اوت 5 ولت سازگار میکنن تا مشکلی پیش نیاد!!

حتی ملت برای mmc تقسیم مقاومتی میزنن و دیتا رو به 3.3 ولت کاهش میدن ولی من هیچ وقت این کار رو نکردم و lcd1100 رو هم من مستقیم زدم به 5 ولت مرگش نزد!!

دیدگاه

پاسخ : ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 و&#160

ولی برای من کار نمی کنه !!! بقیه چیز ها درسته چون وقتی هر 2 از تغذیه 3 ولت استفاده می کنن اطلاعات به درستی ارسال میشه اما وقتی یکی از 5 ولت و اون یکی از 3 ولت استفاده می کنه اطلاعت ناخوانا ارسال میشه !!!!!

پس مشکل از اختلاف ولتاژ باید باشه دیگه ؟ بین rx , tx دو میکرو فقط یک مقاوت دارم که البته بدون اون هم مین مشکل را دارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nicolas1390
            ولی برای من کار نمی کنه !!! بقیه چیز ها درسته چون وقتی هر 2 از تغذیه 3 ولت استفاده می کنن اطلاعات به درستی ارسال میشه اما وقتی یکی از 5 ولت و اون یکی از 3 ولت استفاده می کنه اطلاعت ناخوانا ارسال میشه !!!!!

پس مشکل از اختلاف ولتاژ باید باشه دیگه ؟ بین rx , tx دو میکرو فقط یک مقاوت دارم که البته بدون اون هم مین مشکل را دارم.
            زمین هاشون رو به هم وصل میکنی؟

دیدگاه

زمین مدار که همه یکی هست ! 2 تا تغذیه جداگانه ندارم ، یک منبع تغذیه 5 ولت دارم که میکرو اولی از اون استفاده می کنه و بعد یک رگولاتور گزاشتم که میکرو دومی از اون رگولاتور 3 ولت تغذیه می کنه

دیدگاه

یعنی هیچکی مشکل من رو نداشته ؟!

دیدگاه

خب حداقل بگو شکل نامفهوم منظورت چیه؟؟
                  مثلا کاراکتری که باید بیاد نمیاد؟؟ یا میاد ولی ثابت نیست و یک سره عوض میشه کاراکتر؟؟
                  وقتی چیزی میفرستی و بعد یه چیز دیگه می فرستی اون کاراکتر نامفهوم با هم فرق میکنه؟؟
                  درضمن مگه تو مدارای کنترل از راه دور سریال تغذیه دوتا میکرو یکه؟؟ اصلا مهم نیست تغذیه دوتا میکرو یکی باشه

دیدگاه

مرسی
                    مدار کنترل از راه دور ؟!!! مدار 2 تا میکرو داره با فاصله 4 سانتی متر از هم که این دو میکرو با هم ارتباط سریال دارن.
                    تغذیه مدار کلا یک آداپتور 5 ولت هست که مستقیم وصل شده به یکی از میکرو ها ، اما میکرو دومی از خروجی رگولاتور 3 ولت که به همون آداپتور وصل هست تغذیه می کنه .

مثلا اطلاعات 12345 را می فرستم اما #a برگشت می کنه البته a نیست یکسری حروف عجیبه !

آخه خیلی جالبه که اگر هر دو میکرو ولتاژ برابری در ورودی تغذیه خودشون داشته باشن این مشکل پیش نمیاد و همون 12345 برگشت می کنه.

دیدگاه

مثلا 1234 میفرستم بعضی وقت ها این برگشت می کنه #á بعضی وقت ها این #ñ

البته هرچی بفرستم جریان همینه !!! باز هم همون 2 تا برگشت می کنه !!!

دیدگاه

ببین دوست عزیز 100% مشکل کارت از همون ولتاژ پایینه.اگه بخای با همین ولتاژ کار کنی فقط یک راه داری و اونم اینه ک از سری L میکروکنترلرت استفاده کنی،البته اگه فرکانس کاریت کمتر از 8MHz.
                        میکرو ATmega16L با ولتاژ 2.6 تا 5 ولت بدون خطا کار میکنه.اما ATmega16 با ولتاژ 4.7 تا 5 ولت بدون خطا کار میکنه.
                        این چیزی بود که از دست من بر میومد

دیدگاه

پاسخ : ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 و&#160

مرسی
                          الان باز یکسری اطلاعات فرستادم و یکسری اطلاعات مثل همون قبلیا اما با کاراکتر های بیشتر برگشت کرد ! حساب کتاب نداره :mrgreen:

نه نباید از اون باشه ! آخه هر دو میکرو اگه به 3 ولت وصل باشن این مشکل پیش نمیاد :eek: هر دو میکرو atmega16A هستن ، توی دیتاشیت نوشته :
                          کد:
                          Operating Voltages
                          2.7 - 5.5V for ATmega16A
                          پس باید با 3 ولت درست کار کنه .
                          هر 2 میکرو فرکانس داخلی 8MHz دارن و بادریت 9600.
                          یکی با avrgcc نوشته شده و یکی دیگه با bascom - روی اونی که با بیسکام نوشته شده بوت لودر هم دارم

دیدگاه

والا تو دیتاشیتی که من خوندم اینطوری نوشته بود .شمارونمدونم...
                            روی 16L بوت لودر داری یا 16A??

دیدگاه

پاسخ : ارتباط uart بین 2 تا avr با تغذیه متفاوت - یکی 3 و 

درست ، اما atmega16A فرق می کنه ! دیتاشیت شما مربوط به atmega16 و atmega16l هست .
                              atmega16a دیتاشیت جداگانه ای داره .
                              http://www.atmel.com/devices/atmega1...tab=parameters
                              هر 2 میکرویی که من دارم 16a هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X