اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپیوتر

ایا مهندسی الکترونیک از کامپیوتر جداست ؟
    علت این سوالم اینه که با اینکه شناخت زیادی از الکترونیک ندارم ولی انگار در بیشتر کارهاش از کامپیوتر یا برنامه نویسی استفاده می کنه .
    می تونید تفاوت این دو رشته را در محصولات و فناوری هایی که هست بگید. مثلا جایی که مربوط به طراحی قطعه الکترونیکی هست چرا از سخت افزار کامپیوتر استفاده نمی کنند یا جایی که الکترونیکی برنامه نویسی می کنه چرا از نرم افزار استفاده نمی کنند .
    مثلا یه محصول را می خواندم که خودکار مترجم بود زیر متنی که نمی دانستن معنیشو خط می کشیدن و خودکار معنی ان را روی صفحه می انداخت و نشان می داد توی این محصول چه تفاوتی هست که باید از الکترونیک یا نرم افزار استفاده کنند

پاسخ : فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپیوتر

بین مهندسی الکترونیک و کامپیوتر خیلی تفاوت وجود داره.
    الکترونیک بیشتر در خصوص طراحی قطعات و سیستم های الکترونیکی هستش در حالی که کامپیوتر در خصوص طراحی سیستمهای کامپیوتریه.
    تفاوت دومشون اینه که کامپیوتر بیشتر به ریاضی نزدیکه تا فیزیک در حالی که الکترونیک بر عکسه.
    بیشتر درسهای کامپیوتر ریاضی هستند و فیزیک خیلی کم مطالعه میشه توی کامپیوتر.
    اما از اونجایی که نمیشه دور علم رو خط کشید و علم رو منحصر به عده خاصی کرد، خیلی از کسانی که الکترونیک میخونن وارد کار کامپیوتری هم میشن و بر عکس.
    استفاده از برنامه نویسی هم مختص کامپیوتر نیست تمامی رشته های مهندسی حداقل ۳ واحد برنامه نویسی پاس میکنن و همه مهندسها باید قادر باشن برنامه بنویسن. فقط توی کامپیوتر این برنامه نویسی خیلی پیشرفته تر و عمیق تره. یک سری مسایلی مطرح میشه که برای بقیه رشته ها اصلا مهم نیست.

دیدگاه

پاسخ : فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپی&#

سلام من هم نظر خودم رو بگیم الکترونیک اول بود و بعد کامپیوتر به وجود امد تازه شم کل سخت افزار کامپیوتر الکترونیکی هست پس می تونیم بگیم علم الکترونیک مادر علم کامپیوتر هست رشته بعدشم تمامی مهندسی الکترونیک و کامپیوتر وصل هست به فیزیک و برق بعدشم به نظرم ظلم میشه بگیم که الکترونیک :cry: از کامپیوتر کمک میگره اخه کامپیوتر خودش کل وجودش به الکترونیک وابسته هست پس بهتر بیگم که علم کامپیوتر هم وابسته به علم الکترونیک هست و زیر مجومعه الکترونیک هست :rolleyes: :rolleyes: :redface: یکه فریق دیگه هم هست یک مهندس الکترونیک می تونه با تلاش و کوشش سخت افزار کامپیوتر بسازه ولی یک مهندس نرم افزار کامپیوتر رو می تونه فقط به تنهای بسازه البته من قسد توهین به علم نرم افزار ندارم اشتباه نشه
      !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
      نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپی&#

نوشته اصلی توسط milad-admin
        سلام من هم نظر خودم رو بگیم الکترونیک اول بود و بعد کامپیوتر به وجود امد تازه شم کل سخت افزار کامپیوتر الکترونیکی هست پس می تونیم بگیم علم الکترونیک مادر علم کامپیوتر هست رشته بعدشم تمامی مهندسی الکترونیک و کامپیوتر وصل هست به فیزیک و برق بعدشم به نظرم ظلم میشه بگیم که الکترونیک :cry: از کامپیوتر کمک میگره اخه کامپیوتر خودش کل وجودش به الکترونیک وابسته هست پس بهتر بیگم که علم کامپیوتر هم وابسته به علم الکترونیک هست و زیر مجومعه الکترونیک هست :rolleyes: :rolleyes: :redface: یکه فریق دیگه هم هست یک مهندس الکترونیک می تونه با تلاش و کوشش سخت افزار کامپیوتر بسازه ولی یک مهندس نرم افزار کامپیوتر رو می تونه فقط به تنهای بسازه البته من قسد توهین به علم نرم افزار ندارم اشتباه نشه
        ببینید کامپیوتر خیلی کاری به این نداره که مدارات چطور کار میکنن. مثلا همه کامپیوتر ها مدار منبع تغذیه دارن. یا مثلا خود پردازنده PLL و نوسان ساز داره. ولی کسانی که کامپیوتر میخونن براشون مهم نیست که چطور ولتاژ ۲۲۰ به ۳.۳ ولت یا حتی کمتر تبدیل میشه. چطور نوسان ایجاد میشه و ... چطور مقادیر آنالوگ به دیجیتال تبدیل میشن، چطور مداری که تازه روشن شده روی حالت اولیه اینیشیال میشه و خیلی مسایل دیگه. همیشه به دانشجوهای کامپیوتر اینطوری گفته میشه که این اتفاقات توسط مداراتی رخ میده اما دقیقا براشون توضیح نمیدن چطور.
        تمرکز کامپیوتر روی استفاده از سیستمهای الکترونیکی هست. نه این که چطور میشه سیستم های الکترونیکی رو پیاده سازی کرد. البته به صورت خیلی ابتدایی به بچه های کامپیوتر مدارت دیجیتال و vlsi و ... آموزش داده میشه ولی رشته برق خیلی عمیق تر این مسایل رو مطالعه میکنه. مثلا فیزیک الکترونیک یکی از درسهای مهم رشته الکترونیک هست که بچه های کامپیوتر اصلا نمیدونن چی هست. یا الکترونیک ۲ و ۳ یا تکنیک پالس و .... همه مطالبی که توی این درسها هست به کامپیوتر هم مربوط میشن. اما بچه های کامپیوتر اینها رو مطالعه نمیکنن.
        کامپیوتر بیشتر درسهای ریاضی مطالعه میکنه یا درسهاشون اگر شاخه ای از ریاضیات نباشن، مفاد ریاضی شون خیلی بیشتره تا مفاد فیزیکیشون.

دیدگاه

خب دوست عزیز من فقط نظر خودمو گفتم بعدشم منظورم من هم همین بود که کامپیوتر بیشتر روی استفاده از قطعات الکترونیکی تمرکز دارن ولی متاسفانه نتونستم اصل مطلب رو خوب بیان کنم عذر می خوام پس میشه یه جواری گقتم یکین :agree: :agree: یا وابسته به الکترونیک هست
          نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : فرق مهندسی الکترونیک با مهندسی کامپی&#

نوشته اصلی توسط milad-admin
            خب دوست عزیز من فقط نظر خودمو گفتم بعدشم منظورم من هم همین بود که کامپیوتر بیشتر روی استفاده از قطعات الکترونیکی تمرکز دارن ولی متاسفانه نتونستم اصل مطلب رو خوب بیان کنم عذر می خوام پس میشه یه جواری گقتم یکین :agree: :agree: یا وابسته به الکترونیک هست
            میدونم من که بحثی ندارم.
            فقط گفتم شاید یک مقداری کج تابی داشته باشه گفتم بیشتر توضیح بدم.

دیدگاه

سلام ولی لعن حرف زدن شما جوری بود که انگاری بحثی داشتین بعدش هم از توضیح شما بسیار سپاس گذارم دوست عزیز :smile: ممنونم

دیدگاه

کلا هر دو تاشون مگمل همدیگه هستن!
                اما .. یه چیزی که همیشه بوده اینه که یه برقی مجبوره پایه ی اجرای نرم افزار رو از صفر بسازه و از کارایی همه قسمت ها از نظر الکتریکال مطمئن بشه!
                بعد بیاد چند خط کد بنویسه و دیباگ کنه! البته جدا از گیر های نویز و مشکلات صنعتی!
                به نظر من هر دوتا رشته اگر حرفه ای توش عمل بشه و با هم تلفیق بشه خیلی عالی میشه! خیلی هم بوی پول میده این ائتلاف! :twisted:
                همیشه تا به قسمت برنامه نویسی کامپیوتر حرفه ای میرسم حرص میخورم که چرا نمیتونم :|

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
                  کلا هر دو تاشون مگمل همدیگه هستن!
                  اما .. یه چیزی که همیشه بوده اینه که یه برقی مجبوره پایه ی اجرای نرم افزار رو از صفر بسازه و از کارایی همه قسمت ها از نظر الکتریکال مطمئن بشه!
                  بعد بیاد چند خط کد بنویسه و دیباگ کنه! البته جدا از گیر های نویز و مشکلات صنعتی!
                  به نظر من هر دوتا رشته اگر حرفه ای توش عمل بشه و با هم تلفیق بشه خیلی عالی میشه! خیلی هم بوی پول میده این ائتلاف! :twisted:
                  همیشه تا به قسمت برنامه نویسی کامپیوتر حرفه ای میرسم حرص میخورم که چرا نمیتونم :|
                  البته در ایران یک جوری مهندسهای برق و کامپیوتر رو آموزش میدن که بی نیاز از هم باشن.
                  علت این که میبینید اصلا با هم آبشون توی یک جوب نمیره و باهم همکاری نمیکنند هم همینه دیگه. خیلی مسایلی که در رشته کامپیوتر آموزش داده میشه عملا متعلق به رشته برقه و خیلی از مسایلی که در رشته برق آموزش داده میشه مال کامپیوتره.
                  اون زمانی که ما دانشجو بودیم مدار ۲ و کنترل خطی جزء دروس تخصصی سخت افزار بودن بعد از اون طرف هم معماری کامپیوتر و میکروپروسسور دروس تخصصی الکترونیک. جالبیش اینجاست که معماری و ریزپردازنده برای ما درس تخصصی نبود.
                  این نوع آموزش دادن از یک جهاتی خوبه و از یک جهاتی بد. از این جهت خوبه که مهندس ها روی پای خودشون وای میسن و نیازی ندارن با ۱۰ نفر joint شن تا بتونن یک پروژه کوچیک رو انجام بدن. ولی خوب بدیش اینه که کیفیت آموزش واقعا میاد پایین.
                  مثلا ما درسهایی مثل مدار ۲ و کنترل خطی رو فقط پاس میکردیم که فارغ التحصیل شیم. همین مسیله هم توی دانشگاه ما برای بچه های الکترونیک بود.

دیدگاه

علم مهندسی برق شاخه های بسیار متنوعی داره و همینطور کامپیوتر
                    شاید خیلی از پیشگامان علوم مختلف کامپیوتر مهندسان برق، ریاضیدانها، و بطور کلی متخصصان در علوم دیگر بوده اند.
                    توی زمینه الکترونیک دیجیتال بچه های کامپیوتر و الکترونیک تقریبا به هم نزدیکترند ولی در شاخه های دیگر زیاد ارتباطی ندارند.
                    البته اینکه دروس دانشگاهی مشابه دارند و ... یک بحث دیگر است ولی متخصصان این دو رشته تنها در بعضی زمینه ها به هم نزدیک هستند
                    فراموش نکنیم الکترونیک شاخه هایی متنوعی مانند طراحی مدارمجتمع، الکترونیک نوری، الکترونیک قدرت و .... داره که خیلی با کامپیوتر فاصله داره
                    و علم کامپیوتر هم اگرچه در ابتدا روی مباحث سخت افزاری تمرکز داشت ولی اکنون تنها یکی از شاخه های آن شده و در موضوعات مختلف نرم افزار، شبکه، .. تمرکز بیشتری داره.
                    سرگذشت تکامل علم مهندسی کامپیتور خیلی شبیه یکی از شاخه های جدید اون یعنی هوش مصنوعی هستش
                    هوش مصنوعی ابتدا توسط ریاضی دان ها و مهندسان رشته های مختلف و .. مطرح شد و بعد به علت نزدیکی بیشتر به کامپیوتر در زیر مجموعه آن قرار گرفت ولی با رشد روز افزون مباحث مختلف این رشته و کاربردهای آن ممکن است در آینده به یک زمینه علمی مستقل تر تبدیل شود
                    و یا همین مکاترونیک یک زمینه علمی نو ظهور است که در چند سال اخیر به دلیل نیاز بوجود آمده

مهم نیست چه مدرکى دارید
                    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

من فک کنم این دوستمون که این سوال رو پرسیدن این بود که ایشون همه الکترونیک رو میکروکنترلر میدونن و شیفته جذابیت میکروکنترلر ها شدن و این سوال رو پرسیدن
                      در علم الکترونیک خیلی چیزها هست که حتی بچه های رشته کامپیوتر باهاشون کار هم ممکنه نکنن
                      همون میکروکنترلر فقط طراحی شان با ا کمک رشته کامپیوتر است ولی وجود مهندس الکترونیک برای ساخت آن نیاز است
                      در ضمن کار بچه های الکترونیک طراحی برد هست ولی کامپیوتر اکثرا برنامه نویسی و ایجاد الگوریتم های مناسب برای کارکرد بهینه دستورالعمل های برنامه نویسی هست
                      ممکنه چند درس در مقطع کارشناسی با الکترونیک یکسان باشند اما در مقطع ارشد وقتی گرایش ها گسترده تر میشوند این تفاوتها مشهود تر میشود
                      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fever
                        همون میکروکنترلر فقط طراحی شان با ا کمک رشته کامپیوتر است ولی وجود مهندس الکترونیک برای ساخت آن نیاز است
                        در ضمن کار بچه های الکترونیک طراحی برد هست ولی کامپیوتر اکثرا برنامه نویسی و ایجاد الگوریتم های مناسب برای کارکرد بهینه دستورالعمل های برنامه نویسی هست
                        این حرف تا حدودی درسته و تا حدودی هم نه.
                        معماری پردازنده ها بیشتر به کامپیوتر مربوط میشه. در حقیقت الکترونیک در خصوص طراحی و پیاده سازی قطعات الکترونیکی هست بیشتر تا سیستمهای پیجیده محاسباتی. درسته که این سیستم ها همه شون توسط مدارات الکترونیکی پیاده میشن، ولی معماریشون کار خیلی پیچیده ایه که این رو کامپیوتر مطالعه میکنه.
                        من یک بار دیگه هم گفتم کامپیوتر خیلی کاری به این نداره سیستمهای الکترونیک چطوری پیاده میشن، بیشتر معماری و مزایا و معایب این سیستمها رو بررسی میکنه.
                        اختلاف بین این دو تا رشته اختلاف بر روی تمرکزه. الکترونیک تمرکزش روی الکترونیکه و کامپیوتر تمرکزش رو کامپیوتر.

پ.ن:
                        بذارید حرفم رو یک طور دیگه بزنم.
                        کامپیوتر تخصصش سیستمهای محاسباتی است در حالی که برق تخصصش سیستم های فیزیکی و کنترلی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri
                          این حرف تا حدودی درسته و تا حدودی هم نه.
                          معماری پردازنده ها بیشتر به کامپیوتر مربوط میشه. در حقیقت الکترونیک در خصوص طراحی و پیاده سازی قطعات الکترونیکی هست بیشتر تا سیستمهای پیجیده محاسباتی. درسته که این سیستم ها همه شون توسط مدارات الکترونیکی پیاده میشن، ولی معماریشون کار خیلی پیچیده ایه که این رو کامپیوتر مطالعه میکنه.
                          من یک بار دیگه هم گفتم کامپیوتر خیلی کاری به این نداره سیستمهای الکترونیک چطوری پیاده میشن، بیشتر معماری و مزایا و معایب این سیستمها رو بررسی میکنه.
                          اختلاف بین این دو تا رشته اختلاف بر روی تمرکزه. الکترونیک تمرکزش روی الکترونیکه و کامپیوتر تمرکزش رو کامپیوتر.

پ.ن:
                          بذارید حرفم رو یک طور دیگه بزنم.
                          کامپیوتر تخصصش سیستمهای محاسباتی است در حالی که برق تخصصش سیستم های فیزیکی و کنترلی است.
                          آفرین
                          منم منظور کلیم همین بود

دیدگاه

سلام من مدرک هر دو رشته را دارم یعنی اول الکترونیک خواندم سپس سراغ کامپیوتر رفتم و مدرک گرفتم پس میتونم در یک کلمه بگم
                            " الکترونیک سخت افزار کار و کامپیوتر نرم افزار "

ولی باید کامل کنم که چون تمامی رشته ها با کامپیوتر سرو کار دارند دوستان اشتباه نکنند
                            اگر یه مهندس رشته X با کامپیوتر کار میکنه برای کار خودش بیشتر از امکانات کامپیوتر استفاده میکنه که کارخودش را سریعتر و دقیقتر بکار ببره ( بیقه رشته ها هم همچینت از کامپیوتر و نرم افزارها به عنوان یه ابزار استفاده میکنند)

با توجه به اینکه الکترونیک و برق و کامپیوتر نزدیک به هم هستنذ شاید کسی که الکترونیکی باشه مجبوره بعضی وقت ها کارهای سرک به برق و برنامه نویسی هم بزنه ولی خیلی کمتر یراغ شیمی و ریختگری میره
                            :redface:
                            کمتر سخن گویم
                            بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X